ترميم خراشيدگي هاي ديسک 

 

 

اگر کامپيوتر شما بخاطر خراشيدگي هايي که بر روي يک ديسک مهم شما ايجاد شده اند از خواندن آن امتناع مي کند، ممکن است طرح هاي نجات ما براي شما مفيد باشند.

CDها و DVDها به طور غافلگير کننده اي تحمل استفاده هاي نادرست را دارند، اما زماني مي رسد که ديسک هاي موسيقي، بازي، برنامه و يا فيلم شما ديگر از پخش شدن امتناع مي کنند. اين وضعيت مي تواند بخاطر گردوخاک، فرسودگي عادي در طول زمان و يا به احتمال يک خراشيدگي روي دهد. بديهي است که شما به آساني مي توانيد کمي گرد و خاک را برطرف کنيد، اما براي نشانه ها و يا حتي خراشيدگي هاي قابل ملاحظه تر، بايد راه حل دقيق تري پيدا کنيد زيرا در غير اين صورت ممکن است آسيب هاي بيشتر و حتي غيرقابل جبراني را به ديسک خود بزنيد که آن را کاملا غير قابل استفاده کنند. خبر خوب اين است که با کمي دقت و توجه در اغلب موارد مي توان يک ديسک غير قابل پخش را وادار کرد که براي يک بار ديگر خوانده شود. بنابراين اگر ديسکي داريد که درايوتان از خواندن آن امتناع مي کند، با دنبال کردن اين مقاله به احتمال مي توانيد راه حلي براي مشکل خود پيدا کنيد.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم اول
در بسياري از موارد ديسک ها تنها به اين دليل قابل خواندن نيستند که مقدار زيادي گرد و خاک، چربي و لکه هاي مختلف بر روي آن ها انباشته شده اند. اين موارد به ليزر درايو شما اجازه نمي دهند که داده ها را از طريق لايه پلاستيکي شفافي که در طرف اطلاعاتي ديسک قرار گرفته (نه طرفي که اطلاعات و مارک تجاري ديسک روي آن چاپ شده اند)، بخواند. خوشبختانه خراشيدگي هاي کوچکي که بر روي اين سطح ديسک ايجاد شده اند معمولا قابل ترميم هستند. با اين حال، برخلاف آن چه که عموماً تصور مي شود، خراشيدگي هايي که بر روي طرف ليبل ديسک ايجاد شده باشند مي توانند بسيار جدي تر و حتي غير قابل ترميم باشند. دليل اين مسئله آن است که لايه نگهدارنده اطلاعات در يک ديسک عملا به سطحي که ليبل تجاري ديسک روي آن قرار دارد نزديک تر است.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم دوم
يکي از اولين مواردي که وقتي با مشکلات ديسک مواجه مي شويد بايد به آن توجه داشته باشيد (حتي اگر فکر مي کنيد که اين مشکلات بخاطر خراشيدگي ها به وجود آمده اند)، يک تميز کاري ساده است. پاکسازي و کمي صيقل دادن طرف اطلاعاتي ديسک غالباً تمام چيزي است که براي حل مشکل خود به آن نياز داريد. کيت هاي ارزان قيمت زيادي در بازار وجود دارند که اين کار را به خوبي انجام مي دهند. بهتر است وسوسه نشويد ديسک خود را با مواد پاک کننده قوي و يا جريان قوي آب شست و شو دهيد زيرا اين کار مي تواند مشکل را تشديد کرده و حتي به طرف ليبل ديسک آسيب برساند.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم سوم
در بعضي از کيت ها يک اسپري پاک کننده حاوي الکل ايزوپروپيل وجود دارد که بايستي بر روي طرف اطلاعاتي ديسک مورد استفاده قرار گيرد. شما هرگز نبايد از يک ساينده خانگي براي تميز کردن ديسک خود استفاده کنيد. تقريبا پس از گذشت 30 ثانيه، الکل چربي ها و آلودگي ها را حل کرده و شما مي توانيد ديسک را با استفاده از پد مخصوصي که در داخل کيت قرار دارد، تميز کنيد. به عنوان يک راه حل جايگزين، مي توانيد از يک پارچه تميز، خشک و بدون پرز براي اين منظور استفاده کنيد. توجه به اين نکته بسيار مهم است که بايد ديسک را از داخل به سمت خارج تميز کنيد. هرگز براي تميز کردن ديسک از يک حرکت دوراني استفاده نکنيد زيرا اين کار مي تواند وضعيت را بدتر کند.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم چهارم

اگر تميز کردن ديسک نتوانست مشکل را برطرف کند، صيقل دادن آن قدم بعدي خواهد بود. کيت هايي مانند Maplin حاوي ماده جلا کاري و همچنين يک پارچه يا پوست طبيعي براي استفاده از آن هستند. چند قطره از اين ماده را بر روي ديسک ريخته و سپس آن را با استفاده از پارچه همراه کيت از داخل به بيرون (به صورت شعاعي) بر روي ديسک بماليد. اجازه دهيد ديسک کاملا خشک شود و سپس آن را با پوست طبيعي جلا دهيد. اين کار بخش عمده اي از خراشيدگي هاي کوچک را برطرف خواهد کرد.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم پنجم
براي خراشيدگي هاي عميق تر، ممکن است نياز داشته باشيد که از يک ابزار پاکسازي مانند Skip Dr استفاده کنيد. اين يک دستگاه ابتکاري است که از آب مقطر و يک گردونه ترميم کننده خاص استفاده کرده و سطح ديسک را به صورت شعاعي صيقل مي دهد. پس از اسپري ماده تميز کننده بر روي ديسک، آن را در داخل دستگاه Skip Dr قرار داده و دسته آن را در جهت حرکت عقربه هاي ساعت بچرخانيد تا ديسک يک فرآيند کامل صيقل را پشت سر بگذارد. سپس ديسک را خارج کرده و آن را با پارچه اي که در داخل کيت ابزار قرار دارد خشک کنيد. براي جلا دادن ديسک بايد از پد ويژه اي که همراه دستگاه ارايه شده است استفاده کنيد. در هنگام جلا کاري مطمئن شويد که ديسک بر روي يک سطح صاف، تميز و نرم قرار گرفته است. اگر ديسک مورد نظر در وضعيت بسيار بدي قرار داشته باشد، ممکن است مجبور شويد اين فرآيند را يک بار ديگر تکرار کنيد.

 

ترميم خراشيدگي هاي ديسک

 

قدم ششم
اگر هيچيک از اين تکنيک ها مشکل شما را برطرف نکردند، زمان آن رسيده است که از راه حل هاي نااميدانه استفاده کنيد. باور کنيد يا نه، بعضي از مواد جلا کاري فلزي گاهي اوقات مي توانند به حل اين مشکل کمک کنند، اما بوي چندان خوبي ندارند. با استفاده از نوع اليافي يا نوع مايع آن به همراه يک دستمال نرم، خراشيدگي ها را در يک امتداد شعاعي از مرکز ديسک به سمت خارج صيقل دهيد تا کاملا محو شوند. پيش از جلا کاري نهايي ديسک با يک پارچه micro-Fibre، اجازه بدهيد کاملا خشک شود. اگر مي توانيد يک خراشيدگي را با ناخن خود احساس کنيد، به احتمال قادر به برطرف کردن آن نخواهيد بود.

منبع:shomalclick.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------