آشنایی با غذاهای سنتی ترکمنلیست غذاهای ترکمنی, غذاهای محلی ترکمنستان, چکدرمه از غذاهای سنتی ترکمن

غذاهای سنتی و محلی ترکمن 

 

غذاهای محلی ترکمن ها، طعم خوش ترکمن صحرا

غذاهای سنتی ترکمن نیز مانند غذاهای سنتی تمامی مردم دنیا، یکی از بهترین و مهم ترین عواملی است که به واسطه ی آن، افراد می توانند به شناخت کامل و درستی از قوانین و روش های معیشت مردم در گلستان دست پیدا کنند.

مقدمه ای درباره غذاهای سنتی ترکمن 

خودتان هم می دانید که غذاهای سنتی هر منطقه، یا توجه به این که بر اساس طبیعت و داده های طبیعی و اقلیمی همان منطقه تهیه و طبخ می شود، تا حد بسیار زیادی می تواند نشان دهنده ی فرهنگ و روش زندگی همان منطقه نیز باشند.

 

غذاهای سنتی ترکمن نیز از این قاعده مستثنا نیستند و با توجه به مواد اولیه ای که جغرافیای منطقه به آن ها پیشکش می کنند، طبع غذای خاص خودشان را دارند.

 

غذاهای سنتی ترکمن 

ترکمن ها از تنوع غذایی بسیار زیادی برخوردار هستند و عموما مانند رسوم سنتی خیلی از مردم ایران، سفره و روی زمین را برای صرف غذا انتخاب می نمایند. پس با ما همراه باشید تا درباره ی غذاهای سنتی ترکمن ها بیشتر بخوانیم و روش های طبخ غذا و مواد اولیه ی این قوم را بیشتر بشناسیم :

 

 باسترمه پلو غذای محلی ترکمن, غذاهای ترکمنی, آشنایی با غذاهای سنتی ترکمن

چکدرمه یکی از غذاهای سنتی ترکمن 

 

چکدرمه از غذاهای سنتی ترکمن 

این غذا را یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین غذاهای سنتی ترکمن می شناسند. چکدرمه در بین مردم ترکمن طرفداران خیلی زیادی دارد. چکدرمه غذایی است که اکثر ترکمن ها بر روی سفره های معمولی و خانوادگی، میزهای مهمانی و انواع جشن هایشان طبخ می شکنند.

 

این غذا نوعی مخلوط پلو است که بسیار لذیذ است و باب مزاج اکثر ایرانی های نیز می باشد. برای درست کردن چکدرمه شما به گوشت ، برنج ، پیاز ، رب گوجه فرنگی ، روغن ، نمک ، فلفل نیاز دارید. از ترکیب این مواد اولیه، یک مخلوطی پلوی بسیار خوشمزه و خوش آب و رنگ به وجود می آید که باب دندان همه می باشد. البته ترکمن ها در برخی از موارد، به جای گوشت قرمز از گوشت ماهی برای درست کردن چکدرمه استفاده می کنند. 

 

غذاهای سنتی ترکمن, غذاهای ترکمن, غذاهای محلی ترکمن ها

ماش پلو یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

ماش پلو از غذاهای سنتی ترکمن 

ماش پلو هم یکی دیگر از پلوهای ترکیبی و مخلوطی است که از خطه ی گلستان و ترکمن های این اقلیم می آید. برای درست کردن ماش پلو شما به مقدار زیادی ماش پخته، گوشت چرخ کرده، پیاز، روغن، برنج، نمک، زردچوبه و فلفل و زعفران نیاز دارید. البته خیلی از افراد از روغن زیتون نیز برای طبخ این غذا استفاده می کنند.

 

برای طبخ ماش پلوی مجلسی، حتما باید از گوشت های چرخ شده ی ترکیبی با آرد نخودچی، پیاز رنده شده و نمک و فلفل، به صورت قلقلی و سرخ شده استفاده کنید. اما در حالت عادی، خیلی از ترکمن ها داخلی ماش پلو گوشت نمی ریزند و این غذا را به صورت کاملا گیاهی میل می نمایند. ماش پلو یکی از پلوهای مخلوطی است که سراسر ایران این غذا را درست می کنند اما خاستگاه این غذا به ترکمن های گلستان بر میگردد. 

 

 چکدرمه از غذاهای سنتی ترکمن, لیست غذاهای ترکمن, باسترمه پلو غذای محلی ترکمن

باسترمه پلو یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

باسترمه پلو از غذاهای سنتی ترکمن 

این غذا نیز یکی از غذاهای سنتی ترکمن ها محسوب می شود و اتفاقا طرفداران خیلی زیادی دارد. باسترمه نیز نوعی مخلوطی پلو است که از هم نشینی ماهی با سایر مواد اولیه ی آن به دست می آید.

