اسکین تگ چیست و چگونه درمان میشوداسکین تگ, اسکین تگ چیست, درمان اسکین تگ

اسکین تگ  

 

اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

اسکین تگ زائده های گوشتی بی خطری است که روی پوست ایجاد میشود و در صورت حس ناخوشایند برای زیبایی پوست میتوان با مراجعه به پزشک اسکین تگ را برداشت.

اسکین تگ چیست؟

اسکین تگ به نام های منگوله پوستی یا زائده گوشتی هم شناخته میشود که یک زائده آویزان و نرم پوستی و همرنگ پوست است که میتواند دارای پایه یا ساقه باشد. اسکین تگ یک عارضه کاملا بی خطر است که تنها مشکل شما در رابطه با آن میتواند نگرانی از زیبایی ظاهری باشد. به خصوص اسکین تگ گردن و اسکین تگ روی پلک یا اسکین تگ صورت.

 

احتمال ایجاد اسکین تگ در در تمام نقاط بدن وجود دارد ولی بیشتر در نقاطی که پوست روی هم کشیده میشود، ایجاد میشود به خصوص در دوران میان سالی.

این عارضه به طور مساوی بین زنان و مردان دیده میشود. اسکین تگ یک عارضه پوستی بی خطر و غیر مسری است و تنها نگرانی ای که ایجاد میکند به لحاظ زیبایی ظاهری است، روش های برداشتن اسکین تگ استفاده از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و یا سوزاندن آن است.

 

برداشتن اسکین تگ با نخ در خانه یکی از اشتباه ترین کارهای ممکن است ، به خصوص اگر اسکین تگ بزرگ باشد. اسکین تگ در اعماق پوست ریشه دارد و حتی اگر بتوانید بدون خونریزی و عفونت اسکین تگ را جدا کنید، مجددا بعد از مدتی رشد خواهد کرد. 

 

اسکین تگ در چه قسمت هایی دیده میشود؟

اسکین تگ ، زائده های گوشتی خوش خیم پوستی است که دارای سلولهای چربی، عصبی ، مجاری و یک لایه پوشش پوستی است. احتمال بروز اسکین تگ در نقاط زیر زیاد است. 

- روی پلک

- زیر بغل

- زیر سینه

- روس قفسه سینه

- روی گردن

- کشاله ران

 

 درمان اسکین تگ در طب سنتی, اسکین تگ بزرگ, اسکین تگ تناسلی

عوامل ایجاد اسکین تگ

 

عوامل ایجاد اسکین تگ یا منگوله پوستی

برخی عوامل هستند که میتوانند احتمال بروز زائده های گوشتی روی پوست را بیشتر کنند

 

خطوط تا خوردگی پوست : اسکین تگ معمولا در قسمت هایی که پوست تاخورده و روی هم ساییده میشود ، تشکیل میگردد یا نواحی ای که لباس روی سطح پوست سایید ه میشود. 

 

افزایش سن : با افزایش سن، خطوط بیشتری روی پوست ایجاد میشود بنابراین احتمال ایجاد زائده های گوشتی در افراد میانسال بیشتر است.

 

اضافه وزن : معمولا افراد چاق بیشتر از افراد لاغر مستعد اسکین تگ هستند و شاید به دلیل افزایش تعداد خطوط پوستی و چربی اضافه در بدن باشد.

 

اسکین تگ در بارداری : اسکین تگ در بارداری بیشتر از زمان های دیگر رواج دارد و احتمالا به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش وزن در دوران بارداری است.

 

مصرف استروئید : مصرف استروئید، سطح هورمون های بدن را تغییر میدهدو باعث افزایش سطح کلاژن پوست میشود و ریسک بروز اسکین تگ را افزایش میدهد. 

 

ویروس HPV : برخی تحقیفات انجام شده بین اسکین تگ و ویروس اچ پی وی ، ارتباط نشان داده است.

 

دیابت : بر اساس مدارک موجود، افراد مبتلا به دیابت بیشتر از دیگران به اسکین تگ دچار میشوند که ممکن است به دلیل افزایش بیش از حد انسولین باشد.

