آشنایی با فوق العاده ترین خواص تخم مرغتخم مرغ

از خواص تخم مرغ چه می دانید؟

 

تحقیق در مورد تخم مرغ و خواص آن:

تخم مرغ، یکی از محصولات پر مصرف در تمام دنیاست که اغلب به عنوان یک منبع عالی از پروتئین شناخته می شود. اما آیا شما می دانید که تخم مرغ به دلیل داشتن ترکیباتی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، به عنوان یکی از مواد غذایی مفید برای سلامتی بدن شناخته می شود؟ در این مقاله بیتوته، تحقیق درباره تخم مرغ و خواص تخم مرغ برای بهبود سلامتی بدن پرداخته شده است.

فواید تخم مرغ برای سلامتی :

تخم مرغ هزاران سال است که یک غذای اصلی برای انسان بوده است و به دلیل تطبیق پذیری، هزینه کم و محتوای مغذی فراوان، یک غذای محبوب در سراسر جهان باقی مانده است. با این حال، تخم مرغ همچنین مرکز برخی از مناقشات بهداشتی، به ویژه در مورد خطرات کلسترول و آلرژی بوده است. این مقاله به بررسی فواید و مضرات احتمالی تخم مرغ می پردازد تا دیدگاهی جامع ارائه دهد.

 

ترکیبات غذایی تخم مرغ :

تخم مرغ، به ویژه زرده، پر از مواد مغذی است. یک تخم مرغ آب پز بزرگ حاوی:

 

– 6 گرم پروتئین که حدود 12 درصد از مصرف روزانه توصیه شده برای زنان متوسط ​​و 10 درصد برای مردان متوسط ​​است.

– ویتامین هایی مانند ویتامین A، چندین ویتامین B (از جمله B2، B5، B12) و مقادیر کمی ویتامین D.

– مواد معدنی ضروری مانند آهن، فسفر و سلنیوم.

– کاروتنوئیدهایی مانند لوتئین و زآگزانتین که برای سلامت چشم مفید هستند.

– کولین، یک ماده مغذی مهم برای سلامت مغز است که تخم مرغ یکی از بهترین منابع غذایی است.

– همچنین شایان ذکر است که تخم مرغ منبع کاملی از پروتئین است، به این معنی که تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن ما را تامین می کند.

 

فواید خوردن تخم مرغ برای سلامتی

1. پروتئین و مواد مغذی ضروری

پروتئین موجود در تخم مرغ بسیار زیست دسترس است، به این معنی که بدن ما می تواند به طور موثر از آن استفاده کند. به نگهداری، رشد و ترمیم بدن کمک می کند. سایر مواد مغذی موجود در تخم مرغ، مانند ویتامین ها، مواد معدنی و کولین، از طیف وسیعی از عملکردهای بدن از جمله ایمنی، تولید انرژی و سلامت مغز پشتیبانی می کنند.

 

2. سلامت چشم

تخم مرغ سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند لوتئین و زآگزانتین است که برای حفظ سلامت چشم بسیار مهم هستند. این مواد به محافظت از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند و می توانند به تاخیر در پیشرفت دژنراسیون ماکولا و آب مروارید مرتبط با سن کمک کنند.

 

3. سیری و مدیریت وزن

تخم مرغ سرشار از پروتئین است که به افزایش احساس سیری کمک می کند. در نتیجه، آنها می توانند به کنترل اشتها و حمایت از مدیریت وزن کمک کنند. مطالعات نشان داده اند که خوردن یک صبحانه با پروتئین بالا، مانند تخم مرغ، می تواند منجر به گرسنگی کمتر و دریافت کالری در طول روز شود.

 

خاصیت تخم مرغ

مدیریت وزن یکی از خاصیت تخم مرغ می باشد

 

4. کلسترول HDL "خوب" را افزایش می دهد

خوردن تخم مرغ به طور مداوم منجر به افزایش سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) می شود که در طول تاریخ با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مرتبط بوده است.

 

5. حاوی کولین است

کولین یک ماده مغذی است که اکثر مردم حتی از وجود آن اطلاعی ندارند، اما یک ماده فوق العاده مهم است و اغلب با ویتامین های B گروه بندی می شود. یک ماده مغذی مهم که اکثر مردم به اندازه کافی از آن دریافت نمی کنند.

