صاف کردن مو خطر دارد؟ 

 

خطرصاف کردن مو

 

آيا مي‌دانيد که ايمن‌ترين روش براي صاف کردن موها کدام روش است؟ روش‌هاي شيميايي؟ حرارت دادن موها با اتو و سشوار؟ اگر دوست داريد اطلاعات بيشتر و دقيق‌تري درباره صاف کردن موها به دست بياوريد با اين مطلب همراه شويد...

 

 

پـرسـش‌هـا

 

1.موثرترين روش براي صاف کردن موها کدام است؟

 

الف. استفاده از مواد شيميايي

 

ب. استفاده از سشوار و اتوي مو

 

ج. استفاده از شامپو و نرم‌کننده‌هاي مخصوص

 

2. برخي از محصولات صاف‌کننده مو حاوي ماده سرطان‌زاي فرمالدييد هستند.

 

الف. درست ب. غلط

 

3. استفاده نادرست از محصولات شيميايي صاف‌کننده مو، چه عوارضي را در پي خواهد داشت؟

 

الف. سوختن پوست سر ب. شکستن موها

 

ج. ريزش موي غيرطبيعي د. تمام موارد

 

4. پيش از صاف کردن موهايتان بايد...

 

الف. حداقل از 6 ماه قبل آنها را رنگ نکرده باشيد.

 

ب. با يک آرايشگر باتجربه مشورت کنيد.

 

ج. موهايتان را خوب تقويت کنيد.

 

د. تمام موارد

 

5. محصولات شيميايي مخصوص صاف کردن موها چند وقت يکبار مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند؟

 

الف. هفته‌اي يکبار ب. ماهي يکبار

 

ج. 6 تا 8 هفته يکبار د. 3 ماه يکبار

 

6. هرگز موهاي خود را همزمان با صاف کردن، رنگ هم نکنيد.

 

الف. درست ب. غلط

 

7. کوتاه کردن موهاي آسيب‌ديده، تنها راه محافظت و برگرداندن شادابي به آنهاست.

 

الف. درست ب. غلط

 

8. صاف کردن موها با مواد شيميايي براي خانم‌هاي باردار قطعا خطرناک است.

 

الف. درست ب. غلط

 

9. پس از صاف کردن موها، استفاده از مواد نرم‌کننده و حالت‌دهنده بايد محدود شود.

 

الف. درست ب. غلط

 

پـاسـخ‌هـا

 

1. استفاده از مواد شيميايي. استفاده از محصولات آرايشي شيميايي‌اي که براي صاف کردن موها به کار مي‌روند، موثرترين راه براي صاف کردن موها به مدت حداقل 4 تا 6 ماه است. مصرف شامپوهاي مخصوص و سشوار و اتوي مو، اثري موقتي بر صاف ماندن موها دارند و پس از هر بار شستشو، اثرشان از بين مي‌رود.

 

2. درست. برخي از کراتين‌هاي صاف‌کننده مو، سطح بالايي از ماده سرطان‌زاي فرمالدييد دارد. برخي از عوارض جانبي فرمالدييد؛ بروز حساسيت‌هاي چشمي (خارش، سوزش و اشک‌ريزش) و پوستي،‌ خارش شديد پوست، سردرد، مشکلات تنفسي، تهوع و استفراغ هستند. اين عوارض در آرايشگران بسيار بيشتر از ساير افراد ديده مي‌شود و براي رهايي از شر آنها و مواد سرطان‌زا، مي‌توانيد برچسب محصولي که مي‌خريد به دقت بخوانيد و اگر اين نام‌ها را در ترکيب آن ديديد، از خريدنش خودداري کنيد: فرمالدييد، فرمالين، متانال، اسيد موربيديک، آلدييد فرميک، آلدئيد متيل، اگزيمتيلن، گلاتارالدهيد، گلي‌اکسال، آلدييد سي8 و کپريلالدهيد. در ضمن، بهتر است آرايشگران هنگام استفاده از محصولات صاف‌کننده مو براي مشتريان خود، حتما دستکش به دست کنند و دهان و بيني‌شان را با ماسک مناسبي بپوشانند.

