دانستنیهای لازم در مورد کراتینه کردن موکراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

كراتينه كردن مو چيست

 

کراتینه کردن موی سر

کراتینه کردن موها پروسه ایست که در آن بطور مصنوعی کراتین را روی موها می زنند تا برّاق شده و وز نکند. تأثير این شیوه صاف کردن معمولاً به مدت 2 ماه باقی می ماند. کل زمان انجام آن هم چیزی در حدود 2 ساعت است. این شیوه یک معجزه در صاف کردن موهاست چون سریع موها را صاف و بدون وز می کند. به علت همین بی دردسر بودن، این شیوه بین خانم‌ها محبوب بوده و نتیجه آن سریع به دست آمده و ماندگار است.

معایب کراتینه مو

ممکن است به سرطان منجر شود

مواد تشکیل دهنده فعال در صاف کننده های مو معمولاً دارای فرمالدئید هستند که سبب تحریک عوامل سرطان زا می شوند، ولی درعین حال سبب باز سازی بعضی از رشته های شیمیایی در مو هم میشود. همینطور سبب میشود که صاف کننده ها اثر پایدار داشته باشند. سطح پائین این ماده موجود که در بیشتر مواد آرایشی استفاده میشود، زیان آور نیست.

 

ولی با این حال دمای بالای اتوی مو که در این فرآیند مورد استفاده قرار میگیرد، با ترکیبات محلول کراتین، بخار فرمالدئید را تولید می کند که بسیار اسیب پذیر است و خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد. اثرات ديگر این ماده شیمیایی در دوز های بالا، شامل قرمزی یا سوزش چشم، عطسه، درماتیت و واکنش های آلرژیک میشود.

 

کراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

کراتینه کردن مو

 

کراتینه ممکن است واکنشهای حساسیتی بیاورد

مانند دیگر مواردیکه برای مو انجام می شود، کراتینه کردن مو هم با پیدایش واکنشهای آلرژیک در بعضی از اشخاص همراه بوده است. این علایم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علایم رایج آلرژی شمرده میشوند باید توجه داشته باشید چنانچه زمینه حساسیت دارید، در انتخاب این شیوه قدری تامل کنید.

 

عارضه های جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما امکان دارد از فرم فریا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید توجه کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولاً بیش از 2 ماه دوام نمی آورد.

 

کراتینه مو هزینه بالا و دوام کم دارد

متأسفانه کراتینه مو با وجود هزینه های بالایی که پرداخت می­شود، ميزان دوام مو دائمی نبوده و پس از چند ماه مو به وضعیت نخست خود باز می­گردد.

 

کراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

کراتین مو

 

ممنوعیت کراتینه مو برای اشخاص باردار

باید بدانید که بخارهای فرار حاصل از مواد کراتینه مو تنها محدود به زمانی نیست که شما در آرایشگاه هستید. بلکه این مواد تا مدت ها بعد، در زمانیکه شما از سشوار یا اتوی مو استفاده کنید می­توانند در فضای اطراف شما متصاعد شوند. توجه کنید که حتی محصولات کراتینه مو بدون فرم آلدهید هم آنقدر قابل اطمینان نبوده و بهترین راه این است که در زمان بارداری جدا از کراتینه موهای خود منصرف شوید.

 

احتمال آسیب دیدگی مو با کراتینه

محصولات مرتبط با کراتینه در وضعیت کلی هیچ آسیبی به مو نمی زنند و بسیار تاثیرگذار هستند مگر آن گروه از محصولاتی که از برندهای نامعتبر و با قيمت های بسیار ارزانی عرضه می شوند. برای این که موهای شما در فرآیند کراتینه مو کوچک ترین آسیبی نبیند، باید از یک ارایشگر متخصص کراتینه مو کمک بگیرید. چنانچه شخصی که موهای شما را کراتینه می کند، به اندازه کافی متبحر نباشد، امکان دارد موهایتان را در معرض حرارت بسیار بالا یا ترکیبات زیاد مواد شیمیایی قرار دهد.

