این کارها موهایتان را می کُشد!ماندگاری پروتئین تراپی مو, پروتئین تراپی مو, عوارض ویتامینه مو

پروتئین تراپی مو

 

چگونگی سلامت موها

موهایی که زیاد تحت تاثیر مواد دکلره قرار بگیرد به اصطلاح می سوزد، یعنی موها کش می آید. در این زمان باید گفت موقعی که مو این حالت را پیدا می کند دیگر کاملا از بین رفته است و با هیچ روشی دوباره سالم نخواهد شد.

خانم ها موهای شان خیلی برایشان اهمیت دارد، اما بعضی مواقع همین اهمیت داشتن زیادی می تواند باعث مشکل شود زیرا به حدی به دنبال خدمات مختلف در رابطه با مو مثل کراتینه ،ویتامینه، دکلره و... می روند که موها آسیب می بینند، همه اشخاص موهای زیباتر می خواهند ولی بعضی از زیاده روی ها اثر نامناسبی خواهد گذاشت.

 

ماندگاری پروتئین تراپی مو, پروتئین تراپی مو, ويتامينه كردن مو

ماندگاری پروتئین تراپی مو

 

کراتینه کردن موها

زمانی که آرایشگران درباره لطیف بودن و صافی موهایتان بعد از کراتینه کردن و حالت گرفتن به سرعت آنها صحبت می کنند بیشتر زنان این کار را انجام می دهند. شاید تنها دلیلی که بعضی زنان از کراتینه کردن موهایشان صرف نظر می کنند قیمت بالای این کار باشد.

 

البته اغلب بسته به مناطق گوناگون شهر و جنس، پرپشتی یا کم پشتی و طول موهایتان هزینه ها خیلی فرق دارد. از آنجا که آرایشگرها قیمت بالای کراتینه کردن را بالا بودن قیمت مواد اولیه آن می دانند خیلی از خانم ها فریب می خورند. ولی به جز قیمت بالا این کار نتایجی نیز دارد که بهتر است پیش از امتحان آن را بدانید.

 

مواد کراتینه به ریه ها به شدت صدمه می رسانند و شخص را مستعد آسیب های ریه می کنند. البته ناگفته نماند که خود مواد شیمیایی به کار رفته در این فرایند هم سرطانزاست.

 

صافی موها کوتاه مدت است

پروتئین هایی روی مو وجود دارد که به صورت رشته های گرد دور هم می پیچند. این پروتئین ها که کراتین نام دارند به علت کارهای آرایشگری مانند رنگ و دکلره یا حتی استفاده از دستگاه های حالت دهنده داغ مثل اتو و سشوار صدمه می بینند، یعنی این رشته های در هم گره خورده می شکنند و در نتیجه صافی خود را از دست می دهند، حالا آرایشگر می خواهد با کراتینه کردن این آسیب دیدگی ها را جبران کند اما در واقع این صافی و نرمی یک اثر کاملا موقتی است چون که این رشته های پروتئین خشک شده تنها برای کوتاه مدت به هم چسبانده می شود و به هیچ وجه درمان قطعی نیست چون مویی که سوخته یا صدمه فیزیکی دیده است دیگر به اصلا قابل بازسازی نیست و کراتینه مثل بند زدن چینی شکسته است.

 

ماندگاری پروتئین تراپی مو, پروتئین تراپی مو, ویتامینه مو

ویتامینه کردن مو

 

دکلره

رنگ های بلوند یا روشن و حتی مش و هایلایت بعضی وقت ها بسیاری از خانم ها را وسوسه می کند سراغ دکلره بروند. دکلره یا دکلراسیون به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ که روی سر می زنند و نتیجه آن پراکنده شدن و بیرون کردن رنگدانه های طبیعی مو از ساختمان موست. چنانچه بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از ۴ درجه روشن کنیم، نخست باید موها را دکلره نموده و پس از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.

 

ماندگاری پروتئین تراپی مو, پروتئین تراپی مو, عوارض ویتامینه مو

عوارض پروتئین تراپی مو

 

این مو هیچ وقت درمان نخواهد شد

هنگامی که مو را دکلره می کنند مو دچار صدمه شیمیایی می شود چون بافت طبیعی از بین می رود و موی خشک و صدمه دیده به جا می ماند. از سوی دیگر مویی که زیاد در معرض مواد دکلره قرار گرفته باشد به اصطلاح آرایشگرها می سوزد، یعنی مو کش می آید. باید گفت هنگامی که مو این شرایط را پیدا می کند دیگر به طور کامل از بین رفته است و دیگر زنده نخواهد شد.

 

  بیشتر بخوانید: تقویت موی دکلره شده

 

دکلره ممکن است حساسیت زا هم باشد

افرادی که سابقه اگزما، آسم و دیگر آلرژی ها را دارند موقع کار با دکلره باید بیشتر دقت کنند چون مواد دکلره خیلی قوی است و می تواند همه این عوارض را فعال و تشدید کند.

