آنچه شما باید در مورد انواع رنگ خودرو بدانیدانواع رنگ مشکی خودرو, محافظت از رنگ خودرو, انواع رنگ اتومبیل

در رنگ آمیزی خودرو با رنگ روغنی از یک لایه آستر استفاده می شود

 

انواع رنگ خودرو؛ روش های نگهداری و لایه های رنگ ماشین

برای افراد در زمان خرید خودرو یکی از فاکتورهای انتخاب خودرو رنگ خودرو می باشد. برای خودروها رنگ های زیادی وجود دارد و هر شخصی می تواند رنگ خودرو را با توجه به سلیقه خود انتخاب کند. رنگ‌خودرو تقریباً بیشترین تاثیر را در زیبایی خودرو دارد و بیشترین تاثیر را در انتخاب خودرو می‌ تواند داشته باشد، بنابراین در انتخاب رنگ خودرو باید بسیار دقت کرد تا بعداً به مشکل برنخورد. در این مقاله می خواهیم انواع رنگ های خودرو و مزایا و معایب آنها را برای شما توضیح دهیم.

انواع رنگ خودرو

رنگ معمولی یا رنگ روغنی 

خودروها در اوایل ساخت همه به‌ صورت رنگ روغنی بودند. در رنگ آمیزی خودرو با رنگ روغنی از یک لایه آستر و یک لایه رنگ اصلی استفاده می شود. ابتدا یک لایه آستر یا پرایمر روی بدنه خودرو کشیده می شود و سپس لایه رنگ اصلی روی این لایه پاشیده می شود.

 

بر روی رنگ اصلی گاهاً یک پوشش شفاف زده می‌شود تا رنگ را در مقابل خط و خش و شرایط بد آب و هوایی محافظت کند. از مزایای این رنگ می توان به ارزان بودن این نوع رنگ خودرو اشاره کرد. همچنین در هنگامی که خط و خش روی آن ایجاد شود می توان با استفاده از پولیش کردن یا قلم گیری این مورد را برطرف کرد.

 

در هنگام تصادف و آسیب های جدی نیز می توان با مراجعه به صافکار وصاف کردن به راحتی و با کمترین زمان و هزینه خودرو را دوباره رنگ کرد. درباره رنگهای روغنی می توان این معایب را نیز بیان کرد : در صورتی که بررسی دقیقی روی سطح این رنگ ها انجام شود ناهمواریهای روی سطح رنگ شده مشخص است. یکی دیگر از نکات در مورد رنگ های روغنی می توان گفت که به جز خودروهای گران‌قیمت بقیه خودروها در ۴ رنگ سفید، قرمز، آبی ومشکی تولید می‌شود.

 

 انواع رنگ خودرو, انواع رنگ خودرو با عکس, انواع رنگ سفید خودرو

خودروهای معمولی در ۴ رنگ سفید، قرمز، آبی ومشکی تولید می‌شود

 

رنگ متالیک 

تفاوتی که رنگ متالیک با رنگ‌های روغنی دارد این است که در رنگ متالیک مقدار کمی پودر فلز اضافه شده است این ترکیب باعث می‌شود که نور بیشتری نسبت به رنگ روغنی منعکس کند و درخشان تر به نظر برسد. از طرفی زیبایی خاصی به خودرو می‌دهد. طریقه رنگ آمیزی رنگ متالیک نیز مانند رنگ روغنی است و یک لایه آستر در زیر زده می‌شود و رنگ اصلی روی آن پاشیده می‌شود.

 

در رنگ متالیک خراش و ناهمواری های رنگ کمتر از رنگ روغنی به چشم می خورد درخشش رنگ متالیک نیز بستگی به مقدار فلزی دارد که به آن اضافه می‌شود. رنگ‌ متالیک از نظر قیمت کمی گران تر از رنگ روغنی است اما جذابیت رنگ متالیک بسیار بیشتر از رنگ روغنی است و برای فروش خودرو افراد بیشتری جذب رنگ متالیک می‌شوند که این خود مزیتی برای رنگ متالیک به حساب می‌آید. یکی دیگر از مزایای رنگ متالیک مقاومت آن در برابر مات شدن است و در مقابل آفتاب سوختگی نیز بهتر از رنگ معمولی عمل می‌کند.

