طرز تهیه ماهی قزل آلا در فر و توسترطرز تهیه ماهی قزل در فر

 

طرز تهیه ماهی قزل آلا در فر

برای پخت ماهی قزل از روش های متفاوتی استفاده می شود این ماهی به دلیل پرورشی بودن از بوی کمتری برخوردار است و افرادی که ماهی دوست ندارند برای شروع ماهی قزل آلا را به آن ها پیشنهاد می کنیم.

طرز تهیه ماهی قزل در فر:

مواد لازم برای پخت ماهی قزل در فر :

 ماهی قزل آلا 1 عدد 
 پیاز بزرگ  1 عدد
 فلفل دلمه ای بزرگ  1 عدد
 نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 زعفران دم کرده به مقدار لازم
 آبلیموی تازه به مقدار لازم
 لیموترش تازه در صورت تمایل 1 عدد 

 

طرز پخت ماهی قزل آلا در فر :

برای تهیه ماهی قزل در فر، ابتدا ماهی قزل را تمیز بشویید پولک های آن را بتراشید و شکم آن را باز کنید و کاملا تمیز کنید. برای تهیه ی ماهی قزل آلا به صورت ساده این کار را انجام بدهید بعد از اینکه ماهی را شستید آن را با نمک و فلفل سیاه و زعفران و آبلیموی تازه مزه دار کنید میزان آن به خودتان بستگی دارد. از این ادویه ها داخل شکم ماهی و روی پوست آن بزنید. سپس اجازه بدهید حدود 2-3 ساعت به همین صورت باقی بماند.

 

پس از آن داخل ظرف پیرکسی را چرب کنید. کف آن پیازهای حلقه شده و فلفل دلمه ای حلقه شده و چندحلقه لیموترش تازه را بچینید و بعد ماهی را به صورت کامل روی آن ها قرار بدهید سپس فویلی روی آن بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

 

ظرف پیرکس را داخل فر قرار بدهید شعله ی پایینی فر را روشن کنید و دمای آن را روی 180 درجه قرار بدهید هنگام پخت ماهی آب می اندازد اجازه بدهید تا با آب خودش کامل بپزد زمانی که آب آن رو به اتمام است فویل را از روی تابه بردارید و گریل روی فر را روشن کنید تا روی ماهی هم سرخ و طلایی شود.

 

با این روش پخت ماهی قزل آلا داخل فر، ماهی سرخ نمی شود و تمام خواص ماهی باقی می ماند.

 

روشی دیگر برای درست كردن ماهی قزل آلا در فر به صورت شکم پر :

طرز پخت ماهی قزل آلای شکم پر در فر

 

مواد لازم برای ماهی قزل آلای شکم پر در فر :

ماهی قزل آلا 1 عدد
سبزی (گشنیز و مقدار خیلی کم شنبلیله) 300 گرم خرد شده
پیاز 1 عدد
سیر 2 حبه
تمرهندی 2 قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده به مقدار لازم
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم

 

طرز تهیه ماهی شکم پر در فر :

برای تهیه ماهی شکم پر باید به همان روش قبلی ماهی را تمیز کنید و با نمک و فلفل سیاه و زعفران و آبلیمو مزه دار کنید. در همین حین مزه دار شدن پیاز را نگینی خرد کنید و داخل تابه ای تفت بدهید اجازه بدهید پیاز نرم و کمی طلایی شود.

 

سپس تمرهندی را داخل ظرفی قرار بدهید و آب جوش روی آن بریزید. سیرها را ریز خرد کنید و به پیاز اضافه کنید تا کمی طلایی شود، سبزی های خرد شده را به آن اضافه کنید و تفت بدهید نمک و فلفل و زردچوبه را به آن بیافزایید و هم بزنید با قاشق روی تمرهای داخل آب فشار بدهید تا خوب به خورد آب جوش برود.

 

سپس آن را روی صافی قرار بدهید و با قاشق له کنید تا عصاره و ترشی آن خارج شود سپس آب تمرهندی را به سبزی ها اضافه کنید و اجازه بدهید تا با هم خوب بجوشند و همه ی مواد به خوبی مزه دار شوند. سپس این مواد را داخل شکم ماهی قرار بدهید و با سوزنی تمیز که روی گاز گرفته اید و نخ بدوزید.

 

اکنون تابه ای پیرکس را چرب کنید و ماهی را وسط آن قرار بدهید. روی آن فویلی بکشید و چند سوراخ روی آن بزنید و داخل فر با دمای 180 درجه قرار بدهید ماهی آب می اندازند اجازه بدهید تا آب ماهی کشیده شود و خوب پخته شود زمانی که هنوز مقدار خیلی کمی آب کف آن قرار دارد فویل را بردارید و گریل رو را روشن کنید. تا روی ماهی سرخ شود و آب آن هم تمام شود بدون اینکه بسوزد.

 

درست کردن ماهی قزل در فر

 

نکاتی برای تهیه ماهی قزل آلا در فر و توستر :

برای پخت ماهی قزل آلا در توستر به همان 2 روش بالا انجام بدهید با این تفاوت که دمای توستر را باید بالاتر قرار بدهید زیرا گرمای آن بیشتر است.

 

دقت کنید برای تهیه ی ماهی داخل فر یا توستر دمای بالا را قرار بدهید تا حدی که ظرف شما نشکند و ماهی مغز پخت شود اجازه ندهید با دمای کم و در مدت طولانی بپزد زیرا آب و چربی ماهی شما کشیده و خشک می شود.

 

با این روش ها می توانید از ماهی های دیگر هم استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------