معاینه فنی موتورسیکلت چیست؟ و چگونه انجام می شود؟معاینه فنی موتورسیکلت, آشنایی با معاینه فنی موتورسیکلت, همه چیز درباره ی معاینه فنی موتورسیکلت

معاینه فنی موتورسیکلت چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

 

آشنایی با معاینه فنی موتورسیکلت:

معاینه فنی اقداماتی که کارشناسان برای تست و بررسی ایرادات فنی و ظاهری وسایل نقلیه انجام می دهند، گفته می شود. معاینه ی فنی روی کلیه ی وسایل نقلیه صورت می گیرد من جمله موتور سیکلت که در ادامه این مطلب بیتوته شما را با معاینه فنی موتورسیکلت آشنا می کنیم.

معاینه فنی چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است. به کلیه اقداماتی که توسط کارشناسان این مراکز برای تست و بررسی ایرادات ظاهری و فنی قطعات مختلف وسایل نقلیه انجام می شود، معاینه فنی گفته می شود. هدف از انجام معاینه فنی، میزان آلاینده موتور و کارایی تست سیستم ترمز است.

 

معاینه فنی را روی وسایل نقلیه انجام می دهند مانند: خودروهای شخصی، خودروهای مسافربری و خودروهای سنگین و حتی موتور سیکلت دارای معاینه فنی می باشد.

 

استفاده مداوم از موتورسیکلت، احتمال به وجود آمدن نقص های عملکردی و ایمنی را بالا می برد. در سال های اخیر گرفتن گواهی معاینه فنی موتور سیکلت و کارت سلامت مربوط به آن اجباری شده است.

 

با اینکه نداشتن این گواهی برای موتورسواران جریمه به همراه دارد؛ اما به لحاظ اجرایی بجز در برخی شهرها مثل اصفهان و چند شهر معدود در این زمینه اعمال قانون نمی‌شود. طبق آمار اعلامی سال 1399 در شهر تهران تنها 14 گواهی از این مراکز صادر شده است.

 

علت های جدی نگرفتن معاینه فنی موتور سیکلت:

پلیس دو دلیل اصلی برای جدی نگرفتن معاینه فنی موتور سیکلت اعلام کرده است:

 

محدودیت دید دوربین ها: دوربین های راهنمایی و رانندگی قادر نیست شماره پلاک موتور سیکلت را ثبت کند.

 

بی نتیجه بودن تست آلایندگی برای انجین های کاربراتوری: طبق گزارشات پلیس بیش از 90 درصد از موتورسیکلت های کشور از نوع کاربراتوری است. در این مدل، موتورسواران می توانند با تنظیم دستی شیر ورودی بنزین به سیلندر، آزمون های آلایندگی را پاس کنند.

 

معاینه فنی موتورسیکلت چیست, نحوه ی انجام موتور سیکلت, معاینه فنی چیست

انجام معاینه فنی موتورسیکلت

 

چرا معاینه فنی موتورسیکلت لازم است؟

هدف از اجرای این قانون جدید، جلوگیری از ورود موتور سیکلت های فرسوده و دارای آلایندهای بیش از حد مجاز به به داخل شهرهاست. لذا داشتن برگه معاینه فنی الزامی می باشد.

 

اقدامات لازم قبل از رفتن به مراکز معاینه فنی:

برای اینکه وقت‌تان هدر نرود قبل از اینکه به این مراکز بروید به این موارد دقت کنید تا به سادگی در بررسی موتورتان مردود نشوید.

 

ابتدا مدارک خود را آماده کنید: مدارک مورد نیاز جهت معاینه فنی موتور سیکلت اصل کارت موتور سیکلت یا سند موتور سیکلت و فرم تشخیص عیوب ظاهری است.

 

موتور خود را از لحاظ ظاهری بررسی کنید؛ سالم بودن چراغ‌ها ( حتی چراغ ترمز) برای کارشناس اهمیت دارد. اگر شکستگی نسبتاً شدیدی در قسمتی مانند فلاپ‌ها وجود دارد آن را رفع کنید. دقت کنید صفحه کیلومتر موتور به درستی کار کند و از کار نیوفتاده باشد، همچنین معمولاً راکبان به آینده بقل توجهی ندارند و ممکن است آن‌ها را در بیاورند دقت کنید وجود آینه در این مراکز الزامی است.