 

دوست من بیماری داشت که پس از استفاده از مواد دکلره دچار شوک شد یعنی وقتی مواد دکلره با پوست سر تماس پیدا کرد و از آنجا که این مواد از نظر شیمیایی با پوست سازگاری ندارند، پوست آغاز به کهیر زدن کرد و بعد از مدتی دچار تنگی نفس شده و موقعی که من او را دیدم کاملا حالت شوک داشت؛ مانند افرادی که دچار شوک ناشی از حساسیت به پنی سیلین می شوند. البته ناگفته نماند که او سابقه آسم نداشت و تا به حال موهایش را رنگ نکرده بود و از این حساسیت شدیدش چیزی نمی دانست.

 

ویتامینه کردن

ویتامینه کردن از کارهایی است که بسیاری از ما در آرایشگاه برای کمک به موهایمان انجام داده ایم، باید بدانید شاید کراتینه یا دکلره کردن سبب زیباتر شدن موقت موهایتان شود ولی ویتامینه کردن مو به جز هزینه ای که دارد فایده ای دیگری نخواهد داشت.

 

آرایشگرها بسته به قد و حجم موهای مشتری مواد مورد نیاز برای ویتامینه کردن مو و به دنبال آن هزینه این کار را معلوم می کنند. تقریبا برای هر ۱۰ سانت مو یک آمپول مورد نیاز است.

 

موی صدمه دیده درمان ندارد

ویتامینه هیچ فایده ای ندارد چون که در همه مراجع علمی آمده است زمانی که موهایی صدمه دید و خاصیت کشسانی پیدا کرد یا حتی وقتی که نوک آن موخوره زد و چند شاخه شد، دیگر هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد و فقط باید کوتاه شود. شاید مویی را که در اثر صدمات فیزیکی و شیمیایی خشک و شکننده شده بتوان با مواد چرب، قدری نرم کرد اما درمان نمی توان کرد، این مواد چرب نیز لازم نیست حتما مواد گران قیمت باشد بلکه می تواند روغن بادام شیرین یا حتی وازلین ساده باشد.

 

ماندگاری پروتئین تراپی مو, پروتئین تراپی مو, عوارض ویتامینه مو

ویتامینه مو

 

مو ویتامین جذب نمی کند

مو بافتی است که خودش خونرسانی و در حقیقت هیچ جذبی از محیط ندارد البته به جز صدمات شیمیایی و حرارتی. پس اشتباه است که گمان کنیم از راه ویتامینه کردن موضعی چیزی جذب تارهای مو می شود، نمی توان گفت مثلا ویتامین c یا d می تواند جذب موها شود. با ویتامینه کردن تنها بافت چربی که با مو تماس پیدا می کند آن را از خشکی درمی آورد و مو قدری حالت پذیرتر می شود.

 

نرم کننده همان کار ویتامینه را می کند

استفاده از کاندیشنرها خیلی اهمیت دارد. در حقیقت همان گونه که پس از شستن پوست، ما به علت پیشگیری از خشکی از مرطوب کننده استفاده می کنیم، مو هم پس از شامپو کردن قدری خشک می شود و احتیاج به کمک دارد، کاندیشنر مانند لایه ای محافظ روی مو را می پوشاند و از ساقه مراقبت می کند.

 

موها تحمل اکستنشن ندارند

اکستنشن مو راهی است برای پرپشت کردن و بلند کردن مو، کدام خانم است که از این کار خوشش نیاید به ویژه زمانی که آرایشگر توضیح می دهد که بیشتر اکستنشن ها حدود ۳ تا ۵ ماه لابه لای موها دوام می آورند و می توان این موهای اضافه شده را درست مانند موهای طبیعی شست و نرم کننده زد. چنانچه اکستنشن توسط شخص ماهری انجام شود، اصلا درد ندارد و تنها امکان دارد ۲ تا ۳ روز اول حس کنید شیء اضافه ای میان موهایتان قرار دارد ولی پس از گذشت چند روز این حس از بین می رود. ولی در واقع اکستنشن با موها چه می کند.

 

موهای ضعیف تحمل این فشار را ندارند

هنگامی که موها آغاز به ریزش می کند و کم می شود، یعنی ریشه موها یا به علت هورمونی یا هر اختلال درونی دیگری قدرت کافی را ندارد و به آسانی می ریزد چنین مویی اصلا توانایی این را ندارد که فشار ناشی از اکستنشن را تحمل کند، چنین موهایی نمی تواند بار ناشی از وزن موهای متصل شده را تحمل کند و در نتیجه ریزش موی کششی ایجاد شده و صدمه بیشتری به موها وارد می شود.

 

شیوه های گوناگون هیچ فرقی ندارند

ناگفته نماند که میان شیوه های گوناگون اکستنشن هیچ فرقی ندارد و چه موها را با چسب بچسبانند چه با حلقه یا هر شیوه دیگری به هر صورت به موها فشار می آید و احتمال ریزش موی کششی زیاد می شود. با هر شیوه ای اکستنشن انجام بگیرد وزن موهایی که به موی ضعیف شخص وصل شده اند هیچ تفاوتی نمی کند و به ریشه ها فشار می آید.

