آیفون دوباره گران شد | قیمت آیفون ۱۳ غیر قابل باور شد! ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی
دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه افزایش قیمت آیفون بخاطر کاهش تولید است و ربطی به خبر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ از رویه مسافری ندارد، گفت: موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار در برگیرنده کل مدل‌های اپل و ۷ یا ۸ مدل دیگر از برندهاست که هیچ محدودیتی برای واردات این موبایل‌ها وجود ندارد، اما آیفون ۱۴ مجوز واردات نگرفته است. 

 به گزارش ایسنا، واردات آیفون ۱۴ به کشور با حواشی همراه بوده و در ماه‌های اخیر رجیستر شدن یا نشدن آن در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. در جدیدترین اقدام هم سازمان توسعه تجارت طی ابلاغیه‌ای به گمرگ از اول اسفندماه سال جاری، ورود آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن به عنوان کالای همراه مسافر یا پستی را ممنوع اعلام کرده است. هنوز مشخص نیست این تصمیم دائمی است یا خیر، اما دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی بخشی از ابهامات این موضوع را برطرف کرده است.

 

مهدی عبقری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به شکل مسافری موضوع جدیدی نیست، تصریح کرد: این موضوع قبلا هم در مبادی ورودی اعلام می‌شد. تنها تفاوت این است که ابلاغ‌های قبلی زمان داشت و تمدید می‌شد، اما این بار اعلام شده تا اطلاع ثانوی ممنوعیت ادامه دارد.

 

وی با بیان اینکه تاکنون کسانی که از رویه مسافری برای واردات موبایل قاچاق به کشور استفاده می‌کردند، اخبار این حوزه را به شکل دیگری مطرح می‌کردند، گفت: گوشی همراه مسافری باید در بدو ورود ثبت شود و با توجه به طرح رجیستری وقتی موبایل ثبت نشده، فقط یک ماه قابل استفاده است.

 

عبقری در پاسخ به اینکه آیا خبر ممنوعیت واردات آیفون مسافری بر قیمت‌ سایر مدل‌های آیفون تاثیر داشته؟ تصریح کرد: این موضوع تاثیری بر قیمت موبایل نداشته است. اگر اخیراً قیمت سایر مدل‌های برند آیفون افزایش یافته به این دلیل است که با توجه به تولید آیفون ۱۴، تولید مدل‌های قبلی کاهش یافته، بازرگانان سخت‌تر مدل‌های قبلی را پیدا می‌کنند و منجر به افزایش قیمت شده است. تعطیلات عید چین هم بر این وضعیت تاثیر داشته است.

 

وی درباره تعیین تکلیف موبایل‌های آیفون ۱۴ وارد شده تاکنون نیز اظهار کرد: مسافر واقعی کالای آیفون ۱۴ را سوم تا دهم مهر ماه وارد کرده، چرا که در آن مقطع به مبادی ورودی اعلام نشده بود که نمی‌توانند این کالا را ثبت کنند. اما از دهم مهرماه این موضوع اعلام شده است. در این فاصله زمانی حدود ۸۰۰۰ آیفون ۱۴ به کشور وارد شده که رجیستر هم شده است. مابقی چون ثبت مسافری نمی‌شده، قاچاق بوده است. بارها هم اعلام شده که موبایل‌های وارد شده از طریق رویه مسافری، تجاری نیست و نباید خرید و فروش شود.

 

دبیر انجمن موبایل در پاسخ به اینکه تکلیف آیفون‌های ۱۴ که اکنون دست مردم است چه می‌شود، تصریح کرد: این افراد کالای قاچاق خریده‌اند و در این رابطه دولت باید تصمیم‌گیری کند.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا ممنوعیت واردات برای سایر گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار هم مطرح هست یا خیر؟ گفت: این موضوع در مورد سایر موبایل‌ها مطرح نیست. حتی S۲۳، جدیدترین مدل سامسونگ، ۱۲ مهر در دنیا رونمایی شد و ۱۹ مهر کف بازار ایران بود.

 

به طور کلی به گفته دبیر انجمن موبایل، موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار در برگیرنده کل مدل‌های اپل و ۷ یا ۸ مدل از دیگر برندهاست. هیچ محدودیتی برای واردات این موبایل وجود ندارد، اما آیفون ۱۴ به هر دلیلی که ما هم از آن مطلع نیستیم، مجوز واردات نگرفته است. در این شرایط هم دیگر فرقی ندارد رویه مسافری یا تجاری باشد و در هر دو حالت سامانه همتا نمی‌تواند ثبت رجیستری را انجام دهد.

 

گفتنی است پیش از این ابلاغیه نیز در آخرین اظهارنظرها، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود که که واردات رسمی و تجاری آیفون انجام نخواهد شد و درباره رجیستری آیفون ۱۴ وارد شده از طریق رویه مسافری نیز هنوز تصمیم گرفته نشده است.

