کاربردهای پرینت سه بعدی در دنیای امروزخدمات پرینت سه بعدی بسیار زیاد هستند. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توان مفاهیم فیزیکی و متریال شیمیایی را با هم در آمیخت تا یک محصول و مدل سه بعدی طراحی کرد. این دستگاه امروزه در بسیاری از صنایع مهم دنیا برای طراحی و تولید مدل‌های اولیه و حتی مدل‌های اصلی استفاده می‌شود. داشتن سرعت عمل بالا در طراحی و ظرافت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه هستند. در ادامه شما را با کاربردهای پرینت سه بعدی در دنیای امروز بیشتر آشنا می‌کنیم.

 

خدمات پرینت سه بعدی

خدمات پرینت سه بعدی

 

منظور از پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی یک دستگاه با تکنولوژی به‌روز و قدرتمند است. این دستگاه قادر است فایل دیجیتالی داده شده به آن را تبدیل به یک شیء فیزیکی کند. نحوة کار پرینتر سه بعدی به این صورت است که با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری یک فایل دیجیتالی طراحی شده را به یک شیء فیزیکی تبدیل کند. این محصول طراحی شده به‌واسطة نرم‌افزار باید با فرمت STL طرح ایجاد شود تا نرم‌افزار برش دهنده بتواند این فرمت را بخواند.

 

نرم‌افزار اسلایسر یا همان نرم‌افزار برش دهنده قادر است فایل دیجیتالی طراحی شده را لایه‌بندی کند. در واقع این نرم‌افزار قادر است فایل طراحی شده را به لایه‌های دو بعدی تقسیم کند. مکانیزم عملکرد پرینتر سه‌بعدی به این صورت است که این لایه‌های دو بعدی را بر روی‌هم قرار می‌دهد تا بتواند یک طرح سه بعدی و فیزیکی را باظرافت کامل ایجاد کند.

 

بسیاری از تولیدکنندگان نیاز به داشتن طرح‌های اولیه یا همان نمونه برای ایجاد محصول نهایی دارند. تا قبل از تولید دستگاه پرینتر سه بعدی بسیاری از کارآفرینان و تولیدکنندگان با مشکل روبه‌رو بودند. اما با ایجاد دستگاه پرینتر سه بعدی یک انقلاب جدید برای تولیدکنندگان ایجاد شد. پرینتر سه بعدی سرعت عمل بسیار بالایی دارد؛ به همین دلیل بسیاری از طراحان برای تولید محصولات از آن استفاده می‌کنند. البته برخی از دستگاه‌های سنتی نیز وجود دارند که به‌وسیلة آن‌ها می‌توان محصولات فیزیکی را تولید کرد؛ اما آن‌ها در چندین مرحله کار تولید را انجام می‌دهند. این کار باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش سرعت عمل تولید خواهد شد.

 

پرینتر 3 بعدی با قدرت پردازشی بالا، به‌صورت تک‌مرحله‌ای و با انعطاف بسیار خوب قادر است طراحی و تولید محصولات را با نهایت ظرافت انجام دهد. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از صنایع تولیدی از این دستگاه استفاده کنند. دستگاه پرینتر سه بعدی، دست تولیدکنندگان را باز گذاشته است تا آن‌ها بتوانند پیچیده‌ترین طراحی‌ها را با استفاده از نرم‌افزارهای اسلایسر و پرینتر سه بعدی انجام دهند.

 

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی

 

کاربردهای پرینتر سه بعدی

خدمات پرینت سه بعدی بسیار گسترده هستند. درواقع این دستگاه کاربردهای زیادی دارد که در ادامه با بررسی این کاربردها می‌پردازیم.

 

خدمات پرینت سه بعدی در علم پزشکی

خدمات پرینت سه بعدی در علم پزشکی روز به‌روز افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده است که علم پزشکی بسیار درآمدزا است. همین تحقیقات نشان داده‌اند که حدود 13 درصد از کل درآمد پرینترهای سه‌بعدی مربوط به صنعت پزشکی است.

