قبل از گرفتن پرستار بچه به این نکات توجه کنید! آشنایی با نکاتی درباره ی پرستار بچه,راهنمای انتخاب پرستار بچه

نکاتی برای انتخاب پرستار بچه

این روزها اکثر مادران شاغل با مشکل نگهداری از نوزاد یا کودک خود مواجه هستند و بسیاری هم این وظیفه را به عهده پرستار کودک می گذارند. اما سوال اینجاست که اصلا یک پرستار کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تعریف پرستار یچه در منزل

پرستار کودک به فردی گفته می شود که در حیطه کودک و نوزاد آموزش های لازم را دیده باشد و این فرد به درخواست خانواده ها  برای نگهداری و مراقبت از کودک شان استخدام می شود. پرستار کودک فردی قابل اعتماد می باشد که می تواند تمام امور شخصی، تربیتی و تغذیه کودک را انجام دهد.

 

پیدا کردن پرستار خصوصی کودک 

شما می توانید با سوال کردن در اطرافیان و فامیل به شخصه خودتان اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک کنید. اما شاید این راه خوبی برای پیدا کردن پرستار خصوصی کودک نیست و شما نمی توانید به طور کامل به او اعتماد داشته باشید. بنابراین باید از مراکز معتبر یا آگهی های روزنامه اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل کنید. ممکن است عوامل زیادی هزینه پرستار خصوصی کودک در منزل را افزایش یا کاهش دهد که این عوامل شامل: مسیر منزل شما، تحصیلات پرستار کودک، شرح وظایف پرستار کودک  و… می باشد.

 

ویژگی های پرستار بچه

 

نکات مهم برای انتخاب پرستار بچه

در مرحله ی اول توصیه می کنیم والدین به سراغ افراد غریبه و ناآشنا نروند و به توصیه آشنایان و دوستان خود که تجربه داشتن یک پرستار خوب را برای کودکشان داشته اند، توجه کنند. در عین حال، خانواده ها می توانند در خانه، به ویژه در اتاق کودک، از دوربین مدار بسته استفاده کنند وجود این دوربین را به پرستار جدید گوشزد کنند.

 

نصب این دوربین ها به خصوص در مورد نوزادان و کودکانی که هنوز قدرت تکلم ندارند و نمی توانند درباره رفتار پرستار خود به پدر و مادر گزارش دهند، اهمیت دارد. مادران شاغل باید به سراغ پرستارانی بروند که با اصول مراقبت از کودک به خوبی آشنا هستند و ترجیحا خودشان هم تجربه مادر بودن را دارند.

 

البته تحصیلات مرتبط با پرستاری کودک نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و افرادی که مدرک تحصیلی کودکیاری، روانشناسی کودک و… دارند، می توانند در اولویت انتخاب قرار بگیرند اما وجود تجربه شخصی در زمینه نگهداری مناسب از کودک و ویژگی های شخصیتی پرستار، مهمتر از میزان تحصیلات آن است.

 

در هنگام مراقبت از کودک پرستار کودک در منزل باید از نظر عاطفی با کودک ارتباط برقرار کند و به کودک علاقمند و دلبستگی داشته باشد. کودک را مورد آزار و اذیت قرار ندهد و سبب آسیب روحی کودک نشود. مواظب وسایل تیز و برنده و اسباب بازی های غیرمتعارف و متناسب با سن کودک باشد.

 

اگر کودک تمایلی به رفتن به پارک دارد در صورت مساعد بودن هوا از نظر آلودگی، بارندگی، رعایت وسایل ایمنی، هماهنگی با پدر و مادر، پرستار کودک این کار را انجام بدهد. اگر کودک دارویی خاص را مصرف می کند پرستار کودک با توجه به وزن و زمان مصرف آن سر فرصت آن را به کودک بدهد. وعده های غذایی کودک را سر وقت به کودک بدهد و از دادن مواد غذایی غیر مفید مانند پفک، لواشک، نوشابه، بستنی، چیپس، آبمیوه صنعتی پرهیز کند.

 

پرستار کودک در هنگام استفاده از وسایل بازی در پارک باید مراقب کودک باشد تا از عواقب احتمالی آسیب جلوگیری کند. پرستار کودک از دادن گوشی همراه خود به کودک برای بازی اجتناب کند. همه اینها یک سری از نکات کلی در مراقبت و نگهداری از کودک می باشد که حتما باید لحاظ گردد.

