سبزه انداختن عید آموزش سبزه انداختن با تخمه آفتابگردان,روش سبزه انداختن

آموزش سبزه انداختن با تخمه آفتابگردان

 

آموزش سبز کردن سبزه با تخمه آفتابگردان

سبزه تخمه آفتابگردان را باید 15 روز قبل بکارید تا به اندازه ی کافی رشد کند. برای کاشت تخمه آفتابگردان یا هر نوع تخمه ای باید آن ها به صورت خام باشند.

 

برای کاشت سبزه با تخمه آفتابگردان ابتدا 2 لیوان تخمه آفتابگردان را 24 ساعت خیس کنید سپس در دستمال نخی بریزید و طبق آموزش بذر‌های بدون لعاب عمل کنید.

 

بعد از 3-4 روز، تخمه ها ریشه هایی به بلندی 7-8 سانت پیدا می کند و جوانه قلابی شکل آن به وجود می آید. در این مرحله تخمه ها را در ظرف کاشت سبزه قرار بدهید.

 

سبد یا ظرفی که برای کاشت بذر تخمه آفتابگردان استفاده می ‌کنید باید حداقل 15 سانتیمتر، دیواره داشته باشد. حتما 5 تا 7 سانت از لبه ظرف را خالی بگذارید تا ساقه  ‌های سبزه مشخص نباشد.

 

توجه کنید که ریشه های سبزه تخمه آفتابگردان دیرتر در هم فرو می روند و فرم می گیرد.

 

کاشت سبزه تخم کدو

کاشت سبزه تخم کدو

 

برای کاشت سبزه تخم کدو 2 هفته قبل از عید اقدام به کاشت سبزه کنید. برای کاشت سبزه حتما باید از تخم کدوی خام استفاده کنید.

 

تخم کدو به عنوان یکی از بذرهای بدون لعاب و سخت محسوب می شود برای اینکه سبزه عید را با این بذر بکارید باید تخمه ها را تقریباً 48 ساعت خیس کنید و در طول این 48 ساعت آب آن را دو بار عوض کنید.

 

پس از 48 ساعت بذرهایی را که خیس خورده اند را در داخل یک پارچه ی نخی بریزید و آن ها را درون یک آبکش بگذارید تا آب اضافه آن گرفته شود. سپس در طول روز دوبار پارچه ی نخی را باز کنید و به دانه ها آب دهید و هر بار که آبیاری کردید جابه جا کنید تا به اندازه کافی نور و رطوبت به تمام قسمت های بذر برسد.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس

 

حدود 3 الی 4 روز زمان نیاز است تا شروع به جوانه زدن کند زمانی که جوانه زدند آنها در کف ظرف مورد نظر بریزید اما توجه داشته باشید که ضخامت زیادی نداشته و روی هم انباشته نشوند.

 

هنگامی که دانه های جوانه زده را کف سینی پهن کردید روی آن یک پلاستیک بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

 

یکی، دو روز اول سبزه را در محیطی قرار دهید که گرم و پرنور باشد و روزانه سه بار آن را آبپاشی کنید.

 

پس از گذشت دو روز پوشش پلاستیکی را که روی سبزه کشیده بودید بردارید و بدون کوچکترین جابجایی سبزه را در همان محیط نگه دارید و روزانه 2 مرتبه آن را سیراب کنید و آب اضافی آن را خالی کنید.

 

روز بعد سبزه را در خارج از خانه زیر آفتاب ملایم زمستانی بگذارید و شب ها به داخل خانه بیاورید و یا این که در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.

 

نکته برای کاشت سبزه تخم کدو

تا هنگامی که لایه پلاستیکی روی دانه ها قرار دارد به هیچ عنوان سبزه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید زیرا دانه ها حالت پختگی به خود می گیرند و در نهایت می گندند.

