ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودروآفتاب سوختگی رنگ خودرو, جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو, ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

دلایل آفتاب سوختگی رنگ خودرو و ترمیم

 

راههای جلوگیری و ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

آفتاب سوختگی رنگ خودرو پدیده ای است که امکان دارد برای هر خودرو ای ایجاد شود و رنگ آن ها را تخریب کند . این مشکل را میتوان با صرف هزینه و انجام راهکار هایی برطرف کرد ، اما بهتر است که پیش از وقوع اتفاق ، با روش هایی از پیش آمد آن جلوگیری کنیم.

چگونگی آفتاب سوختگی اتومبیل:

اشعه های خورشید قادر هستند به مرور زمان پیوند مولکولی بین ذرات رنگ ماشین را از بین ببرند و رنگ سطح بدنه خودرو را تخریب کنند. این اتفاق  از بالاترین سطح ماشین که شامل رنگ اصلی است، شروع می‌شود. به طور طبیعی با محافظت نکردن و نادیده گرفتن راهکار های جلوگیری از کچلی رنگ ، مدت زمان انجام تخریب رنگ تشدید می‌شود.

 

علاوه بر این موارد، کیفیت رنگ استفاده شده در سطح خودرو هم تأثیر به سزایی بر روی سرعت تخریب و ایجاد آفتاب‌سوختگی دارد. با توجه به توضیحات پیشین ، آفتاب سوختگی خودرو را بیشتر توصیف می‌کنیم. در اصطلاح این اتفاق را کچلی رنگ می‌نامند زیرا رنگ اتومبیل تنها در محدوده ای از بین می‌رود و تمام خودرو درگیر این تخریب نمی‌شود.

 

آفتاب سوختگی رنگ خودرو, جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو, ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

آفتاب سوختی رنگ خودرو باعث از بین رفتن رنگ در قسمتی از بدنه می شود

 

کچلی رنگ یا همان آفتاب سوختگی اغلب برای بخش هایی از ماشین چون قسمت بدنه که سقف و کاپوت را در برمیگیرد اتفاق می‌افتد. در اتومیبل هایی با رنگ تیره روند آفتاب‌سوختگی با سرعت بیشتری انجام می‌شود زیرا رنگ‌های تیره توانایی بیشتری در جذب اشعه های خورشید دارند. برطرف سازی آفتاب سوختگی خودرو نقره‌ای رنگ ، کمی دشوار تر از خودرو هایی به رنگ مشکی و سفید است. به همین دلیل بیشتر خودروهای تولیدی در ایران رنگ سفید و مشکی را دارا هستند چونکه آسیب دیدگی این رنگ ها به راحتی میتوان تعمیر کرد.

   

برای خودرو هایی که آفتاب سوختگی رنگ در آن ها دیده می‌شود سه راهکار اساسی جهت رفع این پدیده پیشنهاد می‌شود ، که این راهکار ها عبارتند از:

رابینگ کامپاند یا پولیش سخت 

بافر یا دستگاه پولیش

دستمال میکروفیبر

 

جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو:

برای جلوگیری از رخ دادن کچلی رنگ بر روی خودرو از روش هایی چون : پارک کردن ماشین در سایه ، قرار ندادن خودرو در معرض نور خورشید ، استفاده از کاور بر روی خودرو ، شست و شوی ماشین ، بر طرف کردن لک و تخریبات کوچیک از روش هایی هستند که می‌توانند روند تخریب رنگ را کند سازند و از اتومبیل محافظت کنند‌‌.

 

رنگ خودرو, تغییر رنگ خودرو, ترک خوردن رنگ خودرو

پولیش روشی مناسب برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

 

نخستین نکته‌ برای انجام این روش ها طی کردن مراحل به ترتیب است.

 

1. شستن ماشین:

 قدم آغازین برای برطرف سازی مشکل کچلی رنگ خودرو این است که بدنه خودرو به خوبی شسته شود و هرگونه آلودگی باقی مانده بر بدنه اتومبیل رفع شود. آلودگی های ماشین تنها ذرات گرد و غبار و لکه های محسوس نیست بلکه  چربی، اثر انگشت، برخورد حشرات ریز به بدنه ماشین، لکه‌های قطرات باران و سایر موارد که می‌توانند از دید ما پنهان باشند، شامل مجموعه آلودگی ها می‌شوند. اگر شستن اتومبیل برای فرد کار دشواری ‌باشد بهترین روش که باعث زدودن تمام آلودگی ها می‌شود استفاده از کارواش است.

