علل و علائم بواسیر و همورئید در کودکانهموروئید,علل هموروئید در کودکان,علل بواسیر در کودکان

هموروئید در کودکان

 

بواسیر یا هموروئید بیماري بسیار شایعی است که میتواند هر گروه و رده سنی را درگیر کند. ولی از آنجایی که با افزایش سن عضلات مقعد تضعیف میشوند ، احتمال بروز آن در اشخاص بالای ۵۰ سال بیش تر ميشود. بواسیر در کودکان همراه با درد و التهاب بسياري است که باعث ازار کودک دلبندتان ميشود، توجه به علائم و علایم بواسیر در کودکان به شناسایی سریعتر و انتخاب شیوه درمان کمک ميکند.

هموروئید در کودکان:

متأسفانه یکی از شکایات والدین در خصوص کودکان، دیر به دستشویی رفتن است. در واقع بچه ها به علت ترس از محیط دستشویی، بلد نبودن اداب آن و یا سرگرمی های بلند مدت به بازي و تماشای تلويزيون، این امر را به تأخیر می اندازند و در صورتی که بطور مجدد این روند را ادامه دهند به آسانی به هموروئید ابتلا خواهند شد. علت پیدایش هموروئید در بچه ها بخاطر فشاری است که آنها بخاطر بردباری طولاني‌مدت مواد خروجی و وارد نمودن یک فشار زیاد و یک باره براي خارج شدن آن متحمل میشوند. در نتيجه ی تکرار فشار های وارده به مقعد طی این فرآیند هموروئید بوجود مي‌ايد.

 

هموروئید,علل هموروئید در کودکان,علل بواسیر در کودکان

دلایل هموروئید در کودکان

 
راه های پيش‌گيري از هموروئید در کودکان چیست؟
بهتر است که از ابتلای کودک به این بیماري جلوگيري شود تا به مراتب پیشرفته ای نرسد اینجاست که مراقبت و توجه والدین از اهمیت بالایی بهره مند است.

 

اموزش به موقع دستشویی رفتن و به تأخیر نینداختن آن اموزش زیاد زور نزدن در هنگام اجابت مزاج رعایت یک رژیم عذایی مطلوب و دارای فیبر من جمله:نان، سبزیجات و میوه جات جدید و حبوبات آشامیدن مایعات در زمان شبانه روز آشامیدن آبمیوه های طبيعي فصل و عدم استفاده نوشیدنی های کافئین دار اموزش ورزش های مناسب سن کودک پيش‌گيري از بیماري هموروئید یا بواسیر در کودکان و نوزادان مهم ترين عامل ایجاد بواسیر در بچه ها و نوزادان یبوست است پس در درجه نخست باید از یبوست در کودکان پيش‌گيري کنید و یا درصورتی که بچه شما به یبوست مبتلا است، سریعاً راه درمان را پیش بگیرید.

توجه داشته باشید که آشامیدن آب و مایعات کافی بهترین راه پيش‌گيري و درمان یبوست است. مطمئن باشید که کودک شما در طول روز به میزان کافی مایعات دریافت ميکند.

درصورتی که نوزاد شما به یبوست مبتلا است با پزشک مشورت کنید و مقدار بیشتری آب به شیر خشک نوزاد اضافه کنید.

درصورتی که نوزاد شما بیش از 6 ماه سن دارد میتوانید از آبمیوه های ملین مانند آب سیب یا گلابی براي درمان یبوست استفاده کنید.

درصورتی که با آبمیوه مشکل یبوست نوزاد حل نشد از مواد غذایی مثل آلو، زردآلو، اسفناج و انواع لوبیا ها و ديگر مواد غذایی با فیبر بالا براي کودکان استفاده کنید. دو نوبت در روز از غذاهای پر فیبر براي کودکان استفاده کنید.

شما میتوانید از ماساژ شکم براي درمان یبوست استفاده کنید. بچه را بخوابانید و شکم وی را بصورت چرخشی در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. می توانید از مقداری روغن زیتون براي ماساژ استفاده کنید.

