غیبت کردن کودکان نشانه چیست و چگونه از این عادت جلوگیری کنیم؟دلایل غیبت در کودکان, آموزش غیبت نکردن به کودکان, نشانه غیبت کردن کودکان

غیبت کردن کودکان در سنین 7تا 10 سال رایج است

 

چگونه از غیبت کردن کودکان جلوگیری کنیم؟

احتمالا شما نیز به عنوان والدین متوجه غیبت در کودکتان شده اید. بهتر است بدانید ترک این عادت برای کودک بسیار ضروری است. زیرا در صورتی که کودک به رفتارش ادامه دهد، ممکن است این رفتار در آینده مشکلات زیاد احساسی و عاطفی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به علت غیبت در کودکان خواهیم پرداخت، همچنین راهکار هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که از این رفتار بد کودکتان جلوگیری کنید. همراه ما باشید.

غیبت در کودکان چیست؟

غیبت کردن یعنی گفتن عادت های بد شخصی در جمع و این کار می تواند در کودکان نیز انجام شود. در واقع غیبت کردن در کودکان 8 تا 9 سال بسیار رایج است. هدف اصلی از این کار در کودکان ، قدرت و احساس غلبه بر دیگران است. هر چند که ممکن است کودک برای شناخته شدن محبوب تر شدن نیز چغلی کند. اما مهم تر از همه ترک این عادت است که بسیار مهم است.

 

اگر عادت بد غیبت در کودکان درمان نشود ، به مرور زمان،این عمل بیشتر تکرار خواهد شد و گسترش آن می تواند باعث تخریب شخصیت کودک شود و مسائل عاطفی و احساسی زیادی برای کودکتان به ارمغان بیاورد.

 

غیبت در کودکان چه دلایلی دارد؟ چگونه از آن ها جلوگیری کنیم؟

اغلب کودکان به این دلایل دچار بدگویی و غیبت می شوند : 

 

تخریب در کنار تعریف 

کودکانی که دچار بد گویی می شوند ، دوست دارند از خودشان تعریف کرده و بقیه را تخریب کنند. به طور مثال کودکان فکر می کنند همه چیز را می دانند.

این حالت معمولا برای دوستان انجام می شود. در صورتی که با این نوع غیبت مواجه شدید و شایعه پراکنی را نیز در کودکتان دیدید ، سعی کنید با او کمی حرف بزنید. این کار می تواند او را در آینده از مشکلات احساسی که با آن مواجه می شود نجات دهد.

 

از کودکتان بخواهید این رفتار زشت را ترک کنند و علاوه بر این به او بیاموزید برخی مسائل و مشکلات را با کسی به اشتراک نگذارد و در جمع آن ها را بازگو نکند. این مسائل می تواند تقلب ، دروغ گفتن یا حتی مشکلات خانوادگی باشد.

  

دوستان بد عامل اصلی غیبت در کودکان

 

عوامل بروز غیبت کردن کودکان, غیبت کردن کودکان, جلوگیری از غیبت کردن کودکان

تخریب در کنار تعریف یکی از دلایل غیبت کردن کودکان است

 

می توان گفت اصلی ترین دلیلی که کودکان غیبت کردن را یاد می گیرند ، داشتن دوستان ناباب است. اغلب این مشکل در مدرسه رخ خواهد داد و هرچقد که کودک خود را از آن ها دور نگه دارید باز هم نمی توان آن ها را کاملا از فرزندتان دور کنید. 

 

دوستان بد علاوه بر غیبت کردن ، مسخره کردن و گزافه گویی را نیز به دیگران می آموزند.

با این وجود سعی کنید به کودکانتان بیاموزید این رفتار بد می تواند عواقب ناخوشایندی در آینده برای او به همراه داشته باشد. برای این کار لازم است زمان بگذارید و ممکن است لازم باشد بار ها و بارها او را از این کار ها منع کنید. با این وجود حس لجاجت را در آن تقویت نکنید!