 

آفتاب سوختگی رنگ خودرو, جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو, ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

اولین مرحله برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو شستشو می باشد

 

اما اگر فرد قادر به انجام شست و شو‌ی اتومبیل هست ، شوینده مناسب برای این کار مایع ظرفشویی می‌باشد که کاربرد آن از بین بردن چربی‌ و آلودگی‌ها است . پس برای انجام این شست و شو موثر می‌باشد ، نکته‌ای که شست و شوی خودرو به همراه دارد این است که اگر تمایل دارید اتومبیلتان به خوبی شسته شود ، عمل شستن را در دو مرحله به انجام رسانید.

 

2. ترمیم رنگ بدنه ی ماشین:

در این روش با دقت و نگاه دقیق خش و قسمت های تخریب شده را می‌یابند اگر این قسمت ها گسترده نباشد می‌توان مشکل را با استفاده از مواد ترکیبی که در  همه‌ی فروشگاه های لوازم ماشینی در دسترس است برطرف کرد ، و خط و خش ها اتومبیل را از بین برد.

 

3. پاکسازی آلودگی های بدنه ماشین:

آلودگی های خودرو تنها با شست و شو از بین نمی‌رود به خصوص زمانی که خودمان خودرو را شسته باشیم . این آلودگی های سخت از منابع مختلف بر روی بدنه ماشین می‌چسبند  و ما تنها با لمس این آلودگی ها متوجه حضورشان می‌شویم. چنین آلودگی‌ هایی از محدوده دید ما پنهان هستند و با یک شست و شوی ساده هم زدوده نمی‌شوند. 

و تنها راه حل برای رفع کچلی و آفتاب سوختگی رنگ خودرو از بین برندگی کامل آلودگی ها است.

 

برای شست و شوی آلودگی های سخت و چسبنده باید از دستکش پلاستیکی یکبار مصرف استفاده شود زیرا برخورد این آغشتگی ها با دست ، پوست را نیز چرکین می‌سازد. در مرحله ی بعدی باید دست را به با دقت بر روی بدنه خودرو کشید تا با این حرکت برآمدگی‌های ریز و آلودگی‌های سطحی را حس کنیم . 

 

هنگامی که آلودگی ها را پیدا کردیم با بهره گیری از پاک کننده مخصوص این آلودگی ها که Detailing Clay  نام دارد  به پاکسازی لکه ها می‌پردازیم.

 

ماده Detailing Clay یک پاک کننده مخصوص برای رنگ ماشین می‌باشد‌. این پاک کننده به گونه ای تولید شده است که در بهترین حالت و بدون رخ دادن هیچ گونه آسیبی به رنگ بدنه ماشین ، آلودگی‌هایی که پس از شستن بر روی سطح اتومبیل باقی مانده است را پاک می‌کند. همچنین باید ذکر کرد این روش با پولیش کردن خودرو متفاوت است و اغلب قبل از مرحله پولیش کردن سطح اتومبیل انجام می‌شود.

 

4. برق انداختن خودرو:

 جهت برق انداختن سطح خودرو باید از روش پولیش کردن ماشین کمک گرفت. برای کسب نتیجه‌ی بهتر پولیش دو کاره پیشنهاد می‌شود.

 

5. بهره گیری از محافظ رنگ:

 

ترک خوردن رنگ خودرو, نگهداری از رنگ خودرو, راهکار برای آفتابزدگی رنگ خودرو

استفاده از محافظ رنگ در جلوگیری از کچلی رنگ موثر است

 

این مرحله زمانی انجام می‌شود که رنگ خودرو ترمیم شده باشد باید زیرا ماده‌ ی  محافظ یا سیلانت رنگ تنها از رنگ مراقبت می‌کند و نمی‌تواند قسمت های سوخته شده را درست کرد. پس از بهره گیری از این محافظ رنگ، خودرو تا چند ماه از پدیده کچلی رنگ آسوده خواهد بود یا به زبان دیگر وجود سیلانت رنگ بر بدنه اتومبیل چون یک کرم ضد آفتاب می‌باشد و شدت اشعه های خورشید هنگام تابیدن به خودرو را بی اثر می‌کند. این راهکار باعث تاخیر آفتاب سوختگی ماشین می‌شود‌‌.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------