سابسیژن چیست؟ مراقبت های قبل و بعد از انجام سابسیژن!سابسیژن , سابسیژن پوست , سابسیژن چیست

روش انجام سابسیژن

 

اسکار یا جوشگاه بافتی است که به علت التهاب و یا اسیب قبلی در ناحیه پوست به وجود آمده است و اگر نزديک مفصل باشد میتواند در حرکت اندام ایجاد اختلال نماید و یا این که منظره نامطلوبی بر روی پوست ایجاد کرده و از نظر زيبايي ایجاد اشکال نماید. دلایل ایجاد اسکار پوست گوناگون میباشد و اصولا برخی از انواع پوست ها مستعد ابتلا به اسکار بعد از یک اسیب و ضایعه ميباشند و در نتيجه طول دوره درمان هم طولانی‌تر میباشد.

التهاب های پوستی مانند آبله مرغان، جوش غرور جوانی، سوختگی درجه ۳، محل گزیدن حیوانات، محل برش جراحی قبلی و عفونت های عمقی پوست میتوانند ایجاد اسکار نمایند.

 

سابسیژن( subcision)، شیوه ای امروزی براي درمان جوش و از بین بردن جای جوش، اسکار و اکنه به شمار میرود . اما علاوه بر درمان جای جوش با استفاده از سابسیژن، میتوان جوش را از طريق طب سنتی و با استفاده از ماسک های ساخته شده از گیاهان مختلف، تا حدودی بهبود بخشید.

 

نکته قابل توجه اینجاست که شیوه ساب سیژن، در کم ترین زمان ممکن، برترین نتایج را در رفع جای جوش دارد.

 

سابسیژن همچنين روشی مداخله ای براي علاج چروک ، فرورفتگی های سلولیت است( ناهمواری هایی که به علت وجود چربی روی پوست به وجود می آید ). باتوجه عمیقاً اسکار، امکان دارد سابسیژن ملازم با لیزردرمانی یا درمانهای ديگر به کاربستن شود. در بعضی موارد میتوان براي افزایش نتيجه درمان استفاده نمود.

 

سابسیژن , سابسیژن پوست , سابسیژن چیست

سابسیژن پوست

 

سابسیژن دو نوع ابزار دارد:

1- سوزن نوکور که مثل یک تیغ برنده است و براي اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است.

 

2- وسیله دوم کانولاست که به دلیل این که نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آن ها اسیب نرسانده و از کنار آنها عبور ميکند و در نتيجه در سطح وسیعی در زیر پوست توانایی مانور دادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

 

* با استفاده ازسوزن نوکور که مثل نیزه بوده وپزشک پس از وارد کردن آن به بافت های زیرپوست وحرکت دادن متناوب آن، مبادرت به بریدن بافت های فیبروتیک وچسبندگی ها و بعضاً ایجادخونریزی وهماتوم ميکند .

 

سابسیژن با این شیوه، علیرغم این که هدف درمان که پاره کردن باندهای فیبروتیک است رامحقق ميکند ، ولی به دلیل عوارض ناخواسته مانند کبودی شدید شمایل، ایجاد جوشگاه های جدیدناشی از وارد شدن خویش سوزن نوکور، درد نسبتاً زیاد و گاهی تشدید فرورفتگی وچسبندگی ها و ایجاد لک وتیرگی های مقاوم، آنقدر محبوب و رایج نیست.

 

* مدت زمان درمان با کانولا بطور طبيعي بیش از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و نیاز به نیروی فیزیکی بیشتری براي آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

 

روش انجام سابسیژن

پزشک ناحیه درمان را با مداد سفید علامت می زند و موضع را با ماده ای به نام لیدوکائین آدرنالین بی حس ميکند . لیدوکائین علاوه بر اثر بی حسی، پوست را سفید ميکند تا کبودی به دست کم برسد.

