درمان لک صورت (درمان لکه های صورت)لک صورت, درمان لک صورت,  ماسک لک صورت

لک صورت

 

درمان لکه های صورت

لک صورت یک بیماری بسیار متداول پوستی، امکان دارد به علل گوناگون مانند صدمات به وجود آمده از نور خورشید، ماه گرفتگی، لک‌های به وجود آمده از بارداری یا بیماری، لک صورت با ریشه ژنتیکی و ... به وجود آید. این بیماری پوستی‌ که امکان دارد برای مردان یا زنان اتفاق بیفتد. بیشتر افراد مبتلا به لک صورت، از وجود این لکه‌ها نگران هستند و همیشه به دنبال راه کاری برای درمان آن هستند.

انواع لک و دلیل به وجود آمدن آن

لک ملاسما

ملاسما از انواع لک صورت است که به علت جمع شدن بیش از اندازه رنگدانه های پوست به وجود می آید و اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود. به همین علت است که اغلب ملاسما در کسانی دیده می شود، که در دوران بارداری هستند و یا زیاد قرص های ضد بارداری استفاده می کنند.

 

کک مک یا فرکل

کک و مک هم با دو عامل وراثت و تخریب پوست به وسیله آفتاب، ایجاد و تشدید می‌شود. این لک‌ها به رنگ‌های قهوه‌ای و قرمز و با افزایش مختلف در اشخاص دیده می‌شوند. با وجود این که کک و مک جزو ضایعات کاملاً بی‌خطر پوست به حساب می آید، اما بعضی از اشخاص مبتلا به آن به علت به وجود آمدن اشکال در ظاهر پوستشان، به فکر درمان این لکه‌ها می افتند.

 

لک‌ها بر اثر بالا رفتن سن

این لکه‌ها با بالا رفتن سن به وجود می آیند و اغلب در جاهایی از پوست که در معرض آفتاب بیشتری باشند مثل لک های صورت و لکه های پشت دست‌ها دیده‌ خواهند شد. تشخیص لک‌های پوستی بر اثر افزایش سن و فرق آنها با دیگر لک‌ها خیلی اهمیت دارد چون با تشخیص درست و انتخاب شیوه درمانی مناسب، می‌توان در برطرف کردن و بهتر کردن این ضایعات خیلی مثبت عمل کرد.

 

درمان لک به وجود آمده از افزایش سن به علت قرارگیری این ضایعات در خارجی ترین سطح پوست، تقریبا راحت است. به عبارت بهتر می‌توان گفت هر درمانی که برای روشن کردن این لکه‌های پوستی در سطح پوست انجام شود با مشورت پزشک می‌تواند مناسب باشد.

 

لک صورت, درمان لک صورت, درمان لکه های صورت

درمان لک صورت

 

لک‌های به وجود آمده از سوءتغذیه و کمبود ویتامین

کمبود ویتامین‌هایی مانند B12، A، C، اسیدفولیک و … می‌تواند به‌ تدریج سبب به وجود آمدن لک صورت بشود.

 

لک صورت به علت استفاده از بعضی داروها

برخی از داروها، مانند داروهای ضد سرطان، ضد مالاریا، داروهای مصرفی برای رفع جوش و...، می‌تواند در صورت ناسازگاری با پوست، سبب به وجود آمدن لک بشود.

 

لک صورت به وجود آمده از التهاباتی مثل آکنه

در بعضی موارد بیماری‌هایی مثل آکنه و عوارض به وجود آمده از جراحت و التهابات پوست، می‌تواند تغییر رنگ در بعضی قسمت های پوست و لک پوستی به وجود آورد. در مورد لک ناشی از آکنه این نکته مهم است که به جز درمان لک‌ها، درمان آکنه فعال نیز برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های جدید اجباری می‌باشد.

 

لکه های آفتابی

لکه های آفتابی یکی از انواع لک صورت هستند که بر اثر ماندن زیاد در زیر نور خورشید به وجود می آید. اگر ناحیه ای از پوست یا تمام پوست شما مدت زیادی زیر نور آفتاب بماند، ممکن است دچار این نوع لکه شوید و صورتتان کمی لک دار شود.

 

لک صورت, درمان لک صورت,لکه های صورت و بدن

درمان لکه صورت

 

شیوه های درمان لک صورت 

بهترین شیوه برای درمان لک های صورت، دارو درمانی و لیزر درمانی است. درمان لک صورت با لیزر از بهترین شیوه های درمانی این مسئله است که لک های صورت را با کمترین احتمال برگشت لکها درمان می کند و اثر بسیار خوبی دارند.

