طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی به روش های متفاوتمرغ شکم پر شمالی,طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی,مرغ شکم پر گیلانی در قابلمه

مرغ شکم پر گیلانی در قابلمه

 

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی به روش های مختلف

مرغ شکم پر یکی از غذاهای شیک و مجلسی و بسیار خوشمزه ایرانی است که با مواد متنوعی و با دستورهای متنوعی پخته می شود. در ادامه با چند روش آن آشنا می شوید.

طرز تهیه مرغ شکم پر گیلانی:

مرغ شکم پر گیلانی که با مواد ترش و سبزی معطر تهیه می شود معروف به استان گیلان است. این غذا را به همراه کته رشتی با برنج شمالی سرو می کنند. لازم به ذکر است که مرغ شکم پر و مرغ ترش از غذاهای بسیار لذیذ خطه شمال هستند.

 

مواد لازم برای 4 نفر :

 مرغ کامل 1 عدد
 سبزیجات معطر سرخ شده به مقدار لازم
 گردوی پودر شده  3 قاشق غذا خوری
 رب انار 2 قاشق غذا خوری
 رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذا خوری
 انواع آلو و آلوچه های ترش به مقدار لازم
 کشمش نصف قاشق غذاخوری
روغن و نمک و فلفل به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم
گلپر به مقدار کم
پیاز 1 عدد
سیر 2-3 حبه

 

طرز تهیه مرغ شکم پر رشتی :

برای تهیه مرغ شکم پر خوشمزه به روش گیلانی در ابتدا، مرغ درسته را حدود دو تا سه ساعت داخل یک کاسه قرار بدهید و روی آن را نمک و آب و سرکه سفید بریزید به قدری که درون محلول شناور شود و بوی بد و تند مرغ از بین برود.

 

سپس با انواع ادویه مانند نمک و پودر سیر و زردچوبه و ادویه های دلخواه خود تمام مرغ را ماساز بدهید تا به خوبی مزه دار شوند. یک تابه عمیق برداشته و با روغن روی حرارت قرار بدهید. همه ی اطراف مرغ را درون روغن داغ سرخ کنید. تا رنگ آن طلایی شود. 

 

در حین سرخ کردن مرغ، زرشک و قیسی و کشمش را خیس کنید. پیاز را رنده کنید. داخل تابه ای کمی روغن بریزید و روی حرارت قرار بدهید تا داغ شود. سپس پیازهای رنده شده را به آن اضافه کنید و تفت بدهید. زمانی که پیازها سبک و طلایی شدند، سیر را رنده و به آن اضافه کنید. و تفت بدهید سپس زردچوبه را به آن اضافه کرده و تفت بدهید.

 

رب گوجه و رب انار به آن اضافه کنید و تفت بدهید. سپس به آن چند قاشق سبزی معطر سرخ شده اضافه کنیم. اگر سبزی ها سرخ نشده بودند بعد از سیر به آن ها اضافه کنید. آلوهای خیس خورده را به آن اضافه کرده و تفت بدهید. از روی حرارت برداشته و بگذارید خنک شود.

 

می توان مقدار رب انار و گلپر را زیاد و یا کم کرد. 

 

پس از آماده شدن سس و سرخ شدن مرغ، آن را با مخلوط سبزی معطر پر کنید. و انتهای آن را بدوزید و ران های آن را با نخ به هم متصل کنید، و داخل ظرف پیرکس و یا ظرف مناسب قرار بدهید و روی آن فویل بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. و داخل فر به مدت 2 ساعت درون فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار بدهید. بعد از 2 ساعت داخل آن چنگال بزنید اگر پخته بود، فویل را بردارید و گریل رویی را روشن کنید. تا روی مرغ شما برشته شود.

 

این غذا را با کته رشتی سرو کنید.

 

طرز تهیه مرغ شکم پر مازندرانی :

مرغ شکم پر شمالی در قابلمه,مرغ شکم پر ترش,مرغ شکم پر گیلانی

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی در قابلمه

 

مواد لازم برای تهیه مرغ شکم پر مازندرانی :

 سبزی معطر ( گشنيز، جعفری، برگ سير تازه )  400 گرم
 پياز رنده شده متوسط 1 عدد
گردو پودر شده  100 عدد
 رب انار  2 قاشق سوپخوری
نمك و فلفل و ادويه به ميزان لازم
 زعفران دم شده به ميزان لازم
 مرغ 1 عدد ( 1/5 كيلو گرم )
آلو 10 تا 15 عدد
زرشک 3 قاشق سوپخوری

طرز تهیه مرغ شکم پر :

پياز رنده شده را تفت می دهيم تا كمی طلايی بشود بعد سبزی خرد شده را اضافه كرده كمی تفت مي دهيم، آلو خرد شده و زرشک را اضافه كرده نمک و فلفل و ادويه را اضافه می كنيم، رب انار را اضافه مي كنيم و بعد گردو را اضافه می كنيم، تمامی مواد را خوب مخلوط كرده درون شكم مرغ را با اين مواد پر كرده و آن را می دوزيم، مرغ را درون روغن سرخ كرده و با چند عدد آلو و كمی آب می گذاريم بپزد.

