آيا مي‌شود جلوي پيري پوست را گرفت؟ 

 

آيا مي‌شود جلوي پيري پوست را گرفت

 

سلول‌هاي پوست ما به دو شيوه پير مي‌شوند. يک علت آن درست مانند ديگر سلول‌هاي بدن و به دليل بالا رفتن سن و تغييرات ناشي از آن است که موجب مي‌شود کارکرد و نوع فعاليت سلول‌هاي مختلف دستخوش تغيير شوند.

 

همه اين تغييرات دست به دست هم مي‌دهند تا فرآيند اکسيداسيون در سلو‌هاي پوست اتفاق بيفتد و روند پيري تسريع شود. عامل دومي که به پيري سلول‌هاي پوست منجر مي‌شود، اشعه‌آفتاب است. اتفاقا همين نور آفتاب نيز با عملکرد مشابه، موجب اکسيداسيون سلول‌هاي پوست و تسريع روند پيري مي‌شود.

 

آنچه مهم است اينکه براي جلوگيري از روند پيري که حاصل جمع پيري ناشي از سن و پيري ناشي از نور آفتاب است، بايد از آنتي‌اکسيدان‌ها استفاده کنيم چراكه آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند از اکسيداسيون سلول‌هاي پوست جلوگيري کنند و روند پيري را به تعويق بيندازند. علاوه بر اين آنتي‌اکسيدان‌ها موجب شادابي و نشاط پوست مي‌شوند و عمل کلاژن‌سازي را در پوست تحريک مي‌کنند و اين امکان وجود دارد که در حضور آنتي‌اکسيدان‌ها، کلاژن‌سازي طولاني‌تر شده و بهتر انجام گيرد. به همين منظور ما در داروهاي مختلفي که داريم و آنها را با نام ضدچروک يا محافظت‌کننده پوست مي‌شناسيد، از انواع آنتي‌اکسيدان‌ها استفاده مي‌کنيم. حتما تا به حال شنيده‌ايد که مي‌گويند قرص ويتامين E قرص جوان‌سازي است يا کرم ضدچروک با غلظت 20 درصد از ويتامين C تهيه شده است.

 

از ديگر آنتي‌اکسيدان‌هايي که نام آن را در داروهاي ضدچروک شنيده‌ايد به ويتامين B3 و يک نوع کوآنزيم به نام Q10 اشاره مي‌کنم. از نظر موادي که منشأ گياهي دارند و در گروه آنتي‌اکسيدان‌ها هستند نيز به 3 مورد مهم اشاره مي‌کنم که شما مي‌توانيد با مصرف آنها به سلامت خود کمک كنيد و روند پيري را به تعويق بيندازيد. اولين آن چاي‌سبز است. خود را عادت بدهيد روزي يک تا دو ليوان کوچک چاي‌سبز (البته بدون قند و مخلفات همراه ديگر) بنوشيد تا به مرور متوجه خاصيت جوان‌سازي و شادابي آن شويد. دوم يک اسيدچرب است به نام فروليک‌اسيد و سوم عصاره دانه انگور است. اغلب ما هسته‌هاي انگور را درمي‌آوريم و فقط گوشت شيرين آن را مي‌خوريم. شايد با خواندن اين يادداشت متوجه ارزش آنتي‌اکسيداني فوق‌العاده دانه انگور شويد و از اين به بعد آن را به دور نيندازيد و بخوريد.

 

در يک کلام همه اين آنتي‌اکسيدان‌هايي که ذکر کردم را در ميوه‌ و سبزي‌هاي تازه مي‌توانيد بيابيد. با مصرف مقادير قابل توجهي از اين دو گروه موادغذايي هم مي‌توانيد پوست جواني داشته باشيد و هم به خاطر آنتي‌اکسيدان‌هايشان شاداب و سلامت و با اندامي متناسب از زندگي لذت ببريد.

منبع:سلامت

دکتر محمدجواد ناظمي - متخصص پوست و مو - استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی