آیا این بد است که لپ تاپ من همیشه به برق متصل باشد؟اتصال دائم لپ تاپ به برق, استفاده از لپ تاپ در حال شارژ, متصل نگه داشتن لپ تاپ به برق

متصل نگه داشتن لپ تاپ به برق

 

آیا باید لپ‌تاپ خود را دائماً به برق وصل کنید؟

هنگامی که شما نیاز دارید که لپ‌تاپ‌تان آماده برای استفاده باشد، شارژ کردن آن امری ضروری است. با این حال، شارژ کردن باتری لپ‌تاپ ممکن است باعث کاهش عمر آن شود، به خصوص اگر شما به طور مداوم لپ‌تاپ را روی شارژر قرار دهید. برای این که بتوانید به بهترین شکل ممکن از باتری لپ‌تاپ خود استفاده کنید و عمر آن را بیشتر کنید، باید بدانید که چگونه باید لپ تاپ را شارژر کنید. در این مطلب از بیتوته شما را با نحوه شارژ صحیح لپ تاپ آشنا می کنیم.

لپ تاپ های مدرن به دلیل قابلیت های بیشتر و راحتی استفاده، برای بسیاری از کاربران به عنوان دستگاه کاری اصلی خدمت می کنند. برای استفاده بهتر از لپ تاپ، بسیاری از کاربران این دستگاه را به برق متصل می کنند و در حالتی که باتری آن شارژ شده است، به صورت مداوم به برق وصل می گردد. اما آیا این روش استفاده از لپ تاپ، باعث کاهش عمر باتری است؟

 

باتری ها مواد مصرفی هستند. فقط به این دلیل که باتری تلفن یا لپ‌تاپ شما ممکن است سال‌ها دوام بیاورد قبل از اینکه نیاز به تعویض آن داشته باشید، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که هرگز قرار نبود برای همیشه دوام بیاورد.

 

اگرچه انجام کارهایی برای افزایش عمر باتری خوب است و ما نکات زیادی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ ویندوزی یا مک بوک شما داریم اما ما همه را تشویق می کنیم که فقط از لپ تاپ خود همانطور که می خواهند استفاده کنند.

 

علاوه بر این، فناوری باتری (و سخت‌افزار لپ‌تاپ که باتری را مدیریت می‌کند) در طول سال‌ها بسیار بهبود یافته است. اجازه ندهید تجربه بد ده یا پانزده سال پیش با باتری لپ‌تاپ، نحوه استفاده شما از لپ‌تاپ امروزی را تغییر دهد.

 

ما می دانیم که لپ تاپ هایی که در دهه 2000 استفاده می کردیم، بدون توجه به کاری که انجام می دادیم، عمر باتری بسیار بدی داشتند، اما لپ تاپ های امروزی با طول عمر بیشتر، بسیار بخشنده تر هستند. این احتمال وجود دارد که لپ تاپ خود را قبل از اینکه سلامت باتری آنقدر کاهش یابد که مشکلی محسوس باشد، تعویض کنید.

 

اما، با تشویق ما به استفاده از لپ تاپ خود و لذت بردن از آن، بیایید به مواردی که نیازی به نگرانی در مورد آنها نیست، مواردی که باید به آنها توجه کنید و چند نکته ساده نگاه کنیم.

 

اتصال دائم لپ تاپ به برق, استفاده از لپ تاپ در حال شارژ, استفاده بهینه از لپ تاپ

برای اینکه باتری لپ تاپ به طور بهینه کار کند باید به درستی مدیریت شود

 

عملکرد باتری در لپ تاپ

باتری در لپ تاپ، منبع تغذیه اصلی برای دستگاه در حالتی است که به برق وصل نیست. باتری لیتیوم یون که بیشتر لپ تاپ ها از آن استفاده می کنند، دارای ظرفیت بالایی است و قادر به ارائه توان برای چندین ساعت کار متوالی است. برای اینکه باتری به طور بهینه کار کند، باید به درستی مدیریت شود. در این راستا، سیستم عامل لپ تاپ به صورت خودکار، میزان شارژ باتری را کنترل می کند و در صورت نیاز، فرآیند شارژ باتری را آغاز می کند.

 

نگران شارژ بیش از حد باتری لپ تاپ خود نباشید

یک افسانه قدیمی وجود دارد که می‌گوید می‌توانید باتری لپتاپ خود را با شارژ بیش از حد، آسیب بزنید. در واقع، این راهی برای کاهش طول عمر باتری شما نیست. البته راه‌های زیادی برای کوتاه کردن عمر باتری وجود دارد، مثل گذاشتن لپ تاپ در داخل خودرو در روز‌های گرم، اما شارژ بیش از حد تنها یکی از آنها نیست.