 

کولین برای ساخت غشای سلولی استفاده می شود و در تولید مولکول های سیگنالینگ در مغز همراه با عملکردهای مختلف دیگر نقش دارد.

 

علائم کمبود کولین جدی است، بنابراین خوشبختانه در اکثر افراد سالم و غیر باردار نادر است، عمدتاً به این دلیل که بدن کولین تولید می کند.

 

تخم مرغ کامل منبع عالی کولین است. یک تخم مرغ حاوی بیش از 100 میلی گرم از این ماده مغذی بسیار مهم است.

 

6. با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند

کلسترول LDL به طور کلی به عنوان کلسترول "بد" شناخته می شود.

 

به خوبی شناخته شده است که داشتن سطوح بالای LDL با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

 

اما بسیاری از مردم نمی دانند که LDL بر اساس اندازه ذرات به زیرگروه هایی تقسیم می شود.

 

ذرات کوچک و متراکم LDL و ذرات بزرگ LDL وجود دارد.

 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که افرادی که ذرات LDL عمدتاً کوچک و متراکم دارند نسبت به افرادی که ذرات LDL عمدتاً بزرگ دارند در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی هستند.

 

حتی اگر تخم مرغ تمایل به افزایش خفیف کلسترول LDL در برخی از افراد داشته باشد، تصور می شود که خوردن تخم مرغ به جای ذرات کوچک و متراکم LDL، عمدتاً سطوح LDL بزرگ (یا شناورتر) را افزایش می دهد، که ممکن است ارتباط با کاهش خطر بیماری قلبی را توضیح دهد.

 

با این حال، برخی از مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف تخم مرغ با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی مرتبط است، بنابراین تحقیقات مختلط هستند و برای تأیید فواید مصرف تخم مرغ برای سلامت قلب، آزمایش های تصادفی سازی و کنترل شده بیشتری مورد نیاز است.

 

انشا در مورد تخم مرغ

داشتن امگا 3 فراوان از فوایدتخم مرغ بومی است

 

7. امگا 3 یا تخم مرغ های مرتعی تری گلیسیرید را کاهش می دهند

همه تخم مرغ ها یکسان ایجاد نمی شوند. ترکیب مواد مغذی آنها بسته به نحوه تغذیه و پرورش مرغ ها متفاوت است.

 

تخم مرغ هایی که در مراتع پرورش یافته اند و/یا با خوراک های غنی شده با امگا 3 تغذیه شده اند، دارای اسیدهای چرب امگا 3 بسیار بیشتری هستند.

 

اسیدهای چرب امگا 3 برای کاهش سطح تری گلیسیرید خون، یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی شناخته شده است.

 

مطالعات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ غنی شده با امگا 3 یک راه بسیار موثر برای کاهش تری گلیسیرید خون است. در یک مطالعه قدیمی، خوردن تنها پنج تخم مرغ غنی از امگا 3 در هفته به مدت سه هفته باعث کاهش تری گلیسیرید 16 تا 18 درصد شد.

 

8. پروتئین با کیفیت بالا، با تمام اسیدهای آمینه ضروری در نسبت های مناسب

پروتئین ها بلوک های اصلی ساختمان بدن انسان هستند.

آنها برای ساخت انواع بافت ها و مولکول هایی استفاده می شوند که هم اهداف ساختاری و هم عملکردی دارند.

 

دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی بسیار مهم است و مطالعات نشان می دهد که مقادیر توصیه شده در حال حاضر ممکن است بسیار کم باشد.

 

تخم مرغ منبع عالی پروتئین است و یک تخم مرغ بزرگ حاوی شش گرم از آن است.

 

تخم مرغ حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری در نسبت های مناسب است، بنابراین بدن شما برای استفاده کامل از پروتئین موجود در آنها به خوبی مجهز است.

 

خوردن پروتئین کافی می تواند به کاهش وزن، افزایش توده عضلانی، کاهش فشار خون و بهینه سازی سلامت استخوان کمک کند.

