علائم دیابت در دوران نوجوانی + نحوه مدیریت دیابت در نوجواناندیابت در نوجوانان می تواند به برخی بیماریهای خطرناک ظاهر شود
 
بیماری دیابت یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی است که در آن بدن توانایی تولید انسولین را از دست می دهد یا مقاومت در برابر انسولین بوجود آمده و سرعت و توانایی در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد. بنابراین میزان قند خون افزایش یافته با افزایش قند در دراز مدت عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می شوند.

شناسایی علائم بیماری قند خون بالا یا دیابت در نوجوانان:
دیابت نوجوانان، که اکنون به  دیابت نوع 1 معروف شده است، یک بیماری خطرناکست. این سبب می شود که سیستم دفاعی بدن به سلول هایی که انسولین تولید می کنند، هجوم کند. در صورتی که معالجه شنود ، دیابت در نوجوانان می تواند به بیماریهای خطرناک ،مثل  امراض قلبی و مشکلات بینایی منجر شود. علایم می توانند ناگهانی و بدون هشدار ظاهر شوند.

 

علائم دیابت در نوجوانان:
1- افزایش ادرار
تکرر ادرار یکی از شایع ترین علائم اولیه دیابت در نوجوانان است. از آنجا که انسولین برای رساندن قند از خون به سلولهای شما لازم است، زمانی که هیچ انسولینی تولید نمی شود، این شکر در جریان خون تجمع می کند. افزایش سطح قند خون باعث می شود که کلیه ها با افزایش ادرار، قند اضافی را تنظیم کنند.


2- افزایش تشنگی
علت این افزایش را می توان افزایش رفتن به حمام دانست، اما محققان در کلینیک مایو گزارش داده اند، که افزایش در خروجی ادرار است که باعث افزایش تشنگی می شود. با تلاش فراوان کلیه ها برای دفع قند اضافی از بدن، آن ها مجبورند آب را از سایر بافت ها و اعضای بدن تامین کنند. این باعث می شود بدن شما دچار کم آبی شود و تقاضای آب بیشتری کند.


3- گرسنگی شدید
مطابق Diabetes Information Hub، قند و گلوکزی که شما از غذا های مصرفی به دست می آورید، منبع سوخت شماست. بدون انسولین، این سوخت به سلول های شما نمی رسند. به زودی اعضا و ماهیچه های شما ضعیف می شوند و به بدن علامت می دهند که وقت خوردن است. از آن جایی که این گلوکز ها هرگز از جریان خون شما خارج نمی شوند، شما احساس سیری نمی کنید.

4- کاهش وزن
علاوه بر احساس گرسنگی، شما وزنتان را نیز از دست می دهید. بر اساس یافته های Diabetes Symptoms Online، این بدان دلیل است که بدون انسولین، بدن شما نمی تواند هیچ یک از سوخت هایی را که مصرف می کنید به کار گیرد و مجبور است برای نجات از ذخیره ی چربی شما استفاده کند. هنگامی که چربی تمام شد، نوبت پروتئین های موجود در ماهیچه ها و سایر اندام ها می شود.

5- خستگی
یکی دیگر از علایمی که درمانگاه مایو گزارش کرده، خستگیست. با کاهش ذخایر چربی و عدم پر شدن دوباره ی آن ها، به آسانی می توان متوجه شد که چرا به شما احساس خستگی دست می دهد. معمولا مصرف کالری برای حفظ سلامتی و قدرت بدن لازم است. بدون وجود انسولینی که این غذا ها را به سلول ها برساند، ماهیچه های شما ضعیف و به زودی خسته می شوید.

 

 

دیابت,دیابت در نوجوانان,قند خون بالا در نوجوانان   نوجوانان مبتلا به دیابت

 
چگونه دیابت نوجوانان را مدیریت کنیم؟
اگر شما هم در خانه نوجوان مبتلا به دیابت دارید، حتما از دشواری‌های مدیریت آنها مطلع هستید. شما باید همیشه قند خون آنها را کنترل کنید و مراقب سبک زندگی آنها باشید

 

این در حالی است که نمی‌خواهید استقلال فرزندانتان را هم صلب کنید و این تازه آغاز تنش‌ها و درگیری‌هاست. نوجوانان معمولا از این که مدام آنها را بیمار تلقی کنید و مدام مراقب آنها باشید، بیزارند. آنها دوست دارند مانند افراد عادی با آنها رفتار شود و تغذیه ای مشابه دوستانشان داشته باشند و نمیخواهند به خاطر بیماری دیابت جلوی چشم دیگران انسولین تزریق کنند تا مبادا نگاه اطرافیان و دوستان به آنها تغییر کند. بنابراین باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنید که وضعیت نه برای شما خسته کننده باشد نه برای نوجوان؛ از سوی دیگر، مشکلی هم برای سلامت او ایجاد نشود و دیابت او تحت کنترل باشد.

با تمام خطراتی که در این دوران، نوجوانان مبتلا به دیابت را تهدید می‌کند، گام‌هایی وجود دارد که به والدین کمک می‌کند تا در این مسیر همراه فرزندشان باشند و قند خون آنها را نیز تحت کنترل درآورند.

