چين و چروك‌هاي ناشي از بارداريچين و چروك‌هاي ناشي از بارداري

 

بارداري يكي از فوق العاده‌ترين دوران زندگي يك زن است؛ ولي يك جنبه از اين دوران چندان خوشايند نيست و آن چين و چروك‌هايي است كه 75 تا90 درصد از زنان در نيمه آخر بارداري و پس از پايان آن شاهد بروز آن در بدن خود هستند. اين چين و چروك‌ها با توجه به رنگ بدن فرد ممكن است به رنگ‌هاي صورتي، ارغواني يا قهوه‌اي باشند كه هيچ خطري براي مادر يا جنين ندارند، ولي براي مادر ايجاد اضطراب و تشويش مي‌كنند. اين خطوط در نقاطي از بدن ايجاد مي شوند كه چربي تجمع پيدا مي‌كند؛ مانند شكم، ران‌ها، باسن، سينه‌ها و بازوها. اين خطوط در دوران بارداري به خاطر افزايش وزن سريع در پايين تنه و ران‌ها ايجاد مي‌شوند. با افزايش وزن، كلاژن و الاستين موجود در پوست كه مسؤول حفظ شكل و سفتي پوست مي‌باشد تا مرز پاره شدن كشيده مي‌شود.

 

كوريوم لايه‌اي از پوست است كه زير اپيدرم قرار دارد و در واقع لايه قابل مشاهده پوست است. فيبرهاي الاستيك در كوريوم با كشيده شدن ضعيف مي‌شوند و به طور طبيعي سطوح كورتيزون توليدشده در سه ماهه آخر بارداري افزايش مي‌يابد. وقتي اين فيبرها از هم جدا مي‌شوند و پوست كشيده مي‌شود، كلاژن بيش از حد توليد مي‌شود و اِسكاري روي پوست بر جا مي‌ماند كه به شكل خطوط و چروك‌هايي خود را نشان مي‌دهد. اين چروك‌ها هيچ درمان قطعي ندارد. روند ايجاد اسكاري كه در پوست شكل گرفته قابل برگشت نيست، ولي به مرور زمان صاف‌تر و كمرنگ‌تر مي‌شوند. كرم‌هاي حاوي استروئيد، مانند هيدروكورتيزون يا كرم‌هايي مانند ترتينوئين، در دوران بارداري نبايد مصرف شوند و اين مسأله به خصوص در سه ماه اول بارداري بسيار اهميت دارد؛ چرا كه جنين در اين دوران بيش از هر زمان ديگري آسيب‌پذير است. تكنيك‌هاي جراحي پلاستيك مانند درمابراسيون يا ليزر مي‌توانند در از بين بردن اين خطوط موثر باشند، ولي گران هستند و دوام آنها هميشگي نيست. عوامل ژنتيكي در ايجاد اين خطوط نقش مهمي دارند و اگر مادر شما در دوران بارداري شاهد بروز اين چين و چروك‌ها بوده باشد، امكان اينكه شما هم در دوران بارداري به اين عارضه دچار شويد زيادتر خواهد بود؛ ولي عوامل ديگري هم هستند كه نقشپر رنگ‌تري دارند.

 

اين عوامل عبارتند از: وزن، نوع پوست، نوع تغذيه در دوران بارداري و شدت ايجاد اين خطوط. پوست‌هايي كه آب كافي دريافت كرده و سالم باشند، راحت‌تر كشيده مي‌شوند و كمتر آسيب مي‌بينند؛ بنابراين نوشيدن آب فراوان و خوردن غذاهاي حاوي ويتامين C، ويتامين E‌، روي و سيليس كه در توليد كلاژن نقش دارد مفيد خواهد بود. لوسيون‌ها يا كرم‌ها و ديگر درمان‌هاي موضعي به لايه كوريم پوست نمي‌رسند، ولي مي‌توانند در تسكين خارش و خشكي همراه اين چروك‌ها موثر باشند. مرطوب نگه داشتن پوست ناراحتي حاصل از بروز اين چروك‌ها را كاهش مي‌دهد. اگر به محض بروز اين خطوط براي درمان آنها چاره‌اي انديشيده شود، مي‌توان تا حد زيادي از شدت آنها كاست؛ ولي پيش از مصرف هر نوع كرم يا لوسيون با پزشك خود مشورت كنيد، چرا كه ممكن است برخي از اين مواد براي شما و جنين ضرر داشته باشند و با جذب آنها در بدن به جنين در حال رشد شما آسيب برسد. ماساژ پوست با روغن‌هاي طبيعي، مانند روغن جوانه گندم و جوجوبا كه حاوي ويتامين E هستند، به ترميم لايه اپيدرم كمك مي‌كند و همچنين جريان خون را در اطراف آن ناحيه افزايش داده باعث مي‌شود فرايند ترميم بهتر صورت گيرد. چروك‌هاي حاصل از بارداري ممكن است به خاطر برخي بي‌نظمي‌هاي هورموني يا مصرف بعضي از داروها هم ايجاد شود.

 

در هرحال كرم‌هاي ضد چروك يا مرطوب‌كننده يا ضداسكار نمي‌توانند اين خطوط را به طور كامل از بين ببرند و آرايش هم به طور كامل آنها را نمي‌پوشاند. ولي به زنان باردار توصيه مي‌شود از همان ابتدا كه اين چروك‌ها را مي‌بينند از مايعات حاوي ويتامين E استفاده كنند و پس از حمام و خشك شدن بدن‌شان، از اين مايع به قدر كافي به باسن و شكم‌شان بمالند. همان طور كه گفتيم نوشيدن آب و مايعات به مقدار كافي در جلوگيري از بروز اين چروك‌هاي ناخوشايند موثر است؛ ولي چاي و قهوه كه كافئين دارند باعث از دست رفتن آب پوست مي‌شوند و آن را در برابر اين چروك‌ها آسيب پذيرتر مي‌كنند. اين چروك‌ها به مرور زمان كمرنگ مي‌شوند، ولي بهترين توصيه براي پيشگيري از بروز آنها تلاش براي حفظ سلامت پوست است.

منبع: دنیای سلامترازهای زیبایی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------