چگونه لپ تاپ خود را خنک نگه داريد 

 

چگونه لپ تاپ خود را خنک نگه داريد

 

داغ شدن بيش از حد لپ تاپ ها، عناوين خبري فراواني را در طول چند سال گذشته به خود اختصاص داده است. اين مشکل اولين بار در حدود سال 2006 توجه عمومي را به سمت خود جلب کرد، زمانيکه گزارش آتش گرفتن واقعي لپ تاپها تدريجاً در سراسر جهان به تيترهاي رسانه ها تبديل شد. مشکل در آن زمان به باتريهاي معيوب مربوط مي شد و شرکت هائي نظير Sony,Dell و Acer تعداد زيادي از محصولات خود را فراخواني کردند.


مسئله عمومي لپ تاپهاي داغ با مشکل باتري هاي معيوب تفاوت دارد، اما " انفجار" لپ تاپها يقيناً توانست توجه عمومي را به سمت يک دليل ابتدائي معطوف نمايد: حرارت سوزان براي چيزي که قرار است بر روي پاهاي شما قرار بگيرد، يک رفتار بد به حساب مي آيد. حتي در مواردي مردم واقعاً به اين دليل دچار سوختگي شده اند. گذشته از اين، درايوهاي ديسک سخت به طور جدي از حرارت اضافي صدمه مي بينند.
اما اگر مشکل به يک باتري بد مربوط نمي شود، چه چيزي مي تواند لپ تاپها را تا اين اندازه داغ کند؟ مطمئناً تاکنون متوجه شده ايد که تمام وسايل الکتريکي شما پس از مدتي کار، گرم ( يا بهتر بگويم داغ ) مي شوند، بعنوان نمونه، براي آزمايش مي توانيد پس از تماشاي يک فيلم کامل، دستتان را بر روي دستگاه DVD-Player خود بگذاريد. قطعات الکتريکي در هنگام کار گرما توليد مي کنند و لپ تاپ شما نيز از اين قاعده مستثني نيست.


ما در اين مقاله تلاش مي کنيم تا بفهميم که چرا لپ تاپها تا اين اندازه داغ مي شوند و ما چه کاري براي مقابله با اين شرايط مي توانيم انجام دهيم ( در هر دو حوزه نگهداري و ضمائم ). شما براي اينکار حتي مجبور نيستيد هزينه اي را پرداخت کنيد.


مشکل داغ شدن بيش از حد به دو دليل در لپ تاپ ها رايج تر از دسک تاپها است. اول، از آنجائيکه لپ تاپ ها کوچکتر از دسک تاپها هستند ، قطعات الکترونيکي آنها از چيدمان فشرده تري برخوردارند و فاصله کمتري نسبت به يکديگر دارند. بخاطر، همين نزديکي بيش از حد و همچنين از آنجائيکه بدنه يک لپ تاپ بسيار باريک است فضاي چنداني براي انتشار گرما وجود نخواهد داشت.


موضوع بعدي به تغذيه برق مربوط مي شود. هر چه لپ تاپ ها به پردازنده هاي قدرتمندتري مجهز مي شوند و سيستم هاي عامل به قدرت پردازش بيشتري براي اجراي خود نياز پيدا مي کنند، گرماي بيشتري در داخل کيس توليد مي شود.
البته توليد کنندگان لپ تاپ از اين موضوع آگاه هستند و مکانيزم هاي گوناگوني در داخل محصولات خود تعبيه کرده اند تا اين حرارت را دفع نمايند. پنکه ها، حرارت گيرها و دريچه هاي هوا همگي براي خنک نگهداشتن يک لپ تاپ در هنگام کار تلاش مي کند. با اينحال، گاهي اوقات اين امکانات هنوز کافي نيستند. داغ شدن بيش از حد مي تواند هنگامي که يک پنکه بطور صحيح کار نمي کند و يا در صورت بروز ساير معايب، روي دهد. در عين حال، گاهي اوقات اين مشکل بيشتر به خطاي کاربر مربوط مي شود تا خود ماشين.
بنابراين پيش از آنکه به تشريح يک چيدمان خنک کنندگي خارجي بپردازيم، اجازه بدهيد ببينيم که چگونه مي توانيد به لپ تاپ خود کمک کنيد تا به تنهايي خنک بماند.