 

معایب رنگ ماشین متالیک 

در صورت تصادف یا از بین رفتن رنگ خودرو به هر دلیلی ،پیدا کردن رنگ مشابه رنگ خودرو بسیار دشوار است. چون سازنده‌های رنگ مقدار فلزی را که ترکیب می کنند با هم متفاوت است به همین دلیل ترمیم زدگی یا لکه گیری در خودرو با رنگ متالیک دشوار است.

 

گران بودن رنگ متالیک نسبت به رنگ معمولی هم می تواند یکی از معایب این رنگ باشد.

تنوع رنگ در رنگ متالیک کم است و افرادی که رنگ خاصی در نظر دارند معمولاً دچار مشکل می شوند. با گذشت زمان و استفاده از خودرو رنگ متالیک براقیت خود را از دست می دهد و مات می شود.

 

رنگ صدفی 

در این نوع رنگ به جای پودر فلز که در رنگ متالیک استفاده شده است بلور های سرامیکی به کار می‌رود. این ترکیب مانند یک منشور رنگ عمل کرده و رنگ‌های مختلفی را در زاویه های مختلف تولید می کند که باعث درخشش و براقیت بیشتر رنگ خودرو می‌شود و رنگ خودرو را در رنگهای مختلف نشان می دهد.

 

از مزیتهای رنگ صدفی می توان به مورد پسند بودن بیشتر خودرو برای مشتری اشاره کرد . همچنین در رنگ صدفی خودرو شما بسیار خنک به نظر می آید و مانند رنگ های متالیک رنگ صدفی نیز ناهمواریهای رنگ را بهتر مخفی می کند.

از معایب این رنگ هم می‌توان به مواردی مثل قیمت بالای این نوع رنگ و کمیاب بودن رنگ مشابه خودرو برای ترمیم زدگی و از بین رفتگی رنگ اشاره کرد.

 

انواع رنگ مشکی خودرو, محافظت از رنگ خودرو, انواع رنگ اتومبیل

از انواع رنگ های ماشین رنگ روغنی متالیک و صدفی می باشد

 

رنگ پریدگی رنگ خودرو در اثر نور خورشید

رنگ خودرو ها در اثر تابش نور خورشید از بین می‌روند و دچار رنگ پریدگی می‌شوند و این عامل باعث می شود که خودرو جذابیت خود را ازدست داده و به ویژه در قیمت خودرو تاثیر گذار بوده و باعث کاهش قیمت آن می شود .برای رفع رنگ پریدگی خودرو می توان از پولیش کردن خودرو استفاده کرد و براقیت خودرو را بازگرداند.

 

مواد تشکیل دهنده رنگ خودرو 

رنگ خودرو از سه ماده تشکیل شده است :

 

رزین

رزین برای نگه داشتن  پگمان ها و همچنین افزایش قدرت چسبندگی رنگ خودرو استفاده می شود.

 

پیگمان 

پیگمان به صورت پودر می باشد و حالتی شبیه  بتن دارد.

 

حلال

حلال برای روان شدن رنگ استفاده می شود. در حالت طبیعی رنگ از غلظت بالایی برخوردار است و برای روان شدن به آن حلال اضافه می شود.

 

رنگ های خودرو 

رنگ هایی که معمولاً بیشتر افراد از آنها استقبال می کنند را در زیر بیان می کنیم :  

• سفید

• مشکی

• قرمز 

• آبی

• فیروزه ای

• جگری

• عنابی 

• سرخابی

• نارنجی 

• لیموی 

• زیتونی

• آبی نفتی

• لاجوردی

• بادمجونی

• شیری 

• مسی

• سربی

• بنفش

• سبز.

 

بهترین رنگی که برای خودرو وجود دارد 

سلیقه‌ها در انتخاب رنگ های خودرو بسیار متفاوت است و به طور کلی هر رنگی که شخص خریدار را راضی کند می‌تواند بهترین رنگ موجود باشد. اما برای انتخاب رنگ خودرو باید موارد دیگری را هم در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید بعداً خودرو را به راحتی بفروشید این امر بسیار مهم می باشد.