 

برای تهیه ی باسترمه پلو، شما به موادی همچون برنج ، ماهی ، سیب زمینی ، پیاز ، انار دانه شده ، نمک و فلفل احتیاج دارید. نقطه ی قوت و جذاب طبخ باسترمه پلو این است که از انارهای دانه شده برای پخت آن استفاده می شود. دقت داشته باشید که ماهی استفاده برای درست کردن باسترمه پلو، حتما باید ازون برون باشد. 

 

غذاهای ترکمنی, آشنایی با غذاهای سنتی ترکمن, غذاهای سنتی ترکمن

خورش ساک یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

خورش ساک از غذاهای سنتی ترکمن 

برای درست کردن این خورشت شما به نخود ، فلفل ، گوشت با چربی ، آرد ، اسفناج ، روغن ، سیر و پیاز نیاز دارید. ساک یکی از خورشت های بسیار پرطرفدار در خطه ی گلستان است. اگر به طور اتفاقی به جشن ها، عروسی ها و نذری پزون های ترکمن ها رفته باشید، خورشت ساک، یکی از غذاها و یا تنها غذایی است که در این مراسم ها طبخ می شود و اتفاقا به شدت هم خوشمزه است. خورشت ساک را عموما با پلو سرو می کنند و حالا تین پلو می تواند عادی و یا با زرشک مخلوط باشد. وجود اسفناج در این خورشت، ترکیبی خوشمزه و مقوی و لذیذ در عین حال سالم را به وجود می آورد. 

 

 غذاهای ترکمنی, آشنایی با غذاهای سنتی ترکمن, غذاهای سنتی ترکمن

بولامه؛ یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

بولامه از غذاهای سنتی ترکمن 

بولامه نوعی حلیم است اما از نوع حلیم های ترکمنی، بولامه را عموما به صورت کاملا مناسبتی طبخ می کنند. در هفتمین روز تولد کودک، تمامی زنان خانواده و آشنایان و فامیل دور هم جمع می شوند و یک جشن خانمانه را برگزار می کنند. در این جشن، هدایا و پیشکش هایی برای نوزاد و مادر داده می شود و دور هم بولامه خورده می شود. این حلیم یکی از خوشمزه ترین حلیم هایی است که در کل دنیا طبخ می شود و یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین غذاهای کرمانشاه به حساب می آید. 

 

لیست غذاهای ترکمنی, غذاهای محلی ترکمنستان, چکدرمه از غذاهای سنتی ترکمن

اکمک یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

اکمک از غذاهای سنتی ترکمن 

اکمک غذا نیست و یکی از شیرینی ها و یا نان های بسیار معروف ترکمنی است که قدمتی بسیار طولانی دارد. اکمک یک شیرینی سالم و کم چرب است که عموما تنها بر پایه ی پخت عادی طبخ می شود. برای درست کردن اکمک، ابتدا خمیر مورد نیاز را می سازند و سپس در یک قابلمه بر روی حرارت، با مقدار خیلی خیلی کمی روغن، خمیر را به صورت لایه های بسیار نازک در می آورند و با چرخاندن در قابلمه ی گرم، می پزند.

 

این کار را برای چند خمیر تکرار می کنند و یک نان گرد، دایره ای را به وجود می آورند. پس از اینکه لایه های نانی و خمیری پخته شده ی اکمک پخته شدند، آن را با پودر قند و یا پودر شکر سرو می کنند و کنار انواع چای و دم نوش میل می نمایند. 

 

لیست غذاهای ترکمنی, غذاهای محلی ترکمنستان, چکدرمه از غذاهای سنتی ترکمن

بورک گوشت یکی از غذاهای سنتی ترکمن

 

بورک گوشت از غذاهای سنتی ترکمن 

نام این غذا را احتمالا به وفور شنیده اید و هر کس در هر جای دنیا، این لقمه ی خوشمزه ی پر از گوشت را به نوعی پخت می کند. در برخی مناطق، بورک گوشت را پیراشکی گوشت نیز معرفی می کنند. برای درست کردن این غذا، کافیست که گوشت چرخ شده را با پیاز و روغن تفت می دهید و سپس با سیب زمینی آبپز ترکیب می کند و مواد میانی بورک آماده می شود.

 

سپس خمیری را با آرد و سایر متعلقات آماده می کنید و مواد آماده شده را داخلی خمیر های کوچک پهن شده می گذارید میپیچید و در روغن سرخ می کنید. این غذا، تقریبا یک غذای چرب است و مانند سمبوسه سرو می شود و به تنهایی و به عنوان یک وعده ی جداگانه برای عصرانه و یا شام، خورده می شود. البته بورک را می توانید بدون گوشت و گیاهی نیز طبخ نمایید. یادتان باشد که خمیرهای بورک باید به اندازه ی یک کف دست پهن و جمع شوند. 

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------