بيماری‌های آرايشگاهیاز مهم ترين قارچ‌هاي پوست، قارچ كچلي است. از جمله بيماري‌هاي منتقله از طريق آرايشگاه‌ها مي‌توان

 

بيماری‌های آرايشگاهی

 

از مهم ترين قارچ‌هاي پوست، قارچ كچلي است. از جمله بيماري‌هاي منتقله از طريق آرايشگاه‌ها مي‌توان به ايدز، هپاتيت‌هاي B و C، زگيل، عفونت‌هاي قارچي و باكتريايي ديگر و بعضي بيماري‌هاي واگيرداراشاره كردكه بعضي از اين بيماري‌ها حتّي خطر مرگ دارند.

 

هنگامي كه قصد داريد آرايشگاهي را براي آرايش و زيبايي خود انتخاب كنيد، چه معيارهايي را در نظر مي‌گيريد؟ نزديك بودن آرايشگاه به محل كار يا منزل؟ پايين بودن قيمت خدمات؟ به روز بودن مدل‌ها و امكانات آرايشي؟ با تجربه و با سابقه بودن آرايشگر؟ آيا معياري مانند اهميت به وضعيت بهداشت و رعايت استانداردهاي بهداشتي در يك آرايشگاه هم در انتخاب شما تأثيري دارد؟

 

انتقال بيماري‌ها از طريق آرايشگاه امري جدي است كه گاه فراموش مي‌شود. بيماري‌هاي قابل انتقال در آرايشگاه‌ها شامل:‌ بيماري‌هاي خوني و بيماري‌هاي پوستي است.

 

بيماريهاي خوني شامل بيماري‌هايي است كه از طريق خون (حتي به مقدار اندك) و خراش‌هاي پوستي از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل مي‌شوند. بيماري‌هاي پوستي نيز مانند بيماري‌هاي قارچي و جوش‌هاي پوستي توسط وسايلي مانند شانه، برس و حوله آلوده انتقال مي‌يابند.

 

از مهم ترين قارچ‌هاي پوست، قارچ كچلي است. از جمله بيماري‌هاي منتقله از طريق آرايشگاه‌ها مي‌توان به ايدز، هپاتيت‌هاي B و C، زگيل، عفونت‌هاي قارچي و باكتريايي ديگر و بعضي بيماري‌هاي واگيرداراشاره كردكه بعضي از اين بيماري‌ها حتّي خطر مرگ دارند.

 

ايجاد حساسيت پوستي به دليل مواد استفاده شده براي مو، ناخن يا صورت مي‌تواند براي مشتري و آرايشگر خطرناك باشد. علت انتقال بيماري از طريق آرايشگاه‌ها معمولا بريدگي‌هاي جزئي است كه هنگام آرايش مو يا ناخن پيش مي‌آيد، بر اثر فعاليت‌هايي مانند بند انداختن، پوست افراد نازك مي‌شود و منافذ پوستي هم باز مي‌شوند و احتمال انتقال بيماري‌هاي پوستي افزايش مي‌يابد.

 

تميز بودن سرشويي عامل مهمي در جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي پوست و مو و بيماري‌هاي قارچي است.

 

ويروس‌ها يكي ديگر از مشكلات پوستي است كه ممكن است از طريق آرايشگاه‌ها منتقل شوند. مثلا زگيل ممكن است از اين طريق منتقل شود و چون در سنين بالاتر زگيل‌هايي هم كه به وجود مي‌آيند مقاوم‌تر هستند، ممكن است در صورت بروز براحتي قابل درمان نباشند و نياز به درمان‌هايي نظير ليزر، فريز كردن يا دارو داشته باشند.

 

حتي ممكن است بيماري‌هاي ساده‌اي مانند تبخال در صورت يا بدن آرايشگر يا حتي در محلي كه قابل ديدن نيست، وجود داشته باشد و در تماس با پوست سالم منتقل شود.

 

ضرورت استفاده از پيش‌بند يك بار مصرف

 

يكي از مسائلي كه در بيشتر آرايشگاه ها مهم است، استفاده از پيش‌بند است. به طور معمول از هر پيش‌بند براي چند مشتري استفاده مي‌شود و به اين ترتيب امكان خطر انتقال بيماري‌هاي پوست و مو از طريق قسمتي كه دور گردن بسته مي‌شود و در ارتباط مستقيم با پوست است، وجود دارد. در آرايشگاه‌هاي معتبر از چسب‌هاي مخصوصي دور گردن استفاده مي‌كنند، به اين ترتيب پوست گردن در تماس مستقيم پيش‌بند نيست.

 

توصيه‌هاي مهم

 

ـ‌ ضروري است آرايشگاه‌ها از مواد گندزدا مانند الكل و ساولن در مواردي كه وسايل و تجهيزات نياز به استريل كردن باشد، استفاده كنند.

 

ـ‌ لازم است براي هر فرد به صورت جداگانه حوله و پيش‌بند استفاده شود، در غير اين صورت، از آرايشگر بخواهيد حوله و پيش‌بند يك بار مصرف استفاده كند.

 

ـ‌ به دنبال درمان اساسي قارچ‌هاي پوست پا و ناخن خود باشيد.

 

ـ‌ سرشويي آرايشگاه‌ها بايد پس از هر بار استفاده، شسته و خشك شود.

 

ـ‌ افرادي كه فقط مي‌توانند از يك نوع شامپو استفاده كنند، بايد هنگام مراجعه به آرايشگاه حتما شامپوي خود را همراه داشته باشند.

 

ـ‌ آرايشگر زنان بايد پيش از شروع اصلاح صورت، نخ را با الكل ضدعفوني كرده و بعد از پايان كار هم براي كاهش التهاب پوست مشتري، از پماد اكسيد روي استفاده كند.

 

ـ‌ براي مشتريان گذري، آرايشگر زنان بايد تعدادي موچين ضد عفوني شده آماده داشته باشد و در طول روز يك موچين را فقط براي يك نفر استفاده كند. در پايان روز همه موچين‌ها را براي ضدعفوني شدن در الكل قرار دهد.

 

ـ‌ قيچي پس از هر بار كوتاه كردن مو بايد با الكل ضدعفوني شود.

 

ـ‌ آرايشگران تيز بين مي‌توانند با ديدن لك يا خال مشكوك يا ريزش مو و تغييرات ناخن كه از ديد خود فرد مخفي مانده‌اند، به سلامت فرد كمك كنند.

 

ـ‌ از به كار بردن تيغ براي بيش از يك نفر خودداري شود.

 

ـ‌ شانه‌ها پس از هر بار استفاده بايد شسته و در ظرف محتوي الكل نگهداري شوند.

 

- كاركنان آرايشگاه‌ها نبايد هنگام كار، بريدگي، خراشيدگي يا زخم باز داشته باشند.

 

- تا آنجا كه ممكن است لباس عروس را اجاره نكنيد.

 

- بهتر است هر مشتري هنگام مراجعه به آرايشگاه حوله خود را همراه بياورد.

 

- مراقب كرم‌هاي سفيدكننده پوست در آرايشگاه‌ها باشيد.

منبع: جام جم آنلاین


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------