تازه های مناسبت در ایران و جهان

ولادت امام رضا(ع), میلاد امام رضا(ع), 11 ذی القعده میلاد امام رضا (ع)

11 ذی القعده؛ ولادت امام رضا علیه السلام

امام رضا (ع)در 11 ذی القعده سال 148 هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند 11 ذی القعده؛ ولادت…

روز جهانی شکلات چه روزی است؟روز جهانی شکلات, تاریخ روز جهانی شکلات, تاریخچه جهانی شکلات, تاریخچه و روز جهانی شکلات

تاریخ روز جهانی شکلات

 

روز شکلات چه روزی است؟

شکلات یکی از خوراکی هایی است که در همه دنیا طرفداران خیلی زیادی دارد، روز جهانی شکلات هم یک روز خاص برای دوستداران این خوردنی خوشمزه می باشد

دلیل اینکه روز شکلات را جشن می‌گیریم چیست؟

این روز جهانی علت خوبی برای جشن گرفتن دارد، علاقه مندان شکلات در این روز با خرید هدیه و شکلات، شادی شان را با دیگران تقسیم می کنند.

 

شکلات نه فقط اندروفین‌های کاهش دهنده‌ی درد را به مغز ما وارد می‌کند، بلکه دارای ماده‌ی تئوبرومین بوده که مانند قهوه محرک است و دارای ماده‌ی آناندامید است که به صورت طبیعی در مغز وجود دارد و حالت سرخوشی و شادی را به ما می‌دهد.

 

اکنون آسان تر می‌فهمیم که چرا تا این اندازه شکلات را دوست داریم و به علت خواص مفید و مزه اش، نمی‌توانیم از آن بگذریم.

 

روز جهانی شکلات, تاریخ روز جهانی شکلات, تاریخچه جهانی شکلات,تاریخچه و روز جهانی شکلات

تاریخ روز جهانی شکلات

 

تاریخچه‌ی روز جهانی شکلات

قدمت شکلات به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و نخستین مردمانی که شکلات مایع را کشف کردند، آزتک‌ها بودند. آن‌ها به اندازه‌ای شکلات را دوست داشتند که اعتقاد داشتند خدای خرد و منطق، شکلات را به آن‌ها ارزانی کرده است.

 

به تدریج، کار به آنجا رسید که دانه‌های کاکائو را به جای پول نیز استفاده می‌کردند. همه‌ی این ماجراها مربوط به شکلات تلخ است یعنی پیش از این‌که به آن شکر افزوده شود. در حقیقت شکلات در قرن ۱۶ میلادی و در اروپا شیرین شد.

 

کارخانه‌های شکلات‌سازی از قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم کارشان را آغاز نمودند.

 

۲۵ سال بعد اروپاییان توانستند که شکلاتی با روکش کاراملی تولید کنند و برند نستله در اواسط قرن هجدهم به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شکلات در جهان تبدیل شد.

 

روز جهانی شکلات, تاریخ روز جهانی شکلات, تاریخچه جهانی شکلات,دلیل اینکه روز شکلات را جشن می‌گیریم چیست

تاریخچه جهانی شکلات

 

روز جهانی شکلات چه روزی است؟

هر ساله در تاریخ 7 جولای روز جهانی شکلات برگزار می شود که سبب می شود همه عاشقان شکلات در همه جهان، بدون داشتن هیچ حس گناهی در مورد چاقی و ... این خوراکی خوشمزه را استفاده کنند. در این روز همین طور همه انواع محصولات شکلاتی مثل شیر شکلات، هات چاکلت، نوشیدنی های شکلاتی، کیک شکلاتی، کلوچه های شکلاتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شکلات از دانه درخت کاکائو به دست می آید. کاکائو برای نخستین بار در مکزیک، آمریکای جنوبی، شمالی و آمریکای مرکزی پرورش داده شد. نخستین اسناد تاریخی موجود مبنی بر استفاده از دانه های کاکائو به 1300 سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. از آنجا که دانه درخت کاکائو خیلی قوی است و مزه تلخ دارد پس باید آن را به شکل مخمری در بیاورند تا به آن طعم و مزه ببخشند. هنگامی که آن را مخمری می کنند، خشک و تمیز کرده و نگه می دارند و سپس آن را بوداده می کنند که بو داده کردنِ آن ها سبب می شود تا پوسته رویی جدا شود.

 

روز جهانی شکلات, تاریخ روز جهانی شکلات, تاریخچه جهانی شکلات,روز جهانی شکلات چه روزی است

روز جهانی شکلات چه روزی است

 

روز شکلات در دیگر کشورها

در دیگر کشورهای جهان هم روزهای دیگری به عنوان روز شکلات وجود دارند. در کشور غنا که دومین تولیدکننده کاکائو در جهان است چندین روز مخصوص برای انواع شکلات وجود دارد.

 

در این کشور، روز شکلات در ۱۴ فوریه، روز شکلات تلخ و شیرین در ۱۰ ژانویه، روز شکلات شیری در ۲۸ ژوئیه، روز شکلات سفید در ۲۲ سپتامبر و روز همه چیز با شکلات در ۱۶ دسامبر جشن گرفته می‌شود.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------