 

درمان لک صورت با لیزر

همانطور که گفتیم از بهترین شیوه ها برای برطرف کردن رنگدانه های تیره روی پوست یا لک های پوستی، لیزر درمانی است. امروزه، از لیزرهای گوناگونی برای برطرف کردن لکه ها استفاده می شود. در لیزر درمانی، از اشعه های قدرتمند لیزر با پالس های شدید نوری استفاده می شود. این لیزرها، ملانین پوست را نشانه می گیرند و با این کار لکه های تیره به وجود آمده روی پوست را برطرف می کنند. استفاده از لیزر از بهترین و مفیدترین شیوه های درمان لک ملاسما، لک بارداری و لک های به وجود آمده از آفتاب سوختگی است که در همه دنیا مورد استفاده است.

 

لک صورت, درمان لک صورت,رفع لک صورت

رفع لک صورت

 

درمان لک صورت با لیزر co2 فرکشنال

چنانچه می خواهید لک های صورت خود را درمان کنید و پوست خود را جوان تر و زیباتر کنید، می توانید درمان لک صورت از لیزر co2 فرکشنال استفاده کنید. در این شیوه درمانی از لیزر دی اکسید کربن استفاده می شود. اشعه های این لیزر سبب تحریک سلولهای پوست برای کلاژن سازی می شوند.

 

همینطور اشعه های تابیده شده، سبب لایه برداری پوست شما می شوند و در نتیجه با به وجود آمدن لایه جدید پوست، چهره شما را زیباتر و جوان تر می کنند و لک های صورت را برطرف می کند. البته این مسئله را به یاد داشته باشید که درمان لک صورت با co2 فرکشنال برای لک های سطحی پوست موثر است و روی لک های عمقی پوست اثر چندانی نخواهد داشت.

 

درمان لک صورت با مزوتراپی

از جمله جدیدترین شیوه های پزشکی برای درمان لک صورت و جوانسازی پوست افراد، مزوتراپی است. در مزوتراپی، از سوزنهای خیلی ریز استفاده می شود که ویتامین ها، هورمونها، آنزیم های موثر و عصاره های گیاهی از روش این سوزنها به پوست تزریق می شود. 

 

لک های به وجود آمده به علت افزایش سن، لک جای جوش و صدمات پوستی با استفاده از مزوتراپی به خوبی درمان می شود. یکی از مزایای مزوتراپی این است که دوام خیلی بالایی دارد و احتمال برگشت لک ها را خیلی کم می کند. از آنجایی که در مزوتراپی داروها به صورت موضعی تزریق می شوند، بیشترین مقدار اثرگذاری روی پوست را دارند و علت دوست داشتن این شیوه نیز به علت اثر بسیار زیاد آن است.

 

درمان لک صورت با میکرونیدلینگ

یکی دیگر از شیوه های رفع لک صورت، میکرونیدلینگ است که در آن، دستگاهی با سوزنهای خیلی ریز استفاده می شود. این سوزنهای ریز وارد پوست می شوند و سوراخهای میکروسکوپی در سطح پوست به وجود می آید. این کار سبب می شود که سلولهای پوست برای بازسازی و ترمیم تحریک شوند و آغاز به کلاژن سازی کنند.

 

این کلاژن های جدید سبب به وجود آمدن لایه ای جوان و صاف روی پوست می شود و چروکها و لک های پوستی را رفع می کند. مهمترین تاثیر میکرونیدلینگ این است که سبب ضخیم تر شدن و سفت تر شدن لایه اپیدرم پوست می شود و پوست شخص را زیبا و منعطف می کند.

 

درمان لک صورت با دارودرمانی

خیلی از افراد به دنبال قرص برای درمان لک صورت هستند. خیلی از داروهای تجویز شده برای درمان ملاسما یا لک صورت، اثر موقتی دارند و پس از مدتی لک ها بازمی گردند و حتی پررنگ تر از قبل می شوند.

 

برای افرادی که به دنبال درمان لک صورت با دارودرمانی هستند، داروهایی هم تجویز می شود که سبب کاهش تولید ملانین پوست می شود. بهترین قرص برای درمان لک صورت، داروی هیدروکینون است.

 

پماد لک صورت و کرم لک صورت هم وجود دارد. که با مشورت پزشک می توان استفاده کرد.

 

لک صورت, درمان لک صورت,درمان گیاهی لک صورت

ماسک لک صورت

 

درمان لک صورت با لایه‌برداری شیمیایی

یکی دیگر از شیوه های درمان لکه های قهوه ای پوست، استفاده از شیوه لایه برداری شیمیایی است. در این شیوه از اسیدهای غلیظ برای از بین بردن لایه اپیدرم پوست استفاده می شود. لایه اپیدرم همان لایه ای است که انواع لک روی آن قرار دارد.