 

خنک نگهداشتن لپ تاپها

اطمينان از اين موضوع که مکانيزمهاي خنک کنندگي لپ تاپ شما بخوبي کار مي کنند، شما را تا حدود زيادي به اجتناب از مشکل داغ شدن بيش از حد لپ تاپ و يا برطرف نمودن آن نزديک مي نمايد. بنابراين، يکي از بهترين شيوه ها براي دور نگهداشتن لپ تاپتان از داغ شدن بيش از حد، مراقبت ازآن خواهد بود.
اگر متوجه شديد که لپ تاپ شما حرارت زيادي را توليد مي کند و اگر پنکه آن را در فواصل زماني کوتاه تري شروع به کار مي کند، اولين کاري که بايد انجام دهيد مقداري نگهداري ابتدائي خواهد بود:


- پنکه هاي لپ تاپ خود را بررسي کنيد: بهترين روش براي آنکه مطمئن شويد پنکه هاي لپ تاپ شما بطور صحيح کار مي کنند، استفاده از يک نرم افزار تشخيصي خواهد بود زيرا پنکه ها در داخل بدنه ماشين قرار گرفته اند و گاهي اوقات باز کردن بدنه يک لپ تاپ مي تواند ضمانت آن را باطل نمايد. به سايت وب توليد کننده لپ تاپ خود رفته و ببينيد که آيا يک ابزار تشخيصي عملکرد پنکه ها براي بارگذاري در آن وجود دارد يا خير. اگر چنين ابزاري را پيدا نکرديد، مي توانيد ابزار مشابهي را از يک فروشنده قابل اعتماد ديگر تهيه نمائيد.


- دريچه هاي هوا را تميز کنيد، اکثر لپ تاپ ها از جريان هوا براي کمک به خنک نمودن خود استفاده مي کنند.آنها در قسمت جلوئي بدنه به منافذ ورودي هوا و در قسمت عقبي بدنه به دريچه هاي خروجي هوا مجهز هستند. گرد و غبار يا ساير مواد مي توانند اين دريچه ها را مسدود کرده و جريان هوا را مختل نمايند. احتمالاً آسان ترين راه براي تميز کردن دريچه ها اين است که هوا فشرده را به داخل آنها بدميد. شما مي توانيد محصولات هواي فشرده را در هر فروشگاه تجهيزات دفتري پيدا کنيد. شما همچنين مي توانيد دريچه ها را با يک پارچه نمناک ( نه خيس ) تميز نمائيد.


- تنظيمات بايوس لپ تاپ خود را بررسي نمائيد: تنظيمات نرم افزاري وجود دارند که به کامپيوتر شما مي گويند چه درجه حرارتي بيش از حد داغ است و پنکه ها بايد در چه دمائي فعال شوند. گاهي اوقات، بروز رساني هاي BIOS باعث پياده سازي تجديد نظرهائي در تنظيمات دمائي مي شوند که مي تواند به بهينه سازي خنک کنندگي لپ تاپ شما کمک کنند. سايت وب توليد کننده لپ تاپ خود را براي يافتن يک بروز رساني BIOS بررسي نمائيد، با اينحال مراقب باشيد زيرا بروز رساني سيستم نرم افزاري بايوس بسيار پيچيده تر از مراحل عادي کار در مورد سيستم عامل شما خواهد بود. ممکن است ترجيح دهيد در اين زمينه از پشتيباني يک فرد متخصص استفاده نمائيد.


پس از آنکه سيستم خنک کنندگي کامپيوتر خود را در وضعيت بهينه قرار داديد، مي توانيد بر روي عادت هاي خود در زمينه کار با لپ تاپ تمرکز نموده و آنها را اصلاح کنيد. اکثر اين موارد، نکات بسيار رايج و آشکاري هستند: از لپ تاپ خود در زير نور مستقيم خورشيد استفاده نکنيد، آن را از رادياتورها و دريچه هاي هوا گرم دور نگهداريد و هرگز آن را در يک اتومبيل گرم روشن نکنيد. يک عادت کاري که مي تواند واقعاً مفيد باشد، اما شايد تا حدودي عجيب به نظر برسد، اين است که:لپ تاپ خود را از پاهايتان دور نگهداريد.


