شيوه‌هاي نگهداري لباس‌هاي متفاوت 

 

نگهداری لباس

 

 

بالاخره فصل زمستان هم آمد و هوا كم‌كم دارد سرد مي‌شود. درست است كه امسال مانند سال‌هاي گذشته هوا سرد و يخبندان نشد، اما باز هم در اين روزها بايد از لباس‌هاي گرم استفاده كنيم. براي همين هم مي‌بينيم بازار پالتو، باراني و ساير لباس‌هاي گرم حسابي داغ است. كوچك و بزرگ هم ندارد. همه بايد گرم باشيم و گرم بمانيم. پس داشتن اين گونه لباس‌ها ضروري است.

 

اما لباس‌هاي پشمي هم يكي از انواع پرطرفدار لباس‌هاي زمستاني هستند. خوب است بدانيم اين جنس لباس تا حد زيادي ـ حدود 80 درصد ـ مانع نفوذ سرما شده و به همين دليل از ما در برابر سرما محافظت مي‌كند؛ بنابراين شايد شما هم از آن افرادي باشيد كه ترجيح مي‌دهيد در فصل سرما، لباس‌هاي پشمي را از كمد درآورده و بپوشيد. مي‌دانيد لباس‌هاي پشمي از پشم گوسفند، بز و... تهيه مي‌شوند؟ پشم‌ها را به پارچه‌ يا كاموا تبديل كرده و از آنها لباس‌هايي زيبا و متنوع درست مي‌كنند.

 

 

انواع لباس‌هاي پشمي

لباس‌هاي پشمي 2 نوع هستند. گروهي لباس‌هايي هستند كه از پارچه‌هاي ظريف تهيه مي‌شوند و گروه دوم لباس‌هاي پشمي كلفت‌ و ضخيم‌ترند.

 


شستشوي لباس‌هاي پشمي

هر لباسي براي شستشو نكات و دستوراتي مخصوص خود دارد، بنابراين نه تنها در مورد لباس‌هاي پشمي كه براي هر نوع پوششي، قبل از هرچيز براي شستشو به برچسب يا اتيكت آن توجه كنيد. به طور معمول روي برچسب هر لباس نكاتي مختصر و مفيد در مورد شستشو و اتوي لباس آمده است.

 


‌ شستشوي لباس‌هاي پشمي لطيف

هرگز آنها را با ماشين لباسشويي نشوييد. همچنين براي شستن اين نوع لباس‌ها از آب گرم هم استفاده نكنيد. بهترين راه براي شستشوي اين لباس‌ها، استفاده از آب ولرم و شستن با دست است. پس از شستن نيز از پهن كردن اين لباس‌ها روي بند يا رخت آويز يا روي شوفاژ و بخاري خودداري كنيد. با اين كار لباس گشاد شده و زيبايي خود را از دست مي‌دهد. به همين دليل بهتر است براي خشك كردن اين لباس‌ها، آنها را روي سطح صافي قرار دهيد تا خشك شود.

 

لباس‌هاي پشمي ضخيم خود را مي‌توانيد در لباسشويي بشوئيد به شرط اين‌كه هرگز از آب گرم استفاده نكنيد و ماشين لباسشويي خود را روي درجه‌اي بگذاريد كه زمان شستشوي آن كم باشد. در ضمن سعي كنيد از خشك كن لباسشويي هم استفاده نشود. براي خشك كردن اين نوع لباس‌ها هم مي‌توانيد آن را به چوب لباسي آويزان كنيد تا خشك شود. اما اين نكته را فراموش نكنيد كه هرگز لباس‌هاي پشمي را روي بند رخت آويزان نكنيد.

 


اتوي لباس‌هاي پشمي

اگر لباس‌هاي پشمي را مرتب و منظم در سطحي صاف پهن كرده و خشك كنيد احتياجي به اتو ندارد. ولي اگر مي‌خواهيد يا احساس مي‌كنيد لازم است آنها را اتو كنيد، حتما با درجه كم و غير مستقيم اين كار را انجام دهيد. به اين معني كه پارچه‌اي روي لباس خود انداخته و از روي آن اتو كنيد. همچنين براي از بين بردن چروك لباس‌هاي پشمي خود مي‌توانيد آنها را در بخار حمام آويزان كنيد تا صاف و مرتب شود.

 

اما در فصل گرما بايد چه كار كرد؟ ديگر نيازي به اين لباس‌هاي گرم نيست و بايد آنها را در جايي محفوظ نگه‌داريم. براي اين كار حتما جيب‌هاي لباس راخالي كرده و آن را در مكاني خنك آويزان كنيد تا حشرات آسيبي به آنها نرسانند.

 


لباس‌هاي چرمي

استفاده از انواع باراني، پالتو، چكمه و ديگر وسايل چرم، جير و نبوك نيز در اين روزها رواج يافته است.

 

جير، چرم و نبوك از پوست حيواناتي مانند گاو، گوسفند، گاوميش، شتر، شترمرغ و... تهيه مي‌شوند.

 

چرم محصولي است كه هم در زمستان استفاده مي‌شود و هم در تابستان، چون محصولي طبيعي است و به همين دليل بخوبي شرايط تهويه را ايجاد كرده و به پوست بدن اجازه مي‌دهد تنفس كند. البته مهم است؛ البسه‌اي كه از مصنوعات چرمي درست مي‌شوند كاركرد و دوام بسيار خوبي دارند.

 

براي تميز كردن لباس‌هاي چرمي بهتر است ظرفي را پر از آب كرده و مقداري شامپوبچه در آن حل كنيد. سپس با استفاده از يك اسفنج يا پارچه به آرامي و با ملايمت سطح آن را پاك كنيد. بعد آن را با پارچه‌اي خشك تميز نماييد. در ضمن دقت داشته باشيد هرگز عطر و اسپري را مستقيم روي البسه چرمي، جير يا نبوك نزنيد. همچنين از شستن جير و چرم و نبوك در ماشين لباسشويي خودداري كنيد.

 

با رعايت اين نكات ساده و كوچك مي‌توانيد لباس‌هايي زيباتر و بادوام‌تر داشته باشيد.

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------