علل همجنسگرایی در نوجوانان و نحوه رفتار با آنهاهمجنسگرایی در نوجوانان, علل همجنسگرایی در نوجوانان, بررسی همجنس گرایی در نوجوانان

علل همجنسگرایی در نوجوانان

 

همجنسگرایی در نوجوانان

همجنسگرایی در نوجوانی یکی از پر بحث ترین و پیچیده ترین موضوع مراقبت های بهداشتی نوجوانان است. شکل‌گیری هویت همجنس‌گرا فرآیندی بالقوه پر فراز و نشیب است که از دوران کودکی شروع می گردد و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. تجربیات نوجوان امکان دارد در آخر به انواع مشکلات سلامت جسمی و روانی ختم گردد.

بررسی همجنس گرایی در نوجوانان

همان گونه که اشخاص از دوران کودکی به سال های نوجوانی و بالاتر از آن عبور میکنند بدن آنها هم رشد می کند و دچار تغییر می شود. پس احساسات هم دستخوش تغییرات میشوند. دوره نوجوانی یک زمان تغییر است.

 

در طی سال های نوجوانی، تغییرات هورمونی و فیزیکی بلوغ اغلب به این معنی است و معمولا این باور در بین مردم متداول است که با افزایش احساسات جنسی همراه است و نگرانی هایی در بین مردم در این مورد وجود دارد.

 

همجنسگرایی در نوجوانان, علل همجنسگرایی در نوجوانان,راههای پیشگیری از همجنس گرایی در نوجوانان

همجنسگرایی در نوجوانان

 

دلایل همجنس‌گرایی

نظریه های گوناگونی برای توضیح همجنس‌گرایی اشخاص به وجود آمده است، ولی تا به حال هیچ توضیح کاملی بر سر دلایل به وجود آمدن همجنس‌گرایی به وجود نیامده است. بررسی های کنونی نشان می‌دهند که برهم‌کنش عواملی مثل ژنتیک، هورمون‌های زمان جنینی، و اثرات زیستی و محیطی بر شکل‌گیری گرایش جنسی اشخاص تأثیر دارند. دانشمندان اعتقاد دارند که همجنس‌گرایی اختیاری نیست و برخی هم اعتقاد دارند که در زمان جنینی و پیش از تولد فرد به وجود می آید. بیشتر بررسی ها بر روی همجنس‌گرایی مردان انجام شده‌است و آزمایش ها در این مورد هنوز ادامه دارد.

 

مسائل روانی و اجتماعی در نوجوانان همجنسگرا

بزرگسالان همجنس‌گرا معمولا دوران نوجوانی خود را به‌عنوان دورانی توصیف می‌کنند که حس انزوا، شرم و ترس از کشف متفاوت بودنشان می‌کنند. همه این‌ها می‌توانند بر عزت نفس و شکل‌گیری هویت اثر بگذارند.

 

متأسفانه، بررسی ها نشان داده است که تقریباً نیمی از مردان همجنس‌گرا و یک پنجم لزبین‌ها در دبیرستان به علت جهت‌گیری‌شان مورد تجاوز کلامی یا فیزیکی قرار گرفته‌اند.

 

نوجوانان همجنس گرا امکان دارد در منزل مورد آزار و اذیت قرار گیرند و بیشتر از همسالان دگرجنسگرا خود از خانه بیرون رانده شده و در خیابان زندگی کنند .

 

جوانان همجنس گرا به احتمال زیاد در سنین پایین تر آغاز به استفاده از تنباکو، الکل و دیگر مواد می کنند. علل احتمالی افزایش خطر امکان دارد شامل خوددرمانی برای افسردگی و عزت نفس پایین یا افزایش تمایل به رفتارهای پرخطر در جواب به طرد شدن به وسیله خانواده و همسالان باشد.

 

دانش‌آموزان دبیرستانی که می‌گویند همجنس‌گرا، لزبین یا دوجنس‌گرا هستند، یا می‌گویند که مجذوب اشخاص همجنس هستند یا با افراد همجنس رابطه جنسی دارند، دو تا هفت برابر بیشتر احتمال دارد اقدام به خودکشی کنند.

 

به نظر می آید این خطر هنگامی بالاتر است که یک نوجوان در سنین پایین هویت همجنس گرا به دست آورد. امکان دارد که این حالت سبب به وجود آمدن درگیری خانوادگی شود، نوجوان فرار کرده یا از خانه بیرون رانده شود. یا امکان دارد نتواند جهت گیری خود را برای فردی آشکار کند و دچار تعارض گردد.

 

همجنسگرایی در نوجوانان, علل همجنسگرایی در نوجوانان,مسائل روانی و اجتماعی در نوجوانان همجنسگرا

بررسی همجنس گرایی در نوجوانان

 

مسائل خانوادگی در همجنس گراها

نوجوانانی که در حال رسیدن به هویت همجنس گرا هستند امکان دارد از این مسئله به والدین خود عذاب بکشند. آنها معمولا از این ایده که به والدین خود دروغ می گویندتنفر دارند، ولی همچنین نگران عکس العمل والدین خود هستند.

 

نوجوانان می توانند مسئله همجنس گرایی را با آوردن کتابی که در حال خواندن آن هستند یا چیزی که در اخبار است، معرفی کنند و ببینند والدینشان چه می گویند. خیلی از نوجوانان پیش از اینکه به والدین خود بگویند به خواهر یا برادر یا پسر عموی خود می گویند .

 

تحت هیچ شرایطی برای پزشک مناسب نیست که این اطلاعات را بدون رضایت نوجوان آشکار کند مگر اینکه برای افشای خودکشی یک نوجوان لازم باشد.