 

به طور کلی رنگ سفید در رنگ های خودرو بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و معمولاً افراد به راحتی رنگ سفید را برای خرید خودرو انتخاب می کنند. البته این نکته را هم بگویم که این مختص به کشور ما نیست و رنگ سفید در همه کشورها مورد پسند می باشد. 

 

بعد از رنگ سفید ، رنگ مشکی بیشترین علاقه مند را به خود اختصاص داده است. دو رنگ سفید و مشکی در بازار پرفروش ترین رنگ های خودرو می باشند و از طرفی ارزانترین رنگ‌های خودرو نیز رنگ سفید و مشکی است.

 

 محافظت از رنگ خودرو, انواع رنگ اتومبیل, انواع رنگ ماشین سواری

رنگ خودرو ها در اثر تابش نور خورشید از بین می‌روند

 

راه های محافظت از رنگ خودرو 

برای اینکه خودرو دچار رنگ پریدگی نشود باید خودرو را در سایه یا جایی که به صورت مستقیم زیر نور آفتاب قرار نگیرد بگذارید. استفاده از چادرهای خودرو نیز برای جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو بسیار موثر است.

 

خودرو را نباید در زیر درخت هایی که دارای شیره چسبنده هستند گذاشت زیرا موجب کثیف شدن خودرو می‌شوند و شستن  آنها نیز بسیار دشوار است. اگر این اتفاق افتاد باید هر چه سریعتر برای شستشوی خودرو اقدام کرد زیرا با گذشت زمان کار شست و شو بسیار سخت خواهد شد.

 

خودرو را در جاهایی که در معرض فضولات پرندگان است نباید قرار داد زیرا این فضولات روی بدنه خودرو خیلی محکم چسبیده و شستن آنها سخت است و همچنین باعث خراب شدن رنگ خودرو می‌شوند. برای اینکه رنگ خودرو آسیب نبیند هنگامی که پرنده ها روی خودرو خرابکاری کردند هر چه سریعتر آن را پاک کرده و بشویید زیرا گذشته زمان کار را برای شما سخت تر می کند.

 

در هنگام دستمال کشیدن خودرو از دستمال های نرم استفاده کرده و قبل از دستمال کشیدن حتماً باید با پاشیدن آب گرد و خاک های روی خودرو را از بین برده و بشویید و بعد دستمال بکشید زیرا اگر این گرد و خاک ها زیر دستمال قرار بگیرد و  بکشید باعث ایجاد خط و خش بر روی خودرو می شود.

 

استفاده از کارواش جهت تمیز کردن و شستن خودرو اگرچه اجتناب ناپذیر است اما باید از شستشوی بیش از حد خودرو با کارواش اجتناب کرد. زیرا در  اکثر کارواش ها از مواد شیمیایی برای شستشوی خودرو استفاده می‌کنند که باعث از بین رفتن رنگ خودرو یا کم رنگ شدن رنگ خودرو می شود.

 

در تابستان هنگام عبور از جاده های خارج از شهر مخصوصاً جاده هایی که در کنار آنها زمین‌های کشاورزی وجود دارد بسیاری از حشرات با خودرو برخورد می‌کند و خودروی شما را کثیف می کنند. بدن حشرات به علت داشتن مواد اسیدی در صورتی که به موقع تمیز نشوند باعث تخریب رنگ می گردد .لذا بهترین راه حل شستشوی سریع ماشین است.

 

ایجاد لکه توسط بنزین خروجی از باک نیز بسیار ناخوشایند می باشد برای اینکه دچار این مشکل نشوید هیچگاه باک خودرو را تا آخر پر نکنید و اگر این اتفاق افتاد از یک پارچه برای تمیز کردن بنزین ها استفاده کنید.

 

قرار دادن اجسام یا لوازم روی بدنه خودرو نیز باعث ایجاد خط و خش روی رنگ خودرو می‌شود. حتماً شما نیز دیده اید که مثلاً در مسافرت اثاث و لوازم سفر را هنگام خالی کردن از صندوق عقب روی درب صندوق می چینند که این کار باعث ایجاد خط  وخش روی بدنه خودرو میشود. بهتر است که اثاث و لوازم خود را روی زمین چیده و سپس حمل کنید.

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------