چگونه چپی یا تصادفی بودن خودرو را تشخیص دهیم؟راه های تشخیص ماشین تصادفی , نحوه تشخیص تصادفی بودن ماشین , تشخیص سالم بودن شاسی ماشین

برای تشخیص ماشین چپی یا تصادفی ابتدا باید سقف آن را بررسی کنید

 

راههای تشخیص ماشین تصادفی و چپی + راهنمای خرید ماشین دست دوم

برخی از افراد به دلایل مختلف ترجیح می دهند به جای خودروی صفر ، خودروی دست دوم خریداری کنند. خرید خودروی دست دوم مزایایی دارد ، قیمت پایین تری دارد و نیازی به آب بندی ندارد اما معایبی نیز می تواند داشته باشد و آن آسیب های پنهانی خودرو است که ممکن است برخی از فروشندگان مخفی کنند. در این مقاله به چگونگی تشخیص خودرو های تصادف و چپی می پردازیم.

تشخیص ماشین چپی و یا تصادفی

اگر قصد خرید یک خودروی دست دوم دارید، باید به نکاتی در هنگام خرید توجه داشته باشید. اگر چه خرید ماشین دست دوم دارای مزایایی نسبت به ماشین های صفر می باشد مانند قیمت پایین تر ، عدم نیاز به آب بندی و ... اما در کنار این مزایا می تواند معایبی نیز داشته باشد که باید آنها را در نظر بگیرید. برای مثال برخی از فروشندگان ممکن است خودرویی را که برای فروش به شما معرفی می کنند تصادفی یا چپی بوده ولی از شما پنهان کنند که در این صورت باید بدانید که یک ماشین تصادفی را چگونه باید تشخیص داد.

 

چگونه یک ماشین تصادفی یا چپی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص این که آیا یک خودرو که در ظاهر بسیار سالم و بدون عیب و نقص به نظر می رسد راه ها و علائمی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها به سالم بودن خودرو پی برد.

 

سقف خودرو

 

علایم چپی بودن خودرو , تشخیص ماشین چپی یا تصادفی , روش تشخیص ماشین چپی

رنگ خودرو یکی از نشانه های تشخیص خودروی چپی یا تصادفی می باشد

 

یکی از نشانه های سالم یا چپی بودن خودرو توجه به سقف آن می باشد. با بررسی سقف ماشین می توانید مشاهده کنید که آیا دچار شیب یا ناهمواری یا فرورفتگی شده است یا نه ، ممکن است به طور کلی تعویض شده باشد که همه این ها نشان می دهد که احتمالا دچار تصادف یا واژگونی شده است. 

 

البته تشخیص تصادفی بودن خودرو با استفاده از بررسی سقف آن کار هر کسی نیست و شاید به کمک یک مکانیک نیاز داشته باشید. زیرا فروشندگانی که چنین نقایصی را از مشتریان پنهان می کنند هرگز نمی توانند آن را از چشم یک مکانیک ماهر پنهان کنند.

 

اما با این حال این نمی تواند به طور قطعی نشانه تصادفی بودن باشد. برای مثال اگر فقط سقف ماشین رنگ شده و یا تعویض شده احتمال دارد که شیئ سنگینی روی آن افتاده باشد. در این صورت باید نشانه های دیگری را بررسی کنید.

 

رنگ خودرو

 

تشخیص ماشین چپی یا تصادفی , روش تشخیص ماشین چپی,تشخیص ماشین چپی

تشخیص ماشین چپی یا تصادفی کار یک مکانیک کار ماهر است

 

از دیگر نشانه های تشخیص تصادفی یا چپی بودن ماشین توجه به رنگ آن است. در صورتی که ماشین دچار تصادف شده باشد و آن را رنگ کرده باشند با کمی دقت تفاوت رنگ در قسمت های مختلف قابل تشخیص خواهد بود. برای تشخیص بهتر رنگ خودرو باید آن را زیر نور طبیعی روز بررسی کنید.

 

رنگ های ترکیبی که برای ماشین ها استفاده می شود دارای طیف وسیعی هستند و هر کدام یک کد مشخص دارد و نشان می دهد که هر رنگ با چه نسبتی از رنگ های اصلی طراحی شده ترکیب شده است. تعمیرگاه های خودرو هرگز نمی توانند یک ترکیب دقیق مانند ترکیب رنگ کارخانه ایجاد کنند.

 

اگر چه تشخیص ماشین رنگ شده ممکن است برای افراد عادی کمی دشوار باشد اما با کمی دقت می توان آن را تشخیص داد. کیفیت رنگ کارخانه با کیفیت رنگ تعمیرگاه تفاوت زیادی دارد. همچنین در کارخانه مراحل رنگ کردن خودرو قبل از کامل شدن خودرو انجام می شود، یعنی با بررسی پاشیدگی رنگ در لبه ها و درزها و جاهای مختلف و یکنواخت نبودن یا زبری رنگ و ... می توان پی برد که ماشین در تعمیرگاه رنگ شده است.

