خرید آجیل و شیرینی عیدخرید شیرینی عید, نکاتی برای خرید شیرینی عید, راهنمای خرید شیرینی عید

نکاتی برای خرید آجیل و شیرینی عید

 

راهنمای خرید آجیل و شیرینی عید:

روغن های موجود در آجیل ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوا، گرما یا نور فاسد شوند. هر چه آجیل تازه تر باشد بهتر است. حتماً از بازاری خرید کنید که محصولات به طور مرتب در آن جابجا شوند.

آجیل تازه بخرید

خرید آجیل

سعی کنید آجیل را از یک فروشگاه شلوغ بخرید. به این ترتیب استوک اغلب دوباره پر می شود و آجیل ها خراب نمی شوند. اکثر آجیل ها را نباید بیش از 1 ماه در ظرف های فله نگهداری کرد زیرا ممکن است به سرعت خراب شوند. اگر می توانید آجیل هایی را بخرید که، هنوز در پوستشان هستند زیرا ماندگاری بیشتری دارند.

 

آجیل هایی را انتخاب کنید که تازه به نظر می رسند. از آنهایی که چروکیده، کپک زده، کبود شده و یا بوی بد می دهند اجتناب کنید. آجیل هایی که بوی نامطبوع می دهند ممکن است فاسد (فاسد) باشند.

 

رنگ آجیل های تازه، روشن است. آجیل های رنگ تیره و دارای گردها را خریداری نکنید. آجیل ها را از مغازه هایی خریداری کنید که آن ها را داخل مغازه و دور از نور خورشید و گرد و غبار و دود خودروها، نگهداری می کنند.

 

اغلب آجیل های خام و ساده و بدون نمک را انتخاب کنید. شما طعم عالی آجیل را بدون شکر یا سدیم (نمک) اضافه خواهید کرد. آجیل های خام را بهتر می توان تشخیص داد که تازه هستند یا خیر.

 

از آجیل های آب نبات یا بو داده شده با عسل پرهیز کنید، زیراآجیل هایی که با شکر و حرارت فرآوری شده اند حاوی سطوح بسیار کمتری از روغن های سالم و آنتی اکسیدان های موجود در آجیل خام هستند و بیشتر شبیه آب نبات هستند تا سوپر فود.

 

از آجیل های شور پرهیز کنید، زیرا سطوح بالای سدیم موجود در آجیل های نمکی می تواند فشار خون را افزایش دهد و مصرف زیاد سدیم با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است.

 

از خرید پسته هایی که زیادی خندان هستند، خودداری کنید؛ زیرا فروشندگان آنها را در ظرف های آب جوش می‌ریزند و سپس ناگهان در آب سرد قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در اثر شوک حرارتی سر بازکنند و خندان شوند البته این شوک حرارتی، کیفیت پسته را نیز پایین می آورد.

 

بهتر است برای خرید آجیل ها و مغزیجات عید نوروز را به صورت جدا خریداری کنید و در هنگام مصرف آن ها را مخلوط کنید. برخی مواد باعث خراب شدن آجیل ها می شود و نباید آن ها را با آجیل خود مخلوط کرد، مانند کشمش.

 

خرید شیرینی و آجیل عید, راهنمای خرید شیرینی و آجیل عید, نکاتی برای خرید شیرینی و آجیل عید

خرید شیرینی های مناسب عید نوروز

 

نکاتی برای خرید شیرینی عید:

شیرینی عید به طور معمول باید دارای دو ویژگی اصلی باشد:

یکی اینکه ماندگاری طولانی‌ داشته باشد چون لازم است دو تا سه هفته سالم و تازه باقی بماند به همین دلیل است که مردم برای خرید شیرینی عیدشان بیشتر سراغ شیرینی‌های خشک می‌روند و تولید شیرینی خشک در قنادی‌ها به 75 درصد کل تولیدات شیرینی‌شان می‌رسد و دومین ویژگی شیرینی مناسب برای عید، ارزانی و سبکی آن است؛

 

چون تعداد زیادی مهمان در عید نوروز به یک خانه رفت و آمد می کنند و شیرینی های سبک و کوچک به صرفه است که با خرید یک کیلوگرم از آنها بتوان از تعداد بیشتری مهمان پذیرایی کرد.

