تازه های دنیای ضرب المثل

ضرب المثل یک دست صدا ندارد,یک دست صدا ندارد,معنی ضرب المثل یک دست صدا ندارد

ضرب المثل یک دست صدا ندارد

ضرب المثل یک دست صدا ندارد معنی و داستان ضرب المثل یک دست صدا ندارد معنی و داستان هایی را برای ضرب…

با آب حمام ،دوست می گیرد 

ضرب المثل, حمام عمومی

كنایه از كسانی كه به طرق سهل و ساده و بدون تحمل رنج و زحمت در مقام جلب دوست برآیند .
آورده اند كه ...
سابقاً در همه جای ایران حمام عمومی وجود داشت و اهالی محل ، اقلاً هفته ای یكبار به منظور نظافت به حمام می رفتند .
در حمام های عمومی خزینه دار كه امروزه در ایران كمتر وجود دارد سنن و آدابی را از قدیم رعایت می كردند كه بعضاً جنبهٔ ضرب المثل پیدا كرده است . یكی از آن آداب این بود كه هر كس وارد حمام می شد برای اظهار ادب و تواضع نسبت به افراد بزرگتر كه در صحن حمام نشسته ، مشغول كیسه كشی و صابون زدن بودند ، یك سطل یا طاس بزرگ آب گرم از خزینهٔ حمام بر می داشت و بر سر آن بزرگتر می ریخت .

البته این عمل به تعداد افراد بزرگ و قابل احترام كه در صحن حمام نشسته بودند ، تكرار می شد و این تازه وارد وظیفه خود می دانست كه بر سر یكایك آنان با رعایت تقدم و تاخر ، آب گرم بریزد .
بسیار اتفاق می افتاد كه یك یا چند نفر از اشخاص مورد احترام در حال كیسه كشیدن و یا صابون زدن بودند و احتیاجی نبود كه آب گرم به سر و بدن آنها ریخته شود مع ذلك این عوامل مانع از ادای احترام نمی شد و كوچكتر ها به محض ورود حمام ، خود را موظف می دانستند كه یك طاس آب گرم بر سر و بدن آنها بریزند و بدین وسیله عرض خلوص و ادب كنند . در هر صورت این رسم از قدیمی ترین ایام یعنی از زمانیكه حمام خزینه به جای آب چشمه و رودخانه در امر نظافت و پاكیزگی مورد استفاده قرار می گرفت معمول گردید و چه بسا دوستی و صمیمیتی كه در این رهگذر پایه گذاری شد و چه بسا افرادی كه با آب حمام دوست پیدا كرده اند.
منبع:shamimm.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------