 

حتی اگر موها سالم نیز باشد باز اکستنشن احتمال ریزش مو را افزایش می دهد چرا که یک تار مو تنها می تواند وزن خودش را تحمل کند و هر اضافه وزنی به ریشه فشار می آورد و آن را سست کرده و ریزش موی کششی را پیش می آورد که دیگر هرگز جای آنها مویی نخواهد رویید.

 

ماساژ از ریزش موها جلوگیری می کند

حتما تا به حال نام ماساژ و آبرسانی برای موها را شنیده اید. کاری که در آرایشگاه ها و مراکز زیبایی تحت عنوان ماساژ و آبرسانی صورت می گیرد. این کار ترکیبی از ویتامینه کردن مو و ماساژ است که با مواد شیمیایی دیگری همراه می شود. البته این فعالیت بیشتر از آنکه حالت تقویت کنندگی و درمانی داشته باشد حالت آرامش بخشی خواهد داشت. 

 

متخصص چه می گوید؟

مو از فولیکول هایی رشد می کند که داخل پوست سر قرار گرفته است. ماساژ دادن می تواند جریان خون را در این قسمت آسان کند و در نتیجه اثرات مثبتی می تواند داشته باشد البته چنانچه صحیح انجام شود. حتی می توان گفت یکی از درمان ها برای ریزش مو استفاده از داروهایی است که خونرسانی را بهبود می دهد، مانند خانواده ماینوکسیدیل ها یا . . . . حالا چنانچه بتوان با ماساژ این کار را انجام داد، حتما هم در پیشگیری از ریزش و هم در رشد مو مفید خواهد بود.

 

رنگ کردن مو

رنگ کردن مو قدمتی دیرینه دارد. انسان ها از زمان های خیلی دور علاقه زیادی به رنگ کردن موهایشان داشته اند و با استفاده از گیاهانی مانند حنا موهایشان را رنگ می کردند. البته این علاقه تا امروز هم ادامه یافته است. تا چند سال پیش استفاده از رنگ موها به خصوص رنگ موهای شیمیایی بیشتر در مبان زنان و آن نیز برای پوشاندن موهای سفید رواج داشت ولی امروزه استفاده از رنگ موهای شیمیایی در میان جوانان و نوجوانان هم رایج شده است. 

 

موهای فر و وز ذات خشکی دارند و در نتیجه بیشتر از دکلره صدمه می بینند. چنین موادی فقط به ساقه موها صدمه می زنند و خوشبختانه قدرت جذب در پوست سر را ندارند تا ایجاد ریزش کنند مگر آنکه باعث واکنش های حساسیتی شود.

 

رنگ یک ماده شیمیایی است و واقعیت این است که به عنوان یک ماده شیمیایی صدماتی برای موها خواهد داشت ولی گاهی چاره ای نیست . در این وقت ها توصیه می کنم سراغ رنگ های طبیعی تری بروید که به رنگ موهای خودتان نزدیک است، چرا که وقتی تغییر رنگ بسیاری در موها به وجود می آورید تقریبا همان حالتی که در دکلره پیش می آید برای موهایتان اتفاق می افتد، به طور مثال رنگ های خیلی مشکی یا خیلی شرابی هم به آسانی به موها صدمه می زند چون رنگدانه های مو را دچار تغییر بسیار می کند.

 

موها به شدت شکننده می شوند

افراد به موهایشان به دو صورت صدمه می زنند؛ یا صدمه شیمیایی می زنند که با رنگ و دکلره، صاف و فر کردن و... به وجود می آید یا صدمه فیزیکی می زنند که به علت استفاده از دستگاه های حالت دهنده داغ مانند اتو و سشوار پیش می آید. فردی که در آرایشگاه موهایش را فر یا صاف می کند به موهایش آسیب شیمیایی وارد می کند که همین آسیب می تواند موها را بسوزاند و درنهایت چیزی که از موها باقی می ماند یک موی خشک و وز است که نه تنها زیبا نیست بلکه سبب آزار هم می شود. از سوی دیگر چنین موهایی گاهی به قدری شکننده می شود که فقط با دست زدن ساده همه موها می شکند و می ریزد. اگر قصد صاف کردن مو را دارید صاف كردن مو با مواد طبیعی بهترین گزینه است که مانع از آسیب به موهایتان می شود.

 

پروتئین تراپی مو چقدر ماندگاری دارد؟

پس از انجام پروتئین تراپی از شامپوی مناسب استفاده کنید، در نتیجه درمان شما می تواند تا ۶ ماه ماندگاری داشته باشد. 

 

هیدروژن تراپی مو

با هیدروژن تراپی مو به صورت عمیق موها آبرسانی می شوند و ساقه و ریشه ی مو تقویت می شود. شما می توانید برای احیای موهای خود از این روش استفاده کنید و از شر موهای وز و صدمه دیده و شکننده برای همیشه رهایی پیدا کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------