 

بسیاری از مدل‌های پزشکی که دارای پیچیدگی‌های مختلفی هستند؛ به‌صورت کاملاً سفارشی شده در کمترین زمان و با هزینه کم به‌صورت مولتی متریال چاپ می‌شوند. در زیر به برخی از مدل‌های طراحی شده به‌وسیله پرینتر سه بعدی و خدمات پرینت سه بعدی اشاره می‌کنیم:

تولید حدود بیست نوع ایمپلنت همچون ایمپلنت جمجمه، لگن، ستون فقرات، نخاع و سایر قسمت‌های بدن

ایجاد دستگاه‌های مختلف پزشکی مانند دستگاه‌های پروتز و ارتوز با آناتومی و شکل خاص بیماران 

تولید مدل‌های بسیار حساس همچون استخوان صورت، زند زیرین و زبرین 

تولید مدل به‌صورت مولتی متریال برای نمایش بافت‌های نرم و سخت 

ایجاد مدل‌های مختلف و نمونه‌ای برای کمک به جراحان با اهداف تمرینی و آموزشی 

 

البته پرینتر سه بعدی کاربردهای بسیار بیشتری دارد. معمولاً پرینترهای سه بعدی مدل‌های بسیار حساس و مطابق با آناتومی بدن انسان را تولید می‌کنند. این دستگاه از متریالی استفاده می‌کند که قابلیت ضدعفونی‌شدن را دارد.

 

از دیگر کاربردهای پرینتر سه بعدی در علم پزشکی می‌توان به تولید اعضای مصنوعی اشاره کرد. متأسفانه هر ساله در کشور ما بسیاری از افراد در اثر حوادث مختلف دچار قطع عضو می‌شوند. در گذشته از پروتزهایی برای جایگزین‌کردن این اعضاء استفاده می‌شد که تولید و تغییر آن‌ها وقت‌گیر و پر هزینه بود.

 

خوشبختانه پرینترهای سه بعدی به‌صورت کاملاً سفارشی‌سازی شده قادر به تولید انواع پروتز مطابق با آناتومی بدن، با ظرافت بالا هستند. این دستگاه قادر است پیچیده‌ترین اعضای بدن را مطابق با آناتومی بدن با بهترین مواد تولید کند. یک نمونة واقعی از خدمات پرینت سه بعدی برای یک بیمار سرطانی بود. این بیمار متأسفانه پای خود را ازدست‌داده بود. فناوران با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی توانستند یک پای مصنوعی بسیار پیشرفته و مطابق با آناتومی پای انسان برای او تولید کنند. 

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در علم پزشکی

کاربرد پرینتر سه بعدی در علم پزشکی

 

خدمات پرینت سه بعدی در صنعت دندانپزشکی

در علم پزشکی برای هم ترازکردن دندان‌ها از براکت‌ها استفاده می‌شود. دندانپزشک ابتدا یک اسکن از دندان‌های فرد تهیه می‌کند و با دادن این طرح به نرم‌افزار و با استفاده از پرینتر سه بعدی قادر به تولید براکت در مدت‌زمان کم و بر اساس آناتومی دهان و دندان بیمار است.

هر چه میزان دقت دندانپزشک هم بالا باشد باز هم نمی‌تواند به‌خوبی و به‌صورت صددرصد بر موقعیت دندان‌ها اشراف کامل داشته باشد. تنها خدمات پرینت سه بعدی است که قادر به تولید محصولات دندانپزشکی با دقت بسیار بالا است.

 

یکی دیگر از کاربردهای پرینتر سه بعدی در کاشت ایمپلنت و دندان‌های مصنوعی است. علاوه بر این، برای ساخت انواع تاج دندان به‌صورت دقیق از طراحی‌های سه بعدی استفاده می‌شود. هم اکنون از این دستگاه در دنیای دندانپزشکی به‌صورت فراوان استفاده می‌شود.

 

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

 

خدمات پرینت سه بعدی در صنعت طراحی لباس 

صنعت مد و لباس از مهم‌ترین صنایع هر کشوری محسوب می‌شود. طراحی و تولید انواع لباس باید با دقت زیادی صورت بگیرد. بسیاری از کشورهای دنیا که صاحب صنعت مد و لباس هستند از پرینترهای سه بعدی برای چاپ استفاده می‌کنند. 

 

متأسفانه، در کشور ما بیشتر به‌صورت سنتی اقدام به طراحی و چاپ سه بعدی لباس می‌کنند. این موضوع باعث هدررفتن بسیاری از پارچه‌ها و نخ‌های اضافه خواهد شد. اما با استفاده از خدمات پرینت سه بعدی می‌توان انواع لباس را بدون هدر رفت متریال تولید کرد. 

