آشنایی با برگزاری جشن نامزدی 

جشن نامزدی از نخستین مراسم هایی است که زوج ها پس از به هم رسیدن برگزار می کنند

 

برگزاری جشن نامزدی از نخستین و بهترین مراسم هایی است که زوج های جوان پس از به هم رسیدن تجربه می کنند. این مراسم که ریشه ای دیرینه در آداب و سنن ما دارد، با کیفیت های مختلف در سرتاسر جهان برگزار می شود.

برگزاری جشن نامزدی

جشن نامزدی مراسمی است که آغاز دوران نامزدی عروس و داماد در آن جشن گرفته می شود. این مراسم در مناطق مختلف به شکل های مختلفی برگزار می‌شود اما به صورت کلی برگزاری مراسم نامزدی به عهده خانواده عروس است.

 

برگزاری جشن نامزدی از نخستین و بهترین مراسم هایی است که زوج های جوان پس از به هم رسیدن تجربه می کنند. این مراسم که ریشه ای دیرینه در آداب و سنن ما دارد، با کیفیت های مختلف در سرتاسر جهان برگزار می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نخستین مراسم نامزدی در یونان برگزار شده است که البته رفته رفته دست خوش تغییرات و تحولات زیادی شده است، به طوری که هم اینک شاهد برگزاری مراسم های نامزدی متعددی در جهان هستیم که شاید هیچ کدام به یکدیگر شباهتی نداشته باشند.

 

برگزاری جشن نامزدی دارای تشریفات کمتری نسبت به مراسم نامزدی است اما برخی از خانواده ها جشن نامزدی را با تشریفات کاملی مانند جشن عروسی برگزار می‌کنند.

 

جشن نامزدی معمولا در تالار برگزار می ‌شود اما با توجه به سلیقه شما و تعداد میهمانان مد نظرتان می توانید در باغ تالار یا حتی در منزل نیز برگزار کنید.

 

آداب و رسوم مراسم نامزدی

مراسم جشن نامزدی نیز مثل تمام مراسم ها نیاز به برنامه ریزی دارد، مانند تعیین زمان برگزاری مراسم و نحوه پذیرایی و غیره را در بر دارد. به عنوان مثال تعیین زمان مراسم نامزدی رسم و رسوم خود را دارد و بستگی به نوع سنت و تصمیم افراد یا خانواده ها وجود دارد.

 

بعضی از خانواده تمایل دارند که پس از آشنایی دختر و پسر مراسم نامزدی را برگزار کنند و خانواده های دو طرف باهم بیشتر آشنا بشوند و بیشتر رفت و آمد کنند، اما بعضی دیگر از خانواده ها دوست دارند که دخترو پسر بعد از مدتی که کار های خود را کردند مانند تهیه مسکن و درس خواندن، مراسم نامزدی را برگزار کنند.

 

تعیین مراسم نامزدی در کشورهای مختلف متفاوت است بخصوص در کشورهای مذهبی بسیار رایج شده است که در عیدهای مذهبی این مراسم برگزار شود به این دلیل که افراد اعتقاد دارند این روزها خوش یمن می باشند. حتی در شهرهای ایران نیز متفاوت است.

 

مراسم جشن نامزدی نیز مثل تمام مراسم ها نیاز به برنامه ریزی دارد

 

تشریفات برگزاری جشن نامزدی چیست؟

تشریفات جشن نامزدی از جمله مواردی می باشد که برای تمامی عروس و دامادها از حساسیت ویژه ای برخوردار است. تشریفات جشن نامزدی شامل مواردی مانند انتخاب لباس عروس، انتخاب مکان مناسب برای برگزاری جشن نامزدی و انتخاب طراحی و دکوراسیون مناسب می باشد.

 

دکوراسیون جشن نامزدی

در جشن نامزدی از دیگر نکاتی که بسیار مدنظر و مورد توجه افراد واقع می شود و از اهمیت بسیاری برخوردار است، دکوراسیون مراسم نامزدی می باشد. عروس و دامادها بهترین جشن نامزدی را در طراحی و دکوراسیون مکانی که می خواهند در آن مراسم برگزار شود را خواهان هستند. زوجین می توانند با انتخاب بهترین و شیک ترین مکان برای برگزار کردن مراسم خود تحسین مهمانان خود را برانگیزند.

 

هم چنین می توانند ایده های خاص و ویژه ای را در دکوراسیون جشن نامزدی خود اجرا کنند. برای مثال با انتخاب تم لباس یا طراحی هایی مدرن و گیرا هماهنگی بسیار زیبایی را در مراسم جشن نامزدی خود به وجود آورید. امروزه موسسات تشریفات مجالس تمام سعی خود را برای مهیا کردن بهترین خدمات و امکانات برای عروس و دامادها به کار می برند که این امر سبب شده است زوجین بدون فکر و خیال و نگرانی در مورد چگونگی برگزاری و تشریفات جشن نامزدی خود، به بقیه کارهای مهم خود برسند.

 

برای برگزاری جشن نامزدی می توانیداز تشریفات جشن عروسی استفاده کنید

 

تشریفات برگزاری جشن نامزدی

در هر کشور، شهری و منطقه ای با توجه به فرهنگ و آداب رسوم خاص تشریفات جشن نامزدی و عروس مختص خود را دارا می باشند. برخی از افراد با شنیدن کلمه تشریفات جشن نامزدی و عروسی، تجمل گرایی و تجمل پرستی را تصور می کنند در حالی که چنین نمی باشد و زوجین می توانند با کمترین هزینه از بهترین خدمات و تشریفات جشن نامزدی و عروسی برخوردار باشند. در سال های اخیر مؤسسات بسیاری در زمینه ی ارائه خدمات و تشریفات عروسی فعالیت های پیوسته ای را داشته و دارند و به بهترین شکل ممکن برترین جشن نامزدی را برای زوجین برگزار می کنند.

