تمام آنچه باید درباره شامپو کراتینه بدانیدکراتینه یکی از ترکیباتی ست که در برترین شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد

 

امروزه، کراتینه یکی از ترکیباتی ست که در برترین شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع شامپو کراتینه در بازار به فروش می رسد اما پیش از اینکه فقط بخاطر نام این شامپوها آنها را خریداری کنید باید بدانید کراتینه چیست.

 

کراتین چیست؟

کراتین یک پروتئین است که مهم ترین بخش مو را تشکیل می دهد. قسمت های خشک پوست، ناخن و مو در ساختار سلولی خود پروتئین کراتین دارند. کراتین از ۱۹ آمینو اسید تشکیل شده است، برای اینکه خیلی ساده تر بتوانید به نقش کراتین در موهایتان پی ببرید، باید بدانید موهای شما ۸% رطوبت، ۳% مواد معدنی و ۸۹% کراتین دارد. جالب است بدانید آسیایی ها در موهایشان ۹۴% کراتین دارند و آفریقایی ها ۸۵% شاید تفاوت موهای آنها بتواند به خوبی نقش این پروتئین را در بدن و مو نشان دهد.

  

کراتین نقش اساسی در ساختار بیرونی و درونی مو داشته و وظیفه استحکام و انعطاف پذیری مو را بعهده دارد. تصور کنید اگر کراتین از مو حذف شود چه اتفاقی برای آن می افتد؟ ساختار مو ثبات خود را از دست داده و ضعیف می گردد. نتیجه موهایی می شود، آسیب دیده که حالت خوبی به خود نمی گیرد. در چنین شرایطی، محصولاتی که کراتینه دارند نظیر شامپو کراتینه یا خود کراتینه به طور مستقیم برای مو استفاده می شود تا آن را به حالت قبل بازگردانده و تقویت کند.

 

 شامپو کراتینه چیست؟

شامپو کراتینه همانطور که از نامش پیداست شامپویی است که در ترکیباتش کراتینه دارد. وقتی به لیست ترکیبات شامپو کراتینه نگاه کنید احتمالا با کلماتی نظیر “hydrolized keratin” ( کراتین هیدرولیزشده ) یا “keratin amino acids” ( آمینو اسیدهای کراتین) مواجه می شوید.

 

کراتین یک پروتئین است که مهم ترین بخش مو را تشکیل می دهد

 

کراتین موجود در شامپو کراتینه از کجا بدست می آید ؟

بهترین کراتین برای ترمیم مو کراتینی است که از موی انسان گرفته شده باشد. هرچند دیگر تولیدکنندگان محصولات بهداشتی اجازه ندارند از پروتئین انسانی در محصولات خود استفاده کنند. بنابراین امروزه کراتینی که در شامپو کراتینه و سایر محصولات کراتینه استفاده می شود از حیوانات گرفته می شود، البته بدون آسیب رسیدن به آنها. امکان ندارد بتوان کراتین را از گیاهان یا گلها بدست آورد چرا که پروتئین موجود در آنها اصلا شباهتی به پروتئین موجود در موی انسان ندارد. بنابراین هیچ چیزی به نام کراتینه گیاهی وجود ندارد.

 

چه زمانی از شامپو کراتینه استفاده کنیم؟ 

اگر موهایتان ضعیف شده و آسیب دیده، بهتر است از شامپو کراتینه برای ترمیم آن استفاده کنید. موارد زیر ممکن است باعث آسیب دیدن موها شود بنابراین اگر عادت به انجام این کارها دارید بهتر است شامپو کراتینه را در محصولات بهداشتی آرایشی خود جای دهید :

 

دکلره، رنگ و هایلات مکرر مو

استفاده از محصولات شیمیایی برای حالت دادن به مو

استفاده از لوازم حرارتی برای صاف یا فر کردن مو

شنا در آبی که کلراید یا نمک دارد

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

 

آیا کراتین برای مو مضر است؟

اگر بیش از اندازه از کراتین و شامپو کراتینه استفاده کنیم چه میشود؟ مهم است بدانید موها فقط می تواند مقدار خاصی از پروتئین کراتین را جذب کند. پس از آن مقدار بیشتر را قبول نمی کند. مثل اسفنج که فقط می تواند مقدار مشخصی آب جذب کند و بیش از آن را پس می زند. کراتین فقط به قسمتی از مو جذب می شود که آسیب دیده و نیاز به کراتینه دارد بنابراین بر قسمت سالم مو هیچ تاثیری ندارد.

 

آیا شامپو کراتینه واقعا موثر است؟ 

شامپو کراتینه موثر است اما نه به اندازه استفاده مستقیم کراتین روی مو. دلایل مختلفی برای تاثیر کمتر این شامپو وجود دارد. یکی از آنها وجود آب هنگام شستشو است. آب باعث می شود کراتین به خوبی جذب مو نشود و زمانیکه مو را در حمام با شامپو کراتینه می شویید زمان کافی ندارید که بگذارید این پروتئین کاملا جذب مو شود و آبکشی از جذب کامل آن جلوگیری می کند. اما این به معنای بی تاثیر بودن شامپو کراتینه نیست بلکه باید زمان بیشتری به آن دهید تا تاثیر گذار باشد. با یکبار شستن مو با شامپو کراتینه انتظار معجزه نداشته باشید هرچند به مرور زمان تغییر را متوجه خواهید شد. در کنار استفاده از شامپو کراتینه، نرم کننده یا ماسک مو را نیز فراموش نکنید. همچنین بهتر است مواردی که موجب آسیب دیدن مو می شود را کنار بگذارید.

 

منبع: بانوی شهر

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------