 

مرغ شکم پر مازندرانی با الو :

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی,مرغ شکم پر گیلانی در قابلمه,طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی در قابلمه

نحوه ی پخت مرغ شکم پر شمالی

 

مواد لازم برای مرغ شکم پر شمالی :

 مرغ کامل  1 عدد
آلوبخارا یا آلو یا قیسی محلی  حدود 10-12 عدد
 سبزی مرغ شکم پر شمالی (گشنیز،جعفری،نعنا،خانواده و چوچاق) نصف پیمانه
پیاز بزرگ  1 عدد
 ساقه ی سیر 2 عدد برش 10 سانتی
 سیر چند حبه
گردو آسیاب شده نصف پیمانه
 رب انار یا رب آلوچه یا رب ازگیل یا مخلوطی از هر سه 3 قاشق ‌غذاخوری
 زعفران آب کرده به مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز، آویشن به مقدار لازم
زردچوبه، زنجبیل به مقدار لازم
پودر سیر به مقدار لازم

 

طرز تهیه مرغ شکم پر مازندرانی با الو :

ابتدا مرغ را با پوست تمیز بشویید، سپس روی و داخل آن را با پیاز، زعفران، نمک و فلفل سیاه مزه دار کنید می توانید با سرنگ مقداری از این مواد (نمک و زعفران و فلفل سیاه را به داخل گوشت مرغ تزریق کنید و در یخچال به مدت یک روز قرار بدهید، سپس پیاز را نگینی خرد کنید و با کمی روغن تفت بدهید، سپس مغز گردوهای پودر شده را به آن اضافه کنید و تفت بدهید، مراقب باشید نسوزند و تلخ شوند. سپس سبزی را به آن اضافه کنید و تفت بدهید.

 

سبزی شمال را می توانید به صورت فریز و یا تازه استفاده کنید. ساقه ی سیر را اضافه کنید تا این غذا را بسیار خوش عطر و بو کند. ادویه ها را اضافه کنید و تفت بدهید. رب انار را اضافه کنید. و تفت بدهید. در صورت تمایل می توانید کمی رب گوجه به آن اضافه کنید. اجازه بدهید مواد با هم خوب مخلوط شوند سپس زیر آن را خاموش کنید. 

 

چهار طرف مرغ را داخل روغن تفت بدهید تا حدی که طلایی شود و خشک نشود. سپس از مواد آماده شده داخل مرغ بریزید. و چند تا آلو داخل آن قرار بدهید دوباره از مواد داخل آن بریزید و باز آلو قرار بدهید. و در پایان انتهای آن را بدوزید.

 

این مرغ را می توانید به دو روش بپزید. آن را داخل ظرف مخصوصی قرار بدهید و روی آن فویل بکشید و روی آن چند سوراخ ایجاد کنید و در فر بگذارید و به مدت 2 ساعت در دمای 200 درجه بپزید و پس از پخت فویل را بردارید و روی آن را طلایی کنید و یا آن را در سس داخل قابلمه بپزید؛ به این صورت که مرغ را داخل قابلمه ای مناسب قرار بدهید. و مقداری آب (حدود 1-2 لیوان) داخل اضافه های سس داخل شکم مرغ بریزید و مخلوط کنید. 

 

سپس آن را اطراف مرغ بریزید به صورتی که کف مرغ را سس بگیرد در این روش می توانید انتهای شکم مرغ را ندوزید اما مراقب باشید آب داخل شکم آن نرود که سس بیرون نیایند. سپس چند عدد آلو داخل سس اطراف مرغ بریزید.

 

در قابلمه را بگذارید و اجازه بدهید بجوشد، زیر شعله را متوسط رو به پایین قرار بدهید. پس از جوشیدن هر نیم ساعت یکبار آن را بچرخانید و اجازه بدهید همه ی اطراف آن به خوبی بپزد در این روش مرغ به خوبی مزه دار می شود. در این روش گوشت مرغ آبدارتر و خوشمزه تر می شود.

 

البته می توانید به دو روش بپزید و روش مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید.

 

مرغ شکم پر گیلانی در قابلمه,طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی در قابلمه,سبزی مرغ شکم پر شمالی

پخت انواع مرغ شکم پر شمالی

 

نکاتی برای تهیه مرغ شکم پر :

• برای تهیه ی ساقه ی سیر، زمانی که سیر تازه وارد بازار شد، ساقه های خوب آن را جدا کرده و به برش های 5-10 سانت برش بزنید و داخل فریزر قرار بدهید.

 

• به جای رب انار می توانید از رب آلوچه یا رب ازگیل اضافه کنید. یا ترکیبی از 3 تا رب استفاده کنید.

 

• اگر دسترسی به سبزی شمال ندارید از گشنیز و جعفری و نعنا یا پونه، و ریحان استفاده کنید.

 

• برای تهیه ی مرغ شکم پر ترش، از رب انار ترش استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------