 

چنانچه نوجوان نمی خواهد اطلاعات به اشتراک گذاشته شود، نقش تمایلات جنسی در افکار خودکشی لازم نیست برای والدین روشن گردد.

 

باید به والدین گفته شود که مهم است که به نوجوان خود بفهمانند که هنوز آنها را دوست دارند در حالی که با احساسات خود در مورد جهت گیری سروکار دارند.

 

شیوه رفتار با نوجوانی که با هم‌جنس خود ارتباط دارد

- آرامش خود را حفظ کنید

فهمیدن این واقعیت که فرزند شما با هم‌جنس خود وارد رابطه عاطفی شده است، برای هر پدر و مادری نگران‌کننده است. در نخستین قدم تلاش کنید خونسردی خود را حفظ کنید.  به یاد داشته باشید شما تنها والدی نیستید که با این مسئله مواجه شده‌ و هیچ فاجعه‌ای نیز اتفاق نیفتاده است. به خاطر بیاورید که بیشتر این روابط و تجارب می گذرد و بیشتر افراد با پایان نوجوانی به این نوع رابطه پایان داده و آن را از یاد خواهند برد.

 

- ارتباط صمیمی با نوجوان خود برقرار کنید

یکی از مهم‌ترین عللی که نوجوانان این نوع رابطه را شروع کرده یا ادامه می‌دهند، مخالفت‌جویی با والدین است. واکنش‌هایی مثل نگرانی و یا عصبانیت شدید شما، نه فقط کمکی به حل موضوع نخواهد کرد بلکه نوجوان را به ادامه این رابطه تشویق خواهد کرد؛ چون که نوجوان به مقابله و جنگ با والدین می‌ایستد و می‌خواهد آنها را بیشتر عصبانی کند و چون حس می‌کند محبت والدین خود را از دست داده، بیش از پیش خود را نیازمند رابطه‌ عاطفی می‌بیند.

 

- شناخت خود را از روشهای جدید تربیت جنسی بالا ببرید

یکی از علل برقراری این نوع از روابط، کنجکاوی نوجوانان و نیاز آنها به کسب اطلاعات و تجربه درمورد مسائل جنسی است. شیوه های تربیت جنسی خود را مرور کنید. آیا به درستی اطلاعات مورد نیاز نوجوان را در اختیار او قرار داده‌اید؟ آیا فرزند شما برای پرسیدن سوالات خود با شما حس راحتی می‌کند؟ آیا منابع صحیحی برای به دست آوردن اطلاعات جنسی در اختیار فرزند خود قرار داده‌اید؟  گفت‌وگو با یک روانشناس و یا شرکت در کارگاه‌های تربیت جنسی می‌تواند در این زمینه کمک زیادی به شما کند.

 

همجنسگرایی در نوجوانان, علل همجنسگرایی در نوجوانان,دلایل همجنس‌گرایی

 نوجوانان و هم جنسگرایی

 

- رابطه عاطفی خود را با فرزندتان تقویت کنید

در خیلی از موارد کمبود روابط محبت‌آمیز در زندگی نوجوان سبب می‌شود که او به دنبال برقراری رابطه‌ عاطفی باشد. نوجوان خود را ببوسید، در آغوش بگیرید، با او شوخی کنید و به او نشان دهید که نه فقط برای شما اهمیت دارد، بلکه او را دوست دارید. اگر فکر می‌کنید روابط شما و فرزندتان به خوبی گذشته نیست و با مشکل مواجه شده، حتماً با یک روانشناس گفت‌وگو کرده  یا در کارگاه‌های فرزندپروری شرکت کنید.

 

- با نوجوان خود حرف بزنید

چنانچه با شیوه های گفت‌وگو با نوجوانان آشنایی دارید، تلاش کنید در موقعیتی مناسب، ترجیحاً غیرمستقیم، در این مورد با نوجوان خود گفت‌وگو کنید و نظر او را گوش دهید. بعضی وقتها امکان دارد ما شرایط را بدتر از چیزی که واقعاً هست، فکر کنیم. چنانچه با این روش ها آشنایی ندارید، امکان دارد نتوانید این گفت‌وگو را به خوبی مدیریت کنید. می‌توانید با خواندن کتاب های فرزندپروری در نوجوانی آشنا شوید.

 

- نوجوان را سرگرم کنید

بسیاری از نوجوانان تنها برای سرگرمی و وقت‌گذرانی وارد این نوع روابط می‌شوند. سعی کنید فضای خانواده را شاد کرده و برنامه‌های تفریحی خانوادگی ترتیب دهید. به این ترتیب نه تنها نیاز فرزندتان به سرگرمی و شادی را پاسخ گفته‌اید، بلکه به او نشان داده‌اید که چگونه می‌تواند تفریحاتی سالم و مفید داشته باشد.

 

- در دوستیابی به نوجوان کمک کنید

به فرزندتان کمک کنید دوستان مناسبی از جنس موافق و مخالف پیدا کند. محدودیت برقراری هر نوع رابطه‌ای با جنس مخالف و ناتوانی در مدیریت روابط دوستان‌هم‌جنس از مهم‌ترین علل گرایش نوجوانان به هم‌جنسان خود هستند. فضاهایی امن و کنترل شده برای پیدا کردن دوستان مناسب و همین طور مواجه شدن فرزندتان با جنس مخالف ترتیب دهید. این بدین معنی نیست که اجازه برقراری رابطه عاطفی با جنس مخالف را به فرزندتان بدهید. به عنوان مثال می‌توانید برنامه‌های تفریحی با فامیل و یا دوستان خانوادگی ترتیب دهید که در فضایی کنترل شده نوجوانان دختر و پسر با یکدیگر روبرو شوند و یا فرزندتان را در کلاس‌های آموزشی و پرورشی مطمئن ثبت‌نام کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------