 

هنگامی که لایه اپیدرم از بین می رود، هیپرپیگمانتاسیون هم کمتر می شود. این شیوه از بهترین شیوه های درمان لک ملاسما است؛ ولی امکان دارد عوارض ویژه ای مانند آکنه، سوزش، تاول و قرمزی پوست را به دنبال داشته باشد. مسئله مهم این است که لایه برداری شیمیایی صورت باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود؛ چون این شیوه خیلی قوی است و انجام خودسرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

درمان لک صورت با میکرودرم ابریژن

دستگاه میکرودرم ابریژن از جدیدترین دستگاه ها برای برطرف کردن کک و مک روی پوست، برطرف کردن لک های مادرزادی، درمان لک بارداری و بهتر شدن ظاهر پوست است. میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست، کاهش چین و چروکها و بستن منافذ باز پوست هم استفاده می شود. در شیوه میکرودرم ابریژن، از دستگاهی ویژه برای به وجود آمدن تراش های سطحی روی پوست استفاده می شود.

 

این تراش ها با نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم ایجاد می شود. همینطور با مکش پوست، کریستال ها را از سطح پوست جمع می کند و به نوعی پاکسازی پوست را انجام می دهد. میکرودرم ابریژن شیوه ای بدون درد است که جریان خون زیر پوست را بهتر می کند و سبب زیبایی و شادابی پوست می شود.

 

کسانی که به دنبال درمان قطعی لک بارداری هستند، می توانند به میکرودرم به طور کامل اعتماد کنند. این شیوه می تواند لک های حامگی را کاملا محو یا کمرنگ کند. چنانچه به همراه میکرودرم از داروهای ضد لک استفاده شود، پوست صورت زودتر روشن و شفاف خواهد شد.

 

چنانچه برای درمان لک صورت هم از لیزر و هم از میکردرم استفاده شود، موفقیت جلسات درمانی بسیار بیشتر خواهد شد. این شیوه درمانی، کاملا بدون عارضه و بدون درد است. نتیجه میکرودرم ابریژن تحریک کلاژن پوست برای ترمیم سلولهای پوستی و به وجود آوردن یک لایه جدید روی پوست است.

 

لک صورت, درمان لک صورت,ماسک لک صورت

رفع لکه های صورت

 

درمان لک صورت با کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرما درمانی از دیگر شیوه های درمان لک صورت است. در این شیوه از گاز نیتروژن مایع یا گازهای دیگر مثل گاز ازت استفاده می شود. آنگاه این گاز خیلی سرد به محل موردنظر روی پوست اسپری شده، آن منطقه را فریز و منجمد می کند، آنگاه بافت را تخریب کرده و آن را از بین می برد.

 

با از بین رفتن بافت پوست در محل مورد نظر، سلولهای پوستی برای بازسازی دست به کار می شوند و لایه های جدید جایگزین بافت قبلی می شود. به این ترتیب لک های صورت از بین می روند. با اینکه کرایوتراپی از جمله شیوه های کم تهاجمی به حساب می آید؛ ولی امکان دارد پس از انجام آن جای ضایعه شبیه به یک لکه سفید روی پوست باقی بماند. به همین علت است که در این شیوه بازسازی پوست به نوع پوست و محل لک بسیار بستگی دارد.

 

درمان لک صورت با IPL

یکی دیگر از شیوه های درمان قطعی لک صورت، استفاده از دستگاه IPL است. IPL می تواند کک و مک و لک های به وجود آمده از آفتاب سوختگی را از بین ببرد. این شیوه خیلی زود، ملایم و بدون عوارض است. این شیوه سبب شفاف تر شدن پوست می شود و با تحریک کلاژن سازی، انعطاف پذیری پوست را بالا می برد.

 

درمان خانگی لک صورت

از آنجایی که لک های روی پوست صورت روی اعتماد به نفس اشخاص اثر می گذارد، خیلی از اشخاص به دنبال راه حلهای خانگی برای درمان لک صورت خود هستند. استفاده از ماسک خیار، ژل آلوئه ورا، نوشیدن چای سبز، نوشیدن آب گوجه فرنگی، ماسک عسل، ماسک سفیده تخم مرغ، استفاده از روغن درخت چای و ماسک لیمو ترش برای کمرنگ شدن لک های صورت مفید هستند.

 

همینطور با لایه برداری پوست و بخور دادن صورت خود می توانید کیفیت پوست خود را بهتر کرده و لک های به وجود آمده روی پوست را قدری محو کنید. 

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023