 

3. تمام موارد. اگر محصولات شيميايي صاف‌کننده مو بيش از حد روي موها بمانند يا از محصولات نامناسب و نامرغوب استفاده کنيد، حتما دچار عوارضي مانند سوختن پوست سر و پوسته‌پوسته شدن آن، ريزش و شکسته‌شدن تارهاي مو خواهيد شد، بنابراين بهتر است براي صاف کردن موها، از فرد باتجربه‌اي کمک بگيريد.

 

4. تمام موارد. براي پيشگيري از آسيب ديدن موها پس از صاف‌کردنشان، بايد علاوه بر مشورت با يک آرايشگر مجرب، آنها را از 6 يا 7 ماه پيش رنگ نکرده باشيد و اگر رنگ نامرتب و موخوره دارند، آنها را با کوتاه کردن از بين ببريد و پس از صاف کردن هم حتما از مواد تقويت‌کننده مانند سرم مو براي پيشگيري از موخوره شدن و شکستن نوک تارهاي مو استفاده كنيد.

 

5. هر 6 تا 8 هفته يکبار. اگر صاف‌کننده‌هاي موي شيميايي زودتر از 6 تا 8 هفته يکبار استفاده شوند، عوارض خطرناکي از جمله ريزش موي شديد، ابتلا به موخوره و شکستن عميق تارهاي مو را به دنبال دارند.

 

6. درست. رنگ و صاف کردن همزمان موها، خشکي تارهاي مو را به حداکثر ممکن مي‌رساند و باعث شکستن، آسيب و ايجاد موخوره‌ در تعداد بيشتري از تارهاي مو مي‌شود.

 

7. غلط. هرچند کوتاه کردن موهاي آسيب‌ديده، آسان‌ترين و سريع‌ترين راه براي پيشگيري از آسيب بيشتر آنهاست، اما اين تنها راه نيست؛ استفاده از شامپوهاي حاوي نرم‌کننده، شامپوهاي تقويت‌کننده و پروتئينه مي‌تواند علاوه بر حفظ شادابي و رطوبت موها، شکستگي و آسيب‌ديدگي‌هاي احتمالي‌شان را هم برطرف کند. اگر موهايتان را رنگ، صاف يا فر کرده‌ايد، بهتر است در صورت امکان حتما از شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ و فرکرده يا صاف‌شده استفاده کنيد. اين شامپوها حاوي موادي هستند که مي‌توانند موهايتان را نرم و شفاف کنند و جلوي موخوره شدنشان را بگيرند.

 

8. غلط. آنچه باعث شد اين گزينه را غلط بدانيم، قيد «قطعا» است. اگرچه مواد شيميايي بسياري در انواع محصولات صاف‌کننده مو به کار مي‌روند، اما متخصصان زنان و اطفال آمريکايي معتقدند جذب اين مواد از طريق پوست سر به قدري کم است که نمي‌تواند خطري براي جنين در پي داشته باشد، اما به هر حال شرايط بارداري هر فردي با ديگري متفاوت است و به همين دليل به خانم‌هاي بارداري که قصد صاف يا فر کردن موهايشان را دارند، توصيه مي‌کنيم حتما با نظر پزشکشان اين کار را انجام دهند.

 

9. غلط. وقتي موهايتان را صاف مي‌کنيد، قدري از رطوبت آن با استفاده از مواد شيميايي از بين مي‌رود، بنابراين لازم است حتما از يک نرم‌کننده و حالت دهنده مناسب براي پيشگيري از شکننده شدن موها کمک بگيريد. نرم کننده‌هاي طبيعي مانند روغن بادام تلخ، روغن نارگيل و روغن زيتون بدون بو از بهترين گزينه‌ها هستند. البته حواستان باشد که حجم ظاهري موهاي صاف از موهاي فر کمتر است و نبايد با استفاده بيش از اندازه از اين روغن‌ها، موها را چرب و کثيف و کم‌پشت نشان دهيد. چرب‌کردن نوک موها با اين روغن‌ها، براي نرم کردن آنها کافي است و لزومي ندارد روغن را به کف سر يا ساقه و ريشه موها هم بماليد. وقتي نوک موها را چرب و سپس آنها را شانه مي‌کنيد، چربي لازم با دانه‌هاي برس به کل سطح موها خواهد رساند.

منبع: هفته نامه سلامت

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی,سایر موارد

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023