 

کراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

كراتينه كردن موي سر

 

عامل فرمالدئید

حتماً در مورد فرمالدئید در کراتینه درمانی شنیده اید. این ماده شیمیایی، مشکلاتی برای سلامتی اشخاص ایجاد می کند به ویژه برای افردی که دایماً در معرض آن قرار دارند به عنوان مثال آرایشگرانی که کار کراتینه کردن مو انجام می دهند. بیشترین خطری که این ماده برای اشخاص دارد، متوجه افرادی است که بطور دایم با آن کار می کنند نه برای افردی که تنها یک بار کراتین درمانی انجام می دهند.

 

ضمنا ميزان فرمالدئید در محصولات مختلف کراتین، متفاوت است و این مقدار معمولاً روی بسته بندی این محصولات ذکر می شود.

 

کراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

کراتین کردن مو

 

آیا کراتین کردن بر رشد مو ها تأثیر دارد؟

این کار بر سرعت رشد مو هیچ تأثیری ندارد، هم چنان موهایی که از ریشه رشد می کنند بافت طبیعی خود را خواهند داشت.

 

نگهداری از موها پس از کراتین کردن شامل چه مواردی است؟

اغلب انواع کراتین باید برای 24 تا 48 ساعت روی سر بمانند. پس از کراتین شدن مو باید از شامپوهای فاقد سولفات و نرم کننده استفاده کرد. برای مو های بسیار خشک استفاده از ماسک مو هم توصیه می شود. همچنین ابریشم تراپی مو یا ابریشم سازی مو معمولا به عنوان یک درمان مکمل کراتینه مو برای موهای آسیب دیده استفاده می شود.

بعضی از انواع مو امکان دارد بر اثر کراتین شدن تغيير رنگ دهند. بنابراین رنگ کردن مو ها را بعد از کراتینه شدن باید انجام داد.

 

برای کراتینه کردن مو لازم است مو ها را در بخش های ریز با اتو صاف کرد تا بر اثر حرارت جذب آن توسط مو صورت گیرد. مطمئن شوید درجه حرارت اتو با نوع موی شما سازگار است. برای موهای هایلایت شده و قدری اسیب دیده باید از کم ترین حرارت ممکن استفاده کرد.

 

استخر رفتن و یا در آب دریا شنا کردن بدون کلاه شنا ممنوع! به علت کلر فراوان موجود در آب استخر و همینطور نمک بالای موجود در آب دریا بایستی دور این دو کار را بدون کلاه شنا خط کشید. البته با داشتن کلاه هیچگونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

 

استفاده از شامپوهای سولفات فیری برای حمام سولفات درون شامپوها عمر کراتین مو را برای شما کم می کند. از این جهت چنانچه شامپوی سولفات فیری تهیه کنید میتوانید هر چه قدر که دلتان می خواهد به حمام بروید و هیچ مشکلی هم برای کراتین موی شما به وجود نخواهد آمد. البته گفتنی است که حتی با نبود شامپوی سولفات فیری هم کراتین شما بطور کل از بین نمی رود، ولی مدت دوام آن کم کم کوتاه تر می شود.

 

کراتینه مو, کراتینه کردن مو, کراتین مو

فواید کراتینه مو

 

فواید کراتینه کردن مو

- این روش موها را در زمان کمی بسیار بسیار نرم و صاف می کند.

 

- این روش موها را برّاق می کند و موهای برّاق سبب بوجود آمدن ظاهر زیبایی در اشخاص شده و اعتماد به نفس را هم بالا می برد. با این شیوه ديگر نیازی به کار طاقت فرسای صاف کردن هر روزه موها نیست.

 

- کراتینه کردن برای همه نوع مویی با هر جنسی امکان پذیر است.

 

- با کراتینه کردن موها ديگر نیازی به استفاده از محصولاتی مانند موس و اسپری مو نیست. این شیوه کراتین از بین رفته موها را تامین نموده و نتیجه خوبی می دهد.

 

- کراتینه کردن مو هم برای آقایان و هم خانم‌ها امکان پذیر است.

 

** در پایان لازم به ذکر است در صورتی که موهایتان آسیب دیده نیست و فقط خشک و وز شده اند و میخواهید موهای صاف و درخشان داشته باشید ، استفاده از اتو موی کراتینه برای شما مناسب است.
 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------