نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11, آموزش آزاد کردن فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11

نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11

 

مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11

ویندوز 11 شامل ابزارهای قوی برای مدیریت فضای ذخیره سازی در رایانه شما است. می تواند مکان فایل های بزرگ و بلااستفاده را تشخیص دهد، فایل های موقت را به طور خودکار پاک کند و سطل بازیافت را طبق یک برنامه زمانی خالی کند. نحوه استفاده از آنها را اینجا بیابید.

بررسی کنید چه چیزی از فضا استفاده می کند

هر برنامه ای که روی رایانه شما نصب می شود از فضا استفاده می کند، بیشتر آنها فایل های موقت را در حین اجرا تولید می کنند و حتی برخی از آنها فایل های کش را برای دسترسی سریع تر ذخیره می کنند. همه فایل ها، تصاویر و ویدیوهایی که دانلود می کنید نیز از فضا استفاده می کنند. اگر یک هارد دیسک کوچک تا متوسط ​​دارید یا فقط هر چیزی را که دانلود می کنید نگه دارید، فضای ذخیره سازی می تواند مشکل ساز باشد.

 

خوشبختانه، ویندوز 11 شامل چند ابزار است که تعیین نحوه استفاده از فضا را ساده می کند. بیشتر ابزارهایی که ویندوز 11 برای مدیریت فضای ذخیره سازی در بر می گیرد را می توان در منوی Storage پیدا کرد.

 

برای دسترسی به آن، روی دکمه Start کلیک کنید، سپس "Storage settings" را در نوار جستجو تایپ کنید و Enter را بزنید. همچنین می توانید برنامه تنظیمات را باز کرده و به System > Storage Settings بروید.

 

در بالای پنجره، نحوه استفاده از حافظه رایانه شخصی خود را در حال حاضر مشاهده خواهید کرد. برای ارائه اطلاعات دقیق تر، می توان روی هر یک از دسته ها کلیک کرد. همچنین می‌توانید با کلیک روی «نمایش دسته های بیشتر» (Show more categories)، دسته های بیشتری را - علاوه بر چند مورد برتر فهرست شده - مشاهده کنید.

 

نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای, نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11, آزادسازی فضا در ویندوز 11

کادری که استفاده از فضای ذخیره سازی را براساس دسته نشان می دهد.

 

کمی وقت بگذارید و ببینید چه چیزی از فضای رایانه شما استفاده می کند. برای مشاهده جزئیات بیشتر، روی هر دسته، مانند «Other» کلیک کنید. اگر تعداد زیادی فایل بزرگ یا به ندرت در رایانه شخصی خود ذخیره می کنید، ممکن است بخواهید در عوض از آن فایل ها در یک هارد دیسک خارجی یا یک سرویس ابری نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

با تنظیمات فضا را آزاد کنید

برای آزاد کردن سریع مقداری فضا، با کلیک روی «فایل های موقت» شروع کنید. اگر آنجا نیست، روی Show more categories (نمایش دسته های بیشتر) کلیک کنید تا قابل مشاهده باشد.

 

مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11, نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای, نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11

روی Temporary files (فایل های موقت) کلیک کنید.

 

صفحه فایل های موقت به طور خاص به شما می‌گوید که چه نوع فایل های موقت روی رایانه شخصی شما هستند. ممکن است انواع بیشتری از فایل های موقت بر روی صفحه نمایش شما نسبت به مثال وجود داشته باشد. حذف همه آنها بی خطر است، بنابراین آنچه را که می خواهید انتخاب کنید و سپس روی Remove files (حذف فایل ها) کلیک کنید.

 

مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری, آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری, سریع ترین روش برای آزاد سازی فضا در ویندوز 11

روی Remove files کلیک کنید.

 

سپس، در گوشه سمت چپ بالای پنجره تنظیمات، روی فلش عقب کلیک کنید تا به صفحه قبلی برگردید.

