آموزش نحوه نصب کابل روبان یا کابل های مسطح چند سیمکابل روبان انعطاف پذیر, نصب کابل روبان, کابل روبان تخت رایانه

روشهای نصب کابل روبان

 

آموزش تصویری و گام به گام نصب کابل روبان 

کابل های روبان، که به کابل های مسطح چند سیم نیز معروف هستند،کابل های مسطح با چندین سیم با هم ثابت شده اند. این روزها عموماً منسوخ تلقی می شوند ، اما گاهی اوقات ممکن است آنها را در برخی از تلویزیون ها، لپ تاپ ها، سیستم های بازی و چاپ گرها پیدا کنید. در این مقاله دو روش نصب کابل روبان را به شما آموزش می دهیم.

روش اول نصب کابل روبان؛ جایگزینی

 

تعویض کابل روبان, نصب کابل های مسطح چند سیم, نصب کابل روبان

عکس کابل های روبان 

 

یک کابل روبان جایگزینی مناسب برای دستگاه الکترونیکی خاص خود تهیه کنید. کابل های روبان چند منظوره نیستند و باید جایگزینی را از سازنده تلویزیون ، چاپگر یا رایانه خود خریداری کنید. برای تعیین اندازه مورد نیاز ، عرض کابل را اندازه بگیرید و از رنگ یا الگوی روی کابل برای پیدا کردن کابل مناسب استفاده کنید.

 

 کابل روبان صاف, نحوه نصب کابل روبان, کابل های مسطح چند سیم

در نصب کابل روبان از رنگ یا الگوی خاص برای یافتن کابل مناسب استفاده کنید

 

این روزها کابل های روبان چندان رایج نیستند ، اگرچه آنها را در برخی از وسایل الکترونیکی ظریف تر ، مانند سیستم های بازی و تلویزیون های صفحه تخت پیدا می کنید ، زیرا در فضا صرفه جویی می کنند. اگر بر روی چاپگر ، تلویزیون قدیمی یا برخی دیگر از وسایل الکترونیکی کار می کنید ، ممکن است نتوانید روبان جایگزینی پیدا کنید.

 

نصب کابل روبان, کابل روبان تخت رایانه, تعویض کابل روبان

کابل های روبان

 

کابل های روبان همه به یک شکل نصب می شوند ، اما خود کابل ها صدها اندازه و شکل مختلف دارند. نمی توانید از کابل دیگری به عنوان جایگزین کابل روبان در دستگاه خاص خود استفاده کنید. باید از تولید کننده اصلی تهیه شود.

 

مطمئن شوید که کابل جایگزین شما دارای اتصالات لازم است

 

تعویض کابل روبان, نصب کابل های مسطح چند سیم, نصب کابل روبان

نحوه نصب کابل روبان

 

 به انتهای کابل روبان قدیمی نگاه کنید. اگر کابل مستقیماً به گیره صاف قفل می شود ، نیازی به اتصال ندارید. اگر کابل به یک قطعه پلاستیکی یا فلزی متصل می شود که به گیره متصل می شود ، مطمئن شوید که یک سیم روبان با اتصال مورد نیاز خود تهیه کنید. فقط جایگزین را از سازنده بخرید.

 

هزاران نوع از این اتصالات وجود دارد ، بنابراین مهم است که یک جایگزین دقیق از سازنده دریافت کنید. این اتصالات معمولاً مانند قطعات مستطیلی به طول 1 تا 3 اینچ (2.5-7.6 سانتی متر) هستند که کابل را به پورت متصل می کنند.

 

اکثر کابل های جایگزین با کانکتور مورد نیاز شما ارائه می شود. همچنین ممکن است از قبل روی کابل نصب شود. در برخی موارد، لازم است خودتان آن را نصب کنید.

 

برای ساده نصب کردن به جهت کابل قدیمی توجه کنید

 

نصب کابل روبان, کابل روبان, کابل روبان صاف

در نحوه نصب کابل روبان، به دنبال نوار رنگی یا نمادی در بالای کابل باشید

 

کابل های روبان به طور کلی متفاوت از یکدیگر هستند ، اما معمولاً چیزی روی کابل وجود دارد که به شما اطلاع می دهد از چه راهی آن را نصب می کنید. به دنبال نوار رنگی یا نمادی در بالای کابل باشید تا به شما نشان دهد کدام طرف بالا است. اگر چیزی روی کابل وجود ندارد ، به ترتیب طناب های رنگی توجه کنید تا کابل روبان جدید خود را دقیقاً به همان شیوه قرار دهید.

 

برخی از کابل ها دارای پیکان "بالا" روی کابل هستند که به شما نشان می دهد کابل در کدام جهت باید نصب شود.

نکته: اگر کابل روبان قدیمی شما تک رنگ است ، جهت گیری وجود ندارد. این کابل های قدیمی را می توان به صورت وارونه یا سمت راست به بالا نصب کرد. نیازی نیست نگران جهت گیری باشید.