 

تحقیق درمورد تخم مرغ

از فایده های تخم مرغ می توان به کاهش خطر بیماری قلبی اشاره کرد

 

مضرات تخم مرغ :

1. کلسترول

یکی از بزرگترین نگرانی ها در مورد تخم مرغ، کلسترول بالای آن است. یک زرده تخم مرغ حاوی حدود 186 میلی گرم کلسترول است که بیش از نیمی از حد مجاز روزانه توصیه شده است. در طول سال ها، مصرف بالای کلسترول غذایی با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط بود. با این حال، تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که کلسترول موجود در غذا آنقدر که قبلا تصور می شد بر سطح کلسترول خون تأثیر نمی گذارد و لزوماً خطر بیماری قلبی را برای همه افزایش نمی دهد.

 

نکته قابل توجه آن است که قسمت اعظم چربی های موجود در زرده تخم مرغ، از نوع غیراشباع هستند و هیچ ارتباطی با افزایش کلسترول ندارند بنابراین از کلسترول تخم مرغ نهراسید و روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنید.

 

لسیتین نیز در انتقال چربی خون و در متابولیسم كلسترول نقش دارد.

 

با توجه به مطلب بالا و مطالعات گوناگونی كه در این زمینه انجام شده است، می توان به ارزش غذایی تخم مرغ به عنوان منبع غنی پروتئین و نیز سایر املاح و ویتامین ها پی برد.

به خصوص در دو گروه از افراد كه نیاز به پروتئین بیشتری در برنامه غذایی روزانه اشان دارند، مصرف تخم مرغ بیشتر لازم است :

 

1. در ورزشكاران كه نیاز به افزایش عضلات دارند.

2. در كودكان و نوجوانان كه در سن رشد هستند.

 

برای كودكان از 9 ماهگی تا 1 سالگی : یك زرده كامل تخم مرغ یک روز در میان و از 2 سالگی به بعد براساس میل كودک 6-5 تخم مرغ در هفته مجاز است.

افراد بالغ نیز مجاز به مصرف 4-3 عدد تخم مرغ در هفته هستند.

 

حتی در افرادی كه كلسترول خونشان بالاست نباید مصرف تخم مرغ را قطع كرد و این افراد می توانند 2-3 عدد تخم مرغ در هفته دریافت كنند. زیرا با كاهش دریافت كلسترول از طریق غذا، سنتز داخلی كلسترول در بدن افزایش یافته و حتی ممكن است بیشتر از قبل شود. نكته قابل توجه این است كه بیشتر چربی های موجود در تخم مرغ از نوع غیر اشباع هستند و هیچ ارتباطی با افزایش كلسترول خون ندارند.

 

2. دیابت

برخی از مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که مصرف زیاد تخم مرغ (مانند خوردن هفت یا بیشتر در هفته) می تواند با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط باشد، اگرچه این رابطه کاملاً شناخته شده نیست و ممکن است تحت تأثیر سایر عوامل رژیمی باشد.

 

3. آلرژی غذایی

آلرژی به تخم مرغ یکی از شایع ترین آلرژی های غذایی به خصوص در بین کودکان است. معمولاً با علائمی مانند واکنش های پوستی، مشکلات تنفسی و مشکلات گوارشی ظاهر می شود. بیشتر کودکان در سنین نوجوانی از حساسیت به تخم مرغ بیشتر می شوند.

 

4. خطر سالمونلا

تخم مرغ خام یا نیم پز ممکن است حامل باکتری سالمونلا باشد که می تواند باعث مسمومیت غذایی شود. برای به حداقل رساندن این خطر، نگهداری، نگهداری و پخت صحیح تخم مرغ بسیار مهم است.

 

نتیجه

تخم مرغ یک غذای بسیار مغذی است که می تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد. آنها پروتئین های ضروری، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات مفید را فراهم می کنند. با این حال، افرادی که دارای شرایط خاص سلامتی هستند، مانند دیابت نوع 2 یا کلسترول بالا، ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف تخم مرغ داشته باشند و باید با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند. همیشه اطمینان حاصل کنید که تخم مرغ ها را به درستی در دست بگیرید و بپزید تا خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را به حداقل برسانید.

 

به یاد داشته باشید، در حالی که تخم مرغ مطمئناً می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، آنها یک دارو نیستند. مهم است که آنها را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع مصرف کنید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی است.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------