 

حتی در لپتاپ‌های قدیمی، معمولاً محافظت داخلی برای جلوگیری از شارژ بیش از حد و آسیب‌های احتمالی به باتری وجود دارد، اما این محافظت نمی‌تواند همه انرژی بیش از حد را مهار کند. البته ممکن است با استفاده از شارژر ارزان یا آسیب‌دیده به لپتاپ، باتری خود را خراب کنید، اما این نمی‌تواند باتری شما را به یک بمب آتش‌نشانی لیتیوم یونی تبدیل کند. در واقع، با اتصال به شارژر اصلی یا جایگزین با کیفیت بالا، می‌توانید باتری خود را به خوبی شارژ کنید بدون اینکه به آن آسیب بزنید.

 

وقتی باتری لپتاپ شما 100% شارژ می‌شود، شارژ به طور خودکار متوقف می‌شود و تا زمانی که سطح باتری به زیر 100% نرسد، شارژ مجدد انجام نمی‌شود. این الگویی از تخلیه کمی باتری و سپس شارژ مجدد آن را به مرور زمان خراب نمی‌کند، اما ممکن است به طور کلی عمر باتری را کاهش دهد. با این حال، این الگو به باتری آسیب نمی‌رساند و آن را بیش از حد شارژ نمی‌کند.

 

اتصال دائم لپ تاپ به برق, استفاده از لپ تاپ در حال شارژ, ویژگی‌ شارژ هوشمند لپ تاپ

ویژگی‌های شارژ هوشمند برای محافظت از باتری لپ‌تاپ 

 

از ویژگی های شارژ هوشمند لپ تاپ استفاده کنید

بسیاری از لپ‌تاپ‌های مدرن از ویژگی‌های شارژ هوشمند پشتیبانی می‌کنند که برای محافظت از باتری لپ‌تاپ و افزایش عمر آن طراحی شده‌اند.

 

مک بوک ها قابلیتی به نام Battery Health Management دارند که شباهت زیادی به ویژگی Optimized Charging در آیفون ها دارد. هنگامی که این ویژگی فعال است، الگوهای استفاده روزانه شما را یاد می گیرد و منتظر می ماند تا باتری کاملاً شارژ شود تا زمانی که معمولاً آن را از شارژر بردارید. اگر مک بوک خود را هر شب وصل کنید تا شارژ شود و سپس آن را از شارژر بردارید تا به سر کار یا کلاس بروید، خوب کار می کند.

 

لپ‌تاپ‌های ویندوز 11 دارای قابلیتی به نام Smart Charging هستند (یک ویژگی مجزا از حالت Windows Battery Saver) که کمی متفاوت عمل می‌کند. به جای اینکه سعی کنید زمان شارژ را بهینه کنید تا فقط قبل از نیاز باتری لپ تاپ خود را تا 100 درصد شارژ کنید، Smart Charging از شارژ شدن 100 درصدی باتری لپ تاپ شما جلوگیری می کند تا به افزایش عمر باتری در طول زمان کمک کند. شارژ هوشمند به صورت دستگاه به دستگاه توسط سازندگان لپ‌تاپ اجرا می‌شود، بنابراین صفحه پشتیبانی و اسناد مدل خاص خود را برای دستورالعمل‌ها جستجو کنید.

 

علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های تولید کننده لپ‌تاپ مانند HP، Dell و ASUS، ابزارهای مدیریت باتری مخصوص خود را دارند که به شما اجازه می‌دهند تنظیمات مشابه مدیریت باتری را با استفاده از نرم‌افزار ویندوز یا با استفاده از تنظیمات بایوس پیکربندی کنید. برخی از این ابزارها با شارژ هوشمند کار می‌کنند و برخی دیگر این ویژگی را از پیش دارا می‌باشند. با استفاده از این تنظیمات، می‌توانید به سخت‌افزار لپ‌تاپ خود دستور دهید که باتری را از 80% گذشته، صرف نظر از مدت زمانی که روی شارژر است، شارژ نکند.

 

اگر می توانید برای جلوگیری از گرما، باتری را خارج کنید

اگر تاکنون متوجه موضوعی در نظرات ما در مورد عمر باتری شده اید، دو تهدید واضح برای طول عمر باتری وجود دارد: شارژ بیش از حد و گرمای بیش از حد (که می توانند دست به دست هم بدهند).