 

اسکین تگ چیست و چه علایمی دارد؟

سطح اسکین  تگ میتواند صاف نرم یا نامنظم باشد. این زائده های گوشتی معمولا همرنگ با پوست هستند. برخی از آن ها ظاهری شبیه جوش داند و رشد نمیکنند ولی برخی دیگر شروع به رشد کرده و ممکن است قطرشان بین 2 میلیمتر تا 1 سانتی متر برسد. حتی اسکین تگ بزرگ به اندازه 5 سانتی متر هم در موارد نادر دیده میشود. منگوله های گوشتی در برخی موارد با پایه و ساقه کاملا مشخص به پوست متصل شده اند و گاهی بدون پایه هستند.

 

منگوله پوستی معمولا مورد توجه قرار نمیگرید و بسیاری از افراد اصلا متوجه آن ها روی پوستشان نمیشوند مگر این که در یک نقطه مهم و جلوی چشم باشند یا مثلا اسکین تگ گردن که به طور مرتب به لباس یا جواهرات گیر کنند یا هنگام شیو کردن دچار سائیدگی شوند.

 

اسکین تگ در برخی موارد بدون ایجاد درد و به صورت خود به خود از پوست جدا شده و می افتند.

گاهی اسکین تگ بزرگ شده و تحت فشار زیاد میترکد.

اسکین  تگ معمولا باعث خارش یا درد نمیشود مگر این که تحت فشار یا ساییدگی قرار گرفته باشد.

اسکین تگ معمولا تا یک اندازه مشخص رشد میکند و سپس رشدش متوقف میشود.

 

منگوله پوستی, برداشتن اسکین تگ, هزینه برداشتن اسکین تگ

تشخیص اسکین تگ

 

چه زمانی برای اسکین تگ باید به پزشک مراجعه شود

درصورتی که منگوله پوستی شما در حال رشد و زیاد شدن و یا پخش شدن روی سطح پوست است است و دچار تغییر رنگ شده است باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. 

 

تشخیص اسکین تگ

ظاهر اسکین  تگ کاملا مشخص و متفاوت است و معمولا با معاینه جسمی تسخیص داده میشوند ولی اغلب پزشکان پیشنهاد میکنند از اسکین تگ نمونه برداری و آزمایش شود تا از سایر اختلالات پوستی که شبیه اسکین تگ هستند تمایز د اده شود از جمله خال های گوشتی سرطانی خاص ، سایر زائده های خوش خیم پوستی یا زگیل به خصوص زگیل تناسلی. 

البته نیازی به نگرانی در مورد سرطان نیست، احتمال این که سرطان پوستی با علایمی مثل اسکین تگ بروز کند بسیار نادر است.

 

از بین رفتن خود به خودی اسکین تگ

معمولا اسکین تگ ها به صورت خود به خودی از بین نمیروند.  ولی گاهی حرکت و ساییدگی مکرر باعث چرخش اسکین تگ شده و سطح جریان خون در آن کاهش پیدا کرده و شروع به افتادن میکند. 

منگوله های پوستی دوران بارداری که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده اند بعد از زایمان و بازگشت هورمون ها به حالت طبیعی معمولا از بین میروند.

 

درمان اسکین تگ

اسکین تگ یک مشکل پوستی بی ضرر است که نیازی به درمان ندارد و فقط برای اهداف زیبایی و رفع نگرانی از ظاهر پوست درمان و برداشته میشود. یا در موارد که منگوله پوستی با جواهرات تماس داشته و دچار التهاب میشود بهترین کار برداشتن آن ها ست. متاسفانه همیشه احتمال رشد دوباره اسکین تگ بعد از برداشتن وجود دارد البته این مشکل خیلی شایع نیست ولی باید قبل از درمان مدنظر داشته باشید.

 

سوزاندن منگوله پوستی : برای سوزاندن اسکین تگ ابتدا محل مورد نظر توسط پزشک بی حس میشود که دردی حس نکنید. سپس اسکین تگ با دستگاه مخصوص با تماس مستقیم گرم شده و سلولهای آن شروع به سوختن کرده و از بین میروند. این روش نیازی به دوران بهبود ندارد و سرپایی انجام میشود.

 

بعد از سوزاندن بافت اسکار روی پوست باقی میماند که نباید دستکاری شود. در اسکین تگ های بزرگ حتی با وجود بی حسی احتمال  این که کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید وجود دارد.

