احساسی متفاوت داشته باشیداحساس متفاوت دوران سالمندی,ترس سالخوردگان,سالخوردگان فاقد احساسات

وقتی نمی توانید سوزنی را نخ کنید یا زمانی که شیر آب را محکم می بندید ، اما باز هم چکه می کند، عصبانی می شوید. خشم شما بی دلیل است و موجب نخ کردن سوزن یا جلوگیری از چکه کردن آب نمی شود.

اگر چه گفته شده که سالخوردگان فاقد احساسات قوی هستند ، اما احساس خشم ، حسد، ترس، افسردگی و احساسات دیگری را که همه ما باید از آن ها بپرهیزیم ، همیشه به آنان نسبت داده اند. همین طور احساسات لذت ، دلیلی وجود ندارد که سالمندان نتوانند به چنین احساساتی دست یابند.

اگر به پزشکتان مراجعه می کردید و می گفتید که حالتان خوب نیست، و او در پاسخ فقط می گفت که " احساس بهتری داشته باشید" و شما را به خانه می فرستاد تعجب می کردید.

پزشکتان به جای این که به سادگی به شما بگوید " بهتر باش " توصیه می کند که بیشتر ورزش کنید، چربی های اشباع شده کمتری مصرف کنید و داروهایتان را تهیه کنید و چند نوبت در روز قرص بخورید.این ها برای انجام دادن است نه احساس کردن. اما وقتی این توصیه ها را به کار می بندید ، به احتمال زیاد ، احساس می کنید که حالتان بهتر شده. داروهایی که احساس بهتری به شما می دهند مانع مبارزه شما با شرایطی می شوند که موجب ناراحتی اند. افسردگی مثال خوبی است. شاید تنها علت افسردگی شما این باشد که دیگر نمی توانید کارهای لذت بخش دوره جوانی را انجام دهید.شاید به گفتگو با مردم علاقه داشته اید ، اما حالا هیچ کس نیست که با او صحبت کنید. یافتن همصحبت بهتر از تنها ماندن و خوردن قرص است.

پس برای دوری از احساس های ناخوشایند ، بیشتر سعی کنید از شرایط ناخوشایند فاصله بگیرید. اگر بتوانید راه های جدیدی برای برقراری ارتباط با جهان بیابید یا دنیای کم دردسر تری برای خود بسازید، احساس بهتری خواهید داشت. اگر هیچ کاری نداشته باشید ، باید کارهای جالبی برای انجام دادن بیابید. اگر احساس می کنید که تنها یا طرد شده اید سعی کنید دوستانی بیابید که شما را با ویژگی های کنونی تان دوست بدارند. در این مثال ها شما فقط با تغییر دادن شرایط موثر بر آن چه احساس می کنید احساسات خود را بهبود می بخشید.
 
با خشمتان کشتی نگیرید!
نوعی از خشم ، ناشی از شکست است.وقتی نمی توانید سوزنی را نخ کنید یا زمانی که شیر آب را محکم می بندید ، اما باز هم چکه می کند، عصبانی می شوید. خشم شما بی دلیل است و موجب نخ کردن سوزن یا جلوگیری از چکه کردن آب نمی شود. با استفاده از سوزن نخ کن یا سوزنی درشت تر و نصب واشر جدید در شیر آب ، نتیجه بهتری خواهید گرفت. این ها پیشنهاداتی بدیهی اند، اما اصولی نه چندان بدیهی را نشان می دهند. با مهار کردن علت اصلی ، خشمتان را مهار کنید. اگر از صاحب خانه تان متنفرید ، سعی نکنید او را دوست داشته باشید. موضوع را بین خودتان و او فیصله دهید، یا از آن مکان نقل مکان کنید.( یک قرص آرام بخش مانع می شود که مشکل را به روشی بهتر حل کنید.) اگر احساس می کنید که بیشتر از سابق عصبانی می شوید، شاید علت دشوارتر بودن مشکلاتتان باشد.اگر سرچشمه این مشکلات را شناسایی کنید ، احتمال دارد که در حل آن ها موفق تر باشید.

ترس
بسیاری چیزها موجب ترس سالخوردگان می شود. بیماری یکی از آن هاست. حتی نشانه های جزئی هم هراس انگیزند. شاید فراموش کردن یک نام آشنا نیز شروع جنون پیری فرض شود.تنها با شناسایی مشکل و در صورت لزوم ، اجرای توصیه های درمانی می توانید ترس خود را از بین ببرید. در مورد نگرانی های مالی نیز باید به همین صورت عمل کرد. درک این موضوع که آیا پولتان برای زندگی فعلی کفایت می کند یا باید بیشترصرفه جویی کنید ، بهتر از زندگی کردن با نگرانی همیشگی برای آینده است.

بدگمانی
اگر دچار ضعف شنوایی باشید، خیلی وقت ها تصور می کنید که دیگران درباره شما صحبت می کنند. وقتی که دیگر نمی توانید به خوبی ببینید، به سادگی تصور می کنید که کسی به اشتباهِ سرزده از شما می خندد.تاکنون هیچ کس دارویی را به بازار عرضه نکرده است که موجب کاهش بدگمانی شود . البته اگر هم چنین دارویی وجود داشت ، شما نسبت به استفاده از آن نیز بدگمان می بودید. این بدگمانی ، شما را در برابر هر کسی ، و به طور خطرناکی ، آسیب پذیر می کند.

یک راه حل واضح برای این مشکل، روشن کردن وضع زندگیتان است.برای حفظ روال مختص به خودتان ، پافشاری کنید.هرگز به حافظه خود اعتماد نکنید. اگر تعداد دفعات سوء استفاده دیگران از امتیازات خودتان را کاهش دهید، از احساس بدگمانی خود کمتر رنج می برید و کمتر به زحمت می افتید.
 
درماندگی
اگر کسی نتواند فعالیت های خود و حرکت های بدنش را کنترل کند ، ممکن است مورد تحقیر دیگران واقع شود. پس برای پیشگیری از وقوع چنین وضعیتی ، همه احتیاط های ممکن را باید به جا آورد. دیگر مسائلی که موجب پریشانی فرد می شوند شاید بازمانده از آموزش ها و تربیت اولیه ما باشند. به شما آموخته بودند که وقت خود را تلف نکنید، اما حالا خیلی کند حرکت می کنید. پس دیگران باید منتظر شما بمانند. از گذشته به شما می گفتند که بی ادب یا متکبر نباشید، اکنون گاهی در می یابید صدای کسی که شما را مخاطب قرار داده است نشنیده اید یا دستی که به سویتان دراز شده است نفشرده اید.

اما امروز خبری از تنبیه و مجازات نیست و دلیلی نیز وجود ندارد که از آن ها عذاب بکشید . اگر لازم باشد از نقص هایتان صحبت کنید. اما در هر صورت آن ها را همچون ناتوانایی هایی در نظر داشته باشید که هر کسی باید آن را تحمل کند. و در آخر اینکه به جای این که از روی اراده بکوشید تا احساسی متفاوت داشته باشید ، بهتر است با تغییر دادن شرایطی که در احساسات شما نقش دارند، آن چه را احساس می کنید دگرگون سازید.
منبع:تبیان
 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023