 

آزاد کردن سریع مقداری فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری, آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری

روی فلش عقب کلیک کنید.

 

دو مورد دیگر از منو وجود دارد که حاوی ویژگی های مفید برای به حداکثر رساندن فضای آزاد شما هستند - حس ذخیره سازی (Storage Sense) و توصیه های پاکسازی (Cleanup recommendations).

 

برای دریافت توصیه های مفید از ویندوز، روی توصیه های پاکسازی (Cleanup recommendations) کلیک کنید.

 

آموزش آزاد کردن فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11, نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای

روی Cleanup recommendations کلیک کنید.

 

Cleanup Recommendations مواردی را نمایش می دهد که ویندوز 11 فکر می کند می توانید برای صرفه جویی در فضا حذف کنید. توصیه های اینجا را مرور کنید و چیزهایی را که نیاز ندارید حذف کنید.

 

مراقب باشید: ممکن است ویندوز حذف فایل هایی را که می خواهید ذخیره کنید توصیه کند. به طور خاص، مراقب "فایل های بزرگ یا استفاده نشده" باشید. به عنوان مثال، یک آرشیو عکس فشرده که یک سال پیش از یکی از اقوام دریافت کرده اید، می تواند شامل شود.

 

مدیریت فضای ذخیره سازی ویندوز 11, آزاد کردن سریع مقداری فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری

فایل های بزرگ یا استفاده نشده که با کادر قرمز مشخص شده اند.

 

در نهایت، دوباره روی فلش برگشت کلیک کنید و سپس روی «Storage Sense» کلیک کنید.

 

نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11,مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11,نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11

روی "Storage sense" کلیک کنید.

 

Storage Sense ابزاری است که ویندوز 11 شامل می شود تا به طور خودکار سعی کند فضای ذخیره سازی را در رایانه شما آزاد کند. در بالای صفحه، گزینه ای برای پاک کردن فایل های موقت سیستم و برنامه وجود دارد. مطمئن شوید که فعال است.

 

نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11,مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11,نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11

مطمئن شوید که تمیز کردن خودکار فعال است، اگر اینطور نیست روی کادر کلیک کنید.

 

بخش Automatic User content cleanup ( پاکسازی خودکار محتوای کاربر) می تواند برای آزاد کردن فضا زمانی که ویندوز تشخیص می دهد فضا کم است یا در یک برنامه زمان بندی تنظیم شده است، استفاده می شود. برای فعال کردن آن، روی ضامن در بالا کلیک کنید. سپس، از طریق آیتم های منو نگاه کنید و گزینه های مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 

آموزش آزاد کردن فضا در ویندوز 11,نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای,آزادسازی فضا در ویندوز 11

روی گزینه «Automatic User content cleanup» کلیک کنید تا روشن شود.

 

باز هم، مراقب حذف خودکار دانلودها باشید. بازیابی فایل های پاک شده با Windows File Recovery بسیار دشوارتر از حذف آنها در مرحله اول است. اگر OneDrive نصب شده باشد، گزینه ای برای حذف نسخه های محلی فایل هایی که قبلاً در فضای ابری پشتیبان گیری شده اند نیز خواهید داشت. هنگامی که Storage Sense را مطابق میل خود تنظیم کردید، پنجره را ببندید.

 

با پاکسازی دیسک فضا را آزاد کنید

ابزار دیگری که در ویندوز 11 گنجانده شده است "Disk Cleanup" نام دارد. برای راه اندازی آن، روی دکمه Start کلیک کنید، "Disk Cleanup" را در نوار جستجو تایپ کنید و سپس Enter را بزنید. اگر چندین هارد دیسک دارید، از شما خواسته می شود درایوی را که می خواهید تمیز کنید را انتخاب کنید.

