شستشوی صورت؛ به چه صورت؟ 

 

شستشوی صورت؛ به چه صورت؟

 

برای تمیز کردن صورت «بهترین روش» وجود ندارد. عواملی از قبیل نوع پوست، محیط زندگی و نوع آرایش در تمیز کردن صورت اهمیت بسزایی دارند. به علاوه امروزه تمیزکننده های متفاوتی وجود دارد. تمیزکننده های جامد (قالبی) که ممکن است یا صابون باشند یا از نوع پاک کننده های ترکیبی که در انواع مختلف پوست (خشک، چرب، مختلط) به کار برده می شوند...

 

همچنین می توانند حاوی داروهایی مانند مواد ضدباکتری یا انواع مختلف ساینده باشند. تمیزکننده های مایع ممکن است یا بر پایه صابون و پاک کننده هایی باشند که مثل صابون عمل می کنند یا فرآورده هایی باشند که ترکیبات صابون یا کرم را در خود گرد می آورند. تمیزکننده های مایع نیز می توانند حاوی مواد ضدباکتری یا ساینده باشند. «کرم» پاک کننده ممکن است به شکل کرم یا لوسیون ساخته شده باشد.

 

معمولا آب و صابون (جامد یا مایع) به طور رضایت بخشی پوست را تمیز می کند. زیرا آب و صابون به خوبی اکثر مواد از جمله چرک، عرق و عناصر دیگر را از پوست می برد. اما انواع مختلف پوست ممکن است به انواع مختلف صابون (یا پاک کننده ترکیبی) نیاز داشته باشند. رنگ و روغن های آرایشی واتروپروف با کرم، لوسیون یا مایع پاک کننده به راحتی از بین می روند زیرا اینها در چربی، بهتر از آب حل می شوند.

 

عموما موثرترین روش تمیز کردن پوست صورت عبارت است از نخست به کار بردن کرم یا لوسیون پاک کننده برای از بین بردن رنگ و روغن آرایشی و سپس شست وشوی ملایم صورت با آب و صابون برای از بین بردن پسمانده های روغنی کرم یا لوسیون و مواد محلول در آب. اگر پوست خیلی چرب باشد کرم یا لوسیون تمیزکننده به تنهایی نمی تواند آن همه چربی را از پوست ببرد. اگر پوست خیلی خشک باشد کثرت شست وشو با آب و صابون، چربی و رطوبت بیشتری از پوست می برد بنابراین بهتر است از کرم یا لوسیون تمیزکننده و آب و صابون به تناوب استفاده شود.

 

● قابض ها، تونرها، طراوت افزاها و محلول های روشن کننده چهره

 

اختلاف بین قابض ها، تونرها، طراوت افزاها و محلول های روشن کننده یا صاف کننده چیست؟ آیا این فرآورده ها برای پوست صورت مفیدند؟

 

نام این دسته از فرآورده ها در طول سال ها تغییر یافته است. بنابراین شرح این فرآورده ها از روی نام آنها مشکل است. عناوین فوق به صورت متغیر برای توصیف یک نوع فرآورده که یا پس از تمیز کردن پوست، چربی و زواید دیگر را از بین می برد یا در فاصله بین دو نظافت مورد استفاده قرار می گیرد یا اغلب برای طراوت دادن به پوست، کاربرد دارد. برای مشخص کردن اینکه فرآورده حاوی چه موادی است و به چه منظوری به کار برده می شود باید راهنمای استفاده از آن را مطالعه کرد.

 

برای این فرآورده ها خواص زیادی نسبت داده شده است: پوست را تمیز می کنند، نسج را روشن می کنند، منافذ را می بندند، چربی را کنترل می کنند و برای ناراحتی های پوستی مفیدند. درواقع آنچه اکثر این فرآورده ها انجام می دهند از بین بردن چربی از سطح پوست و ایجاد یک احساس خنکی و شادابی است. هیچ کدام از این مسایل موجب کمی ترشح چربی از غدد چربی پوست نمی شوند و هیچ کدام از اینها برای همیشه منافذ پوست را نمی بندند. تنها کاری که می کنند این است که با متورم کردن یا تحریک ملایم دور منافذ، به طور موقت آنها را کوچک به نظر می آورند.

 

این فرآورده ها به طور کلی عبارتند از: آب، الکل، عطریات و مواد رنگی. به علاوه فرآورده های مخصوص پوست چرب که الکل بیشتری دارند معمولا حاوی مواد قابض از نوع فندق و نعناع نیز هستند. این فرآورده ها ممکن است حاوی رزورسینول باشند که مانند ترکیبات ضدعفونی کننده، محافظ و قابض عمل می کند و می تواند به از بین بردن سلول های مرده سطح پوست کمک کند. اسیدسالیسیلیک نیز که باعث آزاد شدن سلول های مرده از سطح پوست می شود به اینها اضافه می کنند.

 

فرآورده های مخصوص پوست معمولی یا خشک، عموما حاوی مواد تمیزکننده ملایم و مواد دیگری هستند که پوست را راحت کرده وآن را مرطوب نگه می دارند. این فرآورده ها ممکن است حاوی مقدار کمی الکل، آب رز، روغن کرچک، گلیسیرین، سدیم بوریت وآلانتوئین باشند.

 

● مراقبت از چهره معمولی و خشک

 

فرآورده های پوست خشک شامل تمیزکننده ملایم هستند. این فرآورده ها فاقد الکل هستند یا الکل خیلی کمی دارند و احتمالا تاثیر خوبی در شادابی و طراوت افزایی پوست دارند.

 

افرادی که پوست خشک دارند باید در مصرف هر کدام از این فرآورده ها محتاط باشند، به خصوص فرآورده هایی که حاوی الکل یا موادی مانند اسیدسالیسیلیک یا رزور سینول هستند. همچنین افراد مبتلا به اگزما یا آنهایی که پوست حساس دارند باید در مصرف این فرآورده ها احتیاط کنند.

 

● مراقبت از چهره چرب

 

هدف از مراقبت چنین پوست هایی مسلما پایین آوردن میزان چربی آنهاست. آب و صابون ارزان ترین وسیله تمیز کردن پوست چرب است. کرم ها و لوسیون های تمیزکننده، فقط چربی پوست را زیاد می کنند. اگر می خواهید برای از بین بردن آرایشتان از کرم استفاده کنید، صورتتان را بعدا با آب و صابون نیز بشویید.

 

اگر شستن صورت مثلا در مدرسه یا محل کار ممکن نباشد می توان این کار را با پارچه ای که به وسیله قابض ها یا تمیزکننده ها خیس شده باشد انجام داد. اکثر این فرآورده ها حاوی الکل هستند که چربی را حل می کند و بعضی ها حاوی سورفاکتان هستند که چربی را از بین می برد.

دکتر فرید مهتی پورمتخصص پوست و مو

منبع: salamat.ir

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------