مهمترين عوارض تاتوکردنمهمترین عوارض تاتو کردن

 

تورم، خارش، سوزش و درد از مهمترين عوارض تاتوکردن و همچنین پادر بروز است :يک متخصص پوست با بيان اين که تورم، خارش، سوزش، درد و ايجاد حساسيت به مواد رنگي از مهمترين عوارض تاتوکردن است، گفت: انجام اين روش زيبايي بدون رعايت اصول بهداشتي خطر ابتلا به ايدز، هپاتيت و بيماري‌هاي عفوني را در پي دارد.

 

دکتر پروين منصوري عضو هيات علمي دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، با اشاره به عوارض تاتو کردن در بدن اظهار داشت: تورم، ايجاد ضايعات برجسته ريز و درشت، خارش، سوزش و بروز درد در در محلي که ماده تاتو در آن تزريق شده است از عمده پيامدهاي تاتو و علت مراجعات بعدي اين افراد به پزشک است.

 

اين متخصص پوست افزود: در برخي مواقع ممکن است بعد از گذشت چند ماه يا حتي چند سال از تزريق ماده تاتو، بدن شروع به واکنش بر ضد رنگ دانه وارد شده کند که اصطلاحاٌ به آن راکسيوم گفته مي‌شود.

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه به روش‌هاي رفع اين واکنش يا همان راکسيوم اشاره کرد و گفت: گاهي از روش‌هاي دارويي مانند تجويز پروتن‌هاي خوراکي يا تزريقات متعدد و در مواردي که به هيچ يک از روش‌هاي فوق پاسخ ندهد خارج کردن ماده رنگ دانه از بدن براي رفع عوارض تاتو استفاده مي‌شود.

 

دکتر منصوري با تاکيد بر انجام تاتو در مراکز مجاز با رعايت اصول بهداشتي و توسط يک فرد باتجربه گفت: عدم رعايت نکات بهداشتي در تاتو کردن و استفاده از سوزن‌هاي مشترک ممکن است سبب انتقال عفونتهاي ويروسي مانند ايدز، هپاتيت، بيماريهاي ميکروبي، عفوني و حتي بيماري سل شود.

 

اين متخصص پوست با اشاره به عوارض تاتو کردن و مخالفت با انجام آن اظهار داشت: تنها به کساني که ايرادهايي در پوست بدن يا صورتشان وجود دارد که براي از بين بردن آنها هيچ روش پزشکي ديگري امکان پذير نباشد، انجام تاتو را توصيه مي‌کنيم.

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: گاهي اوقات قسمت‌هايي از پوست کاملا بي‌رنگ بوده يا در مواردي به دليل جراحي يا ايجاد زخم قسمتي از خط لب از بين رفته باشد و با هيچ روشي نتوان اين قسمت‌ها را به رنگ عادي برگرداند كه در اين موارد توصيه به خالکوبي مي‌شود.

 

اين متخصص پوست با بيان اينکه تمايل به خالکوبي در زنان بيشتر از مردان است، گفت: زنان در ناحيه صورت، چشم و لب و ابرو رغبت بيشتري براي انجام تاتو دارند اما در مردان خالکوبي بيشتر در ناحيه بازوها، سينه و پشت ديده مي‌شود.

 

عدم اعتماد به نفس يا اعتماد به نفس پايين در کنار نواقص ظاهري يکي از مهمترين علل مراجعه و تمايل افراد براي انجام خالکوبي‌هاي وسيع است. اين گروه قصد دارند که با انجام اين کار جلب توجه کنند.

 

اين افراد به دليل اينکه ديدگاه خوبي نسبت به خود ندارند، سعي مي‌کنند با انجام تغييرات ظاهري تصوير مطلوب‌تري از خود ارائه دهند. اين مسئله در مورد افرادي که اقدام به سوراخ کردن قسمتهاي مختلف بدن و آويزان کردن اشياي مختلف از خود مي‌کنند نيز صادق است.

 

منبع:iranems.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------