 

 هزینه برداشتن اسکین تگ, عوامل ایجاد اسکین تگ, تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

برداشتن اسکین تگ با منجمد کردن

 

کرایو سرجری یا منجمد کردن : در این روش با نیتروژن مایع که روی اسکین تگ اسپری میشود، زائده پوستی منجمد و سفید رنگ میشود. در صورتی که منگوله پوستی خیلی بزرگ باشد احتمال این که منجمد کردن آن در چند جلسه انجام شود وجود دارد. چند روز بعد از درمان یک لایه  سفید روی پوست  ایجاد میشود که معمولا بعد از دو هفته می افتد. احتمال درد کم با وجود بی حسی موضعی در صورتی که اسکین تگ بزرگ و عمقی باشد وجود دارد.

تامدت کوتاهی بعد از کرایوتراپی ، وجود ترشحات طبیعی است. تورم و قرمزی پوست بعد از حدود 3 روز از بین خواهد رفت. 

 

درمان اسکین تگ در طب سنتی, اسکین تگ بزرگ, اسکین تگ تناسلی

جراحی برداشتن اسکین تگ

 

برداشتن اسکین تگ : در این روش پزشک با استفده از چاقوی جراحی ، اسکین تگ را برمیدارد. این روش بسیار سریع است و نیازی به استراحت ندارد. بعد از جراحی باید مراقب محل اسکار برای پیشگیری از ایجاد عفونت باشید. 

 

اسکین تگ, اسکین تگ چیست, درمان اسکین تگ

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

 

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

احتمال بروز اسکین تگ روی بیضه و اسکین تگ در ناحیه تناسلی زنان یا منگوله پوستی مقعدی وجود دارد ، در چنین مواردی یکی از بیماری های رایج که با اسکین تگ اشتباه گرفته میشود، زگیل تناسلی است. 

 

اسکین تگ ها شبیه بادکنک های زیر و باد شده هستند که معمولا گرد و نرم بوده، هیچ گونه ترشحی ندارند  و روی پایه سا ساقه ایجاد میشوند و به راحتی خم میشوند ولی زگیل تناسلی ضایعات برجسته ای هستد که معمولا سطحی خشن و شبیه گل کلم دارند. از آن جایی که زگیل تناسلی مسری است و نشانه عفونت است باید درمان شود.

 

اسکین تگ ها در ابتدا به سرعت رشد میکنند و رشدشان متوقف میشود و با گذشت زمان تغییری نمیکنند. ممکن است رنگ اسکین تگ از پوست تیره تر شود که البته جای نگرانی ندارد. 

 

اسکین تگ واژن کمتر رایج است ولی احتمال این که روی لب های واژن ایجاد شود وجود دارد. 

زگیل های تناسلی در ناحیه پوبیس ، واژن ، آلت تناسلی یا مقعد دیده میشوند.  زگیل تناسلی میتواند به رنگ گوشتی باشد یا تفاوت زیادی با رنگ پوست شما داشته باشد و به رنگ قهوه ای یا صورتی دیده شود. زگیل تناسلی با اوج گرفتن ویروس ظاهر شده روی سطح پوست پراکنده میشوند و با سرکوب آن از بین میروند و دوباره در یک قسمت دیگر دستگاه تناسلی ظاهر میشوند. با از بین رفتن زگیل ها ، رنگ پوست به حالت اولیه بازمیگردد.

 

بر خلاف اسکین تگ که پزشکان نمیدانند علت واقعی ایجاد آن چیست ولی عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی است. تقریبا نیمی از افرادی که شریک جنسی متعدد داشته باشند به این ویروس مبتلا میشوند. عفونت ایجاد شده توسط این ویروس بسیار مسری است و برخی از شاخه های آن میتواند عامل ایجاد سرطان دهانه رحم  در خانم ها شود. ممکن است مشاهده و بروز زگیل تناسلی  هفته ها و یا ماهها بعد از ابتلا به ویروس باشد. اگر حس میکنید در معرض این ویروس قرار گرفته اید باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های آرایش و زیبایی(سلامت پوست، سلامت مو، لوازم آرایشی، آرایش مو، آرایش صورت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آرایش و زیبایی, لوازم آرایشی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022