در ادامه لیستی از لباس‌های طراحی شده به‌وسیلة پرینتر سه بعدی را معرفی می‌کنیم.

 

کفش‌های سه بعدی آنی فو 

آنی فو با استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز همچون پرینترهای سه بعدی توانسته است؛ کفش‌هایی بسیار زیبا را تولید کند. در واقع ترکیب‌کردن فناوری‌های مدرن با هم، باعث خلق محصولات شگفت‌انگیزی خواهد شد. این همان چیزی است که دنیای امروز و به‌ویژه جامعه ما به آن نیاز دارد. 

 

آنی فو به‌وسیلة نرم‌افزارهای مدل‌سازی توانسته است اشکال بسیار پیچیده‌ای را طراحی و با استفاده از این طراحی و با پرینتر سه بعدی اقدام به چاپ این طرح‌ها کند. محصولات نهایی آنی فو با استفاده از دستگاه جت فیوژن و مادة نایلون یا همان PA12  تولید شده‌اند. 

 

لباس سه بعدی  PROXIMITY

یک طراح حرفه‌ای هلندی به نام آنوک ویپرچت توانسته است با استفاده از خدمات پرینت سه بعدی لباس‌هایی بسیار زیبا تولید کند. بسیاری از فعالان صنعت مد و لباس تولید این لباس را غیرمنتظره دانسته‌اند. 

 

این لباس بسیار هوشمندانه طراحی شده است؛ به‌گونه‌ای که دارای چندین سنسور است. هدف از طراحی لباس با استفاده از پرینتر سه بعدی، خدمات‌رسانی در بحران کرونا بود. زمانی که یک فرد این لباس را بر تن داشت؛ اگر فرد دیگری فاصلة مجاز را از او رعایت نمی‌کرد؛ سنسورهای لباس اعلام هشدار می‌کردند. این فرد هلندی با استفاده از فرایند SLS و فناوری POLYJET STRATASYS   این لباس را طراحی و تولید کرد. 

 

طراحی سه بعدی مد توسط مجموعه گلدشتاین 

یکی از مشکلات خیاطان دوخت لباس‌هایی است که در اکثر اوقات متناسب با اندام فرد نیست. یک جوان اتریشی  با استفاده از خدمات پرینت سه بعدی توانسته است لباس‌ها و کفش‌های مختلف را در رنگ‌های متفاوت تولید کند. از جمله ویژگی‌های لباس‌های طراحی شده او این است که مطابق با اندام فرد طراحی و تولید می‌شوند. او این کار را با اسکن بدن فرد و ایجاد طرح با استفاده از پرینتر سه بعدی و تکنولوژی‌های مدرن انجام می‌دهد و یک لباس برای وی تولید می‌کند. 

 

لباس سه بعدی

لباس سه بعدی

 

خدمات پرینت سه بعدی در صنعت نظامی

 پرینت سه بعدی در دنیای امروز برای صنعت دفاعی کشور غیرقابل‌انکار است. تحقیقات نشان می‌دهد که صنایع دفاعی و به‌ویژه صنایع هوافضا از اولین بهره‌برداران خدمات پرینت سه بعدی هستند. البته از سال 1989 بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از صنعت پرینتر سه بعدی استفاده کرده‌اند. حالا پس از گذشت حدود چند دهه، متخصصان دنیا و به‌خصوص کشور ما در حال توسعة تکنولوژی‌های هوافضا به‌وسیلة پرینتر سه بعدی هستند.

 

 در ادامه تعدادی از کاربردهای پرینتر سه بعدی در ساخت نمونه‌های نظامی را بیان می‌کنیم.

 

ساخت تجهیزات و قطعات با وزن کم 

یکی از مشکلات عمده صنایع نظامی ساخت قطعات با وزن زیاد است. وزن زیاد تجهیزات و قطعات نظامی محدودیت‌هایی در عملکرد آن‌ها ایجاد خواهد کرد. خوشبختانه امروزه انواع قطعات و تجهیزات همچون پنل‌های دیواری، داکت هوا و حتی برخی از قطعات بدنة فلزی هواپیما با استفاده از پرینتر سه بعدی تولید می‌شود. 

 

کاهش وزن هواپیما تأثیر زیادی بر روی کاهش مصرف سوخت و افزایش ظرفیت آن دارد. نرم‌افزارهای مخصوصی وجود دارد که با فناوران با استفاده از روش طراحی GENERATIVE DESING  توانسته‌اند طرح‌های بسیار پیچیده‌ای را تولید کنند. 