مراقب نوجوان باشید
به رغم این که دورادور از فرزندتان مراقبت می‌کنید، به او آزادی عمل بدهید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند یا انسولین مورد نیاز روزانه‌اش را به طور مستقل تزریق کند. این رها کردن نوجوان به او آرامش می‌دهد اما حواستان به او باشد چرا که او به حمایت شما نیاز دارد تا بتواند از پس بیماری خود بربیاید و گاهی با شما حرف بزند و درد دل کند. به ویژه زمانی که میزان قند خون از کننرل خارج می‌شود بیشتر در کنارش باشید. نوبت پزشک را برایش هماهنگ کنید تا در فواصل منظم و با مراجعه بموقع، قند خونش تحت کنترل باشد. فرزندتان باید بداند که با کاهش مصرف نوشیدنی‌های قندی و تزریق منظم انسولین می‌تواند دیابت خود را کنترل کند.‌

تعیین زمانی هفتگی برای کنترل قند خون
در طول هفته نوجوان را آزاد و مستقل بگذارید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند اما هفته‌ای یک بار زمانی را مشخص کنید که خودتان میزان قند خون او را کنترل کنید و به نوعی بر آن نظارت داشته باشید. این کار از بالا رفتن قند خون فرزندتان بر اثر مصرف موادغذایی مختلف، فعالیت بدنی یا سایر عوامل جلوگیری می‌کند.

فرزندتان را در مدیریت بیماری تشویق کنید
مرتب فرزندتان را برای مدیریت بیماری خود تشویق کنید. این کار به بیشتر شدن رفتارهای مثبت او کمک می‌کند و از سوی دیگر، از عصبانیت و خستگی ناشی از کنترل مداوم قند خونش مانع می‌شود. عددی که موقع کنترل قند خون به دست می‌آید خوب یا بد نیست بلکه تنها بخشی از اطلاعات است؛ بنابراین، مثبت رفتار کرده، با یکدیگر همکاری کنید تا بتوانید این روند طولانی بیماری را به راحتی طی کنید.

تغییراتی را در خانواده ایجاد کنید
اگر نوجوان شما به دلیل ابتلا به دیابت تنها عضو خانواده است که رژیم مخصوصی دارد و باید از مصرف نوشیدنی‌های قندی خودداری کند و بشخصه بیماری خود را مدیریت کند، کار دشوارتر می‌شود. اگر می‌توانید یک یا چند تغییر را در رژیم‌غذایی خانواده ایجاد کنید تا اداره بیماری توسط نوجوان برایش ساده‌تر شود.

از فناوری غافل نشوید
استفاده از پمپ‌های انسولین و کنترل مداوم قند خون که به مدیریت بهتر بیماری در نوجوانان کمک می‌کنند، برای فرزند شما هم اهمیت بسیار دارد. به عنوان مثال، مطالعاتی که روی نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۱ انجام شده نشان می‌دهد که درمان با پمپ انسولین با کاهش خطر افت شدید قند خون مرتبط است که می‌تواند جان بیماری را به خطر بیاندازد. البته این بدان معنا نیست که استفاده از پمپ‌ها یا کنترل‌کننده‌های قند خون برای همه افراد مجاز تلقی می‌شود. درباره استفاده از پمپ‌های انسولینی توسط نوجوان حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی استفاده کنید که مستقلند. به عنوان مثال، دستگاه‌های سنجش قند خون نتایج را برای انتقال به اپلیکیشن دانلود می‌کنند و قادرند توصیه‌هایی براساس الگوهای معمول به بیمار ارائه دهند. بسیاری از بیماران به این فناوری‌ها دسترسی دارند اما از قابلیت‌های آن به نحو احسن بهره نمی‌برند.

در موارد دشوار کمک بگیرید
به نوجوان یادآوری کنید که قند خون خود را کنترل کرده و این کار را فراموش نکند. شما می‌توانید در کارهای دشوارتری از قبیل شمارش کربوهیدرات‌ها یا محاسبه دوز انسولین به او کمک کنید. اگر این کار برای هر دو گیج‌کننده باشد، می‌توانید از یک مراقب متخصص در زمینه بیماری دیابت کمک بگیرید.

مراقب نشانه‌های افسردگی یا اختلال تغذیه باشید
یکی از دلایل ارائه خدمات مراقبت بهداشتی دیابت در نوجوانان، از قلم انداختن انسولین برای جلوگیری از افزایش وزن است که به آن «دیابولیمیا» اطلاق می‌شود. این حالت در نهایت منجر به بروز عواقبی برای سلامت او از جمله «کتواسیدوز دیابتی» می‌شود. افسردگی از شایع‌ترین عوارض نوجوانان مبتلا به دیابت به شمار می‌رود و این مسئله مدیریت بیماری را دشوارتر می‌کند. افسردگی و کنترل نکردن دیابت می‌تواند چرخه‌ای معیوب را ایجاد کند که از نظر پزشکی و روان‌شناسی ناتوان‌کننده می‌شود. اگر از افسردگی یا اختلال تغذیه در نوجوان خود نگران هستید با پزشک مشورت کنید.

از خودتان هم مراقبت کنید
معمولا مراقبان بیمار هم بعد از مدتی از نظر جسمی و روحی دچار ضعف می‌شوند؛ به همین دلیل سعی کنید از خودتان هم مراقبت کنید و زمانی را برای رسیدگی به خود اختصا دهید.

در نهایت به عنوان والدین نوجوان مبتلا به دیابت، باید صبور باشید. فرزند شما روزی اهمیت درمان و مدیریت دیابت را درک می‌کند و به خاطر کمک‌ها و حمایت‌هایتان در این مسیر، از شما سپاسگذار خواهد بود.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

salamatonline.ir

phow.ir

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023