در روش ديگر کودک را به پشت بخوابانید و به آرامی پاهای کودک را به داخل شکم خم کرده و دوباره به وضعیت نخست برگردانید. در پایان اگر تمام این راهها مؤثر واقع نشد، با مشورت پزشک میتوانید از شیاف گلیسیرین براي رفع مشکل یبوست نوزادان استفاده کنید.


دلایل بواسیر یا هموروئید در بچه ها:
عوامل مختلفی میتوانند سبب ایجاد هموروئید در کودکان شوند. نشستن کودک روی سطوح سخت یکی از این عوامل است. ولی هموروئید در کودکان معمولاً به سبب یبوست به وجود می آید . رژیم غذایی نامطلوب وعدم تحرک میتواند مدفوع کودک را خشک و سفت کند، بدین ترتیب عبور و دفع آن مشکل شده و عمل اجابت مزاج سخت ميشود . شبیه بزرگسالان، این مشکل در کودکان سبب ایجاد اسیب در عروق رکتوم و ناحیه مقعد خواهد شد.

 

هموروئید,علل هموروئید در کودکان,علل بواسیر در کودکان

هموروئید و بواسیر در کودکان

 
علایم بواسیر با هموروئید در کودکان:
در کودکان بواسیر با التهاب و احساس درد بسیار شدیدی همراه است. موارد زیر رایج ترین علائم بواسیر هستند. اگر چه هر شخصی امکان دارد بواسیر را با علایم مختلفی تجربه کند ولی شایعترین علایم در ذیل عنوان شده اند.

وجود خون در مدفوع، دستمال توالت یا کاسه توالت
حس درد در نزدیکی معقد
تورم یا انسداد در معقد
حس خارش
رژیم غذایی در کودکان مبتلا به هموروئید
استفاده زیاد از مایعات و آبمیوه های ملین

عدم استفاده از غذاهایی که باعث یبوست میشوند . مثل موز، هویج پخته شده، غذاهایی با چربی زیاد من جمله سیب زمینی سرخ کرده و فست فودها، برنج سفید و لبنیات.

 

توجه داشته باشید که اگر کودکتان به دلیل مبتلا به بواسیر تا مدتی نمیتواند از لبنیات استفاده کند حتماً از منابع دیگری کلسیم روزانه او را تأمين کنید. به عنوان مثال میتوانید از اقسام دانه ها، سویا، کلم، پرتغال و جعفری به عنوان جایگزین لبنیات استفاده کنید.

ميزان شیر مصرفی بچه را تا5 الی 2 لیوان در روز کاهش دهید. شیر های کم چرب یا شیر سویا را جایگزین شیر پر چرب کنید مهم ترين شیوه درمان هموروئید استفاده از غذاهای پر فیبر است. استفاده از برنج قهوه ای، انواع دانه های خوراکي، عدس، میوه جات و سبزیجات سفارش می شود.

همانطوری که گفته شد آشامیدن آب و مایعات بسیار ضروری است ولی از نوشیدنی های دارای کافئین و چای استفاده نکنید، برای این که ادرار آور بوده و آب بدن بچه ها را دفع می کند.

درمان بواسیر یا هموروئید در کودکان:
درمان هموروئید در کودکان میتواند یک چالش باشد، برای این که اغلب داروهای ضد واریسی و درمانهای موجود امروزه براي بزرگسالان تهیه شده است. بدین ترتیب طيف گسترده ای از داروهای درمانی هموروئید براي بزرگسالان در داروخانه ها موجود است.

مؤثرترین شیوه درمان تغيير رژیم غذایی کودک و اصلاح عادات رفتاری و سبک زندگی است. بطور کلی درمانهای طبيعي امن ترین راه براي درمان هموروئید در کودکان است. یبوست بزرگ ترين علل هموروئید در بچه ها است، چه بسا کنترل یبوست مهم ترين راه براي جلوگيري از هموروئید در کودک است. براي جلوگيري از یبوست باید فیبر که در سبزیجات موجود هست را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم همچنين حدودا باید هشت لیوان مایعات استفاده شود.

