نحوه ترسیم خطوط در نرم افزار ایلوستریتورترسیم خط در ایلوستریتور, ترسیم پاره خط در ایلوستریتور, آموزش ایلوستریتور

با نرم افزار ایلوستریتو می توانید انواع آثار هنری را به تصویر بکشید

 

ترسیم پاره خط، کمان و مارپیچ در نرم افزار ایلستریتور

نرم افزار ایلوستریتور یکی از نرم افزار هایی می باشد که شما با استفاده از آن می توانید انواع آثار هنری را به تصویر بکشید. همچنین این نرم افزار یکی از کاربردی ترین نرم افزار هایی می باشد که شما می توانید از آن استفاده کنید.

 ایلوستریتور چیست, کشیدن خط در ایلوستریتور, براش ایلوستریتور

برای ترسیم خط در ایلوستریتو از ابزار line استفاده کنید

 

نحوه ترسیم پاره خط، کمان و مارپیچ در نرم افزار ایلوستریتور

1- کادر دور خط را فعال کنید

در ابتدا بر روی این ابزار کلیک راست کرده و وارد زیر مجموعه آن شوید. چند گزینه برای شما نمایش داده می شود که سه گزینه اول آن مربوط به خط دور است و شما باید کادر خط دور را فعال کرده باشید و یک برگه به آن اختصاص داده باشید تا این گزینه برای شما فعال شود.

 

از ابزار line استفاده کنید

برای استفاده از این ابزار دو روش وجود دارد. می توانیم این ابزار را از زیر مجموعه انتخاب کنیم و یا برای فعال شدن آن کلید صفحه کلید را بزنیم. برای انجام این روش، در مرحله اول باید کادر دور خط را فعال کنیم و رنگ مورد نظر آن را انتخاب کنیم. سپس یک نقطه را کلیک کنید و به سمت دیگر بکشید تا پاره خط ایجاد شود.

 

همچنین اگر قصد دارد تا یک خط صاف در جهت افقی بکشید ، می توانید با کلیک راست کردن و نگه داشتن کلمه shift به سمت افقی حرکت کنید و همچنین شما می توانید به همین صورت برای رسم خط عمودی نیز عمل کنید. برای ترسیم خط مورب، اگر کلید shift را نگه داریم، خطی با زاویه 45 درجه ترسیم می شود.

 

 کار با ایلوستریتور, خط کش در ایلوستریتور, ترسیم خط در ایلوستریتور

در مرحله اول ترسیم خط باید رنگ و کادر دور خط را مشخص کنیم

 

از ابزار arc استفاده کنید 

در مرحله اول از این ابزار برای ترسیم کمان استفاده می کنیم

برای انجام این مرحله در ابتدا باید کادرstroke را فعال کنیم  و همچنین رنگ آن را مشخص کنیم، سپس روی یک نقطه کلیک می کنیم و به سمت دیگر drag می کشیم، تا کمان  رسم شود. برای اینکه کادر ابزار برای ما باز شود، باید روی صفحه کلیک کنیم. در این قسمت طول کمان در راستای محور افق و عمودی برای شما تعیین می شود که می توانید آن را به میزان دلخواه تنظیم کنید.

 

2- استفاده از Type

در مرحله تایپ می توانیم پاره خط، کمان و مارپیچ را در نرم افزار ایلوستریتور ترسیم کنیم. همچنین در این مرحله می توانیم مسیری که به صورت باز و یا بسته با کمان کشیده می شود را مشخص کنیم.

 کمان در هنگام ترسیم نسبت به یک نقطه ترسیم می شود که این نقطه را می توان تغییر دهید.

 

خط کش در ایلوستریتور, ترسیم خط در ایلوستریتور, ترسیم پاره خط در ایلوستریتور

در مرحله تایپ می توانیم پاره خط کمان و مارپیچ را در نرم افزار ایلوستریتور ترسیم کنیم

 

از گزینه base blog استفاده کنید

شما با استفاده از این گزینه می توانید جهت کمان خودتان را کنترل کنید. همچنین تنظیم شیب کمان در دو حالت مقعر و محدب با استفاده از اسلایدرslope امکان پذیر می باشد.

 

3- کمان را رسم کنید

برای رسم کمان شما می توانید اندازه افقی و عمودی کمان را با نگه داشتن کلید  shift هم اندازه در نظر بگیرید. اگر می خواهید در حین رسم کمان، نوع کمان تغییر کند، می توانید روی کلیدC را فشار بدهید.

 

 ابزار بعدی برای رسم کمان spiral یا مارپیچ است. در این بخش باید spiral را فعال کنیم و مانند دو ابزار قبلی روی یک نقطه کلیک کنیم و به یک سمت آن را بکشیم.