 

سریع ترین روش برای آزاد سازی فضا در ویندوز 11,مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری,مدیریت فضای ذخیره سازی ویندوز 11

منوی اصلی پاکسازی دیسک

 

بیشتر گزینه های تمیز کردن در Disk Cleanup مانند گزینه های موجود در منوی Storage هستند، بنابراین در صورت تمایل از پاک کردن دیسک استفاده کنید. نکته مهم Clean up system files (پاک کردن فایل های سیستم) است. روی آن کلیک کنید. پاکسازی دیسک برای چند ثانیه اجرا می شود در حالی که فایل ها را مکان یابی می کند.

 

مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11,نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11,مدیریت فضای ذخیره سازی ویندوز 11

روی Clean up system files کلیک کنید

 

پس از اجرای آن، چند مورد جدید قابل تمیز کردن به لیست اضافه خواهند شد. برخی از آنها، مانند فایل های به روز رسانی ویندوز یا فایل های مربوط به نصب های قبلی ویندوز، می توانند بسیار بزرگ باشند.

 

نحوه آزاد کردن فضا در ویندوز 11, آموزش آزاد کردن فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11

مثال پاکسازی سیستم، با اندازه باقیمانده به روز رسانی ویندوز در کادر قرمز رنگ

 

موارد جدید عموماً قابل حذف نیستند، اما برخی از آنها فایل های ثبت خطا هستند. این بدان معناست که اگر رایانه شما مشکلی داشته باشد، ممکن است عیب یابی آن دشوارتر باشد. با این حال، اگر یا زمانی که خطا دوباره رخ دهد، گزارش های خطای جدید ایجاد می شود. هنگامی که آنچه را که می خواهید تمیز کنید انتخاب کردید، روی "OK" در پایین سمت راست کلیک کنید.

 

نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای, نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11, آزادسازی فضا در ویندوز 11

روی "OK" کلیک کنید.

 

داده های مرورگر خود را نیز پاک کنید

مرورگرها داده های زیادی را ذخیره می کنند. کوکی های مرورگر و تاریخچه مرور شما فقط از مقدار کمی فضا استفاده می کنند، اما حافظه پنهان مرورگر شما می تواند بسیار بزرگ شود - در مقیاس گیگابایت - اگر به طور منظم پاک نشود. کش برخی از اطلاعات وب سایت هایی را که بازدید می کنید ذخیره می کند. به این ترتیب، در بازدیدهای مکرر، رایانه شما مجبور نیست دوباره همه اطلاعات را از آن وب سایت دانلود کند. به جای آن می تواند یک نسخه محلی را بارگیری کند. در حالت ایده‌آل، این باعث صرفه جویی در زمان می شود - به خصوص اگر اینترنت پرسرعتی ندارید یا به وب سایت هایی با تصاویر زیاد مراجعه می کنید.

 

خوشبختانه، پاک کردن اطلاعات مرورگر شما ساده و بدون خطر است. فقط مطمئن شوید که هیچ رمز عبور ذخیره شده را پاک نکنید! همچنین می توانید مرورگر خود را طوری پیکربندی کنید که هر بار که بسته می شود، داده های مرور شما به طور خودکار پاک شود.

 

آیا باید از پاک کننده های شخص ثالث استفاده کنید؟

انواع مختلفی از برنامه های شخص ثالث برای پاکسازی فایل های موقت، حذف فایل های بزرگ و استفاده نشده و پاک کردن داده های مرورگر شما در دسترس هستند. به طور کلی، این برنامه ها هیچ کاری را که نتوانید خودتان یا با ابزارهای تعبیه شده در ویندوز 11 انجام دهید، ارائه نمی دهند، اما گزینه ای با یک کلیک را ارائه می دهند که می تواند راحت باشد.

 

اخطار: بسیاری از این برنامه ها شامل برنامه های ناخواسته دیگری هستند یا سعی در نصب آن ها دارند. آنها همچنین ممکن است به شما در مورد تهدیدات "سلامت رایانه" شما هشدار دهند تا شما را متقاعد کنند که یک محصول دیگر یا یک اشتراک ممتاز بخرید. در بیشتر موارد، این بیهوده است و باید نادیده گرفته شود.