 

برای داشتن تشریفات جشن نامزدی و عروسی درجه یک بایستی این کار را به دست افراد کار بلد سپرد تا در نتیجه ی کار، خشنودی و رضایت کافی از جشن نامزدی و عروسی خود به دست آورد. تشریفات جشن نامزدی شامل تزئین و طراحی میز نامزدی، لباس نامزدی، پذیرایی از مهمانان، چیدمان میز و صندلی ها، نورپردازی و موسیقی، استفاده از ترکیب گل ها و شمع ها و غیره می باشد.

 

انتخاب لباس نامزدی

انتخاب لباس نامزدی از جمله مهم ترین موارد در جشن نامزدی می باشد چرا که شما با بر تن داشتن بهترین و زیباترین لباس نامزدی در مجلس خود خواهید درخشید و هم چنین با انتخاب بهترین و شیک ترین لباس نامزدی در عکس ها و فیلم های جشن تان همانند ماه تابان نمایان خواهید شد.

 

در انتخاب لباس نامزدی خود به سایز و رنگ آن بسیار دقت کنید سعی نمایید از رنگ هایی استفاده کنید که با دکوراسیون مجلس خود هم خوانی داشته باشد و هم چنین نباید زیاد رسمی بوده و شباهت زیادی با لباس عروسی داشته باشد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم در انتخاب لباس جشن نامزدی خود از لباس های ساده با ترکیبی از رنگ های ملایم استفاده نمایید.

 

در انتخاب لباس نامزدی خود به سایز و رنگ آن بسیار دقت کنید

 

مراسم نامزدی به عهده کیست؟

در کشور پهناور ما اقوام و سنت های زیادی وجود دارد که اکثر آنها درباره هزینه مراسم نامزدی یک چیز را به رسمیت می شناسند که برگزاری مراسم نامزدی برعهده خانواده عروس می باشد. در خانواده های کشور ما معمولا خانواده دختر هزینه مراسم نامزدی را بر عهده می کشد. این کار در شهر های بزرگ نیز اتفاق می افتد مثلا در تهران خانواده عروس موظف است جشن نامزدی را برای دختر و پسر برگزار کند.

 

خانواده داماد نیز وظیفه کوچکی دارد که باید تهیه گل و کیک مراسم نامزدی را بر عهده داشته باشد. در بعضی از شهر های دیگر مراسم عروسی در خانه برگزار می شود در این حالت خانواده عروس فقط موظف است که مکانی را به این منظور تهیه کند و خانواده داماد بقیه کارها را به عهده دارند مانند تهیه شیرینی و میوه و شام وغیره.

 

همانطور که گفته شد در کشور ما اقوام زیادی وجود دارد که هر کدام رسم خود را دارند برخی از اقوام بر این باورند که هر کدام از خانواده ها برای فرزند خود مراسم نامزدی جداگانه ای بگیرند. این کارها را در مراسم خواستگاری و بله برون ذکر و در مورد آن بحث و تصمیم گیری می کنند.

 

در خانواده های کشور ما معمولا خانواده دختر هزینه مراسم نامزدی را بر عهده می کشد

 

نکات مهم در برگزاری جشن نامزدی

از نکات مهم برای انتخاب تشریفات در مراسم نامزدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب سالن یا مکان مراسم نامزدی

 انتخاب یک گروه فیلم برداری و عکاس بسیار حرفه ای

 گل آرایی و تزئین اتاق نامزدی، ماشین و هم چنین جایگاه عروس و داماد

 خرید شیرینی مراسم از قنادی های حرفه ای

 انتخاب موسیقی و آهنگ مناسب جشن نامزدی

 مشخص کردن تایم کادو دادن به عروس و داماد

 انتخاب به روزترین و جدیدترین آهنگ ها برای رقص عروس و داماد

 انتخاب بهترین و کاربلدترین آرایشگاه و هماهنگی های قبلی برای اتمام به موقع 

 

اگر جشن نامزدی در منزل برگزار شود معمولا هزینه های آن کمتر می شود

 

مزایا و معایب جشن نامزدی

جشن نامزدی به عنوان یک رسم پسندیده برای ازدواج مزایای زیادی را به دنبال دارد. از مهم ترین مزایای آن می توان به آشنا شدن خانواده ها و فامیل های دور و نزدیک با همدیگر اشاره نمود. از نظر معایب نیز می توان تنها عیب آن را که امروزه بیشتر می توان مشاهده نمود به تشریفات بیش از حد برای برگزاری این جشن اشاره نمود که باعث می شود تا هزینه های هنگفتی بر گردن خانواده ها تحمیل شود.

 

جشن نامزدی می تواند با توجه به مکان برگزاری آن متفاوت باشد. اگر این جشن در منزل برگزار شود معمولا تشریفات آن کمتر بوده و تهیه آن نیز آسان تر است اما جشن نامزدی در مکان های مختلفی مانند تالار و باغ ها برگزار می شود باعث می شود تا هزینه های زیادی برای جشن نامزدی پرداخت شود.

 

توقعات بی جای خانواده ها باعث شده است تا لذت معنوی جشن نامزدی بسیار کمتر از قبل شود و بیشتر از همه ی این ها نوع پذیرایی و تشریفات آن به چشم بیاید. برگزاری یک جشن ساده می تواند باعث شود تا علاوه بر حذف هزینه های اضافی، خانواده ها را بهتر و بیشتر با ظرفیت ها و امکانات مختلف همدیگر آشنا نماید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 برگزاری مراسم های به یاد ماندنی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023