 

اگر قادر به تشخیص رنگ شدگی ماشین نیستید می توانید خودرو را برای تست رنگ ببرید. در مراکز مخصوص تست رنگ با استفاده از دستگاه های دیجیتال تشخیص رنگ و دستگاه سنجش ضخامت رنگ به شما می گویند که رنگ خودرو کارخانه ای است یا در تعمیرگاه رنگ شده است.

 

قطعات تعمیری یا تعویضی

برخی از قطعات خودروها هنگام تصادف ممکن است دچار آسیب شده باشند و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. در برخی از تصادفات بر روی سقف خودرو فشار وارد می شود که باعث تغییر شکل ستون ها و یا بازوهای ماشین می شود. از آنجایی که این قسمت از ماشین قابل تعویض نیست باید تعمیر شود. در صورت تعمیر نیز ممکن است خطوط و درز های آن  مانند اول سر جای خود قرار نگیرد. با بررسی خطوط و درز های آن می توانید متوجه تصادفی یا چپی بودن آن شوید.

 

از آنجایی که موتور در قسمت جلوی ماشین است، هنگام چپ کردن باعث می شود که سنگینی قسمت جلویی باعث ایجاد فشار زیاد روی داشبورد و قطعات جلو شود که در این صورت داشبورد آسیب دیده و باید تعویض شود. در نتیجه بررسی داشبورد نیز می تواند به شما در تشخیص ماشین چپی کمک کند. البته به علت اینکه ممکن است چنین حالتی در تصادفات شدید هم رخ دهد بنا بر این تعویض داشبورد نمی تواند ملاک دقیقی برای تشخیص ماشین چپی باشد.

 

از دیگر راه های تشخیص خودروی چپی بررسی کاپوت آن می باشد. کاپوت ماشین در هنگام واژگونی دچار آسیب های شدید می شود که به ندرت می توان آن را به حالت اولیه برگرداند. برای تشخیص این مورد نیز باید از یک مکانیک ماهر کمک بگیرید زیرا او فرق بین قطعات فابریک کارخانه و قطعات یدکی را تشخیص خواهد داد.

 

تنظیم نبودن شاسی های خودرو

در هنگام تصادف یا واژگونی خودرو ، به شاسی های ماشین فشار زیادی وارد می شود که ممکن است آنها را از حالت طبیعی و تنظیم بودن خارج کند. این موضوع باعث ایجاد درد سر هایی خواهد شد. شما می توانید با کمک یک تعمیر کار حرفه ای تشخیص دهید که شاسی ها از حالت طبیعی خارج شده است و با کشیدگی دوباره آن را تنظیم کرده اند.

 

هنگام خرید ماشین دست دوم توصیه می شود با ماشین خریداری شده یک دور بزنید و به رانندگی با آن خوب توجه کنید. در صورت دسترسی به یک تعمیر کار ماهر از او خواهش کنید که در هنگام دور زدن شما را همراهی کند. یک مکانیک ماهر در هنگام رانندگی بهتر می تواند احتمال چپی بودن ماشین را تشخیص دهد.

 

شیشه های ترک خورده

از نشانه های ماشینی که دچار تصادف شده است وجود ترک هایی به شکل تار عنکبوت در شیشه جلو می باشد. این امر به سادگی قابل تشخیص است و می توان به تصادفی بودن ماشین پی برد.

 

پیچ های فرسوده و آسیب دیده

خودرو سازان هنگام مونتاژ قطعات خودرو از ابزار مخصوصی استفاده می کنند که به رنگ سرپیچ ها و مهره ها آسیبی وارد نشود. وجود پیچ ها و مهره های آسیب دیده و زنگ زده در برخی از قسمت های خودرو می تواند نشانه این باشد که آن قسمت در یک تصادف دچار آسیب شده است. با مشاهده پیچ ها و مهره های فرسوده باید قسمت های دیگر خودرو را نیز بررسی کنید تا به تصادفی بودن احتمالی آن پی ببرید.

 

چراغ های جلویی تعویضی

 

تشخیص ماشین چپی یا تصادفی , روش تشخیص ماشین چپی,تشخیص ماشین چپی

تنظیم نبودن شاسی های خودرو از نشانه ها برای ماشین چپی یا تصادفی است

 

چراغ های جلویی ماشین ها اغلب پلاستیکی هستند. در صورتی که مشاهده کردید که یکی از این چراغ ها جدید تر به نظر می رسد یا نور بهتری نسبت به دیگری دارد باید احتمال دهید که این چراغ به علت تصادف تعویض شده است. با مشاهده چنین موردی باید کاپوت خودرو را بالا بزنید و وجود آسیب های احتمالی را در پشت چراغ بررسی کنید.

اگر چه ممکن است علت تعویض چراغ ها فقط به علت وجود ترک در آنها نیز بوده باشد و خودرو تصادفی نباشد.

 

گردآوری : بخش خودروی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

  سایر مطالب مجله خودرو

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------