آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟کلاژن مایع خوراکی, تزریق کلاژن مایع, جوانسازی پوست با کلاژن مایع

کلاژن مایع خوراکی

 

کلاژن چیست و چگونه به کلاژن سازی پوست خود کمک کنیم؟

کلاژن مایع مکملی است که با هدف جوانسازی پوست و اندامها و جایگزین کردن کمبود تولید کلاژن در بدن تولید می شود.

یک سوم پروتئین های بدن انسان را کلاژن تشکیل می دهد. کلاژن بخشی ضروری از پوست ، بافت همبند ، غضروف ها و استخوان ها به حساب می آید. 

کلاژن مایع ، مکملی حاوی پپتیدهای کلاژن هیدرولیز شده  است که اجزای آن برای افزایش میزان جذب به اندازه های کوچکتر شکسته شده اند. 

 

مکملهای کلاژن معمولا از بافت همبند حیواناتی از جمله گاو ، خوک ، ماهی ، صدف و مرغ ، به شکل مایع یا پودر تولید می شود که میتوانید آن ها را به غذا ، نوشیدنی یا قهوه اضافه نمایید. 

 

با وجودی که کلاژن یکی از مهم ترین پروتئین های بدن برای حفظ سلامت و زیبایی و جوانی است ولی تاثیر مکمل های کلاژن هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد. 

 

اغلب مکمل های کلاژن را باید به صورت روزانه  مصرف نمایید. 

علاوه بر مکمل های خوراکی کلاژن که به صورت پودر و مایع تولید می شوند ، کپسول ها و محصولات موضعی غنی از کلاژن هم برای بهبود ظاهر پوست تولید می گردند. 

 

انواع مکمل کلاژن 

متاسفانه تولید کلاژن مایع مانند سایر مکمل ها از نظر ایمنی و موثر بودن نیازی به گرفتن گواهینامه سازمان غذا و دارو ندارد بنابراین برای خرید آن باید وسواس خاصی به خرج بدهید. بهتر است از مکمل هایی استفاده کنید که حاوی سایر عناصر مثل ویتامین ث برای بهبود جذب کلاژن باشد و فاقد قند و افزودنی های دیگر باشد. 

 

برخی از شرکت های تولید کننده نوشیدنی ، مقداری پودر کلاژن در ترکیب نوشیدنی های خود استفاده می کنند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

مکمل های کلاژن به صورت پودری هم به فروش می رسند که میتوانید با نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف آن ها را ترکیب کنید. بهترین حلال برای پودر کلاژن آب گرم است. بنابراین میتوانید ابتدا پودر کلاژن را در مقداری اب گرم حل کرده و سپس به نوشیدنی های سرد اضافه کنید. 

 

کمبود کلاژن بدن, کلاژن مایع چیست, خرید کلاژن مایع

فواید کلاژن مایع

 

مزایای کلاژن مایع

مزایایی که برای مکمل های کلاژن بیان می شود از نظر علمی نیاز به تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی دارند. به طور کلی مصرف کلاژن میتواند باعث جوانسازی سلول های پوست، کاهش روند پیری ، کاهش رنگدانه ها و تیرگی پست ، بهبود توانایی پوست برای جذب رطوبت ، بهبود  سفتی ، تراکم ، ضخامت حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست ، بهبود مفاصل و استخوان ها ، کاهش سلولیت ، تقویت رشد ناخن و تسریع زمان ترمیم زخم ها شود.   

 

افزایش حالت ارتجاعی پوست با کلاژن مایع

از آنجا که 75 درصد پوست از کلاژن تشکیل شده است بر اساس مطالعات میتواند گفت که مصرف روزانه کلاژن باعث بهبود حالت ارتجاعی و رطوبت پوست می شود. 

 

کاهش چین و چروک پوستی با کلاژن مایع

با افزایش سن ، تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می کند و نتیجه آن ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست است . مطالعات انجام شده روی زنان 35 – 65 ساله نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن در عرض 12 هته باعث افزایش سفتی و ضخامت پوست شده و ظاهر چین و چروک را کاهش میدهد. 