 

کمبود اعتماد به نفس و جلب توجه 

 

غیبت در کودکان چیست, عادت بد غیبت در کودکان, درمان عادت غیبت در کودکان

مشکلات عاطفی عمیق نیز از دلایل غیبت کردن کودکان می شود

 

یک روانشناس می گوید ، غیبت کردن کودکان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، کمبود اعتماد به نفس در کودکان است. کودکان برای اینکه جلب توجه کنند نیز گاها به غیبت کردن می پردازند.

درواقع برخی از کودکان به دلیل روی حسادت و جلوگیری از اشتباهات آن ها ، به والدینشان گزارش می دهند که این کار می تواند بدگویی و غیبت را در کودکان افزایش دهد. 

 

لازم به ذکر است این حالت عموما بین کودکان زیر 7 سال رخ می دهد.

سایر عواملی که منجر به غیبت در کودکان می شود : 

• کمبود محبت و عدم توجه لازم توسط والدین 

• مشکلات عاطفی عمیق 

• عدم داشتن آرامش کافی 

• مجازات و تنبیه های نادرست

• شکست های زیاد و موفقیت های کم

• سخت گیری بیش از حد بر کودکان

 

نظر دکتر مک دونالد درباره جلوگیری از غیبت کردن کودکان

دکتر مک دونالد می گوید : اغلب کودکان دوست دارند از خودشان حرف بزنند و دیگران را مسخره کنند. که علت اصلی این کار هم دوستان بدشان است. 

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از این عادت های بد کودکتان انجام دهید ، این است که به او یاد بدهید هر آنچه که دوستانشان می گویند ، حقیقت ندارد.

 

بدگویی و غیبت کردن کودکان چه نشانه هایی دارد؟

تشخیص غیبت توسط والدین اصلا سخت نیست. پدر و مادر اولین کسانی هستند که با کودک ارتباط برقرار می کنند و می توانند احساسات آن ها را درک کنند. با این وجود علائمی وجود دارد که شما را از بدگویی و عادت بد غیبت کردن مطمئن خواهد کرد. این علائم عبارت اند از : 

• لذت بردن از تنبه دیگران و اذیت کردن آن ها

• بدگویی از دیگران با هدف تنبیه کردن آن ها 

• ایجاد مزاحمت و دردسر که باعث غیرکنترل شدن رفتارشان می شود

• همواره از تقلب کردن در کار ها استفاده می کنند

• خودشیرینی با صحبت کردن از دیگران 

• عادت کردن به از گوشه چشم زیر نظر گرفتن دیگران و..

 

با این وجود با کودکمان چگونه رفتار کنیم؟

 

عوامل بروز غیبت کردن کودکان, غیبت کردن کودکان, جلوگیری از غیبت کردن کودکان

پرخاشگری نسبت به غیبت کردن کودکان نتیجه ی برعکس بجا می گذارد

 

در صورتی که متوجه غیبت کردن و بدگویی در کودکتان شدید ، به هیچ وجه از تنبیه استفاده نکنید. این کار می تواند در اثر لجاجت بدگویی او را تشدید کند.

سعی کنید کودکتان را با تشویق هدایت کنید و او را از خطایی که انجام می دهد اگاه کنید.

لازم است بدانید در این حالت باید بیشتر از قبل به کودکتان توجه داشته باشد و به مقدار کافی برای او زمان صرف کنید.

 

اگر به کودکتان مسئولیت های کوچکی واگذار کنید هر چقدر هم کوچک ،مسئولیت پذیری در آن ها را تقویت می کند و این می تواند نقش به سزایی در عدم بدگویی فرزندتان داشته باشد.

 

سخن پایانی 

با اینکه می توانید متوجه بدگویی و غیبت در کودکتان شوید ، اما ممکن است علت آن را کمی دیر یا اصلا متوجه نشوید در این صورت بهتر است از یک روانشناس کمک بگیرید و از او بخواهید به شما کمک کند چگونه این رفتار را در کوکتان از بین ببرید.

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------