 

در حال حاضر، لپ‌تاپ‌های با باتری قابل جدا شدن به طور فزاینده‌ای نادر می‌شوند، زیرا شرکت‌ها لپ‌تاپ‌هایی با طراحی باریک‌تر تولید می‌کنند. با این حال، اگر لپ‌تاپی با باتری قابل جابجایی دارید، وقتی آن را به عنوان جایگزین رایانه رومیزی استفاده می‌کنید، ارزش آن را دارد که باتری را از داخل لپ‌تاپ خارج کرده و آن را با خود ببرید. در هنگامی که به‌طور واقعی در یک کافی‌شاپ یا در جلسات با مشتریان هستید، باتری را داخل لپ‌تاپ قرار داده و آن را همراه خود ببرید، اما در خانه، بهتر است باتری را جدا کنید.

 

اگر لپ‌تاپ شما باتری قابل جداشدن ندارد، همچنان می‌توانید از آن استفاده کنید و با شارژ کردن آن بر روی پایه فن لپ‌تاپ، تلاش خود را برای خنک نگه داشتن آن انجام دهید تا گرما را بهتر دفع کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا لپ‌تاپ خود را در حداکثر کارایی نگه دارید و همچنین به سلامتی گردن و کمرتان نیز کمک می‌کند.

 

اتصال دائم لپ تاپ به برق, استفاده از لپ تاپ در حال شارژ, افزایش عمر باتری لپ تاپ

جداکردن باتری بهترین راهکار برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

 

چرخه های تخلیه می تواند به "کالیبره کردن" باتری کمک کند

در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، قرار دادن آن‌ها در یک چرخه شارژ کامل گاه به گاه، می‌تواند به کالیبره کردن باتری کمک کند. این کار باعث می‌شود که لپ‌تاپ دقیقاً بداند چقدر شارژ باقی مانده است و به شما تخمین دقیقی از وضعیت باتری را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، اگر باتری شما به درستی کالیبره نشده باشد، سیستم عامل ممکن است فکر کند که باتری شما 20 درصد شارژ دارد، در حالی که واقعاً شارژ باقی‌مانده صفر است و لپ‌تاپ شما بدون هشدار زیاد، خاموش می‌شود.

 

با اجازه دادن به باتری لپ تاپ برای تخلیه (تقریبا) کامل و سپس شارژ مجدد، مدار باتری می تواند میزان انرژی باقیمانده را یاد بگیرد. این فرآیند کالیبراسیون طول عمر باتری را بهبود نمی‌بخشد یا باعث نمی‌شود انرژی بیشتری در خود نگه دارد، فقط اطمینان می‌دهد که رایانه تخمین دقیقی به شما ارائه می‌دهد. اما این یکی از دلایلی است که نمی خواهید لپ تاپ خود را همیشه به برق متصل کنید. جدا کردن آن از برق و استفاده از آن بر روی باتری ممکن است تخمین های نادرست عمر باتری را نشان دهد و قبل از اینکه انتظارش را داشته باشید از بین برود.

 

آیا باید لپ تاپ خود را همیشه به برق متصل نگه دارم؟

در این مرحله، شاید به این فکر کنید که باید با لپ‌تاپ خود چه کاری انجام دهید؟ آیا باید آن را دائم به برق وصل کنید، فقط برای شارژ وصل کنید یا ترکیبی از این دو را با توجه به درصد باتری و شرایط دیگر را اعمال کنید؟

 

متأسفانه، راهنمایی دقیقی در این مورد وجود ندارد. بسیاری از تولیدکنندگان لپ‌تاپ به سادگی به این موضوع پاسخ نمی‌دهند. به عنوان مثال، اپل در گذشته توصیه می‌کرد که مک‌بوک‌ها را همیشه به برق وصل نکنید، اما در حال حاضر این توصیه در صفحه مشاوره باتری آن‌ها وجود ندارد. در نهایت، بهتر است با توجه به نوع و مدل لپ‌تاپ خود و شرایط استفاده، به بهترین روش برای شارژ کردن باتری آن تصمیم بگیرید.

 

به طور کلی، توصیه این است که باتری خود را تا حد امکان کمتر شارژ کنید. این توصیه از نظر فنی دقیق است اما در دنیای واقعی کمی غیر عملی است.

 

متوجه خواهید شد که سایر تولیدکنندگان یا از بحث در مورد این حقیقت ناخوشایند که طول عمر باتری لپ تاپ محدود است صرف نظر می کنند یا توصیه های مشابهی در مورد بهترین حالت (اما نه چندان کاربردی) ارائه می دهند. به عنوان مثال، Dell توصیه می کند که لپ تاپ خود را پس از اتمام شارژ آن را از برق بکشید و فقط زمانی آن را شارژ کنید که باتری به زیر 50 درصد برسد.