برای اینکه کادر ابزار در مارپیچ برای ما باز شود، باید بر روی صفحه کلیک کنیم.

 

آموزش ادوب ایلوستریتور, ایلوستریتور چیست, کشیدن خط در ایلوستریتور

با استفاده از گزینه base blog در ایلوستریتور جهت کمان را می توانید کنترل کنید

 

4- مرحله آخر برای ترسیم کمان

شما می توانیدبا گزینه radius  شعاع مارپیچ خودتان را تنظیم کنید  و با استفاده از گزینه decay افت فنر را تنظیم کنید. اگر می خواهید که شکل فنر به کمان نزدیک شود، مقدار کادر را کمتر تنظیم کنید. در بخش segments میتوانید تعداد قسمت های تشکیل دهنده فنر را کنترل کنید. اگر می خواهید رسم فنر افزایش یابد، باید مقدار آن نیز بیشتر شود. بخش بعدی style است.

 

کار با ایلوستریتور, خط کش در ایلوستریتور, ترسیم خط در ایلوستریتور

در مرحله آخر ترسیم کمان می توانید با گزینه radius شعاع مارپیچ را تنظیم کنید

 

style دارای دو گزینه می باشد که یکی چرخش در جهت عقربه های ساعت و دیگری خلاف چرخش عقربه های ساعت می باشد. شما با استفاده از این دو گزینه می توانید نوع چرخش spiral را مشخص کنید.

 

ترسیم خط در ایلوستریتور, ترسیم پاره خط در ایلوستریتور, آموزش ایلوستریتور

روش دیگر ترسیم خط در ایلوستریتور استفاده از Line Segment toolاست

 

روش دیگر برای کشیدن خط در ایلوستریتور

در مرحله اول در پانل ابزار گزینه  Line Segment tool را انتخاب کنید و نشانه در بالای تخته هنری در نزدیکی لبه سمت چپ قرار دهید . سپس با انتخاب کلید شیفت و کلیک کردن مستقیم به طرف لبه ی پایینی تخته هنری بکشید. پس از اتمام، کلید شیفت و دکمه ی موس را رها کنید.

 

در مرحله دوم و در پانل control پنجره  Document  را مشاهده می کنید. در این پنجره و در بخش Stroke weight  مقدار30  pt را تایپ کنید و سپس اینتر را بزنید.

اکنون باید یک سوم نشانه گر را بر روی مرکز خطی که در مرحله قبل آن را ایجاد کردید را از بالا بگذارید. سپس همانند مرحله قبل کلید شیفت را فشار بدهید و آن را رها کنید. اکنون باید نشانه گر را به طرف لبه ی سمت راست تخته ی هنری بکشید. پس از انجام آن شما می توانید دکمه ی موس و شیفت را رها کنید.

 

در مرحله چهارم میزان Stroke weight  را در پنجره پانل به pt 50 تغییر دهید. برای جایگذاری خط به صورت عمودی می توانید 3.65 را در درون فیلد سمت راست، میزان Y را تایپ کنید و سپس اینتر را بزنید.

 

البته ممکن است  که میزان Y  در پانل کنترل در بعضی از صفحه ها نمایش داده نشود. اگر صفحه نمایش شما به این صورت بود، می توانید بر روی عبارت Transform کلیک کنید و یا از طریق  Window > Transform این مشکل را رفع کنید.

 

 در مرحله پنجم باید ابزار ترسیم مستطیل Rectangle tool را در پانل  ابزار Tools panel انتخاب کنید. نشانه گر را بر روی خط افقی ای به تازگی ایجاد کردید بگذارید. کلیک کنید و بکشید تا یک مستطیل به عرض 5.8 in و طول 3 in مانند اندازه ای که در برچسب اندازه ی خاکستری که کنار نشانه گر ظاهر می شود، ترسیم شود.

 

در مرحله ششم  میزانW  را  در پانل کنترل به 5.8 in تغییر دهید. سپس کلید D را برای به استفاده در fill و stroke  فشار دهید.

 

ترسیم خط در ایلوستریتور, ترسیم پاره خط در ایلوستریتور, آموزش ایلوستریتور

برخی مواقع میزان Y در پانل کنترل در بعضی از صفحه ها نمایش داده نمی شود

 

در مرحله هفتم گزینه  Selection tool  را در پانل ابزار انتخاب کنید و پس از آن مستطیل را بکشید و آن را در جای خود قراردهید. در مرحله هشتم از طریق    File > Open عمل کنید و فایل extras.ai در پوشه ی  Lesson00  که ذخیره کردید را باز کنید. 

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------