 

روش دوم: اتصال استاندارد کابل روبان

گیره کابل را با دست بالا بیاورید تا کابل قدیمی برداشته شود

 

کابل روبان انعطاف پذیر, نصب کابل روبان, کابل روبان تخت رایانه

در زمان نصب کابل روبان منبع انرژی را خاموش کنید تا خطر تخلیه بار الکتریکی نباشد

 

در انتهای کابل روبان که به دستگاه الکترونیکی متصل می شود ، یک نوار افقی پلاستیکی وجود دارد که پرچ های کوچکی از آن بیرون زده است. این کلیپ کابل است. نوک انگشت اشاره خود را در وسط این پرچ ها قرار دهید و آن را به آرامی به سمت بالا بکشید. فشار کمی وارد کرده و به آرامی بکشید تا قفل گیره باز شود. کابل قدیمی را از گیره خارج کنید.

 

این فرایند فقط در مورد کابل های روبان که در انتها کانکتور ندارند اعمال می شود. اگر یک قطعه مستطیلی پلاستیکی یا فلزی در انتهای خود کابل ندارید ، در واقع کانکتور ندارید.

هر زمان که کابل های روبان را تعویض می کنید ، منبع انرژی را خاموش کرده و بگذارید حداقل 10 ثانیه بماند تا خطر تخلیه الکتریکی تصادفی نداشته باشد.

 

هشدار: برای باز کردن قفل روبان از پیچ گوشتی یا ابزار دیگری استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است در نهایت کلیپ را بشکنید. فقط وقت بگذارید و آن را به آرامی با دست بردارید.

 

نوار جدید را زیر گیره کابل بکشید

 

کابل روبان انعطاف پذیر, نصب کابل روبان, کابل روبان تخت رایانه

در نحوه نصب کابل روبان، می توانید گیره را به هر بخشی از کابل روبان متصل کنید

 

کابل روبان جایگزین خود را بردارید و آن را بچرخانید تا در جهت کابل قدیمی قرار گیرد و رنگها دقیقاً یکسان باشد. با باز شدن گیره ، انتهای کابل را زیر گیره پایین بیاورید. با استفاده از شکاف افقی در نزدیکی پایه پنل که گیره به آن متصل شده است ، کابل را از طریق پایه گیره بکشید.

این به طور معمول بسیار آسان است. فقط با نگاه کردن به پایه گیره می توانید دهانه ای را که کابل در آن قرار دارد مشاهده کنید.

 

کابل روبان را با راهنمای طرف مقابل فشار دهید

کابل را از طریق گیره فشار دهید تا نوک کابل در طرف دیگر بیرون بیاید. همچنان کابل را بکشید تا به لب عمودی کوچک برخورد کند. این دستورالعمل برای کابل است و انتهای کابل باید در برابر لب قرار بگیرد. کابل را در صورت نیاز تنظیم کنید تا انتهای کابل روبان با خط راهنما مطابقت داشته باشد.

 

این ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما اگر دستورالعملی وجود ندارد ، فقط کابل را به طرف دیگر فشار دهید و بگذارید در هر جایی که مناسب است بنشیند. هنگام نصب کابل روبان ، سنجاق هایی روی گیره وجود دارد که سیم ها را سوراخ کرده و اتصال الکتریکی ایجاد می کند. می توانید گیره را روی هر قسمتی از کابل روبان نصب کنید.

 

گیره کابل را با دست ببندید تا اتصال کابل روبان تمام شود

 

نصب کابل روبان, کابل روبان, کابل روبان صاف

کابل روبان در تلویزیون از صفحه ی نمایش به مادر برد منتقل می شود

 

انگشت خود را روی پرچ هایی که برای جدا کردن گیره کابل استفاده می کردید بگذارید. پرچ ها را به سمت طرفی که در ابتدا استراحت کرده بودند ، پایین بیاورید. گیره را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا در جای خود کلیک کند. پین های زیر گیره کابل روبان را سوراخ کرده و یک اتصال الکتریکی بین کابل و قطعه الکترونیکی ایجاد می کند.

 

انتهای دیگر کابل را با گیره یا پنل جدید نصب کنید

بیشتر اوقات ، شما فقط باید کابل را روی یک گیره کابل دیگر در دستگاه الکترونیکی خود نصب کنید. برای اتصال انتهای دیگر گیره ، این مراحل را با بالا آوردن گیره دوم و کشیدن سر دیگر کابل به داخل شکاف قبل از بستن آن ، تکرار کنید. اگر کابل به پانل یا دستگاه الکترونیکی دیگری راه یافت ، قبل از پیچاندن یا مونتاژ قسمت جدید دستگاه ، گیره را وصل کنید.

 

در تلویزیون ، این کابل معمولاً از صفحه نمایش به مادربرد منتقل می شود. در رایانه ، این کابل ها، کیبورد یا صفحه کلید را به مادربرد متصل می کنند. معمولاً برای این تعمیرات نیازی به نصب اجزای جدید ندارید.

در چاپگر یا سیستم بازی ، گیره روبان اغلب دو پنل را به هم متصل می کند تا دکمه ها را روشن کند. قبل از پیچاندن یا مونتاژ دستگاه ، دو سر کابل را با استفاده از گیره های خود وصل کنید.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------