 

توصیه ما به شما، با توجه به انتظارات واقع بینانه در مورد آنچه که مردم واقعاً در شرایط واقعی تحمل می کنند و انجام می دهند، این است که لپ تاپ خود را به همان اندازه که برای نحوه استفاده از لپ تاپ خود عملی است شارژ کنید.

 

به عنوان مثال، اگر از لپ‌تاپ خود فقط هنگام کار خارج از خانه استفاده می‌کنید (و در غیر این صورت از رایانه رومیزی خود استفاده می‌کنید)، منطقی است که لپ‌تاپ را حدود 70 تا 80 درصد شارژ کنید و سپس آن را به طور کامل خاموش کنید. 

 

اگر از لپ تاپ خود هر روز استفاده می کنید، منطقی است که روزانه آن را شارژ کنید تا مطمئن شوید که برای روز بعد آماده است. همیشه می‌توانید پس از مدت زمانی که برای شارژ کامل طول می‌کشد، آن را از شارژر خارج کنید یا از یک دوشاخه هوشمند برای شارژ کردن آن برای X دقیقه قبل از خاموش کردن آن در روز استفاده کنید. اما باز هم، برای تاکید بر یک نکته از ابتدای مقاله: باتری‌های لپ‌تاپ نسبت به یک دهه قبل، بهتر هستند.

 

در نهایت، اگر به ندرت لپ‌تاپ را از شارژر خارج می‌کنید یا از آن خارج از خانه استفاده می‌کنید، احتمالاً ارزش آن را ندارد که روی روال‌های شارژ دقیق و استراتژی‌های بهینه‌سازی باتری تاکید کنید. اگر لپ‌تاپ مخصوص بازی دارید که آنقدر انرژی مصرف می‌کند که برای لذت بردن از آن تقریباً نیاز دارید آن را به برق متصل نگه دارید، هیچ منطقی در مورد سلامت باتری در طول سال‌ها بازی وجود ندارد.

 

لپ‌تاپ شما همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، حتی اگر باتری کاملاً خراب باشد. در آن مرحله، هیچ تفاوتی با رایانه رومیزی که برای کار به برق نیاز دارد نخواهد داشت و اگر سال‌ها از آن استفاده می‌کنید، اگر باتری در حالت مطلوب نباشد، اهمیتی ندارد.

 

اتصال دائم لپ تاپ به برق, استفاده از لپ تاپ در حال شارژ, خالی کردن کامل شارژ لپ تاپ

به طور دوره‌ای باتری را از شارژر جدا کنید و اجازه دهید تا خالی شود

 

راهکارهای افزایش عمر باتری لپ تاپ در حالت استفاده مداوم از برق

بهترین راهکار برای افزایش عمر باتری لپ تاپ، جدا کردن باتری از دستگاه است. با این کار، امکان دارد که باتری دستگاه در حالت استفاده مداوم از برق، تحت تاثیر حرارت قرار نگیرد و عمر آن افزایش یابد. اگر نمی توانید باتری را جدا کنید، می توانید از تنظیمات مدیریت باتری لپ تاپ استفاده کنید تا باتری در حالت شارژر بهینه شود.

 

همچنین، می توانید به طور دوره‌ای باتری را از شارژر جدا کنید و به آن اجازه دهید تا خالی شود و سپس مجدداً شارژ کنید. این کار، باعث می شود که باتری دوباره بهینه شود و قابلیت ارائه توان بیشتری را داشته باشد.

 

همچنین، می توانید از نرم افزارهای مدیریت باتری استفاده کنید تا باتری بهینه شود. این نرم افزارها می توانند به صورت خودکار، میزان شارژ باتری را کنترل کنند و در صورت نیاز، فرآیند شارژ باتری را آغاز کنند.

 

نتیجه 

به طور خلاصه، استفاده مداوم از لپ تاپ متصل به برق، می تواند باعث کاهش عمر باتری شود. برای افزایش عمر باتری لپ تاپ، بهتر است که باتری را از دستگاه جدا کنید و در صورت نیاز از نرم افزارهای مدیریت باتری استفاده کنید. همچنین، اگر نمی توانید باتری را جدا کنید، می توانید از تنظیمات مدیریت باتری لپ تاپ استفاده کنید تا باتری در حالت شارژر بهینه شود. همچنین، می توانید به طور دوره‌ای باتری را از شارژر جدا کنید و به آن اجازه دهید تا خالی شود و سپس مجدداً شارژ کنید. این کار، باعث می شود که باتری دوباره بهینه شود و قابلیت ارائه توان بیشتری را داشته باشد.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش کامپیوتر

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023