چگونه زعفران اصل بخریم؟تشخیص زعفران اصل,زعفران اصل

تشخیص زعفران اصل

 

زعفران اصل را چگونه بشناسیم؟

زعفران یا همان طلای سرخ یک ماده خوراکی گران‌قیمت است و پرورش آن در بخش کشاورزی، تجارتی با ارزش محسوب می‌شود. یکی از مشکلات در مورد تجارت و خرید و فروش زعفران، تشخیص اصل بودن آن است. هیچ‌کس دوست ندارد بعد از پرداخت هزینه زیاد بابت خرید زعفران، متوجه شود آنچه که خریده، زعفران تقلبی بوده است. در ادامه  این مقاله بیتوته روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را آورده ایم.همراه ما باشید.

زعفران یکی از ادویه های لوکس و البته پرخاصیت به شمار می رود و همین موضوع موجب می شود تا عده ای بخواهند با به خطر انداختن جان مردم به سود بیشتری از این صنعت دست پیدا کنند. 

 

تشخیص زعفران اصل,عکس زعفران اصل

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

 

راههای تشخیص زعفران اصل

زعفران یا طلای سرخ، یکی از اسپایس‌های گرانبها و با ارزش در صنایع خوراکی است و پرورش و تجارت آن در بخش کشاورزی اهمیت بالایی دارد. یکی از مشکلات عمده در این صنعت، تشخیص اصالت زعفران است. خریداران هیچگاه نمی‌خواهند بعد از پرداخت هزینه‌های بسیار بالا، متوجه شوند که زعفرانی که خریداری کرده‌اند، تقلبی است. در ادامه، روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بررسی خواهیم کرد.

 

طعم زعفران

مزه زعفران تقریباً تلخ است و در صورتی که به طعم آن نگاه کنید و آن شیرین یا شور باشد، باید بدانید که به زعفران تقلبی شما شکر یا نمک اضافه شده است تا وزن آن بیشتر شود و سود بیشتری برای فرد کلاهبردار به دست آید.

 

تشخیص زعفران اصل,تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

زعفران اصل

 

تشخیص زعفران اصل با آب سرد

برای تشخیص زعفران اصل، با آب سرد می‌توانید یک رشته از زعفران را آزمایش کنید. اگر زعفران شما اصل باشد، بعد از اینکه چند رشته از آن را در آب قرار دادید، به طور آهسته ردّ طلایی به خود نشان خواهد داد، اما زعفران تقلبی به سرعت تمامی آب را رنگی می‌کند.

 

همچنین، اگر کلاله‌های زعفران را بعد از آزاد کردن رنگ از داخل آب بردارید، رنگ کلاله زعفران اصل تغییر چندانی نمی‌کند و ظاهر کلاله تغییر چندانی ندارد؛ اما اگر زعفران شما تقلبی باشد، رشته‌هایی که به عنوان کلاله به شما فروخته شده، کاملاً سفید می‌شود و دیگر ظاهر قبلی خود را ندارند.

 

همچنین، سرعت رنگ‌دهی کلاله‌ای که تقلبی است و رنگ شده به سرعت انجام می‌شود و به سرعت آب را رنگی خواهد کرد؛ اما زعفران اصل به تدریج فعالیت رنگریزی را در آب انجام می‌دهد و حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا کاملاً آب را رنگی کند.

 

رنگ زعفران اصل تقریباً زرد مایل به نارنجی است و هیچ زعفرانی هیچ وقت رنگ قرمز ندارد. رنگی که زعفران در آب آزاد می‌کند، تقریباً شفاف است، اما اگر رنگ قرمز تند در آب دیدید، متاسفانه زعفران شما تقلبی است.

 

همچنین، پس از اینکه کلاله زعفران را از آب در آوردید، آن را در میان انگشتان خود بگیرید و انگشتان خود را به هم بچسبانید؛ اگر زعفران اصل باشد، رشته‌های زعفران از هم جدا نخواهند شد؛ اما در زعفران‌های تقلبی، به راحتی کلاله‌های تقلبی پودر می‌شوند و از بین می‌روند.

 

تشخیص زعفران اصل,آزمایش تشخیص زعفران اصل از تقلبی

آزمایش زعفران اصل یا رنگ زرد تقلبی

 

رنگ زعفران

رنگ زعفران، سریع‌ترین نشانه‌ی تشخیص اصالت زعفران است و همه‌ی محصولات باید رنگ قرمز یکدست داشته باشند. در صورتی که زعفران را به شکل پودر خریداری می‌کنید، باید مراقب باشید زیرا این روش تقلبی در مغازه‌های گوشه‌ای خیابان رایج است و برخی از فروشندگان آن را با ادویه‌های دیگر، به ویژه زردچوبه و قارچ، ترکیب می‌کنند. بهتر است از خرید زعفران پودر خودداری کنید.

 

بافت زعفران 

برای تشخیص اصالت زعفران، می‌توانید یک ریشه زعفران را در انگشتان خود شکسته و به آرامی مالش دهید؛ اگر آن خشک و شکننده باشد، احتمالاً اصل است. همچنین، اگر زعفران خریداری شده را بین کاغذ له کردید و اثر چربی بر جای نگذاشت، تقریباً مطمئن می‌توانید از اصالت آن اطمینان حاصل کنید. اما اگر زعفران به لطافت و نرمی بیش از حدی برخورد کنید، این نشانگر وجود رطوبت در بسته‌بندی و افزایش وزن محصول به‌وسیله‌ی آن است.

 

تشخیص زعفران اصل,زعفران اصلي

آزمایش تشخیص زعفران اصل از تقلبی

 

بوی زعفران

یک نشانه‌ی دیگر برای تشخیص اصالت زعفران، بوی قوی و شدید آن است. پس اگر زعفرانی خریدید که بوی آن چندان قوی نبود، باید در اصالت آن شک کنید. برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی، می‌توانید تلفیق بوی عسل و یونجه را به عنوان رمزی برای خود قرار دهید.

 

ظاهر زعفران 

ظاهر زعفران هم می‌تواند به شما در تشخیص اصالت آن کمک کند. در زعفران اصل، سر رشته‌های زعفران حالت چندشاخه دارند، اما در زعفران‌های غیرخالص و تقلبی چنین نیست و سر رشته‌های آن حالت چندشاخه ندارند.

 

همچنین، یک آزمایش دیگر برای تشخیص اصالت زعفران، قرار دادن چند رشته زعفران بین دو برگه کاغذ یا روزنامه و فشار دادن آن‌ها به هم می‌باشد. اگر زعفران تقلبی باشد، روغنی از آن روی کاغذ ترشح خواهد شد، اما در زعفران طبیعی روغنی وجود ندارد.

 

همچنین، آزمایش دیگری برای تشخیص زعفران اصل، قرار دادن چند رشته زعفران در گازوئیل است. اگر زعفران تقلبی باشد، در گازوئیل حل نخواهد شد و آن را رنگی خواهد کرد، اما زعفران اصل در گازوئیل حل نمی‌شود.

 

تشخیص زعفران اصل,تشخیص زعفران اصل با تقلبی

زعفران اصل را چگونه بشناسیم

 

قیمت زعفران

حتما به یاد داشته باشید که اگر با یک قیمت پایین‌تر برای زعفران مواجه شدید، می‌توانید با انجام یک مرور سریع در اینترنت اطمینان حاصل کنید که آیا آن زعفران اصلی است یا خیر. در هر صورت، همیشه بهتر است زعفران را از محل‌های معتبر و با سابقه خریداری کنید تا از اصالت آن مطمئن باشید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

    سایر مطالب خانه داری

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------