 

خصوصیات پرستار بچه

 

تحصیلات مراقبت ازکودک و نقش تربیتی آن

مراقب و پرستار کودک باید شغل دیگری نداشته باشد و تنها دغدغه آموزش و مراقبت کودک را داشته باشد. پرستار کودک ترجیحاً در یکی از حوزه های مربوط به بهداشت و سلامت، روانشناسی کودک،علوم اجتماعی تحصیل کرده باشد یا خیلی دور از حوزه کاری نباشد.

 

حقوق کافی می بایست از طرف خانواده کودک به پرستار پرداخت شود تا با آرامش بیشتری بکار خود ادامه دهد و نگرانی خاصی نداشته باشد. کودک به ویژه سنین 3تا4 سال به بالا باید از موبایل ، تبلت، بازی های کامپیوتری به دور باشد یا از فرصت کوتاهی به بازی توسط پرستار کودک به وی داده شود.

 

پرستار کودک به او چند نوبت کتاب های داستان پندآموز و کوتاه را بخواند و در حد سن کودک از او بخواهد چه چیزی را از کتاب آموخته است و برای پرستار بگوید. با این روش حس قضاوت، حفظ کردن، تحلیل و تفسیر تقویت شده و در آینده در مدرسه برای او بسیار کاربرد دارد.

 

از پرستارهای با تجربه برای پرستاری کودکتان استفاده کنید، سن کودک و پرستار مهم است. اگر کودکتان بزرگتر است از پرستاری استفاده کنید که تحصیلات لازم برای بازی با کودکتان را داشته باشد. پرستار باید بداند با هر سنی از کودک چه بازی بکند. بهترین سن برای پرستاران 28 تا 40 سال است. 

 

کارهای پرستار بچه

 

لیستی از مراقبت های کودکتان را به پرستار بچه ارائه بدهید

برای پرستار کودکتان لیستی از مراقبت های کودکتان را تهیه کنید. مثلا به چه چیزهایی آلرژی دارد یا بیماری خاصی دارد و ... .

 

در زمان بیماری کودکتان کارهای پرستار را کمتر کنید

اگر کودک شما تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد، مسئولیت های اضافی پرستار را حذف کنید. زیرا ممکن است انجام وظایفی مانند کارهای منزل و آشپزی و ... باعث شود پرستار نتواند توجه کافی به کودک داشته باشد.

 

اگر قرار است بیشتر از یک روز یا یک شب بیرون از خانه باشید، ترتیبی دهید تا فرد دیگری مانند فامیل یا همسایه، به خانه تان سر بزند و بر کار پرستار بچه نظارت کند.

 

پرستار کودک در زمان حضور نداشتن شما باید چگونه با کودک ارتباط برقرار کند؟

در منزل شرایطی فراهم کنید تا در صورت عدم حضور شما کودک احساس تنهایی و ترس نداشته باشد. از جمله اینکه در کنار کودک و پرستار به ایجاد روابط صمیمی و ایجاد حس اعتماد در کودک کمک کنید. به پرستار این نکته را یادآوری کنید که مراقبت از کودک نسبت به نظافت و انجام امور منزل الویت دارد و لیستی از وظایفی که باید در منزل انجام دهد را به پرستار و مراقب کودک بدهید. اما اگر به دلیل مراقبت از کودک قادر به انجام تمامی وظایف نبود در لیست خود تجدید نظر کنید.

 

 

رفتار والدین با پرستار خصوصی کودک 

رفتار پرستار با والدین بهتر است مناسب باشد کودک ۷ یا ۸ ساعت در روز نزد پرستارش است. همسویی رفتار والدین و پرستار به این دلیل توصیه می شود. مثلا اگر کودک نباید قبل از غذا شیرینی بخورد، پرستار کودک باید در جریان این موضوع باشد. روش های تشویق یا تنبیه کودک را بداند.

 

البته منظور از تنبیه کتک زدن یا فریاد کشیدن سر کودک نیست. مثلا کودک به دلیل رفتار نامناسب چند دقیقه ای کنار اتاق بنشیند. تنبیه های بی ضرری که در مورد آنها والدین و پرستار کودک باید به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات رفتاری کودک در آینده کمتر خواهد شد.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 آنچه والدین باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------