آیا موهایتان خشک، شکننده و کدر هستند؟ 

 

آیا موهایتان خشک، شکننده و کدر هستند

 

به هیچ وجه نگران نباشید، این یک بیماری یا یک مشکل همیشگی نیست. با چند توصیۀ خوب، موهایتان  انعطاف و درخشندگی شان را بازمی‌یابند.

 

موها چه طور خشک می‌شوند؟

 

موهای ما توسط یک لایۀ محافظ، مراقبت می‌شوند، این لایه سبوم است که توسط غذۀ سباسه ترشح می‌شود. وقتی که این ماده به میزان کافی تولید نشود، کراتین (اولین ماده تشکیل دهنده مو) آب از دست می‌دهد و مو خشک می‌شود.

 

در بیشتر موارد، این تحریک شدگی بر اثر مصرف بیش از حد محصولاتی که حاوی عناصر شیمیایی اند، یا درمان اشتباه به وجود می‌آید. دکُلُره کردن مو، رنگ ها، نور آفتاب، براشینگ، سشوار کردن و استفاده از ژل نیز دشمنان موی خشک هستند. گاهی اوقات، ممکن است مو به دلایل طبیعی دچار خشکی شود. در واقع، به علت پیری مو، خصوصاً از 45 سالگی به بعد،  آبرسانی به موها کمتر می‌شود.

 

چه طور از موها محافظت کنیم؟

 

در اولین گام، دست از حساس کردن موهایتان بردارید ! بین شامپو زدن موها فاصله بیندازید و از سشوار کردن موها خودداری کنید، یا اگر خواستید این کار را انجام دهید، سشوار را حداقل با 5 سانتی متر فاصله نسبت به سرتان نگه دارید، ضمناً دمای سشوار هم باید پایین باشد.

برخی مواد غذایی ممکن است وضعیت موهایتان را بهبود ببخشند، خصوصاً اسیدهای چرب، مانند: روغن گردو، روغن هستۀ انگور، روغن آفتابگردان، روغن ماهی ها و ... .

 

در نهایت، از آرایشگرتان مشورت بگیرید تا بتوانید از محصولات مناسب مویتان استفاده کنید. این محصولات باید بسیار مغذی باشند. آنها باید از یکی از این مواد تهیه شده باشند: کره کاریته، آرگانو، عسل، مونویی، آوُکادو و همچنین زیتون. با این کار، از این پس هر بار که موهایتان را شامپو می‌زنید، انگار از ماسک برای مو استفاده کرده اید. این محصولات را باید روی مو بمالید و پوست سر را به آرامی ماساژ دهید؛ برای اینکه مواد ضروری و اصلی بتوانند به موها نفوذ کنند، آنها را حداقل 20 دقیقه روی موها نگه دارید.

 

دستورالعمل مادربزرگ ها

 

اگر می‌خواهید از دستورالعمل های مادربزرگ ها پیروی کنید، ده ها دستور برای موهای خشک وجود دارد.

مفیدترین شان نیز بر پایۀ تخم مرغ هستند، مانند این نمونه:

یک زردۀ تخم مرغ را با روغن زیتون مخلوط کنید، مخلوط آماده شده را روی موهایتان بمالید و با تأکید بر روی تک تک نقاط، ماساژ دهید. موهایتان را در یک حولۀ گرم بپیچید. و بگذارید حداقل نیم ساعت در این وضعیت بماند: هر چه بیشتر در این وضعیت بمانید، مفیدتر خواهد بود ! سپس بر روی موهایتان شامپوی همیشگی تان را بزنید، این کار را می‌توانید هر چند بار که نیاز است  تکرار کنید.

 

آنچه نباید انجام داد

 

از شامپوهایی که چربی را بیش از حد از بین می‌برند و سبوم را از روی پوست سر خارج می‌کنند، اجتناب کنید. حواستان به نور آفتاب هم باشد، زیرا موها را خشک می‌کند خصوصاً اگر همراه با شنا در دریا یا استخر باشد. بلافاصله، بعد از شنا کردن، موهایتان را به دقت آبکشی نمایید.

 

اگر علائم باقی ماندند

 

شنیده می‌شود که برخی مواد غذایی و خوارکی ها (ویتامین E و اسیدهای چرب ضروری) می‌توانند در درمان موضعی مؤثر باشند.

 

اگر علی رغم تمام اقداماتی که انجام دادید، همچنان موی سرتان خشک بود، در این مورد نظر داروسازتان را جویا شوید و از او دربارۀ درمان دارویی مؤثر مشورت بخواهید.

منبع:seemorgh.com/health


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------