آموزش احراز هویت سجامآموزش احراز هویت الکترونیکی سجام, مراکز احراز هویت سجام

آموزش احراز هویت سجام

سجام مخفف «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که برای ارائه بهتر و سریع‌تر خدمات توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، آغاز به کار کرده است. 

سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام یکی از کاربردی‌ترین سامانه‌هایی است که برای راحتی افراد در بازار سرمایه طراحی شده است. استفاده از سامانه سجام بسیار راحت و برای عموم افراد قابل فهم می باشد. همه افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس هستند در ابتدا باید به دنبال دریافت کد بورسی باشند، این اقدام نیازمند مراحلی است که سرمایه‌گذاران باید به طور حتم مرحله به مرحله آن را پشت سر بگذارند.

 

بر اساس مصوبه سازمان بورس همه سرمایه گذاران چه افرادی که قبلا کد بورسی دریافت کرده اند و چه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند و متقاضی دریافت کد بورسی هستند، بایستی به سامانه سجام مراجعه کرده و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت یا در صورت لزوم ویرایش کنند.

 

ثبت نام در سامانه سجام شامل دو مرحله است: ابتدا می بایست اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت کنید تا از طریق مراجع ذی صلاح راستی آزمایی شود و در پایان ثبت نام یک کد پیگیری برای فرد متقاضی کد بورسی ارسال خواهد شد.

سپس با مراجعه حضوری به کارگزاری ها یا دفاتر پیشخوان دولت و یا به صورت غیرحضوری نسبت به احراز هویت اقدام نمایید. بعد از انجام فرآیند فوق، فرد سجامی خواهد شد و کد بورسی طی مدت زمان مشخصی برای فرد ارسال می شود.

 

احراز هویت حضوری:

برای انجام احراز هویت حضوری بعد از دریافت کد ده رقمی با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی هوشمند به یکی از دفاتر پیش خوان نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید و احراز هویت خود را انجام دهید.

 

آموزش احراز هویت الکترونیکی سجام, مراکز احراز هویت سجام

آموزش احراز هویت الکترونیکی سجام

 

احراز هویت غیرحضوری:

با توجه به اینکه تایید و احراز ویدئو سلفی توسط تکنولوژی و الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی با دقت بالا صورت می‌گیرد، بسته به سرعت اینترنت، احراز هویت غیر حضوری بورس، تنها در حد چند ثانیه تا چند دقیقه زمان می‌برد که نسبت به احراز هویت حضوری ، زمان بسیار کمتر است.

 

برای انجام احراز هویت غیرحضوری، با کلیه گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و کامپیوترهای مجهز به وبکم می توان فرآیند احراز هویت را انجام داد. در حال حاضر ارائه سرویس بر روی دستگاه های دارای سیستم عامل IOS امکانپذیر نمی باشد.

 

• فرد باید قبلا ثبت‌نام اولیه در سامانه سجام را انجام دهد و کد پیگیری 10 رقمی را دریافت کرده باشد.

 

• متقاضی حتما باید بالای 18 سال باشد.

 

• متقاضی باید دارای کارت ملی هوشمند یا رسید آن باشد.

 

• انجام احراز هویت تنها برای افراد حقیقی ایرانی امکان پذیر است.

 

• تمامی اطلاعات ثبت شده توسط افراد حقیقی (عکس، فیلم، مدارک) باید مربوط به خود شخص باشد و احراز هویت نیز باید توسط خود فرد انجام شود و در صورت وجود مغایرت در اطلاعات، احراز هویت با مشکل روبرو خواهد شد.  

 

• هر کاربر با شماره ملی منحصر به فرد، 3 بار امکان آپلود ویدئو برای احراز هویت را دارد. اگر در 3 تلاش پیاپی، ویدئو معتبر تشخیص داده نشود، بمنظور حفظ امنیت کاربر، حساب کاربری او قفل می‌گردد و باید برای احراز هویت حضوری، مراجعه کند.

 

• در صورتی که نماینده قانونی برای ثبت نام شخص حقیقی اقدام نموده باشد باید بعد از ذخیره کد تایید در مرحله سمت و شرایط نماینده با انتخاب نماینده قانونی در فرم نمایش داده شده نوع مدرک اثبات کننده سمت را انتخاب و تاریخ انقضاء نمایندگی را درج و مدرک نمایندگی را بارگذاری نمایید.

 

• امضاء می بایست بر روی کاغذ سفیدِ بدون خط انجام شده و هیچگونه خط خوردگی ای نداشته باشد. ضمناً علاوه بر عکس گرفتن، امکان دریافت تصویر امضاء از گالری دستگاه نیز وجود دارد.

 

نکته : پیش از شروع کار، کارت ملی ، کد پیگیری سجام و تصویر امضاء خود را آماده داشته باشید.

 

آموزش احراز هویت الکترونیکی سجام, مراکز احراز هویت سجام

آموزش احراز هویت سجام غیر حضوری

 

فرآیند احراز هویت الکترونیکی به این صورت است که اطلاعات تکمیل شده توسط متقاضی ، از طریق ثبت احوال ، سامانه بانکی کشور و سایر ارگان های رسمی با داده های موجود در این ارگان ها تطبیق داده می شود.

 

بعد از آن فرد با استفاده از رمز یکبار مصرفی که ارسال می شود وارد سیستم شده و سپس عکس او با تصویر بر روی کارت ملی تطبیق داده می شود . همچنین تصویر بر روی کارت ملی با تصویری که در بایگانی ثبت اسناد موجود است نیز چک می شود .

 

در مرحله بعد از ثبت نام کننده خواسته می شود تا یک فیلم سلفی گرفته و متنی که به صورت تصادفی برای او ظاهر می شود را بخواند و نهایتا کاربر یک امضای الکترونیکی انجام داده و برای سامانه سجام می فرستد. بعد از طی کردن تمام این مراحل اطلاعات مخاطب توسط ارگان ها ، اپراتورها و ... چک شده و اگر مشکلی وجود نداشته باشد احراز هویت به صورت موفقیت آمیز انجام می گیرد.

  

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------