لک پوست اگر این نشانه های عجیب را دارد حتما باید چک شودلکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

انواع لکه های پوستی با تصویر

 

لکه های قرمز روی پوست

لکه های پوستی بیماری بسیار رایج هستند و علل گوناگونی براى پیدایش آنها وجود دارد. این لکه ها مى تواند به علت ماه گرفتگى مادرزادى، اختلالات رنگدانه های پوستی، راش ها و عفونت ها به وجود آیند. در بعضی از موارد، این لکه هاى پوستى مشکلی ندارند و صدمه ای به فرد وارد نمى کنند، اما در بعضی از موارد شخص به مراقبت هاى پزشکى نیاز دارد.

لکه های پوستی چگونه به وجود می آیند؟

روی پوست بسیاری از افراد لکه های مختلفی وجود دارد، بیشتر لکه ها بی ضرر هستند و خود به خود از بین می روند، ولی خوب است بدانیم که چطور به وجود می آیند. ملانین ،باعث رنگدانه ای و رنگ دادن به پوست شماست.

 

به وسیله ملانوسیت ها تولید می شوند، سلول هایی است که در لایه اپیدرم پوست وجود دارند، لایه بالای پوست، و عملکرد رنگدانه ای و رنگ دهی دارد. ملانین در بین سلول های دیگر وجود دارد، با ظاهری یکنواخت. این پخش ملانوسیت ها می تواند، سبب به وجود آوردن لک های خوش خیم مثل: خال، کک و مک، لکه های پیری شود، از دست دادن رنگدانه، سبب به وجود آمدن لکه های سفیدی، به نام هایپوپیگمنتیشن می شود.

 

شایع ترین انواع لکه های پوستی

کک و مک 

این لک ها که به صورت لکه های قرمز روی پوست یا قهوه ای دیده می شوند بیشتر در افرادی با رنگ موی قرمز و یا بلوند مادرزاد دیده می شود، این لکه ها در مردمان ساکن انگلستان رایج تر است زیرا دلیل اصلی به وجود آمدن این لکه ها  بودن زیاد در معرض خورشید است.

 

این نوع لک، که در تابستان به دلیل تابش مستقیم آفتاب به زمین و شدیدتر بودن شدت آفتاب زیادتر شده و بیشتر در مناطق باز بدن مانند صورت، پشت گردن و شانه ها که  بیشتر نور خورشید به آنها برخورد می کند شدیدتر شده و در زمستان تعداد و رنگ لک ها کمتر می شود. تنها راه درمان این لک ها که ژنتیکی هم می باشد، سوزاندن آنها با لیزر زیر نظر پزشک است. البته کسانی که این بیماری را دارند باید دقت داشته باشند که بعد از لیزر باید بسیار حواسشان به پوستشان بوده و مرتب کرم ضد آفتاب بمالند که نکند این لک ها مجدد بازگردد.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

لکه های پوستی

 

لک های حاملگی 

این لک ها که بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی در بدن در زمان بارداری است که در قسمت های پیشانی و گونه آشکار می شوند، مربوط به دوران بارداری بوده و بعد از یک الی دوسال بعد از زایمان به کم کم مخفی می شوند. این لک ها کمرنگ و روشن هستند، چنانچه از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید، احتمال ظاهر شدن این لک ها بیشتر می‌شود.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

علت لکه های قهوه ای روی پوست بدن

 

لکه های سفید و یا هایپوپیگمنتیشن 

لکه های سفید می توانند، علت های مختلفی داشته باشند مثل تروما، سوختگی، یا تاول.

 

آسیب هایی که ملانین را از بین می برد: نبود تعادل مادرزادی، مثل ویتیلیگو یا آلبینیسم.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

 لکه های قرمز روی پوست بدون خارش

 

ماه گرفتگی مادرزادی

بعضی از انواع ماه گرفتگى هاى مادرزادى کم کم  از بین می روند و بعضی دیگر امکان دارد به طور دائمى باقى بمانند. ماه گرفتگى هاى مادرزادى عروقی و یا رنگدانه اى هستند. نمونه های عروقی آن به صورت لکه های قرمز روی پوست بدون خارش هستند و به علت رگ های خونی غیر طبیعی در پوست به وجود می آیند.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

تصاویر انواع لکه های پوستی

 

لکه‌های ناشی از افزایش سن

لکه‌های ناشی از افزایش سن، با بالا رفتن سن به وجود می آیند و بیشتر در نقاطی از پوست که بیشتر در معرض نورخورشید باشند مثل صورت و پشت دست‌ها دیده‌ می شوند. تشخیص لک‌های پوستی ناشی از افزایش سن و تفاوت آنها با دیگر لک‌ها بسیار مهم است چون با تشخیص درست و انتخاب شیوه درمانی مناسب، می‌توان در برطرف کردن و ترمیم این ضایعات بسیار مثبت عمل کرد.

 

درمان لک ناشی از افزایش سن به علت قرارگرفتن این لک ها در خارجی ترین سطح پوست، نسبتاً آسان است. به عبارت بهتر می‌توان گفت هر درمانی که به منظور روشن کردن این لکه‌های پوستی در سطح پوست انجام شود با نظر پزشک می‌تواند مناسب باشد.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

لکه‌های ناشی از افزایش سن

 

خال های همانژیومی (Strawberry nevus)

این خال ها به علت ظاهر ویژه ای که دارند، خال توت فرنگی نیز نامیده می شوند. در این حالت لکه قرمز روی پوست یا بنفش رنگ در قسمت هایی مانند صورت، اسکالپ (پوست سر)، کمر و قفسه سینه آشکار می شوند. خال توت فرنگی بیشتر در نوزادان دیده می شود و معمولا با بزرگتر شدن نوزاد کوچک تر شده و در آخر از بین می روند .