به طور کلی درمانهای طبيعي امن ترین راه براي درمان هموروئید در کودکان است. مؤثرترین شیوه درمان تغيير رژیم غذایی کودک و اصلاح عادت های رفتاری و سبک زندگی است. از آن جا که یبوست بزرگ ترين علل هموروئید در بچه ها است، چه بسا کنترل یبوست مهم ترين راه براي جلوگيري از هموروئید در بچه است. اضافه کردن فیبر و مایعات حدود هشت لیوان روزانه به رژیم غذایی کودک نخستین گام براي جلوگيري از یبوست است.

استفاده بعضی از نوشیدنی ها مثل آبمیوه و انواع توت ها، آب نارنگی و آب انار گزینه های خوبی هستند. یکی از شیوه های اصلاح عادت های رفتاری کودک توجه به ورزش و فعالیت بدنی منظم کودک است تا به جلوگيري از یبوست و هموروئید کمک کند. ورزش میتواند سلامت کلی بچه و همچنين سلامت روده را بهبود بخشد. بهتر است به کودک خود اموزش دهید تا به محض حس نیاز به دفع مدفوع به دستشویی رود و از به تأخیر پرتاب کردن عمل استجابت مزاج بپرهیزد. از طرفی وی را تشویق کنید تا زمان کمتری در دستشویی صرف کند و از زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزد.

 

هموروئید,علل هموروئید در کودکان,علل بواسیر در کودکان

روش های درمانی هموروئید در کودکان

 
درمان های خانگی هموروئید در کودکان:
کرم های مطلوب براي کودکان در داروخانه ها وجود ندارد. براي کنترل درد ایبوبروفن سفارش ميشود . کودک باید روزی چند بار به مدت ۳۰- ۲۰ دقیقه در لگن اب گرم بنشیند. درصورتی که پودر جو دو سر به آب گرم اضافه شود تسلابخش است. پاشیدن نشاسته ی ذرت در ناحیه مقعد خارش را کنترل ميکند . درد این ناحیه را میتوان با گذاشتن کیسه ی یخ که با حوله پوشیده شده به مدت ۵ دقیقه تسکین داد.

 

در کودکان استفاده روغن های معدنی مثل پارافین و نرم کننده های مدفوع هم سفارش ميشود ( اما تحت نظر پزشک) بطور رایج بچه های ۲ ساله باید دست کم ۵ گرم فیبر در روز اخذ کنند. براي کودکان بزرگتر سن کودک+ ۵ گرم فیبر باید محاسبه شود به عنوان مثال یک بچه ۸ ساله باید ۱۳ گرم فیبر روزانه استفاده کند.

شرايط اورژانس هموروئيد در کودکان:
گاهي بچه ابتلا به هموروئيدهای خيلي دردناک است كه ممكن است اين درد زياد به علت ترومبوز باشد. احتقان شديد هموروئيد منجر به این درد اورژانسی میشود. وضعیت هموروئید ترومبوزه هنگامی است که لخته خونی در ناحیه محبوس شده و درد و نبض دارد و چه بسا امکان دارد کمی گرم تر از ديگر نقاط باشد.

بر اساس اخرين كتابهای مرجع توصيه شده درصورتی که بيمار در اين مرحله مراجعه كند بهتر است در همان ٢٤ ساعت اول تحت عمل قرار بگيرد زيرا درمانهای ديگر باعث طولانی شدن مرحله ی درمان می شود و بچه درد زيادي متحمل ميشود . هموروئید ترومبوزه در صورتی که تحت جراحی قرار نگیرد بعد از جذب شدن لخته خون بصورت یک گوشت اضافه باقی خواهد ماند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------