 

آموزش سبزه انداختن در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

 

نحوه ی کاشت سبزه با خاک ژله‌ ای

استفاده از خاک ژله‌ای برای کاشت انواع بذر سبزه عید مناسب است. مراحل کاشت سبزه با بذرهای درشت مانند تخم کدو و گندم و بذرهای ریز مانند ارزن، تربچه، خرفه در این نوع خاک به روش های زیر انجام بدهید:

 

یک بسته از خاک ژله ‌ای را با توجه به حجم ظرف مورد نظر، با یک لیوان آب به مدت ۱۲ ساعت خیس کنید و زمانی که خاک ژله ‌ای کاملا بزرگ شدند، آنها را آبکشی کنید.

 

بیشتر از نصف ظرف مورد نظر خود را از خاک ژله ای پر کنید تا حدی که فقط 2 سانتیمتر از لبه ی ظرف خالی باشد. برای زیبایی این سبزه بهتر است از ظروف بلوری و شفاف استفاده کنید.

 

در مورد بذر گندم یا تخم کدو و به طورکلی بذرهای درشت نیازی به خیساندن بذر نیست. بذرها را مستقیما به صورت یک لایه روی خاک ژله‌ای بریزید.

لایه نازکی از خاک ژله‌ای باقیمانده را بر روی بذرها قرار دهید به طوریکه به طور کامل سطح بذر را پوشانده و بذر دیده نشود.

سطح خاک ژله ای را با اسپری به آرامی آبپاشی کنید.

 

سپس روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. توجه داشته باشید برای تهویه ی گیاه، روزی یک مرتبه پلاستیک را از روی ظرف بردارید و دوباره پلاستیک را روی آن قرار بدهید. توجه داشته باشید که نیازی به سوراخ کردن پلاستیک نیست.

تا زمان جوانه زدن بذرها، لازم است هرشب خاک ژله‌ای را با آبپاش مرطوب کنید.

 

بعد از اینکه بذرها جوانه زدند (حدود 4 یا 5 روز)، پلاستیک را از روی ظرف بردارید و آن را به محیطی با نور غیر مستقیم خورشید منتقل کنید.

سبزه شما بعد از گذشت دو هفته (حدود 15 روز) سبز خواهد شد. بعد از سبز شدن برای رشد بهتر گیاه، هر دو سه روز یکبار، سبزه را آبیاری کنید.

 

توجه داشته باشید که برای کاشت سبزه‌ با بذرهای ریز در خاک ژله‌ای لازم است، قبل از کاشت، مقداری از خاک ژله ای را خرد کنید. برای این کار می توانید خاک ژله ای را به مدت چند ثانیه در مخلوط کن له کنید. سپس خاک له شده را به ضخامت نیم سانتیمتر روی خاک ژله ای موجود در ظرف بریزید.

 

بذر ریز دلخواه خود را (تربچه و خرفه و ...) به صورت خشک بر روی خاک ژله‌ای بریزید. تنها یک لایه بذر بریزید و اگر می‌خواهید ریشه ‌ها هم در تنگ شما مشخص باشند روی تمام سطح خاک را با بذر بپوشانید در غیر این صورت باید حدود 2 سانتیمتر از اطراف ظرف خالی باشد.

 

سپس کمی آب روی آن اسپری کنید. روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. روزی یکبار پلاستیک را بردارید و روی بذرها با اسپری آب بپاشید. پس از جوانه زدن بذرها، که زمانی حدود ۲ روز لازم دارد، می‌توانید پلاستیک را از روی آن بردارید. و بقیه کارها مانند بذرهای درشت می باشد.

 

  بیشتر بخوانید: مدل سبزه عید نوروز

 

کاشت انواع سبزه در خاک ژله ای

 

نکاتی برای کاشت سبزه در خاک ژله ای :

توجه داشته باشید که زمان مناسب برای کاشت سبزه گندم 10 الی 12 روز مانده به عید است پس خیلی زود اقدام به کاشت سبزه نکنید.

 

استفاده از خاک ژله ای برای بذرهایی مانند شبدر و منداب مناسب نیست و شما می ‌توانید با این بذرها سبزه درختی یا سبزه عروسکی درست کنید.

 

برای اینکه سبزه شما یکدست شود از ریختن مستقیم آن بر روی خاک ژله‌ای خودداری نمایید. 

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------