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

خال های همانژیومی

 

عفونت تینیا (Tinea Infection)

تینیا امکان دارد مانند یک لکه تولد یا تغییر رنگ در پوست باشد، ولی این لکه ها در واقع نوعی عفونت قارچی هستند، مثل کرم حلقه ای و پای ورزشکاران. تینیا به شکل ها و اندازه های گوناگون آشکار می شود و در صورت عدم درمان پخش شده و بدتر می شود.

 

خوشبختانه درمان به سادگی و با شستن بخش مبتلا یا مصرف صابون و شامپوی مخصوص انجام می شود. 

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

عفونت تینیا 

 

لکه‌های قرمز روی پوست (Skin rashes and red spots)

لکه‌های قرمز روی پوست جزو شایع‌ترین اقسام مشکلات پوستی است. تقریباً یکی از نشانه های اولیه‌ی همه بیماری‌های پوستی، وجود لکه‌های قرمز است. لکه‌های قرمز می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن آشکار شوند. لکه‌های قرمز روی پوست امکان دارد همیشه با آکنه در ارتباط نباشند؛ آنها همینطور می‌توانند علامتی از واکنش آلرژیک به یک محصول مراقبت از پوست و یا به عنوان یک نتیجه از حساسیت به حیوان خانگی یا گیاه باشد.

 

گر چه، لکه های قرمز پوستی به احتمال زیاد بی‌ضررند، ولی ضرورت دارد آنها را با دقت زیر نظر بگیرید. لکه‌های قرمز امکان دارد همراه با خارش، درد، تورم، و نشانه هایی از این قبیل باشند. برخی لکه های قرمز روی پوست هم امکان دارد با مایع پر شده باشند. از طرف دیگر، امکان دارد نقطه‌های قرمز رنگی روی پوست خود داشته باشید که نه درد می‌کنند و نه در طی سالیان درازی تغییر شکل داده‌اند.

 

در حالی که بی‌‎ضرر قلمداد کردن این لکه های قرمز امری طبیعی است، ولی بهتر است چکاپی از آنها صورت بگیرد و از آن مهم‌تر اگر در طول دوران بلوغ شکل گرفته‌اند، تحت معاینه قرار گیرند.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

لکه‌های قرمز روی پوست

 

حساسیت یا آلرژی

گاهی علت لک صورت به آلرژی باز می گردد.حساسیت به مواد غذایی یا آرایشی گوناگون می تواند بیشتر سبب به وجود آمدن لک های پوستی شوند که در حالت طبیعی بعد از مدتی برطرف می شوند؛ ولی در بعضی موارد این لکه ها می توانند به صورت طولانی مدت باقی بماند.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

 لک های پوستی آلرژی

 

کراتوز سبورئیک (Seborrheic Keratosis)

به گفته دکتر البولک کراتوز سبورئیک یک زائده پوستی تیره و فلس مانند است که بی خطر است و از رشد بی رویه لایه بالایی پوست آشکار می شود. با نزدیک شدن به دوره میانسالی تعداد این زائده های پوستی بیشتر می شود. پزشک با استفاده از بریدن این زائده ها، مایع نیتروژن یا لیزر به برطرف شدن کراتوز سبورئیک کمک می کند.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

کراتوز سبورئیک

 

کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال(Squamous Cell Carcinoma)

وجود این لکه ها خوب نیست، ولی بسیاری از مردم تشخیص نمی دهند که چند نوع سرطان پوست وجود دارد. کارسینوم سلول سنگفرشی و بازال شایع ترین انواع سرطان پوست هستند؛ بیش از 3 میلیون نفر سالانه به این سرطان تشخیص داده می شوند. برخلاف خال های خوش خیم، خال های مربوط به کارسینوم سلول سنگفرشی اغلب قرمز و فلس مانند هستند یا دارای ظاهری مرواریدی می باشند.

 

اگرچه کارسینوم سلول سنگفرشی به اندازه ملانوم کشنده نیست، ولی به هر حال اگر خالی در بدن شما در حال تغییر یا بزرگ شدن یا خونریزی است، حتما به پزشک خبر دهید.

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال

 

ملانوم 

ملانوم به اندازه کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال شایع نیست – ملانوم تنها یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، ولی اگر درمان نشود بسیار کشنده خواهد بود. 

 

لکه های قرمز روی پوست, لکه های پوستی, انواع لکه های پوستی با تصویر

ملانوم 

 

ویژگی های خال های سرطانی مربوط به ملانوم به این شرح است: 

- این خال ها متقارن نیستند

- کم کم رشد می کنند

- رنگ یکنواختی ندارند

- دارای مرز منظم و مشخصی نیستند

- از لحاظ اندازه از نخود فرنگی بزرگتر هستند

 

به همین علت توجه به هر نوع تغییر پوستی بسیار مهم  است. چنانچه خال مشکوکی روی بدن خود دیدید، هر چه زودتر نزد پزشک بروید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------