 

سپس از لحاظ فنی موتور را بررسی کنید؛ توجه کنید موتورتان دود زا نباشد همچنین از سالم کار کردن ترمز جلو و عقب و نیامدن صدای بلند از اگزوز مطمئن شوید. توجه کنید اگر صدای غیر عادی از موتورتان خارج شود به دلیل ایجاد آلودگی صوتی به شما برگه معاینه فنی تعلق نخواد گرفت.

 

همه چیز درباره ی معاینه فنی موتورسیکلت, معاینه فنی موتورسیکلت چیست, نحوه ی انجام موتور سیکلت

نحوه ی انجام معاینه فنی موتورسیکلت

 

مدارک مورد نیاز معاینه فنی:

در ابتدا باید موتور سوار کارت موتور سیکلت خود را به همراه داشته باشد، تا در این راستا مشخصات مالک موتور ثبت گردیده و بارکد مربوط به کارت معاینه فنی ثبت گردد.

 

خط معاینه فنی موتورسیکلت:

خط معاینه فنی موتورسیکلت دارای آزمون های مختلفی می باشد. این آزمون ها ایمنی و عملکرد صحیح فنی موتورسیکلت ها را تضمین می کند. روند این آزمون ها در معاینه فنی موتورسیکلت به شرح زیر است:

 

1- ورود و ثبت اطلاعات اولیه موتورسیکلت و تطبیق مدارک

2- سنجش گازهای خروجی

3- آزمون صدا

4- آزمون غلطکی ترمزها

5- آزمون ظاهری اطراف بدنه مراکز معاینه فنی موتورسیکلت، باید مجهز به دستگاه اندازه گیری دور موتور، سیستم اندازه گیری صدای اگزوز و سیستم اندازه گیری گازها و مواد خروجی از اگزوز مشتمل بر HC-CO، باشد.

 

مراحل معاینه فنی موتورسیکلت:

در ادامه، مراحل معاینه فنی موتور سیکلت را خواهیم دید.

 

بررسی مشخصات ظاهری موتور سیکلت:

• چراغ های موتور سیکلت باید کاملا سالم  باشند. به طوری که چراغ ها نور خوب و درخشانی از خود ساطع نمایند.

 

• از این رو هر گونه شکستگی قاب چراغ، سوختگی و یا کم نور بودن چراغ به عنوان مشکلات فنی محسوب می گردد.

 

• استفاده از چراغ های زنونی در موتور سیکلت خلاف مقررات بوده و موتور سوار در زمان معاینه فنی به مشکل برخورد می کند.

 

• آینه های موتور سیکلت باید کاملا سالم و قابل تنظیم بوده و از وضوح بالایی برخوردار باشند.

 

• در مرکز معاینه فنی تست چرخ عقب هم به منظور بررسی سلامت کمک فنر ها و هم راستایی چرخ ها انجام می گیرد.

 

• طلق جلوی موتور سیکلت هم باید دارای ابعاد استاندارد باشد تا در زمان رانندگی جلوی دید موتور سوار را نگرفته و طلق شفاف و بدون خشی داشته باشد.

 

• یکی از عوامل مهم که در موتور سیکلت ها بررسی می شود، دودزا بودن آن ها می باشد. زیرا دود حاصل شده که ممکن است در صورت روغن سوزی و یا عدم سوخت رسانی صحیح باشد،  منجر به ایجاد آلودگی هوا خواهد شد.

 

• علاوه بر موارد گفته شده سالم بودن و بی صدا بون اگزوز هم بررسی می گردد تا موتور سیکلت، آلودگی صوتی در زمان حرکت نداشته باشد.

 

• البته لازم به ذکر است که برخی از موتور سيكلت ‌ها اقدام به بستن گارد و ترک ‌بند غيراستاندارد می ‌كنند كه اين امر هم در زمان معاینه فنی باید بررسی گردد.

 

مرحله نهایی صدور کارت موتور سیکلت

در این مرحله که در واقع مرحله نهایی و پایانی می باشد، موتور سواران پس از اینکه موارد ذکر شده را به درستی و بدون هیچ ایرادی طی نمودند، نوبت به صدور کارت معاینه فنی برای موتور سیکلت می رسد و دیگر بدون هیچ گونه نگرانی می توانند در سطح شهر تردد کنند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------