 

تولید در تیراژ مختلف 

معمولاً برای تولید مدل‌های نظامی نیاز به طراحی اشکال هندسی پیچیده و در تیراژ کم است. با استفاده از پرینتر سه بعدی این کار انجام می‌شود و از هدررفت متریال جلوگیری به عمل می‌آید. علاوه بر این، پرینتر سه بعدی باعث مونتاژ و ادغام بهتر قطعات خواهد شد. ضمن اینکه تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز راحت‌تر است. 

 

خدمات پرینتر سه بعدی در صنعت نظامی

خدمات پرینتر سه بعدی در صنعت نظامی

 

خدمات پرینت سه بعدی در صنعت معماری 

صنعت معماری از جمله صنایعی است که نیاز به تکنولوژی پرینتر سه بعدی دارد. معمولاً معماران و سازمان‌های مهندسی شهرسازی نیاز به داشتن نمونه اولیه از زیر ساخت موردنظر خود دارند. معمولاً در گذشته از نسخه‌های دو بعدی در این صنعت استفاده می‌شد. مدل‌های دو بعدی نه‌تنها کمکی به معماران نکردند؛ بلکه در بسیاری از مواقع آنها را به‌اشتباه نیز می‌انداختند.

 

امروزه با استفاده از خدمات سه بعدی نمونه‌های اولیه ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری در مدت‌زمان کم طراحی می‌شود. آن‌ها با استفاده از این مدل‌های سه بعدی می‌توانند با مشتریان گفت‌وگو و در جلسات مهندسی برای بحث شرکت کنند. در مجموع این طرحی‌ها بروز خطاها توسط معماران را کاهش می‌دهد. امروزه با استفاده از پرینتر لیزری و استفاده از متریال سرامیک، بتن، پلاستیک و فیلامنت پرینت سه بعدی چوب انواع طرح‌های مختلف توسط معماران تولید می‌شود. 

 

خدمات پرینت سه بعدی در معماری

خدمات پرینت سه بعدی در معماری

 

ارائه خدمات پرینت سه بعدی

همان گونه که بیان شد بسیاری از صنایع مختلف نیاز به خدمات پرینت سه بعدی دارند. ما در بالا تنها به‌گوشه‌ای از صنایعی که نیاز به این خدمات دارند اشاره کردیم. از ساده‌ترین کارها تا پیچیده‌ترین طراحی‌ها با استفاده از دستگاه پرینتر سه بعدی امکان‌پذیر است. 

 

البته دقت داشته باشید که خدمات پرینتر سه بعدی را در هر مرکزی انجام ندهید؛ زیرا دستگاه‌های مختلف دارای دقت‌های متفاوتی هستند. شما باید ابتدا نیاز خود را معین و سپس برای ارائه خدمات به مراکز معتبر مراجعه کنید. 

 

چاپ سه بعدی باکیفیت و با دقت بالا در تمامی زمینه‌ها و حوزه‌ها توسط مرکز سه بعدی پارسیان انجام می‌شود. این مجموعه توانسته است با استفاده از به‌روزترین دستگاه‌ها اقدام به طراحی و چاپ انواع مدل‌های حرفه‌ای و پیچیده کند. خدمات پرینت سه بعدی رزینی و پلیمری در تهران و شهرستان ها در این مجموعه انجام می‌شود.

 

بسیاری از پرینترهای سه بعدی از تکنولوژی fdm استفاده می‌کنند. استفاده از این تکنولوژی برای طراحی‌های ساده بسیار ایده‌آل است. ضمن این که طراحی‌های انجام شده به‌وسیله این فناوری دارای قیمت‌های بسیار پایین‌تری هستند. 

 

حتماً مجموعه‌ای را برای ارائه خدمات پرینت سه بعدی انتخاب کنید که دارای کادری مجرب باشد؛ در غیر این صورت به‌هیچ‌وجه طرح‌های ایده‌آل خود را دریافت نخواهید کرد. مطابق با نیاز شما باید طرح‌ها در ضخامت‌های مختلف و درصد پرشوندگی موردنظر طراحی و تولید شوند.

حتماً در هنگام سفارش محصولات خود، تمامی فرایند چاپ سه بعدی را زیر نظر داشته باشید تا در صورت تأییدیه نهایی شما چاپ انجام شود.

 

خدمات پرینت

خدمات پرینت

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023