همه چیز در مورد حجامت کردن کودکانحجامت کودکان,حجامت کردن کودکان,حجامت اطفال سن مناسب برای حجامت کودکان 2 سال به بالا می باشد
حجامت، یکی از روش‌های مهم پاکسازی بدن است که به عنوان روشی مؤثر در درمان بیماری‌هاست. حجامت، یکی از روش‌های مهم پاکسازی بدن است که به عنوان روشی مؤثر در درمان بیماری‌هاست به شرط اینکه به موقع و به جا صورت گیرد پس انجام حجامت برای همه کودکان، بدون در نظر گرفتن شرایط بدنی و روحی آنها به‌ هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

بهترین سن برای حجامت چه سنی است؟
در مورد سن مناسب برای انجام حجامت در منابع طب سنتی حجامت زیر 2 سال منع شده مگر این که ضرورتی باشد که پزشک تشخیص دهد در غیر اینصورت از بالای 2 سال حجامت شروع شود ولی اکثریت مردم فکر می‌کنند که حجامت چیزی است که اکثریت بچه‌ها در سن پایین نبایند انجام دهند و برای سن بزرگسالی بیشتر مناسب است.

درباره حجامت اطفال نکاتی را بفرمایید؟
در مورد سن مناسب حجامت در منابع طب سنتی زیر 2 سال منع شده مگر این که ضرورت خاصی باشد یا برای بیماری خاصی لازم باشد که حجامت انجام شود ولی به صورت عمومی بالای 2 سال شروع شود.

آیا حجامت اطفال بر بلند قدی تاثیر دارد؟
این که گفته می شود حجامت روی افزایش قد موثر است در هیچ کدام از منابع طب سنتی اشاره نشده اما بعضی از پزشکان که در سال‌های اخیر حجامت را انجام دادند روی افرادی که حتی سن رشد استخوانیشان گذشته بوده گزارش کردند که بعد از انجام حجامت رشد قدی برای این افراد دیده شده این‌ها گزارش های موردی است و حتی گزارش‌هایی که به شیوه علمی جمع آوری شده باشد نیست ولی به همین خاطر که چنین اثری مشاهده شده بعضی افراد خودشان مراجعه می کنند که حجامت شوند برای افزایش رشد قدی یا توسط پزشک ها پروتکل هایی طراحی شده مثلا اول حجامت عام بعد کمر بعد ساقین بعد حجامت زیر قوزک های پا، این ها به صورت تجربی است و متاسفانه با وجود این که اثرات موردی مشاهده شده هیچ کدام از همکارهایی که طی این سال‌ها این را تجویز کردند و اثر دیدند گزارش علمی برایش تهیه نکردند. ولی چیزی است که انجام می‌شود, هیچ استنادی در طب جدید و منابع طب سنتی ندارد.

حجامت در چه زمانی بیشتر موثر است؟
نکته دیگر در مورد همین سن حجامت اطفال این است که حجامت اثرش این است که گرمی و تری را خون را و حرارت را از بدن کم می‌کند یعنی یک اثر بلافاصله اگر بخواهد داشته باشد, کم کردن حرارت است. بنابراین در هر سنی که ما افزایش حرارت داشته باشیم یا هر سنی که به نسبت سن‌های دیگر افزایش حرارت داشته باشیم, حجامت مفیدتر است یا به عبارتی ضررش کمتر است.

ما می دانیم که با افزایش سن حرارت بدن کم می‌شود بنابراین اتفاقا هر چه که سن کمتر باشد، در سنین کودکی و جوانی اثر حجامت بهتر و بیشتر است و عارضه‌اش کمتر است یعنی بر خلاف تصور عمومی که مردم فکر می کنند که افراد بالغ و میان سال حجامت کنند و بچه چون سنش کم است و ضعیف‌تر است حجامت برایش ضرر دارد , بر اساس قواعد  می‌تواند بر عکس باشد.

روش اجرایی حجامت اطفال:
• عامل بودن طبیب و والدین
• اماده سازی ذهنی توسط والدین
• پرهیز از اجبارو اکراه(مگر در موارد اورژانس)
• حجامت بار اول بسیار سبک و سطحی باشد
• هدایای ویژه (پزشک و والدین)
• بچه موقع حجامت تیغ و خون را نبیند که نترسد
• مدام با بچه حرف بزنیم و حواسش را پرت کنیم
• حجامت را سریع و با دقت انجام دهید
• بارها شده دستیاران ما وقت زیادی گذاشتن و با بچه بازی کردند ونازش را کشیدند و دوست شدن بعد حجامتش کردند
در مواردی حجامت بچه ممنوع است.

منبع: tasnimnews.com

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------