 

محبوب ترین گزینه CCleaner است . CCleaner را می توان طوری پیکربندی کرد که هر یک از فایل های تولید شده و ذخیره شده توسط مرورگر، ویندوز و ده ها برنامه دیگر را که ممکن است در رایانه خود داشته باشید پاک کند. تنظیمات پیش فرض CCleaner بسیار ایمن هستند - فایل های موقت تولید شده توسط ویندوز و برخی از برنامه های پشتیبانی شده را پاک می کند، سطل بازیافت (recycle bin) را خالی می کند و برخی از داده های مرورگر شما مانند تاریخچه، کوکی ها و حافظه پنهان را حذف می کند.

 

مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11, نحوه ی آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت مرحله ای, نکاتی برای آزاد کردن فضا در ویندوز 11

تنظیمات پیش فرض CCleaner

 

اگر می‌خواهید مواردی را که CCleaner پاک می‌کند تغییر دهید یا از برگه Advanced استفاده کنید، مطمئن شوید که ابتدا آن را دوباره بررسی کنید. حذف تصادفی رمزهای عبور ذخیره شده در مرورگر شما می تواند منجر به کارهای غیر ضروری زیادی شود.

 

رجیستری را پاک نکنید

CCleaner و سایر برنامه های شخص ثالث شامل پاک کننده های رجیستری هستند. پاک کننده های رجیستری با حذف کلیدهای رجیستری قدیمی، وعده صرفه جویی در فضا، بهبود پایداری سیستم و اجرای سریع تر رایانه شما را می دهند. از آنها استفاده نکنید. اگر می خواهید، همیشه از رجیستری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

آزاد کردن سریع مقداری فضا در ویندوز 11, مراحل آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری, آزاد کردن فضا در ویندوز 11 به صورت تصویری

روی "yes" کلیک کنید.

 

رجیستری ویندوز جایی است که ویندوز 11 و بسیاری از برنامه های نصب شده شما تنظیمات خود را ذخیره می کنند. این است که چگونه ویندوز 11 می داند کجا برنامه ها را پیدا کند، چه برنامه هایی با یک نوع فایل خاص مرتبط هستند، از چه تنظیماتی هنگام اجرا شدن یک برنامه استفاده کند، و موارد بی شماری دیگر. رجیستری از "کلیدها" تشکیل شده است که مشابه پوشه ها هستند و هر کلید می تواند چندین "مقدار" را که مانند فایل ها هستند، در خود جای دهد. هر کلید با عملکرد یا برنامه خاصی در رایانه مرتبط است و هر مقدار تنظیم خاصی را کنترل می کند. اگر دقت کرده باشید، تغییر رجیستری می‌تواند روشی مفید برای شخصی‌سازی ویندوز باشد.

 

گاهی اوقات وقتی یک برنامه حذف می شود، کلیدهای رجیستری مرتبط با آن برنامه باقی می مانند. با این حال، این کلیدهای فردی کوچک هستند. حتی اندازه کل رجیستری روی رایانه‌ای که سال‌ها استفاده می‌شود در مقایسه با ظرفیت ذخیره‌سازی هارد دیسک‌های مدرن کوچک خواهد بود.

 

حذف یا تغییر کلیدهای رجیستری خطراتی دارد. حذف کلیدی که برای ویندوز 11 ضروری است می تواند سیستم عامل را خراب کند. حذف یک کلید ضروری برای برنامه ای که نصب کرده اید می تواند آن برنامه را خراب کند. CCleaner بسیار خوب طراحی شده است و بعید است که چنین مشکلی ایجاد کند. با این حال، خیلی بهتر است که چند مگابایت فضای ذخیره سازی را از دست بدهید تا اینکه به طور تصادفی چیزی مهم را از رجیستری خود حذف کنید.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------