هشدار سپر ایمنی گوگل پلی درخصوص برنامه روبیکا/ گوگل، اپلیکیشن ایرانی را بلاک کردروبیکا،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

گوگل پلی امروز با انتشار اعلانی برای کاربران اعلام کرد که برنامه روبیکا از اطلاعاتی شخصی آن‌ها سو استفاده می‌کند و به جاسوسی از اطلاعاتی نظیر پیامک‌ها، تصاویر، فایل‌های صوتی و تاریخچه تماس‌ها می‌پردازد. گوگل پلی از کاربران درخواست دارد این برنامه را از دستگاه خود حذف کنند.

 

پس از اینکه سال گذشته جنجال‌های فراوانی در مورد ساخت حساب‌های کاربری جعلی در روبیکا به راه افتاد گوگل پلی این برنامه را از سرویس خود حذف کرد. اما چندی قبل شاهد بودیم که این برنامه بازهم از طریق این سرویس در دسترس کاربران قرار گرفت. اکنون گوگل پلی بار دیگر اعلام می‌کند که بررسی اطلاعات و دیتای رد و بدل شده از آن نشان می‌دهد که روبیکا به جاسوسی از اطلاعات شخصی کاربران مشغول است. به این ترتیب انتظار می‌رود در آینده نزدیک این برنامه بازهم از این سرویس حذف شود.

 

سپر دفاعی گوگل پلی که آن را با عنوان Play Protect می‌شناسیم امروز با انتشار اعلانی برای کاربران روبیکا هشدار داد که این برنامه از اطلاعات شخصی آن‌ها سو استفاده می‌کند. همچنین کاربرانی که این برنامه را بر روی دستگاه‌های خود نصب دارند در صورت مراجعه به بخش Play Protect و اسکن کردن برنامه‌های خود می‌توانند این پیغام را مشاهده کنند. در صورتی که کاربر این برنامه نباشید نیز در هنگام دانلود و نصب این برنامه با این اخطار روبرو خواهید شد.

 

در بخشی از پیغام نمایش داده شده توسط سرویس گوگل پلی آمده است: «این برنامه در تلاش است از اطلاعات شخصی شما همچون پیام‌های SMS، تصاویر، فایل‌های صوتی ضبط شده یا تاریخچه تماس‌های شما جاسوسی کند». گوگل پلی همچنین به کاربران خود هشدار داده است که اگر این برنامه و سازنده آن‌ را هم می‌شناسید بازهم از آن استفاده نکنید و حتی آن را از دیگر منابع نیز دریافت و نصب نکنید.

 

روبیکا،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

به این ترتیب باید گفت که اطلاعات رد و بدل شده در قالب برنامه روبیکا از سوی گوگل مشکوک اعلام شده است. باید توجه داشت که منبع دسترسی و نصب این برنامه تفاوتی در ماهیت فعالیت آن ندارد و روبیکا در پلتفرم خود مشغول انجام فعالیت‌هایی است که گوگل آن را به مثابه جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران تلقی می‌کند. به همین دلیل به کاربران توصیه می‌شود روبیکا را سریعاً از دستگاه خود پاک کرده و حداقل تا روشن شدن موضوع و انتشار توضیحات تیم پشتیبان این برنامه، آن را نصب نکنند.

 

این اطلاعاتی در حالی امروز از سوی گوگل پلی منتشر شد که با فیلترینگ گسترده پیا‌م‌ رسان‌های خارجی همچون واتس‌اپ، اینستاگرام و تلگرام قرار بود «سوپراپلیکیشن روبیکا» به عنوان یک پلتفرم جایگزین توسط کاربران داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. به نظر می‌رسد که انتشار این اطلاعات از سوی گوگل پلی نه تنها سبب شود که کاربران داخلی آن را تحریم کنند بلکه کاربران کنونی روبیکا نیز دست از استفاده از آن بردارند.

 

تاکنون نگرانی‌ها و مشکلات امنیتی مختلف سبب شده است کاربران علاقه چندانی به استفاده از پلتفرم‌های داخلی در حوزه پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نداشته باشند. اکنون تشخیص روبیکا به عنوان یک بدافزار توسط سپر ایمنی گوگل مطمئناً به این نگرانی‌ها دامن خواهد زد و نشان خواهد داد که باور کاربران از این بابت بی‌جا نبوده است.

 

چندی پیش اطلاعاتی منتشر شد که نشان می‌داد چیزی در حدود 5 هزار میلیارد تومان به منظور جایگزینی اینستاگرام با برنامه ایرانی روبیکا هزینه شده است. اطلاعاتی که با انتقادات مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از کاربران و مسئولان کشور روبرو شد و حواشی مختلفی را در پی داشت.

 

دیجیاتو

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خرید لپ تاپ, لپ تاپ اقتصادی,لپ تاپ قسطی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022