 

کلاژن مایع چیست, خرید کلاژن مایع, انواع مکمل کلاژن

جوانسازی پوست با کلاژن مایع

 

بهبود سلامت مفاصل با کلاژن مایع

کمبود کلاژن بدن میتواند روی مفاصل هم تاثیر بگذارد و انعطلاف پذیری غضروف بین مفاصل را کاهش داده  باعث ایجاد التهاب و درد آن ها شود. مصرف روزانه کلاژن باعث بهبود کلاژندر عضروف ها و کاهش اثر التهاب مفاصل می شود. 

 

پیشگیری از تحلیل استخوان با کلاژن

مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن میتوانید تراکم مواد معدنی در استخوان ها را بهبو داده و باعث کاهش درد در زنان مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز شود. 

 

بهبود توده عضلانی با مکمل کلاژن

افزایش سن باعث کاهش تودده عضلانی می شود. ترکیب تمرین های قدرتی در کنار مصرف روزانه مکمل کلاژن میتواند باعث بهبود و نگهداری توده عضلانی در طول زمان شود. 

 

سلامت قلب با مکمل کلاژن

وجود کلاژن همانطور که برای حفظ انعطاف پذیری پوست ضروری است برا حفظ انعطاف پذیری عروق خونی هم لازم است . سفت شدن و کاهش انعطاف پذیری عروق خونی با گذشت زمان باعث بروز بیماری تصلب شرائین  مشکلات قلبی می شود.مطالعه ای که کدر سال 2017 انجام شد نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن سفتی شریان ها را کاهش داده و باعث بهبود سلامت قلب و عروق می شود. 

 

تقویت ناخن ها و دندان ها با کلاژن 

کلاژن به ساخت و تقویت ناخن و دندان ها کمک می کند. تحقیقی که در سال 2017 انجام شد نشان داد زنانی که دچار سندرم ناخن شکننده هستند ب مصرف روزانه مکمل کلاژن 12 درصد افزایش رشد و 42 درصد کاهش شکستگی ناخن داشتند. 

 

کلاژن مایع چیست, خرید کلاژن مایع, انواع مکمل کلاژن

عوارض مصرف کلاژن مایع

 

عوارض کلاژن مایع

در صورتی که به ماهی یا صدف حساسیت دارید باید از منبع تولیدی کلاژن مطمئن شوید و برای پیشگیری از بروز حساسیت  و سوک آنافیلاکسی از مکمل های تولید شده از منابع دریایی اجتناب کنید. 

در صورت بروز علایمی مانند تورم صورت ، دهان و گلو فورا به اورژانس مراجعه نمایید. 

در صورتی که مکمل های کلاژن از منابع آلوده تامین شده باشد میتواند حاوی مواد سمی مثل کادمیم یا جیوه باشد.

 

نتیجه مطالعات انجام شده درباره مکمل کلاژن مایع

در آزمایشی که در سال 2018 انجام شد ، شرکت کنندگان ، 90 روز از مکمل کلاژن مایع تولید شده از کلاژن هیدرولیز شده ماهی نوشیدند و در پایان آزمایش ، بهبود ساختار و خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست ، کاهش 43 درصدی درد مفاصل و بهبود 39 درصدی تحرک مفاصل در آن ها مشاهده شد. ولی این مکمل به جز کلاژن هیدرولیز شده حاوی اسیدهای آمینه ، ویتامین و مواد معدنی هم بود بنابراین نمیتوان تمام اثرات مثبت آن را به کلاژن نسبت دارد.

 

در سال 2017 مطالعه ای روی 25 زن انجام شد که به مدت 24 هفته ، هر روز 2.5 گرم پپتید فعال کلاژن مصرف کردند و بعد این مدت با بهبود شکنندگی ناخن تا 4 هفته بعد از شروع درمان ، 42 درصد کاهش شکستن ناخن ، 12 درصد افزایش رشد ناخن و تا 4 هفته بعد از شروع درمان با بهبود ظاهر ناخن روبرو شدند.

 

محققین در سال 2020 دریافتند که مصرف روزانه 2.5 گرم پپتید کلاژن فعال به مدت 16 هفته باعث رشد 31 درصدی سلولهای مو و ضخامت مو می شود. 

البته پپتید کلاژن بسیار خاص است و جزو محصولات قابل دسترس همه محسوب نمی شود. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------