دلایل و روش های درمانی خودزنی در کودکانخودزنی در کودکان,علل خودزنی در کودکان,دلیل خودزنی در کودکان

دلایل خودزنی در کودکان

 

بعضی از عادت های رفتاری اشتباه در بچه ها نگرانی و دلواپسی والدین را بر می انگیزد. خود زنی کودکان یکی از این رفتارهای نادرست به حساب میروند که پزشکان آن را نوعی اختلال ميدانند در این مقاله می خواهیم به گفتگو در خصوص علل خودزنی در کودکان و شیوه های درمانی خودزنی کودکان بپردازیم.

خودزنی در کودکان:
خودزنی در كودكان زمانی پيش مي ايد كه شدت خشم، تنش و ناكامی كه تجربه می كند، از آستانه تحملش بیش تر باشد. شبیه چنين رفتاری را در بزرگسالان هم گاهی وقت ها بزرگسالان هم هنگامی که با مشكلات عاطفی عظیمی روبرو میشوند ( به عنوان مثال موقع مرگ دوستان) شروع به رفتارهای خود آزارگرانه می كنند به عنوان مثال به سر و روی خود می كوبند یا موهای خود را می كشند.

 

هنگامی که علل را از آن ها جویا شویم، خواهند گفت كه این طوری حس می كنند احساسات منفی شان اندكی تخلیه می شود و زیرا درد و رنج جسمی ای كه از این طريق برایشان به وجود می آید بسیار كمتر از رنج عاطفی شان است، ترجیح می‌دهند این درد جسمی را به جان بخرند تا اندكی از درد روانی و عاطفی شان كاسته شود. و یا بچه ها در موقع ناراحتی یا عصبانیت خود را ميزند.

 

امکان دارد زمانیکه شما والدین عزیز خواسته فرزندتان را بر آورده نکنید و یا در زمان بازي با دوستانش اسباب‌بازي را که می خواهد به وی ندهند بچه عصبانی شده و شروع بخود زنی کند. بچه امکان دارد موهای خود را بکشد و یا سرش را به زمین بکوبد و یا با دست محکم به صورتش بکوبد.

علل خودزنی کودکان:
خودزنی در کودکان امکان دارد دلایل بسياري داشته باشد. احتمالا بتوان خاطرنشان کرد کودکانی که خودزنی ميکنند باهوش هستند و متوجه شده اند که در در برابر خود زنی و جیغ و داد میتوانند به خواسته خود دست پیدا کنند. فرزند شما با این کار شما را وادار به همراهی و قبول خواسته هایش ميکند . خودزنی در بچه ها زمانی پیش مي‌ايد که شدت خشم، تنش و ناکامی که تجربه ميکند ، از آستانه تحملش بیش تر باشد. آستانه تحمل كودكان برای ناكامي هاي عاطفی بسيار كمتر از بزرگسالان است و ناكامي اي كه شايد از ديد بزرگسالان بسيار ناچيز و معقول پنداشته شود ممكن است برای كودك بسيار آزاردهنده و غير قابل تحمل بوده، آسيب و درد عاطفي عميقي برای وي ايجاد نمايد. در چنين مواقعي وی ترجيح مي دهد كه با ايجاد آسيب ها و دردهای جسمی اندكی از تنش عاطفی خود را بكاهد تا درد و ستم روانی كمتری را تجربه كند.

 

خودزنی در کودکان,علل خودزنی در کودکان,دلیل خودزنی در کودکان

خودزنی در کودکان

 
درمان خودزنی در کودک:
این نکته را به یاد داشته باشید که عادت خودزنی در بچه ها یک شبه بوجود نیامده و یک شبه هم از بین نخواهد رفت. این عادت طی روزها در بچه نهادینه شده و براي نابود کردن آن باید صبوری پیشه کنید.

 

- والدین در برابر خود زنی کودک نباید رفتار غیر منطقی نشان دهند.

- بهتر است مادر و پدر نوازش های جسمی را از کودکان دریغ نکنند، کودک باید بفهمد جسم و بدن وی ارزشمند است.

 

- زمانی که پدر و مادر کودک را با عشق و محبّت نوازش ميکنند ، بچه می فهمید بدنش گرانبها است و از طريق همین بدن میتواند محبّت و علاقه پدر و مادر را دریافت کند.

- کودکانی که در ناکامی های عاطفی خودزنی را انتخاب ميکنند ، احتیاج بیشتری به عاطفه و محبّت و نوازش های دلنوازانه دارند.

 

- پدر و مادر با لحن آهسته و بامحبت خود در وضعیت گوناگون و نوازش موها، صورت و بدن بچه کمک زيادي به بر طرف شدن نیازهای عاطفی بچه ميکنند .

- آب بازي و بازي با کف در حمام سبب ميشود تنش های روحی بچه کم تر شود.

- به طورکلی درصورتی که شاهد خودزنی در کودک خود بوده اید، تلاش کنید زندگی شادتر و صمیمي تری را براي کودکتان رقم بزنید و حتماً با مشاور کودک و نوجوان صحبت کنید و خودزنی در کودک را بصورت ریشه ای، برطرف کنید و این مسئله را بی ارزش تلقی نکنید.

- درصورتی که علایم خودزنی در شخصی مشاهده شد، باید با یک روانپزشک، روان شناس یا مشاور مشورت شود، خودزنی امکان دارد علامت بیماري روانی من جمله اختلال های شخصیت( به خصوص اختلال شخصیت مرزي)، اختلال دو قطبی، بیماری افسردگی عمده، اختلال های اضطرابی( به خصوص اختلال وسواسی جبری) و اسکیزوفرنی باشد. در پاره ای از موارد هم همانندسازی نوجوانان با الگوهای غیر رسمی در جامعه و شکاف بین نوجوان و والدین و معلمان در بروز رفتارهای خشن مؤثر است.

در درمان خودزنی میتوان از اقسام شیوه های روان درمانی استفاده کرد. به عنوان مثال میتوان از درمان شناختی رفتاری و روان درمانی های موج سوم شامل درمان پذیرش و تعهد، رفتار درمانی دیالکتیکی، سیستم تحلیل رفتاری و شناختی استفاده کرد. درمان دارویی، گروه درمانی و خانواده درمانی هم در برخی از این اشخاص باید مورد استفاده قرار گیرد.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------