 

سعی کنید از شیرینی های کوچک، کم شیرین و بدون رنگ های مصنوعی و شیمیایی و شیرینی های خشک، خریداری کنید. به دلیل رفت و آمد بسیار و مصرف زیاد شیرینی در ایام نوروز، بهتر است از شیرینی های کوچکتر و شیرینی هایی که شیرینی آن ها کمتر است خریداری کنید. بعضی از فروشندگان ادعا می کنند که این رنگ ها خوراکی است اگرچه ممکن است این رنگ ها خوراکی باشند ولی مصرف آنها در قنادی ها غیرمجاز است. رنگ های خوراکی فقط در کارخانجات تولید مواد غذایی و با نظارت مسئولین فنی و مطابق با پروانه ساخت هر محصول غذایی باید استفاده شوند تا برای انسان مضر نباشد.

 

از مراکزی شیرینی خریداری کنید که مطمئن باشید مواد اولیه سالم و بهداشتی استفاده می کنند. آرد گندم، آرد برنج، روغن، زعفران، هل و گلاب جزء مواد اولیه شیرینی های عید است که اگر هر کدام از آنها غیر بهداشتی و ناسالم باشد به سلامت ما لطمه می زند.

 

خرید انواع شکلات، تافی، آبنبات، سوهان و سایر شیرینی های پرچرب و شیرین را محدود کنید. مواد غذایی شیرین و پر چرب زمینه ساز اضافه وزن و چاقی و به واسطه ی آن افزایش احتمال ابتلا به کرونا، دیابت، پر فشاری خون، چربی خون بالا، کبد چرب و... می شوند و خود این بیماری ها خطر ابتلا و مرگ ناشی از کووید  19 را افزایش می دهد. بنابراین در این دوران باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشیم. به مواد غذایی و تنقلاتی که خریداری و مصرف می کنیم توجه بیشتری داشته باشیم. در واقع به جای مصرف تنقلات و مواد غذایی با نمک و چربی و قند بالا از مواد غذایی با نمک و قند و چربی کمتر استفاده کنیم.

 

روش های خرید شیرینی و آجیل عید, راهنمای خرید آجیل, نکته هایی برای خرید شیرینی و آجیل عید

خرید و نگهداری شیرینی های عید نوروز

 

انواع شیرینی های مناسب عید نوروز:

1- شیرینی های سنتی:

باقلوا، شیرینی نارگیلی، قطاب، پشمک، لوزپسته، لوزبادام، لوزنارگیل، کیک یزدی، نان برنجی، نان نارگیلی، حاجی بادام، نان نخودچی، سوهان آردی، سوهان عسلی، سوهان خانی، پا درازی، کلمپه، باسلوق، زبان، پاپیونی، نان خرمایی کرمانشاهی و کلوچه خرمایی و دیگر شیرینی های سنتی و محلی همان شهر مانند گز در استان اصفهان.

 

2- شیرینی های فانتزی:

گل محمدی (دانمارکی)، ناپلئونی، تارت‌ها، پای‌سیب و مافین‌شکلاتی

 

3- شکلات ها و آبنبات ها:

شکلات‌های فله‌ای و یا تخته‌ای، استاندارد و قابل اطمینان نیستند. اگر می خواهید شکلات و آبنبات را برای عید بخرید، به سراغ انواع بسته بندی شده بروید که علامت استاندارد و پروانه ساخت داشته باشند. مارک های معتبر و شناخته شده شکلات و آبنبات بهترین انتخاب ها هستند. به عقیده کارشناسان تغذیه شکلات های مغزدار به دلیل حجم کمتر شکلات و وجود مغزها و دانه های روغنی انتخاب مناسب تری هستند.

 

نگهداری شیرینی‌ :

برای نگهداری شیرینی ها در ایام نوروز، آن ها را در ظرف های درب دار قرار بدهید و در مکانی خنک و تاریک قرار بدهید. بهتر است شیرینی ها را به صورت کم کم بخرید که مجبور نباشید آن ها را 13 روز در خانه نگهداری کنید. شیرینی ها را در یخچال قرار ندهید زیرا تازگی خود را از دست می دهند و دیگر آن خوشمزگی اولیه را ندارد. 

 

در صورتی که آن ها را داخل شیرینی خوری چیده اید و منتظر مهمان هستید روی آن ها را با سلفون بپوشانید تا خشک نشوند و از نشستن گرد و غبار و حشرات روی آن ها جلوگیری شود.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

    سایر مطالب خانه داری

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------