پوشش جالب زنان «تاپاداس لیمناس» در پرو آمریکای جنوبی پوشش زنان مسلمان در گذشته

 

زنان مسلمان در پرو آمریکای جنوبی یکی از دلایل اثبات وجود اسلام در مناطقی به غیر از خاورمیانه در قرن های پیش به شمار می روند. زنان مسلمان در آمریکای جنوبی را تاپاداس لیمِناس The Tapadas Limeñas می نامند.

 

پس از کشف قاره جدید از سال ۱۴۹۲ میلادی، بسیاری برای شروع زندگی جدید مهاجرت کردند، برخی از آنها داوطلبانه و برخی دیگر مجبور به مهاجرت به سوی دنیای نو بودند و گاهی انگیزه های مهاجرت آمیخته ای از آن‌دو بود.

پس از سقوط گرانادا «غرناطة» و در زمان برپایی دادگاه های تفتیش عقاید در اسپانیا، مسلمانان و یهودیان به مکان هایی امن تر از اسپانیا گریختند و به طور عمده به آمریکای جنوبی مهاجرت کردند. یکی از مقاصد مورد علاقه ی آنان پرو بود.

 

 زنان مسلمان در آمریکای جنوبی را تاپاداس لیمِناس می نامند

 

مهاجران تأثیر زیادی روی لباس، معماری، غذا، سیستم اجتماعی و سیاسی پرو گذاشتند. آنان پس از مهاجرت هم مجبور شدند تا به دلیل اجبار برای نصرانی شدن، دین خود را پنهان نگه دارند و حتی تظاهر به مسیحی بودن کنند؛ بنابراین اسلام در پرو تا زمان مهاجرت پناهندگان فلسطینی و لبنانی در دهه ی چهل قرن پیش نمود عینی نداشت.

 

پوشش زنان تاپاداس لیمناس

 

در عین حال زنان لیما یاThe Tapadas Limeñas هویت دینی خود را در چنین شرایطی حفظ کردند، آنها با حجاب و با پوشاندن همه ی بدن جز یک چشم از خانه خارج می شدند. آنان خود را با این پوشش از سایرین متمایز می کردند و اغلب از طبقات اجتماعی بالا بودند، به سرعت این پوشش بین زنان مسیحی هم شایع و حجاب در پرو به نمادی از آزادی و طبقه اجتماعی بالا تبدیل شد، زیرا محدودیت های زنان را برای رفتن به مناطق مختلف کاهش می داد.

 

پوشش جالب زنان تاپاداس لیمناس

 

اما طولی نکشید که کلیسا این پوشش را ممنوع کرد، با این وجود تا اواسط قرن نوزدهم نشانه هایی از آن قابل ملاحظه است. زنان بر این باور بودند که پوشیدن این لباس فقط جنبه اخلاقی ندارد بلکه به آنها آزادی بیشتری می دهد. به آن ها  The Tapadas Limeñas گفته می شود.

 

پوشش زنان مسلمان دنیا

 

پوشش زنان در گذشته

 

 

منبع:tabnakbato.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------