 

حکیم سوزن را با احتیاط جلو و عقب می برد تا نوارهای نگاهدارنده اسکار ازهم پاشیده شود. کبودی ناشی از علاج ظرف 7 روز رفع ميشود . جای جوش دره ای شکل یا rolling scars برترین عکس العمل را به سابسیژن پوست نشان ميدهد . بدن بطور طبيعي این فرورفتگی را با بافت تازه( پروتئینهای کلاژن) پر ميکند و همگام با پر شدن فرورفتگی لایه بالایی بافت همبند جای جوش هم برآمده ميشود .

 

سابسیژن پوست سبب ترميم و بازسازی بافت عادی زیر اسکار ميشود که در پایان به بالا رفتن ناحیه آسیب دیده می انجامد. در پایان نوارهایی که اسکار را به چربی زیرپوستی متصل ميکند ، از بین میرود و اسکار ازاد ميشود . امکان دارد موقع پاره شدن نوارهای فیبری نگاهدارنده ی ساختار اسکار صدایی شنیده شود. درمان 30 ـ 15 دقیقه طول میکشد و بیمار فورا بعد از پایان درمان به منزل بازمی گردد .

 

زمان بهبودی سابسیژن چه قدر طول می کشد؟

فورا بعد از درمان قدری قرمزی و تورم بوجود مي‌ايد که ۲ تا ۳ روز ادامه خواهد داشت. درد بعد از درمان بسیار کم است. کبودی متدوال است و طی ۲ تا ۱۰ روز، بسته به بهبودی و نوع پوست شما، رفع ميشود .

 

سابسیژن , سابسیژن پوست , سابسیژن چیست

روش انجام سابسیژن

 

مراقبت بعد از درمان

از بیمار خواسته ميشود توصیه های زیر را فورا بعد از درمان رعایت کند:

 

موضع درمان را فشار دهد و یخ روی آن بگذارد تا هموستاز حفظ شود و خطر خون ريزي کاهش یابد.

 

کبودی را میتوان با آرایش پوشاند.

 

گاهی وقت ها داروهای ضدالتهاب و آنتی بیوتیک تجويز ميشود .

 

عمق و گستردگی سابسیژن در جلسه نخست باید محدود باشد تا ابتدا واکنش بیمار بررسی شود، به خصوص درصورتی که علاج بر روی ناحیه ای انجام شود که پیشینه بروز واکنش هیپرتروفی( گوشت اضافه) بعد از سابسیژن داشته باشد.

 

فواید سابسیژن

• نتایج درمانی عالی

• امکان استفاده درهمه تیپ های پوستی

• مدت زمان نقاهت کوتاه

• توانایی انجام درهمه فصل ها

• امکان استفاده ی همزمان ازپیلینگ شیمیایی و لیزر فرکشنال co2 و RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک نشست هم زمان

 

آیا سابسیژن عوارض جانبي دارد؟

پوست پیرامون محل جراحی ممکن است به دلیل تلنبار شدن خون ورم دار شود، که بسی رایج است. پس از علاج مریض در نزدیکی ناحیه علاج حس درد خواهد داشت که میتوان با اعمال کمپرس سرد این درد را تسکین داد. در موردهای نادر امکان دارد ناحیه درمانی عفونی شود. تغيير رنگ پوست یکی ديگر از اثرات جانبی سابسیژن است. بدین ترتیب معمولاً به بیماران توصیه ميشود که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگيري کنند.

 

چند جلسه سابسیژن براي رفع اسکار اکنه و جوش کافی است ؟

از آنجایی که ویژگیهایی پوست اشخاص با یگدیگر متفاوت میباشد ، نمی توان بطور قطعی تعداد دقیقی از جلسات را براي تمامی افراد به صورت یکسان در نظر گرفت. در واقع تعداد جلسات مورد نیاز براي سابسیژن به مواردی متعددی از جمله توانایی کلاژن سازی پوست، نوع فرورفتگی بوجود آمده و ميزان عمق فرورفتگی آن بستگی دارد. با این وجود و در وضعیت کلی تعداد 3 تا 6 جلسه با فاصله زمانی یک ماهه، براي درمان اسکارهای با عمق متوسط کافی میباشد .

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------