حتي اگر سيستم خنک کننده لپ تاپ شما در کارآمدترين وضعيت ممکن عمل مي کند، باز هم مي توانيد کار بيشتري انجام دهيد. واقعيت عجيب اين است که وقتي شما از يک لپ تاپ بر روي پاهاي خود استفاده مي کنيد، عملاً در حال افزايش دماي آن هستيد. هر سطح نرمي مي تواند ورود و خروج جريان هوا از دريچه هاي خنک کنندگي را مختل نمايد. اين وضعيت در عين حال باعث مي شود که گرما به بخش زيرزمين ماشين شما هدايت گردد. به همين دليل است که گاهي اوقات کاربران پاهاي خود را با لپ تاپهايشان مي سوزانند.


با اينحال، داغ شدن تدريجي لپ تاپ ها مي تواند حتي زمانيکه آنها را مستقيماً بر روي يک ميز قرار داده ايد نيز روي دهد.
شيوه هاي مختلف ديگري نيز براي اجتناب از اين مشکل حرارتي وجود دارند. يکي از اين راه حلها، استفاده از پايه لپ تاپ است که مقداري فاصله مابين قسمت تحتاني لپ تاپ شما و سطحي که در حال استفاده از آن هستيد بوجود مي آورد. اين وضعيت اساساً فضايي را ايجاد مي کند که حرارت مي تواند از طريق آن دفع گردد. يک پايه معمولاً نوعي سطح باريک و تخت با پايه هاي کوتاه است و شما مي توانيد آن را بر روي پاهاي خود يا ميز کارتان قرار دهيد. با يک يا دو اينچ هوا در زير لپ تاپ، حرارت مي تواند به آساني منتشر شود و جريان هواي دريچه هاي خنک کننده کاملاً آزاد خواهد بود.


گاهي اوقات، يک پايه مي تواند از مواد خاصي نظير آلومينيوم ساخته شده باشد که همانند يک حرارت گير عمل مي کند. اين ابزار بطور فعالي گرما را از لپ تاپ جذب نموده و به خنک ماندن آن بيشتر کمک مي کند.


شيوه بعدي، استفاده از يک پد مخصوص لپ تاپ است. در اين شيوه ( همانند حرارت گير آلومينيومي ) شما ابزار خود را بر روي سطحي قرار مي دهيد که دماي آن را بطور فعال مديريت مي کند. اين مديريت حرارت مي تواند به معناي يک استفاده از يک بالشتک عايق باشد که گرماي خروجي از لپ تاپ را جذب کرده و از پاهاي شما محافظت مي نمايد. از سوي ديگر، بعضي از اينگونه پدها به پنکه هاي توکاري مجهز هستند که بطور فعال حرارت توليد شده توسط لپ تاپ شما را دفع مي کنند.


در حاليکه شما مي توانيد يکي از اين ابزارهاي خنک کنندگي را در هر فروشگاه تجهيزات الکترونيکي خريداري نمائيد، احتمالاً وسايلي در منزل داريد که مي توانيد براي همين منظور از آنها استفاده کنيد. يک ميز پيک نيک کوچک مي تواند بعنوان يک پايه لپ تاپ عمل کند. حتي يک سيني مشبک فر ( که معمولاً براي پخت شيريني مورد استفاده قرار مي گيرد ) نيز مي تواند بعنوان يک پايه لپ تاپ مناسب به کار گرفته شود.


چيزي که بايد به ياد داشته باشيد، اين است که خصوصيات حرارتي لپ تاپ شما بر حسب سن، محيط و مصرف برق آن دائماً در حال تغيير هستند. بنابراين حتي اگر يک چيدمان خنک کنندگي بي نقص را براي خود تدارک ديده ايد،ممکن است بخواهيد نوعي نرم افزار نظارت بر دماي قطعات مختلف ماشين را بر روي لپ تاپ خود نصب نمائيد.
منبع: شمال کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش کامپیوتر

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023