تاریخچه پرت کردن دسته گل عروس + ایده های جذاب برای پرت کردن گل عروسپرت کردن دسته گل عروس, تاریخچه دسته گل عروس, تاریخچه دسته گل عروس و پرتاب کردن آن

پرت کردن دسته گل عروس

 

پرتاب دسته گل عروس

حتما همه ما در مراسمات عروسی بسیاری حضور داشته ایم و در هر کدام از‌ آنها دسته گل‌‌‌‌های زیبا با ظاهر و شکل متفاوت در دستان عروس دیده ایم. از زمان های دور تا به امروز، دسته گل عروس پای ثابت و همیشگی مراسمات عروسی بوده است. بودن دسته گل نه فقط باعث افزایش زیبایی و شکوه عروس می‌شود بلکه فضای مراسم را در زیباترین و با ابهت ترین شکل ممکن تزیین می‌ کند. همراه ما باشید.

تاریخچه دسته گل عروس

چنانچه بخواهیم نگاهی به تاریخچه دسته گل عروس بیندازیم باید به زمان‌‌‌‌های خیلی پیش یعنی یونان باستان برگردیم. هنگامی که عروسی ها کاملاً متفاوت تر از عروسی‌‌‌‌های امروزی اجرا می‌شدند. در آن زمان دسته گل عروس وجود نداشت. بلکه گل ها و برگ هایی را با هم تزئین می‌کردند و آن را هم به دست عروس می‌دادند و به لباسش آویزان می‌کردند.

 

پرت کردن دسته گل عروس, تاریخچه دسته گل عروس,مراسم پرت کردن دسته گل عروس چیست

تاریخچه دسته گل عروس

 

اعتقادات مردم آن زمان بر این بود که با ترکیب و چیدمان گل‌‌‌‌های متنوع گیاهی، عروس را از شیاطین دور کرده و فرشته ها را به دور او جمع می‌کردند. به مدت چندین قرن این رسومات ادامه داشت تا اینکه به تدریج، مزون‌‌‌‌های لباس عروسی و دسته گل عروس به وجود آمدند. همینطور می‌توان به عروسی هایی که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا برپا می‌شدند اشاره کرد که این سنت و آداب و رسوم، با اضافه کردن گل‌‌‌‌های زیباتری مثل گیلاس، رز و گل هایی با بوی شیرین تحولات بزرگی پیدا کرد.

 

در این دوران دسته گل عروس و قرار دادن آن در دستان عروس به معنای کامیابی و خوش یمنی عروس در آینده است و رسم بر این بود که دختران مجرد و ازدواج نکرده، بخشی از دسته گل عروس را بردارند تا به این روش، قسمتی از بخت و اقبال عروسی به‌ آنها هم منتقل شود. در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، انتخاب دسته گل عروس به دستور و سلیقه او انجام می‌گرفت. ولی امروزه این آئین از بین رفته و اغلب دسته گل عروسی با توجه به سلیقه شخصی عروس خانم ها انتخاب و تزئین می‌شود.

 

پرت کردن دسته گل عروس, تاریخچه دسته گل عروس, دسته گل عروس

مراسم پرت کردن دسته گل عروس چیست

 

پرت کردن دسته گل عروس

یکی از رسم و رسوماتی که آن را به مراتب در انواع مراسمات عروسی دیده ایم پرت کردن دسته گل عروس است. این رسم که اغلب در آخر مراسم عروسی اجرا می شود به وسیله عروس خانم ها به سمت مهمانان مجرد پرتاب می شود. درست در همان  زمانی که افراد مجرد در اقوام و آشنایان دستان خود را بالا آورده و برای دریافت دسته گل عروس سعی می کنند.

 

نفری که موفق به گرفتن آن به هنگام پرتاب دسته گل به وسیله عروس می شود بخت او باز شده و نخستین نفری است که پس از عروس ازدواج می کند. در حقیقت پرتاب دسته گل عروس به طرف مهمان های مجرد حاضر در عروسی، نه فقط یک کار خیلی زیبا است و به مراسم عروسی یک پایان عاشقانه و جذاب می دهد بلکه این سنت زیبا و به یاد ماندنی، به نسل های بعد هم انتقال پیدا می کند. در مورد رسم پرتاب کردن گل عروس، باید این را بدانیم که تاریخچه آن به زمان های خیلی قدیم بر می گردد.

 

ولی شیوه ی اجرای آن به شیوه های دیگری بود. در آن زمان به هنگام پایان عروسی مهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را به عنوان باز شدن بخت خود از عروس می گرفتند. لازم به ذکر است که در آن زمان لباس عروس گران قیمت و تجملی نبود و عروس آن را با کمال میل انجام می داد.

 

پرت کردن دسته گل عروس, تاریخچه دسته گل عروس,دسته گل در دست عروس نماد چیست

پرتاب دسته گل عروس چه معنایی دارد

 

دسته گل در دست عروس نماد چیست؟

دسته گل در دست عروس نشان زیبایی و انتقال عشق و محبت است. علامت خوش اقبالی و خوش یمنی است که برای همه ی عروس خانم ها آرزو می شود. به دنبال انتخاب دسته گل عروسی و هماهنگ ساختن آن با دیگر وسایل مرتبط با مراسم عروسی، برای عروس خانم ها خیلی مهم می باشد.

 

ایده های جذاب برای پرت کردن دسته گل عروس: 

- روشی که سالیان سال هست بین عروس خانم ها رواج دارد به این صورت هست که عروس در جلو می ایستد و تمامی دختران و پسران دم بخت در پشت سرش قرار میگیرند عروس خانم با شروع اهنگ یا شمارش دسته گل را پرتاب میکند و یکی از حضار ان را میگیرد. 

 

- ربان های بلندی به دسته گل آویزان میشود و سر هر ربان به تک تک افراد دم بخت داده میشود و عروس خانم دسته گل را میگیرد و بدون اینکه بداند هر ربان متعلق به کیست یکی یکی ربان ها را قیچی میکند و اخرین ربانی که ماند دسته گل متعلق به اوست. 

 

- عروس خانم میتواند دسته گل را به پسری که قرار است از دختری در مراسم عروسی خواستگاری کند بدهد و دختر خانم را سوپرایز کند. 

 

- بعضی از دسته گل ها تعداد زیادی گل دارد که عروس خانم میتواند گل را باز کند و تمامی گل ها را بین دختران و پسران دم بخت تقسیم کند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------