 

قیمت آیفون ۱۳ غیر قابل باور شد! | ورود آیفون ۱۴ همراه مسافر هم ممنوع شد 

به گزارش همشهری آنلاین، انتشار نقل‌قولی از سخنگوی وزارت صمت درباره رجیستر شدن آیفون۱۴ در روزهای اخیر دوباره سر این بحث کهنه را در رسانه‌ها باز کرد اما واقعیت امر این است که هنوز هیچ تغییری در سیاست‌های وارداتی درخصوص این گوشی خاص ایجاد نشده است.

 ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

امید قالیباف در واکنش به این موضوع، خبر منتشر شده را قدیمی دانست و اعلام کرد هنوز تصمیمی درباره رجیستر شدن آیفون ۱۴ گرفته نشده و انجمن واردکنندگان نیز اعلام کرد گوشی آیفون۱۴ چه به‌ صورت مسافری و چه تجاری همچنان امکان ثبت در سامانه رجیستری و واردات ندارد.

 

این در حالی است که محصول جدید شرکت اپل هنوز پا به بازار ایران نگذاشته اما قیمت‌ها را دستخوش تغییر کرده است.

 

با گذشت ۵‌ماه از رونمایی آیفون۱۴در دنیا، هنوز در ایران کد وارداتی برای این مدل گوشی در وزارت صمت صادر نشده و ثبت آن در سامانه رجیستری انجام نمی‌شود.

 

گوشی‌هایی هم که با رویه مسافری وارد شده‌اند یا به‌طور موقت فعال شده‌اند و استفاده‌کنندگان ناچارند ماهانه این مجوز موقت را تمدید کنند تا زمانی که تصمیم‌سازان برای رجیستری این گوشی پرحاشیه برگ جدیدی رو کنند.

 

اما در همین مدت قیمت مدل قدیمی‌تر آیفون در بازار ۲برابر شده است. مشاهده‌های میدانی خبرنگاران همشهری و پیگیری قیمت انواع گوشی‌های آیفون۱۳ حاکی از افزایش ۶۰ تا ۱۰۰درصدی قیمت به‌ویژه قیمت آیفون۱۳ پرومکس است که تا ۱۱۰ میلیون تومان نیز در بازار قیمت می‌خورد؛ رقمی که نسبت به میانگین قیمت شهریورماه ۲ برابر است. قیمت آیفون۱۳پرومکس ابتدای آذر امسال ۵۴ تا ۵۵ میلیون تومان بود.

 

البته تغییرات چشمگیر نرخ ارز در این بازه زمانی نیز عاملی است که قطعا بر قیمت انواع گوشی‌ها به‌ویژه گوشی‌های پرچمدار تأثیر گذاشته است. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در این‌باره به همشهری گفت: نوسان قیمت انواع گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلاری چون ارز واردات آنها در سامانه نیما تامین می‌شود در ماه‌های اخیر بین ۷ تا ۸درصد بوده است اما درباره انواع گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار شرایط متفاوت است.

 

مهدی‌ عبقری اضافه کرد: تامین ارز واردات گوشی‌های پرچمدار بالای ۶۰۰ دلار از طریق صادرات خود انجام می‌شود و نرخ این نوع ارز تقریبا با ارز آزاد یکی است. در نتیجه تمام گوشی‌های آیفون، ۵ مدل گوشی سامسونگ و یک مدل گوشی‌ شیائومی که گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلاری هستند در چندماه اخیر افزایش قیمت بیشتری داشته‌اند.

 

 واردکننده خاص نداریم

 ابهام در زمینه رجیستری آیفون۱۴ شایعاتی را نیز در زمینه دلایل این امر باعث شده است. برخی فروشندگان موبایل تأخیر در آغاز روند رجیستری این گوشی را واردات حجم بالایی از آیفون۱۳ توسط برخی واردکنندگان خاص می‌دانند.

 

دبیر انجمن واردکنندگان این ادعا را رد کرد و درباره افزایش قیمت آیفون۱۳ گفت: در کنار تغییرات نرخ ارز در داخل کشور ما با تعطیلات ۲هفته‌ای در چین که سازنده این گوشی‌هاست نیز مواجه بوده‌ایم و این به نوسان قیمت‌ها افزود اما دلیل اصلی گران شدن آیفون۱۳ توقف تولید این گوشی از سوی شرکت سازنده است که قیمت‌ها را نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا بالا برده است.

 

به‌گفته عبقری، تولید شرکت‌های واردکننده در ماه‌های اخیر برای پیدا کردن و خرید آیفون۱۳با توجه به حجم تقاضای داخلی، با مشکل مواجه بوده‌اند و ۲‌ماه است که هیچ شرکتی نتوانسته این گوشی را وارد کند چون شرکت اپل با رونمایی از محصول جدید، تولید محصول قبلی را برای چندماه متوقف می‌کند، اما با از سرگیری تولید و عرضه جهانی، قیمت این گوشی قطعا کاهش خواهد یافت.

 

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل همچنین ارزش واردات موبایل از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه را ۳میلیارد دلار عنوان کرد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------